Adı:
Yaşam Bilgisi
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054473298
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Atlantis Yayınevi
Baskılar:
Yaşam Bilgisi
Yaşam Bilgisi
164 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Bazı kitaplar vardır, o kadar güzeldir ki rahatsız eder. Bu kitap tam da öyle. Okurken çocukluğunuz aklınıza geliyor ve ailenizden öğretmenlerinize, arkadaşlarınızdan komşularınıza kim varsa şöyle bir düşünüyorsunuz çünkü 3-6 yaşları arasında yaşadıklarınız hayatınızı şekillendiriyor.


Psikoloji deyince artık aklıma yalnızca Freud değil Alfred Adler de gelecek. Yaşanılan olaylar üzerinden o kadar gerçekçi saptamaları var ki bundan böyle insanların eylemlerine bakarak çocukluklarını kafamda analiz edeceğim.


Aşağılık duygusu ve bunu bastırmak için kendini geliştirenler ile onu alt etmek için üstünlük duygusu geliştirip suçlu olan, kişisel çıkarlarını düşünen ve toplum dışında kendine yer bulan kişiler kitabın başlangıç noktası. Yani herkeste aşağılık duygusu vardır ama kimileri bunu kötüye kullanır der Adler.


İlk çocuk olmakla ailenin son çocuğu olmak bile karakterimizi şekillendirebiliyor. İlk çocuk ilgi odağı halindeki yerini kaybettiği için gücün el değiştirmesinden hoşlanmaz ve muhafazakardır, küçük çocuk ise rekabet ile gözlerini açtığı için hem daha isyankar hem de daha rekabetçidir diyerek önemli bir analiz yapar. Ayrıca hastalarının yaşadıkları üzerinden çok iyi örnekler sunmuş yazar.

Rüyalar ve korkularımız, çekingen isek neden böyle olduğumuz, küçükken seçtiğimiz mesleklerin neden çoğunlukla üniformalı meslekler olduğu gibi çok farklı konularda çok güzel analizler yapmış Adler. Kamyon şoförü olmak isteyenin, o şoförü bir trafik polisi durdurduktan sonra artık polis olmak istemesini de hep daha yenilmez imaj çizenin örnek alınmasıyla bağdaştırır. Daha çok analiz var ama okumak isteyenlere merak olması açısından fazlasını yazmayacağım.


Kitabın bir tane olumsuz noktası var o da kısacık olması. Ben bitmesin diye azar azar okudum ve aynı yazarın "İnsanı Tanıma Sanatı" adlı kitabını da temin eder etmez okuyacağım. Yalnız bu kitabı okurken ailenizin evde olmadığı bir günü seçin yoksa yetiştirme tarzından dolayı sinirlenip gerginlik çıkarabilirsiniz. :)

Okumak isteyen kesinlikle pişman olmayacaktır. İlla psikoloji bölümü okumaya gerek yok. Çok sade ve günlük örneklerle anlatılmış. Şimdiden iyi okumalar.
164 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Okurken genelde çocukluk yıllarıma gidip gidip durdum. Hatta bazen kitabı kenra koydum ve aklıma gelen o çocukluk anılarımı seyrettim. Bazen hiç hatırlayamadığım çocukluk anılarımı bile hatırladım. Bilemiyorum kitabı okurken içimde hep çocukluk anılarım vardı. Hatta çok derin bir şekilde çocukluk anılarımı hissettim diyebilirim.
Aslında kitap daha çok geçmişte yaşadığımız olayların günümüze nasıl yansıdığından bahsediyor. Bizim küçük yaşalarda yaşadığımız olayların bazı açıklamaları ileriki yaşlarda iyi veya kötü olarak karşımıza çıkabiliyormuş. Bu olayların iyisine ; hayatın olumlu yönü , kötüsüne ; aşağlık kompleksi deniyor. Yazarımız derinden insan psikolojsini inceliyor Ve aşağılık kompleksi sorunun tedavisini de kitabında tek tek anlatıyor... Şimdi bu kitabın bana ne gibi bir yararı oldu derseniz şu an kendimi çok aşağılanmış hissediyorum diyebilirim. En anzından bana bir şeylerin yolunda gittmediğini ve bu yolda gidersen düzelmeyeceğini gösterdi de diyebilirim. Şöyle diyebilirim ki kimin çocukluğu şahane geçmiş veya kötü geçmiş dersek yazarımız insan psikolojisi açısından baktığı için her türlü sorunu çıkartabiliyor... Kısacası OrhanGencebaydan” HATASIZ KUL” olmaz şarkısını herkese armağan ediyorum...
164 syf.
·Puan vermedi
Yaşam bilgisi kibabı gerçekten de isminin hakkını veriyor. Bu aralar psikoloji kitaplarına ilgi duyduğum için okumuştum kitabı, normalde bir kitabın ilk sayfaları sıkıcı geçer ama bu kitap daha ilk sayfalarda ilgimi, merakımı ve okumam gerektiği hissini uyandırdı. Gerçekten de bu kitabı her bireyin özellikle anne _baba ve öğretmenlerin okuması gereken bir kitap. Sağlıklı bireyler yetiştirebilmek için iyi okumalar.
164 syf.
·4 günde
Neden böyle oldum?! Neden hep ben suçluyum?! Neden sorunlarım var?! Neden kötülükler görüyorum?! Neden insanlar kötüleşiyorlar?! Neden ben insanları anlamıyorum?! Neden insanlar beni anlamıyor?! Neden?! Neden?! Neden?!
Ah bu nedenler.....Neden hayatımızda nedenler vardır?!
Neden - insanın bilinçaltındakı kendi "Ben"i ile karşı - karşıya gelmesidir.İnsan kendi nedenlerini yarqılamamalıdır.Nedenlerini anlamalıdır.Nedenlerini iyi kabul edib yaşamalıdır.Bana inanın.Hayatınızı bilinçaltınızla değil,bilinçinizle yaşayın.O zaman insan mutluluğunu iyi idrak edeceksiniz.
164 syf.
·Beğendi·10/10
Psikoloji kitapları bazen çok fazla kavram olduğu için karmakarışık gelebilir ama alfred adlerin basit anlatımıyla konuları çok iyi anlayabiliyoruz ve günümüzde de olan asağılık ve üstünlük kompleksi ve toplumsallasma ve cinsiyet sorunlarına değiniyor ve bide bireysel psikolojiyi basit anlatımıyla çok iyi anlayabiliyonuz
164 syf.
Teme olarak onu algılayabildiğimiz zaman dan gerçeklik algımızı yitireceğimiz hastalık dönemine kadar hayat dediğimiz varoluş ile ne yapmamız ya da onu en iyi şekilde değerlendirmek için ne yapmamız gerektiğini yine bilimsel yolla ( ancak fen bilgisi öğretmeni anlatımı ile) açıklamaktadır bu konuda yazdığı diğer kitabı ile bir nevi devam niteliği taşır
'Eğer bir insana gerçekten yardım etmek istiyorsanız ona cesaret ve özgüven vermeli ve hatalarını daha iyi görmesini sağlamalıyız.'
Alfred Adler
Sayfa 100 - İlya Yayınevi
~~~~Evlilik diğer insana ilgi duymayı ve kendini onun yerine koyabilme yeteneğine gereksinim duyar.~~~~
'Farklı bir alanda yarışmak aynı alanda yarışmak zorunda olmaktan çok daha kolaydır ve bu yüzden en küçük çocuk, ailenin diğer fertlerinden farklı taraflara yönelmeye eğilim gösterir. Bu sanki biraz da cesaretsiz olmasının bir göstergesidir; çünkü cesareti olsa aynı alanda kendini göstermeye çalışırdı.'
Alfred Adler
Sayfa 115 - İlya Yayınevi
'Gelecekte, okullar kesinlikle bireysel psikolojiyi daha fazla önemseyecektir; çünkü bir okulun asıl görevi karakteri şekillendirmektir.'
Alfred Adler
Sayfa 129 - İlya Yayınevi
Bazen insanlar iki erkeğe ya da iki insana aynı anda âşık olurlar, çünkü 'iki kız bir kızdan daha azdır.'
Alfred Adler
Sayfa 144 - İlya Yayınevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yaşam Bilgisi
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054473298
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Atlantis Yayınevi
Baskılar:
Yaşam Bilgisi
Yaşam Bilgisi

Kitabı okuyanlar 132 okur

  • İlgen Aktürk

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%3.1 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0