Ziya Paşa

6,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
69 gösterim
Ziya Paşa gibi mısraları dilden dile dolaşan kaç şair vardır?
Şiir sanatının toplum geleneğimiz açısından önemini bilen herkesin aklına bir dizi şair gelebilir. Fakat ben burada şiir sanatından söz etmiyorum.
Ziya Paşa, şiiri de içine alan geniş bir sosyal çerçeveye hitap etmesini bilen ender şairlerimizden birisidir. Konu Yeni Türk Edebiyatı olunca, onun yanına bir benzerini koymanız pek mümkün olmaz. Adeta düşüş döneminde toplumumuzun oto kritik duygularının bir tercümanı olmuştur. Ziya Paşa'nın mısralarında insanlarımız o kadar kendilerini bulmuş olmalı ki, daha yazıldığı zamanda klasikleşmiş, anonim darbımesellerşe yarışır bir hale gelmiştir. Edebiyat alanının dışında geniş bir çevrede tanınmış, çoğu yerde şairi bilinmeden anonim veciz mısralarmış gibi söylenegelmiştir.
Yakın dönem aydınlarımızı ve eserlerini ana hatlarıyla da olsa tanımak, günümüz nesilleri için büyük önem taşıyor. Elinizdeki biyografi bu duygularla hazırlandı. Temel özelliği, Paşa'nın hayatına ilişkin önemli anahatların bir araya getirilmiş olması, önemli şiirlerin eksiksiz verilmesi, her şiirin sadeleştirilmiş versiyonunun da şiir formatında sunulması ve en tipik düzyazılarının bir araya getirilmesidir
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2001
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9753626070
 • Yayınevi:
  Timaş
 • Kitabın Türü: