Adı:
Yandaş
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
528
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051424521
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
Baskılar:
Yandaş
Allegiant
Yandaş
Tek bir seçim
Seni dönüştürebilir
Tek bir seçim
Seni yok edebilir
Tek bir seçim
Kim olduğunu belirler
Birinin korkularını çekip aldığınızda, merhamet duygusunu da almış olursunuz.
Tris Prior'ın bir zamanlar inandığı topluluk sistemi çöküşün eşiğinde. Bu nedenle Tris, yeni bir dünya keşfetme fırsatını tereddütsüz kabul ediyor. Çünkü Tobias'la birlikte çitlerin ötesinde yalanlardan, iç içe geçmiş ilişkilerden ve acı hatıralardan uzak, yeni bir hayat kurma şansı olabilir. Oysa Tris'in öğreneceği gerçekler, ardında bıraktıklarından çok daha tehlikeli. Bildiği her şey anlamını hızla yitirirken, Tris insanın karmaşık doğasını anlamak için savaşmak zorunda. Tabii cesaret, dostluk, fedakârlık ve aşk gibi imkânsız seçimlerle de karşı karşıya.
528 syf.
·9/10 puan·Ne Okusam'dan
Nasıl başlasam bilemiyorum. En iyisi kolay sıfatlarla işe girmek. Kitabı yeni okumadım ama tadı hala damağımda. Güzeldi ama yine dediğim gibi bu kadar aşk fazla. Ha unutmadan şunu da söyleyeyim: Önceki ilk iki kitapta anlatım Beatrice’İn ağzındandı ama bu kitapta hem Tobias’ın hem Beatrice’in anlatımıyla geçti. Belki biraz da bu sebepten sıkıldım çünkü Tobias en nefret ettiğim karakter. Tobias yazıyorum ama ilk kitaba göre o Dört. Kitap kötü demiyorum, aksine ben beğendim sadece şu var bu kadar aşk kasıyor beni. Ne bileyim sadece macera olsaydı daha güzel olurdu bana göre. Bir önceki Uyumsuz kitabı incelemem: #81902727

!SPOİLER ALANI!

Sonu yıktı beni… Evet gerçekten yıkıldım. Çok sevdiğim, beni maceradan maceraya sürükleyen o güçlü kişi ölüyor. Bu kitapla yazarların neden kitaplardaki favori karakterlerimizi öldürdüğünü anladım. Çünkü, diğer türlü çok sade oluyor. Keşke Tobias ölseydi. Evet okuyunca acımasızca geliyor farkındayım ama Tris ölmeyi hak etmiyordu. Düşünün; kimsenin dayanamayacağı seruma direnç gösteriyorsunuz, sonra bir kendini bilmez gelip sizi tabanca ile öldürüyor! Ama her şeye rağmen final iyiydi. Kitaptan ne mi öğrendim? Şunu anladım; kimseye güvenmeyeceksin arkadaş. Onlar(nasıl hitap edeceğimi bilemedim) her seferinde birilerine güveniyorlar ve her seferinde sırtlarından bıçaklanıyorlar.

Buradan yazara teşekkür ediyorum, çünkü son sayfa efsaneydi. Harika bitirmişti. Herkese keyifli okumalar dilerim…
528 syf.
·8 günde·7/10 puan
Güzel bir final kitabıydı. Yalnız bu seriyi nedense biraz soğuk buldum. Belki Tris'in fazla mükemmel, her olayı çabucak hallediyor olmasından dolayı bana çok samimi gelmediği içindir. Sonu beklediğim bir şeydi, çok şaşırmadım ama hafiften duygulandım. :) Eklemem gerekir ki sonu da yine Tris'in mükemmelliğine vurgu yaptığı için aşırı keskin geldi bana. Neyse, en azından fenomen olmuş bir seriyi, yazımından uzun süre sonra da olsa okumak fena sayılmazdı.
528 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Beni yıkan ve bir hafta boyunca ağlamama neden olan bir seri sonu. "Neden ya neden?" dedirtiyor insana. Kendini yerine koyarak kendini kaptırdığın ve bu rezil dünyadan uzaklaşmanı sağlayan bir seri.
528 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
(Serinin ilk iki kitabının incelemesi için #45879536 - #46227658 )

Serinin ilk iki kitabından da alışkın olduğum için yine hiçbir edebi beklentiye girmeksizin okuduğum bir final kitabıydı Yandaş. Her zamanki gibi çok hızlı okuduğum bir kitap oldu, ancak bu kitabın tansiyonu ilk iki kitaba göre biraz daha düşüktü diyebilirim.

Serinin ilk kitabında, kurgunun geçtiği distopyayı tanımış ve sınırlarını keşfetmiş; ikinci kitapta bu distopyanın altında yatan sırları çözmüştük. Üçüncü kitap, genelde her üçlemede olduğu gibi düğümün çözüldüğü bir kitap oldu. Tris ve Dört bize bu süreçte eşlik etti.

Kitabın dili ile ilgili bir takım rahatsızlıklarımdan bahsetmek istiyorum; öncelikle serinin tüm kitapları 1.tekil şahıs kipi ile yani karakter ağzından ve şimdiki zaman kipi ile yazılmış. Şimdiki zaman kipi genel olarak okumaya sürükleyicilik katsa da, beni biraz yoruyor. Buna ek olarak Yandaş'ta hikaye, iki farklı karakterin -Tris ve Dört'ün- ağzından anlatılmıştı. Bu benim en sevmediğim anlatım tarzı maalesef ve çok fazla kafamı karıştırıyor. Yine de bence olumsuz olan bu durumlara rağmen çok sürükleyici ve akıcı bir dili vardı.

Çerezlik olarak tercih edebileceğiniz kısa sürede bitirebileceğiniz biz seri, aynı şekilde kitap bazında da öyle. Yoğun okumalar arasında kendinizi dinlendirebileceğini, okuyamama dönemlerinde sizi yeniden okumaya sevk edebilecek bir kitap. Edebi bir beklentisi olmayan herkese öneriyorum. Özellikle genç okurların sevebileceğini düşünüyorum.
Sevgiyle.
528 syf.
·3 günde
Şuan nasıl bir ruh haline sahibim, bilmiyorum. Normalde sevdiğim seriler bitince içimde bir boşluk oluşur ama bu sefer sanki kazık yemişim de nefes alamıyormuşum gibi hissediyorum. Gerçekten çok sevdim, benimsedim ve bitmesin istedim. Yaşadıkları dünya her ne kadar korkutucu olsa da onların yanında olmak istedim. Ama serinin sonu öyle bir bitiyor ki... Korkutucu değil de vahşi, adaletsiz ve itici bir dünyada yaşadıklarını fark ettim.
Kuralsız'ın sonunda Edith Prior adındaki kişinin topluluk surları dışında da bir hayatın var olduğunu söyleşine tanık olmuştuk. Tris ve Dört surların dışındaki hayatı merak etseler de başlarında yeterince sıkıntı olduğu için bir süre de olsa henüz ayrılmamaları gerektiğini düşünüyorlar. Jeanine Mathews'in ölümünden sonra tüm kontrol Evelyn'in eline geçmiştir ve herkesi o yönetmektedir. Ama ona karşı olan bir direniş de çok yakında baş göstermeye başlamıştır. Kendilerine "Yandaş" diyen bir grup insan sınırların dışındaki hayatta yaşamak için toplulukları terk etme düşüncesindedir. Evelyn ise kontrolü kaybetmemek için bunu engellemeye çalışmaktadır.

Yandaşların varlığından sonra Tris ve diğerleri sınırların dışındaki hayatı araştırmak için birlikte dışarı çıkma kararı alırlar. Ve bu karar sonucunda da ilerleyen zamanlarda, yaşadıkları hayatın her anının Büro adı verilen bir topluluk tarafından sürekli izlenildiğini öğrenirler. Öyle ki Büro çoğu topluluk üyelerinin, Uyumsuzların ve hatta Tris'in anne ve babasının ölümünden sorumlu kişilerdir. topluluk surları dışında da bir hayatın var olduğunu söyleşine tanık olmuştuk. Tris ve Dört surların dışındaki hayatı merak etseler de başlarında yeterince sıkıntı olduğu için bir süre de olsa henüz ayrılmamaları gerektiğini düşünüyorlar. Jeanine Mathews'in ölümünden sonra tüm kontrol Evelyn'in eline geçmiştir ve herkesi o yönetmektedir. Ama ona karşı olan bir direniş de çok yakında baş göstermeye başlamıştır. Kendilerine "Yandaş" diyen bir grup insan sınırların dışındaki hayatta yaşamak için toplulukları terk etme düşüncesindedir. Evelyn ise kontrolü kaybetmemek için bunu engellemeye çalışmaktadır.

Yandaşların varlığından sonra Tris ve diğerleri sınırların dışındaki hayatı araştırmak için birlikte dışarı çıkma kararı alırlar. Ve bu karar sonucunda da ilerleyen zamanlarda, yaşadıkları hayatın her anının Büro adı verilen bir topluluk tarafından sürekli izlenildiğini öğrenirler. Öyle ki Büro çoğu topluluk üyelerinin, Uyumsuzların ve hatta Tris'in anne ve babasının ölümünden sorumlu kişilerdir.Ama Yandaş'ta birçok sırrın açığa çıkacağını, iyi olduğunu düşündüğünüz kişilerin bile bir süre sonra gerçek yüzünün ortaya çıktığını ve ardı arkası kesilmeyen çatışmaları okuyacaksınız. Açıkçası bunları okurken ben de bazen kafa karışıklığı yaşadım ve olayları sindirmekte zorlandım. Ama ilerleyen bölümlerde her şey açıklığa kavuşuyor ve kimin hangi tarafta olduğunu, yapılan seçimlerin anlamını ve nedenini daha iyi anlayabiliyorsunuz.
528 syf.
·5 günde·9/10 puan
Bu kitabın en çok sevdiğim yanı herkesin merak ettiği dış dünyatı tasvir etmesiydi. İçerdeki yaşamla dışarıdaki yaşamın arasındaki fark çok şaşırtmıştı beni. Kitabın sonuna geldikçe ne olduğunu anladım ve bunun için sizin okumanız gerekecek. Her şeyin cevabını bulabilmeniz bu kitabı dikkatlice okumanıza bağlı. Serinin filmi olmasına rağmen bu son filmi bütçen yetersizliği bahanesine sığınıp çekmelerini de kınıyorum. Başladığın işi bitireceksin kardeşim :)
528 syf.
·11 günde·4/10 puan·Ne Okusam'dan
Seriyi yarım bırakmamak için okuyup bitirdiğim bir kitaptı. Kitap daha orjinal bir konuyla devam edebilirdi. Tobias ve Tris’in duyguları fazla ön plandaydı. Fantastik bir kitaptan ziyade aşk romanı okuyormuş gibi hissettim. O kadar çok aşk anlatımı vardı ki kitaptan soğudum. Kitabı okurken hiç heyecanlanmadım, çok tanıdık geldi işlenen olaylar. Aşktan ziyade kurguya yoğunlaşılsaydı daha orjinal ya da akıcı ve güzel bir kitap olabilirdi.
528 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Serinin en iyi kitabı bana göre özellikle Tobiasın iç dünyasından konuşması çok daha etkili yapmış kitabı. Tobias'ın diğer 2 kitapta daha sert ve baskın olmasına rağmen bu kitapta iç dünyasına kırgınlıklarına, zayıflıklarına tanık oluyoruz bu da kitaba çok ayrı bi hava katmış. Sonunu en çok beklediğim serinin bu kitabı oldu finalse gerçekten üzücü olsada tatmin ediciydi yani direk tahmin edebileceğiniz gibi bitmiyor bu da benim için kitabın en büyük artı yönlerinden biriydi.
528 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10 puan
Sevgili kitap okuyucuları;
Uyumsuz serisi daha çok filmleri ile biliniyor ve ben seri filmlerin kitaplarını okumayı çok seviyorum. Daha fazla ayrıntı vardır. Filmde gözden kaçırdığımız yerleri daha iyi görmemizi sağlar. O bakımdan aşırı seviyorum. Zaten seri olan kitap ve filmlere karşı aşırı bir sempatim var . Uyumsuz serisinin ilk 2 kitabı filmle daha denk şekilde ama son kitap olan Yandaş filmle bambaşkaydı o bakımdan bana ayrı bir tat verdi. Ama sonu hüzne boğdu aynı zamanda. Spoiler veröek istemiyorum ama eğer filmini izleyip beğendiyseniz zaman kaybetmeden kitaplarını okumanızı tavsiye ederim. Eminim zevkle okuyacağınıza. Şimdiden keyifli okumalar .
520 syf.
·Puan vermedi
Serinin son kitabı ile macera son buldu.
Veronica Roth'un en sevdiğim yanı dili. Çokta akıcı ve sizi bağlıyor. Bunda kurgunun da etkisi var elbette.
İlk iki kitapta gelişen olaylar son buluyor. Bence güzel bir son hazırlamış Roth bizlere. Eğlenceli bir serüven oldu bizimle için.
528 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Genel olarak "Uyumsuz" serisini beğendim.
Dil ve anlatım klasik gençliğe yönelik.
Kurgu ise gerçekten başarılı.
Orijinal diyemesem de tatmin edici.
Son kitap birinci ve ikinci kitaptan daha farklı bir yere gidiyor.
Dar bir alandan çıkıp olay örgüsü genişliyor. Bunu sevdim.
Fakat üçlemenin sonu ne bileyim bana çok sade geldi.
Bir şeyler eksikti.
Belki de ben kötülerin daima kötü kalacağını düşündüğüm için böyle hissettim.
Daha iyi olabilir miydi?
Olabilirdi.
Ben böyle bir şey yazabilir miydim?
Yazamazdım! :)
"Herkesin içinde kötülük olduğunu ve birini sevmenin ilk adımının, içimizdeki kotülükleri de tanımamız gerektiğini söylemişti. Böylece onları affedebilirmişiz."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yandaş
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
528
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051424521
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
Baskılar:
Yandaş
Allegiant
Yandaş
Tek bir seçim
Seni dönüştürebilir
Tek bir seçim
Seni yok edebilir
Tek bir seçim
Kim olduğunu belirler
Birinin korkularını çekip aldığınızda, merhamet duygusunu da almış olursunuz.
Tris Prior'ın bir zamanlar inandığı topluluk sistemi çöküşün eşiğinde. Bu nedenle Tris, yeni bir dünya keşfetme fırsatını tereddütsüz kabul ediyor. Çünkü Tobias'la birlikte çitlerin ötesinde yalanlardan, iç içe geçmiş ilişkilerden ve acı hatıralardan uzak, yeni bir hayat kurma şansı olabilir. Oysa Tris'in öğreneceği gerçekler, ardında bıraktıklarından çok daha tehlikeli. Bildiği her şey anlamını hızla yitirirken, Tris insanın karmaşık doğasını anlamak için savaşmak zorunda. Tabii cesaret, dostluk, fedakârlık ve aşk gibi imkânsız seçimlerle de karşı karşıya.

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları