• Merhaba arkadaşlar,
  samimi olduğum kitap dostlarıyla birlikte yaptığımız bir etkinliği sizler için de faydalı olabilir diye paylaşmak istiyorum.
  Etkinliğimizin ismi "kitap günü", nasıl altın günü vb etkinlikler yapılıyorsa biz de bunu kitaplar üzerinde uyguladık. 14 kişilik arkadaş grubumuzu süre bakımından uzun olmaması için iki parçaya bölerek 7 ay süren güzel bir etkinlik yaptık. Kolaylık olması açısından kitapyurdu fiyatını baz alarak 25 tl'lik bir sınır belirledik (İki üç tl esneme payı olmak koşuluyla). Örnek tablo:

  http://i.hizliresim.com/VDJJ8y.png

  Sonrasında herkes çekiliş sırasına göre listesini yayımladı ve kişiler listeden seçim yaparak kitapları temin edip o kişiye gönderdi. Düşünsenize, büyük bir merakla okuma listesine aldığınız kitaplar bizzat dostlarınız aracılığıyla sizin kütüphanenize katılıyor ve geriye güzel bir hatıra kalıyor. Kitapların yanında gelen hediyeler, notlar ve hatta mektuplar da cabası. :)

  Ben listemi oluştururken 1k'dan değerli okurların tavsiyelerini de göz önünde bulundurdum. Mesela Mübarek Toprak mehmet temiz hocamın, Gösteri Toplumu Zehraca'nın (çok ilgi çekici bir incelemesi vardı ama kaldırmış sanırım:/), Üç Büyük Usta: Balzac, Dickens, Dostoyevski Hercaiokumalar /Ayşe'ın Karanlığın Yüreği Tuco Herrera'un sayesinde listeme eklendi. Bu vesileyle de bu şekilde bize katkıda bulunan tüm okurlara teşekkür ederim.

  Sağolsun arkadaşlarım liste kitapların yanına fazladan kitaplar da ekleyerek mutluluk veren bu güzel görüntüyü ortaya çıkardılar. Öyle ki hediye gelen kitaplarım listede bulunan kitapların sayısını geçti. :)

  http://i.hizliresim.com/Z3yyzo.jpg

  Bu vesileyle onlar da tekrar teşekkür ediyorum. En başta da dediğim gibi belki farkındalık oluşur diye sizlerle de bu mutluluğumu paylaşmak istedim.

  Hepinize keyifli okumalar dilerim. :)
 • Merhaba Değerli Kitap Dostları

  Sizlerle bugün taptaze bir yorum paylaşmak için beraberim. 

  #alilidar #zraporu #kitapyorumu #tavsiyekitap


  Öncelikle yazarla nasıl tanıştığımdan bahsetmek istiyorum. Birgün okuoku.com dan alışveriş yapmıştım. Alışverişin yanında fazladan ayraçlar koyuyorlar. Daha önce alışveriş yapmış olanlar bilir. Ayraçların arasında bu kitabın ayracı da vardı. Ama o zaman dikkatimi çekmedi tabiki. Kitapyurdu her alışverişimde bir dergi hediye ediyor sağolsun. Dergileri incelerken yine bu kitaba denk geldim. Detaylı bir inceleme yapmışlar. Z raporunu bilmeyenler için anlatayım. Herhangi bir işletme düşünün. Her günün sonunda kasadan rapor alınır. Girdi, çıktı, hangi ürünler ne kadar satılmış v.s. o raporun adı Z raporu. Konumuza dönelim biz. İncelemeyi okudum bu 2. karşılaşmada merak ettim kitabı. "aldın mı?" diyeceksiniz içinizden. Hayır almadım. Birgün 1000kitap uygulamasında anasayfada dolanırken Ali Lidar'ın alıntılarına rastladım. Çok hoşuma gitti. Bkm kitapta bazı kitaplarının %50 indirimde olduğunu gördüm. Birkaç kitabını sipariş ettim. Haziran ayında Alengirli Şiirler kitabıyla tanışmış oldum. Bu kitaba hala sıra gelmemişti tabi. Hikayelerimi takip ediyorsanız görmüşsünüzdür. Ne okusam diye düşünürken beni oku diye seslendiğini duydum demiştim bu kitap için. Başladım okumaya. Bir solukta okuttu kendi. Kitapla tanışma hikayemi burada sonlandırmak istiyorum.   Devamı yorumda  Kitabın içeriğine dönmek istiyorum. Kısa kısa denemelerden oluşan kitabımızda asıl mesleği öğretmen olan yazarın anılarını, yaşadıklarını, güldüklerini, üzüldüklerini kısaca hayatın Z raporunu okuyoruz. Kitabın içeriğinin çok zengin olduğunu belirtmek istiyorum. İçinde dinlemek isteyeceğiniz şarkılar, izlemek isteyeceğiniz filmler, okumak isteyeceğiniz kitaplar, gerçekleştirmek isteyeceğiniz fikirler mevcut. Biraz da dilinden bahsetmek istiyorum. Edebi eser olarak okumayı düşeneceğiniz türden bir kitap olmadığını belirtmek istiyorum. İçerisinde küfür ve alkol kullanımı oldukça fazla olduğunu söylemek ve ben bu kitaptan kötü örnekler alırım kendime diyen okurların okumamasını öneriyorum. Ben bu kitabı yazarının öğretmen olduğu için ve ilham verici öğretmenlik anıları içerdiği dolayısıyla öncelikle tüm öğretmenlerin okumasını tavsiye ediyorum. Eminim size çok şey kazandıracak. Bu cümleyi kitabı okuyacaklar için kuruyorum. Ramazan'ı hiç unutmayacaksınız. 

  Kitap okumakta zorlandığım bu zamanda bir oturuşta kendini okutmayı başarabilen bu kitabı elbetteki tavsiye ediyorum. İçerik size uygunsa çok sevebileceğinizi düşünüyorum. Yepyeni gönderilerde görüşmek dileğiyle. Esenle kalın  🤗
 • "Iyi psikopatin başarı rehberi kitabı sizi bekliyor" diye mail atan kitapyurdu senin de canın saolsun..
 • Kitaplarım gelmiş👍 Teşekkürler #kitapyurdu
 • Arkadaşlar toplu kitap alacağım.İdefix,D&R ve Kitapyurdu arasında kaldım.Bunlardan hangisi iyidir?Fiyat,kargo süresi,kitap çeşidi bakımından nasıllar?Başka bildiğiniz kaliteli bir site var mı?Bir el atarsanız çok memnun olurum :))
 • Kitabın Kimliği
  Sezai Karakoç’a ait bu kitap, Nisan 1966‘dan Mart 1967’ye kadar, Diriliş Dergisinde Diriliş imzasıyla yayınlanan başyazılardan oluşmuştur. Birinci baskısını 1967’de, on birinci baskısını 2012’de yapmış olup Diriliş Yayınları tarafından halen basılmaya devam etmektedir. Diriliş Yayınlarının bütün eserlerinde olduğu gibi bu kitabının kapağı da klasik renk ve zemin üzerinde, yazar ile kitabın isminin yazılmasıyla karşımıza gelmiştir. 68 sayfa olan esere “http://www.kitapyurdu.com’dan” 8.25 TL’ye ulaşabilirsiniz.
  Amaç-Ana Fikir
  “Rönesans’tan sonraki 500 yıla Avrupa Dönemi dense yeridir. Bu dönemde Asya, adeta bir ölüm dalgınlığındadır. Afrika ise yoktur. Osmanlı ise Avrupa’nın taşkınlığından, Asya’yı kurtarmaya çalışmıştır. Bu dönemde Avrupa, Afrika’nın gözünde bir büyücü, Asya’nın gözünde ise bir barbardan ibarettir. O gösterişli büyümenin yankısı, İslam Bölgesi’nde budur.”
  Kitabın başında, İslam Dünyası’ndaki sıkıntıların baş gösterdiği bu zaman dilimini  belli kesitlerle bize sunuyor. Afrika’nın gözünde bir büyücü ifadesi çok yerinde. Zira Rönesans’tan 1900’lü yıllara kadar Avrupa, Afrika’nın yalnız doğal kaynaklarını değil insanını ve dinini de sömürmeye başlamıştır. Başta Portekiz ve İtalya olmak üzere birçok batı ülkesi, Afrika’nın insan kaynağını kendileri için bir köle olarak kullanmak üzere değerlendirmiş ve Afrika’nın saf ve masum insanlarının gözünde korkunç bir büyücü haline gelmeye başlamıştır. Asya’da ise durum bu kadar vahim olmasa da gelecek yüzyıllar için bir endişe kaynağıdır. İlerleyen süreçlerde bu kaygı yerini barbarlığa bırakacaktır…
  Özellikle Osmanlı döneminde zirveleşen İslam düşünürleri, ne yazık ki Osmanlı’nın gerilemesinden sonra güzellikler dini olan İslam’ı kendi halkına ve ecnebilere aktarmada sıkıntılar çekmiştir. Medeniyetin gerilemesi demek, her şeyin gerilemesi demektir. Toplumsal yozlaşma tek bir kurumdan başlamadığı gibi tek bir kurumu da etkilemez. Toplumsal sonuçlar doğurur. Bu noktayı nazarla baktığımızda, medeniyet gerilememiz, medeniyet insanımızın, dolayısıyla İslam düşünürlerimizin de gerilemesi manasına geliyor. Birçok tarihi kaynakta karşılaştığımız gibi, İslam alimleri, batıdaki düşünürlerle yaptığı münazaralarda İslam dünyasının ve kendilerinin yüzünü ne yazık ki yere düşürmüştür. Birkaç istisna hariç.
  Karakoç da toplumsal yozlaşmanın nasıl giderilmesi gerektiğine cevaplar arıyor. Toplumun her kesimine yapmış olduğu çağrıyla da sorularını cevaplandırıyor.
  “Kendinden önce gelen her medeniyet, daha önceki medeniyetlere bağdaşma yoluna gitmiş olsa da, Avrupa, gerçek bir hümanizmden yoksun olarak, kendisine her müsbet alanda öğretmenlik yapan İslam Medeniyeti’ni bütün gücüyle inkara, yıkmaya, yok etmeye çalışmıştır. Kendi hocasına saygı borcunu unutan, çömezinden saygı beklememelidir.
  Şimdi, Asya ve Afrika’ya çevirdiği silahların geri tepmesi bu yüzdendir. Aralarında tek temas aracı silahtır. Asya ve Afrika ilkin Avrupa’ya kendi silahlarıyla cevap veriyor. Sonra da Doğu’ya mahsus silahların sırası gelecek.  Asya ve Afrika’nın intikamı çetin olacaktır. Avrupa bunu gün be gün daha bir şiddetle idrak ediyor. Avrupa Birliği çalışmaları da bu idrakin bir eseridir.”
  Bu cümleler ışığında, özellikle Türk toplumu olarak yıllardır maruz kaldığımız sıkıntılardan sebep, anlıyoruz ki Batı her zamanki gibi kendisi hariç tüm oluşları inkar ve sindirme peşindeydi. Ancak, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra bir türlü engel olamadıkları İslam’i Dirilişten kurtulmanın yolunu bir küfür ve zulüm ittifakı olan Avrupa Birliği’nde aramaya başlamıştır. Bu anlamda Türkiye’nin de on yıllardır Avrupa Birliği ısrarı garipsenmeli ve bir şekilde bu hatadan vazgeçilmelidir. Zira, AB sevdası, gün be gün daha da gelişen bir İslam ülkesinin, aç kurtların pençesine kendisini bırakmak olduğu gün gibi ortadadır… Bunun bir çözümlemesi olarak, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası, NATO’nun ülkemize karşı tutumunu, ve şuan gelmiş olduğumuz noktayı kritik edebiliriz.
  “İslam Halklarının yeniden kendilerini bulmaları için, her şeyden önce, “İslam aydını’’nın gelmesi, onun gelmesi için de, bir düşünce dirilişi şarttır. Düşünce dirilişi olmaksızın inançta diriliş gelişemez. İnanışta diriliş olmaksızın da duyuşta, duyarlılıkta, yani sanat ve edebiyatta diriliş başlayamaz. Tanzimat’tan çok önce, bir düşünce durgunluğuna girdiğimiz doğrudur ve gerçektir. Tanzimat’tan sonra da, genel olarak bu durgunluk sonuna kadar gelişerek hiç düşünmemeye kadar varmıştır. Veya daha kötüsü, sağduyuda kaynağını bulamayan ters bir düşünce akımı, o da cılız ve sık sık kuruyarak gelişip durmuştur. Kopya bir düşünce akımı yani.”
  Hepimizin malumudur ki, zamanında yalnız islami anlamda değil; hem medeniyet hem de gelenek bağlamında bir yıpratma operasyonuna maruz kaldık. Ne kadar kutsalımız varsa üzerinden bir silindir gibi geçip, dümdüz etmek istediler. Bizden ne varsa çağ dışı, batıda ne varsa çağdaştır zokasını yutturmak istediler. Kimimiz yuttu. Kimimiz durup bir yutkundu. Zokayı yutanlar, batıda ne varsa aynıyla alıp kullanmayı bir izzet bildi. Bu onların hatasıydı. Yutkunanların da bunun bir izzet olmadığı, aksine zilletin dik alası olduğunu bilmesine rağmen ses etmeyişi, en büyük hata oldu. Bu hata bize koca bir yüzyıl kaybettirdi…
  İçerik
  Kitabımız “İslam’ın Dirilişi” ve “İslam’ın Çağrısı” başlıkları altında on üç küçük başlıktan oluşmaktadır. Bu başlıklar: “ İslam’ın Dirilişi; İslam’ın Dirilişinde Avrupa’nın durumu, Asya ve Afrika’nın durumu, Düşüncede, İnanışta, Edebiyat ve Sanatta, Aksiyonda Diriliş. İslam’ın Çağrısı; İnsana, Müslümana, Yahudiye, Hristiyana, Doğululara ve Afrikalılara, Din ve Tanrı Tanımazlara çağrı.”, şeklindedir.  Yazar kitapta, Müslüman vicdanı ve İslamcı düşünür kimliği ile baştan sona kadar bir uyum içerisinde fikirleri aktarılmaktadır. Sezai Karakoç, “Yitik Cennet” kitabında olduğu gibi konuları derinlemesine ve ağır bir dil ile anlatmamış, aksine anlaşılır akıcı bir anlatım söz konusudur. Yazarın diriliş serisi şeklinde yayınlanan eserleri içerisinde mahiyeti bakımından bir öncelik belirlememiz gerekirse kitabımızın, “İnsanlığın Dirilişi” ve “Diriliş Neslinin Amentüsü” kitaplarının arasında olduğunu söyleyebiliriz.
  Sonuç
  Okumuş olduğumuz kitap içerdiği bilgi bakımından hayata aktarılması için kalbe konulması gereken özellikte bir kitaptır. Ancak şunu da kesin olarak söylememiz gerekir, kavramların asıl anlamını kavrayamacak okuyucuda, kuru bir hamasatten başka bir şey bırakmaz. Yani “modernizm, aydınlanma, medeniyet vb.” gibi kavramlar şeffaf bir şekilde zihinde yer etmeli, kalp kadar akla konulmalı, anlaşılmalı ve nelerle karşılaşacağımız bilinerek okunmalıdır. Daha sonra “Diriliş”in ne olduğu ve nasıl olması gerektiği konusunda düşünülmelidir.
  Bu hususta yazar bizlere şu şekilde sesleniyor: “Düşünce köklerimiz ve düşünce kaynaklarımız kireç bağlamış gibi, içine girdiğimiz hiçbir değişme oluşunu kritik edemiyoruz. Düşünce alanında tam bir aktarıcıyız. Hatta aktarmaya bile yetişemiyoruz. Üniversiteler tarihini köklerinden koparmış yapma eserlerdir. Fransız, İngiliz, Amerikan veya Rusya kültürü merkezlerinin bir şubesi gibidir. Genel akımında ve ilim alanında bir ekol değerleri ve iddiaları yoktur. Eğitim ve öğretim bütününde ne tarihçi, ne deneyci bir metot vardır. Aktarmacılıktır temel olan. Değil sürekli ilim çalışmaları, günlük önemli siyasi problemlerimizde bile, buradaki peykleri aracılığıyla ‘’Dış Basın’’ denen batı kafası, bize en yarayışsız çözümü empoze eder. Sanki, biz düşünmekten korkarız da bizim yerimize o düşünür. Deneyci metodun düşünce dirilişimizdeki durumu budur. Aktarmacı metot ise, bir ruh ve kafa köleliği olarak, doğrudan düşünceyi öldürür. Çalışmayan zekayı köreltir. Eski muhteva yeni bir terminolojiyle yaşatılmakta, toplumdaki her türlü diriliş davranışları gelecekte vadedilen bir kurtuluş adına boğazlanmaktadır. Yeni modaya kapılan entelektüel, yalnız büyük geçmişimizi değil, kendinin yakın düşünce geçmişini de bir anda unutuvermiştir.”
  Yazarın vurguları kulağımıza küpe olmalı. Biz, bizden olmayanı aktarmayı iftihar vesilesi zannettikçe köreldik. Tutulduk. Başkalaştık. Kendi köklerimizden beslenmeyi, kendi medeniyetimizle bağdaşan kaynakları değerlendirmeyi ıskaladıkça bir yok oluşun eşiğine geldik. Bugün yeni bir varoluş, bir diriliş mevsimi. Evet batı, pozitif ilimlerde, fikirde, sanatta ilerlemiş ve bizi solda sıfır bırakmış olabilir. Ama bu bir atalet vesilesi değil, ibret vesilesi olmalıdır. Ecdad yadigarı fikir yükünü yine sırtlanıp, daha üst seviyelere taşımak için neyi bekliyoruz? Bu kalıpçılık nereye kadar?
  Sözün özü, İslam’ın dirilişi için ne ruhu ve fikri ötelemek, ne de kendimiz olmayanı gücün zemini olarak görmek doğrudur. Kendi ruh köküne bağlı bir fikir ve inanç birlikteliği ile yeniden dirilişin önünü açmak üzere bize düşen gayreti kuşanmak gerekir.
  “Diriliş” Kavramı ile alakalı olarak artı bir parantez açmak istiyorum. Ne yazık ki Bu kavram Türkiye’nin günlük siyasi-politik ikliminde yahut dizi sektöründe dillere pelesenk edilerek klişeleştirilmiş bir kelimedir. Ancak güncelden sıyrılarak, Sezai Karakoç özelinde düşünmeye önem gösterelim…