Rûhberûh, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Benim servetim kitaplarım diyordu o.
Kitaplarım, yani hayatım.

Sır, Mustafa Kutlu (Sayfa 47 - Dergah Y.)Sır, Mustafa Kutlu (Sayfa 47 - Dergah Y.)

"Polisiye" romanlarını okurken biz sadece kurban-katil-polis üçlüsünü mü okuruz? Ya da kurban-katil-polis üçlüsünün yanısıra bir mesaj mı verilmek istenir?
Eğer sadece kurban-katil-polis üçlüsünü okursak, o roman "kaliteli" değildir. Ama cinayetin işleniş amaçları ya da herhangi bir şey üzerinden mesaj başarılı bir şekilde okuyucuya aktarılırsa, o roman başarılıdır... kalitelidir... Bu kitapta öyle oldu. İncelememi verilmek istenen mesaj üzerine yazacağım ama onun öncesinde şu girişi yapmak istiyorum:

Yalnızım. Kitaplarım var. Kalem ve mürekkep var. Kalem ve mürekkepin bilenmesinden oluşan olağanüstü bir güç var. Eğer o da olmasaydı ne olurdu halim?
Vücudumu ayakta tutan kemik, organ, olağanüstü sistemler, hücreler vb. var. Ama ya ruhum için ne var? Ruhumu nasıl ayakta tutuyorum? Kalemin ve mürekkepin bilenmesinden ortaya çıkan olağanüstü güç sayesinde.
Yazılarımda, 2 "ben" mevcuttur. O iki ben çok sıkı bir dosttur. İyi günde, kötü günde. Bazen çelişirler. Tartışırlar. Dövüşürler. İkisi de egosunu tatmin etmek için bencilce davranırlar. Çok dengesizlerdir. Bir "ben" sol derken, diğeri "sağ" der. Bir "ben" yaşama enerjisiyle doluyken, diğer "ben" hayata küsmüştür. Ben bu iki "beni" yazılarımda barıştırıyorum.
Yeter bu kadar! Verilmek istenen mesaja geçelim:

O "şeytan üçlüsünün" yanı sıra verilmek istenen, nokta atışı bir mesaj var. Bu mesajdır ki, toplum olarak hepimiz muzdaribiz.

"Deli" diye tımarhanelere tıktığımız insanlar gerçekten deli mi?
Hepimizin farklılıkları var. Bunlar, bizi biz yapar. "Deli" diye tabir ettiğimiz insanlar, aslında bizden farklılar. Hayata dair bakış açıları bizden çokça farklı. Biz de at gözlüğü varken, onlarda yok.
Aslında, onlar deli değiller. Bizden daha zekiler. İşte bu yüzden dışlanıyorlar.
Bir denize baktığımızda, biz salt su görüyorsak onlar denizin içindeki canlıları görüyorlar... tabiri caizse... Bunun neresi suç! Hep farklı olanı dışlama eğilimindeyiz. Aslında herkes farklı ama kimileri çoğunluğa uyup klişe bir hayat sürerken, kimileri bizim "deli" diye tabir ettiklerimiz hayatın anlamını kavramaya çalışıyorlar.
Kanıt mı istiyorsunuz? Albert Einstein. İzafiyet teorisini ortaya attığında herkes ona deli demedi mi? O olaylara farklı bir bakış açısıyla yaklaştı. Sırf bu yüzden dışlandı.
Herkes gibi bir hayat yaşıyoruz. Bir renk katsak ya? Deli dediğimiz insanlar gibi olsak ya? Delileri kıskanıyorum çünkü onlar hayatın tadını çıkarıyorlar. Hayatı anlamaya çalışıyorlar. Bizse ne bir sorguluyoruz ya da hayat uğruna bir şey yapıyoruz. Baylar, bayanlar, sizlere yemin ederim, bunun ne kitap okumakla alakası var ne de başka bir şeyin... Her şey; bakış açısında gizli. Eh, bakış açısı da değişmez.
Biz de zor olanı yapmayacağımıza göre kolay olanı yapıyoruz: bakış açısı farklı olan insanları dışlıyoruz. Ne de olsa daha kolay!
Yani; toplumda iki bakış açısı mevcuttur: biri "A" diğeri "B" olsun.
A bakış açısı; bizler yani hayatın değerini anlamayan, klişe bir hayat süren, pohpohlamaya ya da yerin dibine gömmeye hevesli olan bizler... At gözlüğün sahip olan bizler... Birilerinin kuklası olan bizler...
B bakış açısı; deli diye tabir ettiğimiz, dışladığımız insanlar... zekiler... gerçek asiller... Varoluşun temel nedenini ve yaşama gayemizi anlamış olanlar... Ne mutlu ki onlara! Ezilenler... hor görülenler... Ama her şeye rağmen; dik duranlar... Siz olmasanız dünya çekilmezdi be...B bakış açısına sahip insanları biz tımarhaneye tıkıyoruz... ve yakında onların nesli tükenecek... Boşluğa düşeceğiz. Herkes A bakış açısına sahip olacak. Ne bir farklı görüş olacak ne de başka bir şey...
Hayat, ellerimizden kayıp gidercesine akıp gidecek...
***
Aslında; B bakış açısına sahip olanlara başka bir şey yapılmalı... Kitap beni bu yüzden etkiledi. Kitapta Sağlık ve Zeka Merkezi diye bir yer geçiyor. Ve burada B bakış açısına sahip olanlar yani deli diye tabir ettiğimiz kimseler kalıyor... B bakış açısına sahip kişilerle... Bu sayede ne onlar bir zorluk yaşıyor ne de biz...

Deli deyince hepinizin aklına ne geldiğini bilirim... ne yazık ki o deliler şu anda acınası durumdalar... Onları bu hale biz soktuk! Dışladık onları. Farklı olanlarla alay ettik... Onları bir hiç saydık...

***
Az önce 2 "benin" konuşmasını okuduk. Kendini şanslı bil! Bir "benim" egosunu tatmin etti şu anda. Neyse, kitabın konusundan bahsetmeyeceğim ki zaten arka kapak sizleri aydınlatacaktır... Bu kadardı. Rahatladım. Şimdi gündelik işlerime koyulabilirim. Sorun yok. Tamam.

Kİmsecikler yok şu hayatta insan yanlız yaşıyor hayatı
Kimse kimseyi tam anlayamaz olmuş nerede benim kitaplarım gerçeklerim...

Zihin Dinlendirme Etkinliği
Düşünüyorum, düşünüyorum, düşünüyorum...
Ne kadar çok etkinlik var, dimi? Kalabalıklaştım. Etkinliklere katıldıkça kitaplarım da kalabalıklaştı. Okuyacaklarımı düşündükçe kafamdaki sinirler de kalkıp midilli dansına girişti. Bu, bir psikolojik etkinliktir.
Etkinliğin süresi 1 Nisan - 24... diye uzayıp gider.
Etkinlik kapsamında okuyacağımız kitaplar:
1)
2)
3)
4)
5)
6)
7)
8)
9)
10)
11)
12)
13)
14)
15)
16)
18)
18)
19)
20)
21)
23)
24)
25)
Hepsi de özenle seçilmiş kitaplar. Kafanızı dinlemek, düşüncelerinizin ayağını yerden kesmek istiyorsanız, bu etkinlik tam size göre. Bunaldığınız an, etkinlik için yorumlara gelin. Zira bu gördüğünüz kitaplar, psikolojinizin hassas kıvrımlarını okyanusun hırçın dalgalarından kurtarmak için sörfçü edasıyla dans ettirerek kahkahalar atmanızı sağlayacak türden. Okyanus sizi korkutuyor mu? O zaman biz de balonla gezeriz. Yükseklik korkunuz mu var? O zaman gelin, Carnaval'a katılalım. Ne dilerseniz var. 1K sizi bunaltırsa, etkinliğimizin kapıları her daim size açıktır.

Zeyn, bir alıntı ekledi.
18 Mar 20:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Etrafın seni sıktığı zaman kitap oku. Ben şimdiye kadar her şeyden çok kitaplarımı severdim. Bundan sonra her şeyden çok seni seveceğim ve kitapları beraber seveceğiz. İnsan muhitin bayağı,manasız,soğuk tesirlerinden kurtulmak istediği zaman yalnız okumak fayda verir. Bana en felaketli günlerimde kitaplarım arkadaş oldu fakat bu yetmiyor. Şiirlerimde de gördün ki, kitaplara rağmen çok ıstırap çektim çünkü candan bir insanım yoktu. Sen benim yarım kalan tarafımı ikmâl edeceksin..

Canım Aliye, Ruhum Filiz, Sabahattin Ali (Sayfa 19)Canım Aliye, Ruhum Filiz, Sabahattin Ali (Sayfa 19)
Herhangibirokur, Kara Güneş'i inceledi.
 18 Mar 19:32 · Kitabı okudu · 10 günde · 10/10 puan

Hani bazı kitaplar vardır hiç bitmesin istediğiniz, son cümlesini okuduğunuzda “bi bu kadar daha olsa okurdum” dediğiniz, okuduğunuz süreçte asla elinizden bırakmak istemediğiniz, okumadığınız her anı o kitabı düşünerek geçirdiğiniz... Kara Güneş benim için tam olarak böyleydi. Güzel bir kitap okuyacağımı biliyordum ama ne yalan söyleyeyim bu kadarını beklemiyordum. Bu kitap kesinlikle favori kitaplarım arasına ilk 5’ten giriş yaptı. Yazar da aynı şekilde. Yenişehirlioğlu’yla tanışmayı zaten çok istiyordum, bu kitaptan sonra daha da çok istiyorum ve inşallah bir gün nasip olur. Çünkü kitap hakkında sormak istediklerim var. Kitapların içeriklerinden bahsetmeyi çok sevmediğim için içeriğini anlatmayacağım. Zaten 15 Temmuz’u anlatıyor olması okumak için yeterlidir diye düşünüyorum. Kitap bana çok güzel şeyler kattı, unuttuklarımı hatırlattı. Sevgiye dair çok güzel cümleler vardı. Kitabı sürekli elimde kalemle okudum. O kadar çok altını çizdiğim yer oldu ki anlatamam. Bu kitap Bahadır Yenişehirlioğlu’ndan okuduğum ilk kitaptı ve kesinlikle son olmayacak. Hatta en kısa zamanda bir kaç kitabını daha alacağım inşallah. Kesinlikle okuyun, okutun, ben bayıldım!

Çok çok uzaklara gidesim, kaçasım var
Bir kitaplarım bir de şu şarkı olsa yanımda
Yeter herhalde

https://youtu.be/rmaBeo1M6vg

Aziz Erdoğan, Bu Kitabı Çalın'ı inceledi.
18 Mar 12:45 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Okulun her günkü sıradan günlerinden bir gündü. (ne kadar günlü bir cümle oldu) Elimde kütüphaneye teslim edilecek kitaplar var. İki tane Ferit Edgü kitabı (Çığlık, Işte Deniz, Maria) ve Cemal Süreya'nın Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi'si. Kararlıydım. Bu sefer bu kitapları teslim ettiğimde kütüphaneden kitap almayacaktım. Çünkü elimde okumam gereken, bana ait olan kitaplarım vardı. Olmadı. Yapamadım. Teslim ettikten iki dakika sonra kendimi onlarca kitaplığın önünde buldum. Karşımda "beni al,beni al" diye birbiriyle sataşan kitaplar. "Hangisini almalıyım?" düşüncesi sardı bi an. Hepsi öyle güzel ki, hepsi öyle güzel kokuyor ki! Birden gözüme ilişti hemen. "Bu Kitabı Çalın." Neden ismi böyle acaba diye düşündüm. Bir merak sardı içimi. Kapağı beni cezbetti. Reklamdan değil ama baktım 2001 Sait Faik Hikaye Ödülü de almış. "Boşuna almamıştır yahu" diyerek aldım kitabı. Sadece o mu? Kütüphaneden çıkınca 3 kitapla çıkmışım. Diğerleri sürpriz olsun. Şu anki konumuz "Bu Kitabı Çalın".

Öncelikle yazara mı değinsek ne? Kendileri 92-2002 arasında Hayalet Gemi adında dergi çıkarıyor arkadaşlarıyla. 2000 yılından beri de elektronik yayınevi olan altkitap'ı yürütüyor. Şu an da Boğaziçi Üniversitesi'nde öğretim üyesi, mühendislik ve yaratıcı yazarlık dersleri veriyor.

Eveeeet , gelelim kitaba. Kitabın ilk basımı 2000 yılında. 18 yılı devirmiş. İçinde 12 ayrı öykü var ama ne öyküler..! :

1. Bu Kitabı Çalın!
2. Kayıp Eşyalar Bürosu
3. Hindistan Yolculuğu
4. Hızlı Düşünme Sanatı
5. 54 Numara'nın Esrarı
6. Kötü Yola Düşen Ev
7. Yazarın Belleği
8. Hasta Bir Konak
9. Birkaç Dolar İçin
10. Kukla
11. Sakla Beni
12. Yasadışı Öyküler

Hepsi birbirinden sağlam öyküler. Ama birkaçına değinecem sadece. Kitaba adını veren öyküden başlayalım.

İlk okunduğunda "Bu Kitabı Çalın" adlı kitabın bir avm'de kitabevinden çalındığından bahsediyor. Adama sorulduğunda "tahrik oldum, çaldım" açıklamasını yapıyor. Meğer kitabı çaldıran da yayınevi. Sırf kitabın reklamı olsun diye yapmış. İstedikleri de olmuş tabi. Kitabın satışında patlama yaşanıyor. Önemli olan çalma falan değil de okurken bi "acaba?" diyorsunuz. Gerçekten bu kitap çalındı mı? Ama hayır. Olamaz ki böyle bir şey. Bu kitap yayımlandıktan sonra çalındı. Hırsızlık da o zaman oldu. Peki bunca olay sonradan bu kitaba nasıl girdi? Kurgu. Öyle sağlam bir kurgu var ki sizi mantık hatalarına bile sürükleyebilen türden.

Diğer bir öykü Kayıp Eşyalar Bürosu. Bir adam şehrin garajında Kayıp Eşyalar Bürosu'nda memurdur. Birçok insan birçok eşyasını unutur otobüslerde, peronlarda, banklarda vs. Bu adam hiçbir zaman unutulan eşyaları umursamaz ama o gün farklıdır. Bir çanta eline ulaşır. Karıştırır. İçinde bir not defteri, bir makyaj çantası, bir parfüm ve bir kitap vardır. Adam onca unutulan kitaba dokunmazken o kitabı okur. Oğuz Atay'ın Korkuyu Beklerken'i. Okur ve iki günde bitirir. Parfüm kokusuna daha doğrusu görmediği bi kadına aşık olmuştur. Her gün işe giderken üstüne başına dikkat eder o günden sonra. Olur da çantanın sahibi gelir de alır, gelir de onu dünya gözüyle bir kere görürüm diyerek. Aradan günler, haftalar geçer. Kimse gelmez. Dayanamaz tabi. Not defterini karıştırır. Bayanın bir ıngilizce kursuna gittiği kanısına varır. Dershaneleri yoklar, fiyatlarını karşılaştırır ama yok. En son bir bara gider orda da yoktur. Birkaç gün sonra büroya bir adam gelir ve şöyle der. "Merhaba kolay gelsin, bi ay falan önce eşim bir çanta unutmuştu da, onu almaya geldim." Memurumuzun dünyası başına yıkılır.

Kötü Yola Düşen Ev'e de kısaca değinip incelememizi tamamlayalım. Kötü yola insan düşer bizim bildiğimiz. Burada olay farklı. Burada kötü yola düşen bir ev. Tarık G. adında bir adam bir gün bir porno filmde o videonun evinde çekildiğini farkeder. Defalarca başa sarıp sarıp izler. Fikri değişmez. Ev onun evidir. Evinin anahtarının kimlerde olduğunu düşünür. Ve bu işin peşine düşer. Bakalım bulabilmiş mi? Orasını da siz okuyun.

Zahmet edip okuyanlara bol bol teşekkürlerimi sunar, bol okumalı günler dilerim. Kalın sağlıcakla. :)

Nidanur, bir alıntı ekledi.
17 Mar 22:14 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kalabalık bir yalnızlık benimkisi. Kitaplarım,anılarım,kuşkularım,plaklarım,başarılarım,korkularım,telefonun öbür ucundaki seslerim ve içimdeki Bozkır Kurdu ile beraber sürdürüyorum yaşamımı.

Benim Adım Mayıs, Buket Uzuner (Sayfa 14)Benim Adım Mayıs, Buket Uzuner (Sayfa 14)