İş Bankası Kültür Yayınları'ndan Jose Saramago'nun Bilinmeyen Adanın Öyküsü (Modern Klasikler serisindeki 2. kitap) elinde olan var mı? 

İ.dem, İnsan Neyle Yaşar'ı inceledi.
13 Mar 22:32 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Okuduğum ilk Tolstoy kitabı. Açıkcası klasikler için biraz daha zamanım var diyordum bu yüzdende biraz erteliyordum. Fakat artık bir yerden başlamalıyım dedim ve inci hanımın bu güzel etkinliği sayesinde “İnsan Ne İle Yaşar?” İle başlamış oldum.


Kitaba ilk başlarken bana Orhan Kemal’in ‘Eskici ve Oğullarını’ hatırlattı bir an sanki onu okuyormuşum gibi hissettim. Fakat tabiki ikisi farklı olay örgülerine sahip. Tolstoy’la ilk tanışmam olduğu için kalemini pek bilmiyordum. Ama çok içten, hümanist,içsel bir bakış açısına sahip olduğunu gördüm. Aynı şekilde hayat hikayesini de okuduktan sonra buna kesin emin oldum. Kendisini varlığın ve yaşamın manasını ararken doğduğu büyüdüğü varlıklı aileyi, lüksü, şatafatı bırakıp uzaklaşması onda ruhsal gelgitlere sebep olmuş, belki bundan sebep dini sorgulamalarla dolu bir eser ortaya çıkarmıştır.


Tolstoy etkinliğini gördüğüm zaman elimde bulunan ‘İnsan Ne İle Yaşar?’ ile başlamak istemiştim. Fakat ben de ki Alkım Yayınları’nın basımı olduğu için ve aynı zamanda Daudet’in ‘Değirmenden Mektuplar’ ınıda içerdiği için özet şeklindeydi. Bu yüzden bende hemen yenisini almak istedim. Aslında İş Bankası Kültür Yayınları tam metin halinde ama ne yalan söyliyim dış kabına aldanarak ben tercihimi Koridor Yayınları’ndan yana kullandım.


Kitabı okuyan herkesin de sorduğu tek soru ‘İnsan Ne İle Yaşar?’
Bir annenin canını almak için gönderilen melek. Fakat çocukların annesiz yaşamasına gönlü elvermeyip ve görevini yapmak istemeyince bunun üzerine üç emri öğrenmek için yeryüzüne gönderilen düşmüş bir melek var karşımızda. Tekrar melek olabilmek için hepimizinde sorguladığı gibi üç emri sorgulamaya başlar:
İnsan neye sahiptir?
İnsana ne verilmemiştir?
İnsan ne ile yaşar?


Böylelikle Tolstoy’un kendi arayışı içinde bir bakıma kendini ararken bizleride bir içsel yolculuğa çıkarıyor. Ve bizlere içinde altı adet sorgulatıcı, düşündürücü hikayeyle soruların cevaplarını bulduruyor.


Son kısım biraz spoiler gibi gelebilir size ama aldanmayın kitabı okuyunca zaten daha ii anlıyorsunuz alt metni. Yinede buyüzden sürç-i lisan ettiysem şimdiden affola.
#SPOİLER#
...
Ve Tanrı’nın ilk emrini hatırladım: ‘İnsan neye sahiptir öğreneceksin.’ Ve bende insanın sevgiye sahip olduğunu öğrendim.
...
Ve Tanrı’nın diğer emrini anımsadım:‘İnsana neyin verilmediğini öğreneceksin.’ İnsana,bedeninin neye ihtiyacı olduğu bilgisi verilmemiştir.
...
Ve son emri:’İnsan ne ile yaşar?’ Öğrendim ki insan kendi hayatından endişe ettiği için değil,insan içinde sevgi olduğu için yaşar...

Bu siteye ben 2016 da üye oldum.Kitap yurdu gibi kitap alacağım bir site olarak düşündüğüm için üye olmuştum cahillik efendim hoş görün .Değilmiş anladım ve bir daha girmedim. Öyle değilmiş seneler sonra burada üyeliğim olduğunu hatırladım inceledim .İnsanlar kitap okuyor inceliyor yorumlar yapıyor .Bir sürü kitapla tanıştım aslında okuduğum kitaplardan daha iyi kitaplar olduğunu gördüm bir kaç kişi öneride bulundu .Okuduğum kitapları eziklediler eziklemeyenler öneride bulundular .Gittim kitapçıdan aldım okumaya başladım bir tanesini okudum modern klasikler Stefan Zweig bayıldım sayenizde tanıştım.Utanmıyorum inkar etmiyorum hoşuma gitti.Paulo Coelho ile tanıştım geç oldu belki ama bu site sayesinde oldu.Bu niyetle burada iken incelensin araştırılsın hepsinin arkasında dururum "içimi ısıt bana sıcak cümleler kur ...dokun bana...iç çamaşırın ne renk .... o sapık ...o şizofren gibi cümleler duymuşken milletten Tayfun R.Aras 'tan Ve Derya 'dan sadece sevgi ile kal iyi ol tarzında cümleler duyduğum halde bu insanların hesaplarının askıya alınması enterasan.Bakınız araştırınız sayfalarında beyefendi görünür çok sapık mevcut sitede .. Vaktinizi aldım okudunuz yada okumadınız ama çok sinir bozucu insan olarak sessiz kalamadım.sevgi ile kalın....

Kübra E., Kazaklar'ı inceledi.
10 Mar 17:47 · Kitabı okudu · 7 günde

Bu kitapta hepimizden birer parça var. Zaten klasikler tam olarak bunu sağlamaz mı? Yılları aşıp gelirler; ama ilk günkü gibi güncelliklerini korurlar.

Gelin kitaba yakından bakalım...
Kitabın başkarakteri Olenin, bir Rus asilzadesi; ama sanki bizlerden biri. Bulunduğu yerden, Moskova’dan, kaçıp kurtulmak isteyen, mutluluğun o ân kendisinin bulunduğu yerde olmayıp başka herhangi bir yerde olduğundan emin biri. Sahte davranışlardan, yapmacıklı duygulardan bıkmış biri...
Biz de modern yaşamın bireyleri olarak, mutluluğu hep o ân bulunmadığımız yerde aramıyor muyuz? Tası tarağı toplayıp gitmeyi düşünmüyor muyuz hiç?
Hadi gittik diyelim, anılar ve alışkanlıklar da ardımız sıra bir gölge gibi peşimize düşmez mi?

Tolstoy’un “Kazaklar” eseri, işte tam da bu ikilemi yansıtıyor.
Evet, savaşlar, Kazakların yiğitliği, Kazaklar ve Çeçenler arasındaki çekişmelerin çetinliği, Kazakların kültürü kitabın bir diğer yüzü. Ama beni en çok etkileyen, Olenin’in geçirdiği duygusal ve manevi değişim oldu.

Tolstoy’un karakterleri, bir ân gelir ki, bu ân aynı zamanda kırılma ve aydınlanma noktasıdır, gerçek mutluluğun ne olduğunu kavrarlar: “Mutlu olmak istiyorsan bencil olma! Diğer insanların mutluluğu için çabala!”
İşte bu düsturla hareket ederler.
İster Anna Karenina’daki Levin olsun ister Diriliş’teki Nehlüdov olsun ya da Tolstoy’un öykülerindeki herhangi bir asilzade olsun, fark etmez. Her bir karakter yaşamın anlamının ne olduğu ve gerçek mutluluğun ne olduğu konusunda sınanır.
Bu sınama aşk ile olur, dini sorgulamalar ile olur ama bir şekilde muhakkak olur.
Tolstoy’a ister vaiz diyelim ister ahlâkçı filozof, ona hem katılır hem de karşı çıkarız.

Benim de kızdığım, karşı çıktığım noktalar oldu:
Evet, yine Tolstoy ve yine yıldızı kadınlarla bir türlü barışamayan erkek karakterler.
Kadınlardan kitapta nasıl mı bahsediliyor? “Kadınlar şeytandır.”
“Saçı uzun, aklı kısa.” gibi söylemler kitapta mevcut. Ya da “Sanki kız doğmuş gibi derin bir sessizlik olmuştu.” gibi bir cümleyi okuduğunuzda, siz de kadınlara hangi zamanda ve hangi mekânda olursa olsun, benzer önyargılarla yaklaşıldığını görüp hayret edebilirsiniz.

Eser, ilk dönem eseri olduğu için, Tolstoy’un büyük eserlerinde işlenecek temaların bir habercisi. Okuduğum Tolstoy eserleri arasında en fazla betimlemenin yer aldığı kitap “Kazaklar” oldu.
İletişim Yayınları, Leyla Soykut çevirisiyle okudum kitabı. Çeviri gerçekten çok başarılıydı. Yalnızca, büyük bir emek harcanarak hazırlanan ve isabetli eleştirilerin yer aldığı “önsöz”ü kitabı bitirdikten sonra okumakta fayda var.

Bulunduğunuz yer dünyanın neresi olursa olsun, sevdiklerinizin hep yanınızda, en azından sol yanınızda olduğu, mutluluğun kaçmakta değil; yaşamakta olduğunu her an duyumsayarak geçirdiğiniz bir yaşamınız olması dileğiyle.
Herkese iyi okumalar dilerim.

fazi, Kıyamete Bir Milyar Yıl'ı inceledi.
 10 Mar 12:20 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

İthaki Yayınları bilimkurgu klasiklerinin ikinci kitabı Kıyamete Bir Milyar Yıl. Arkadi ve Boris kardeşlerden okuduğum ilk kitap aynı zamanda. Klasikler kapsamında 3 kitap daha yayınlanmış Boris ve Arkadi kardeşlerden. Sırayla her birini okuyacağım, beni başka diyarlara götürüyor bu seri çünkü :)

Şimdiye kadar okuduğum üç bilimkurgu romanından da farklı geldi bana bu eser. Alıştığım bir tarz oluştu ve bunun dışına çıkmıştı yazarlar. Dolayısıyla bilimkurgu diye adlandırmak ne kadar doğru bu eseri, bilemiyorum. (Puanımın nedenlerinden biri budur.) Bir uzaylı ve uzay temasına rastlamıyoruz eserde ancak konu olarak gayet özgün ve dikkat çekici olduğunu söylemem gerek.

Konudan kısaca bahsedeyim; bir astrofizikçi olan Dimitri Malyanov en önemli projesi üstünde çalışmaktadır. Bu nedenle de ailesini uzaklara gönderip kendisi evde yalnız kalır. Ancak hiçbir şey umduğu gibi gitmez. Birbirinden tuhaf olaylar yaşamaya başlar Malyanov. Kendisi gibi bilim insanı olan arkadaşlarının da başına benzer şeyler gelir. Ve hepsi biraraya gelerek konu üstünde konuşmaya, beyin fırtınası yapmaya başlarlar. Bu olanların nedenini anlamak için uzun süren konuşmalar yaparlar.

Kitap baştan sona endişe, korku, şüphe ve tesadüflerden oluşmakta. Ben okurken bir an zaman kavramımı kaybettim :D Polisiye bir tarafı da bulunan eserde, okuduğum kitaplardaki karakterlerle ilgili cümlelere de rastladım. Sürükleyici, kolayca okunan ancak okunduğu kadar kolay hazmedilemeyen bir kitap Kıyamete Bir Milyar Yıl. Okura sorduğu soruların bir kısmının cevabını yine okura bırakmış yazarlarımız. Yani bir beyin fırtınası da okuyucuyu bekliyor.

Kapak tasarımı yine çok iyiydi, bilimkurgu klasiklerinin kendine özgü bir tarzının olması hoşuma gidiyor. Kitapların yanındaki ayraçlara da bayılıyorum. (Koleksiyonuma yeni ayraçlar eklemiş oluyorum bu sayede) Ama yine kelime hataları vardı, konu İthaki olunca artık buna alıştım demeliyim. (Puanımı etkileyen diğer neden ise kelime hataları.) Bunun dışında anlatımı yer yer heyecanlı ve merak uyandırıcı eseri beğeneceğini düşünüyorum okuyacakların. Serinin diğer kitapları ile devam :)

Ebru Şahin, Cezmi'yi inceledi.
07 Mar 20:23 · Kitabı okudu · 2 günde

Pdf veya kitap olarak okumadım, sizin çok eleştirdiğiniz Wattpad uygulaması sayesinde okudum.
https://my.w.tt/qmoOxTu55K
Wattpad'de Türkçe Klasikler hesabı açıldı, tavsiye ederim.
Adil Giray'ın ve Perihan'ın sevdasından lazım bize. Cezmi'nin cesaretinden lazım.

Cezmi'nin kanıyla yazılan beyitten dizeler bırakıyorum buraya;
"Şayet şehit olmasaydın yüceliğinin sonu gelmeyecekti.
Makamın öyle yükseldi ki, göğün son katı, tahtın olsun."

Mehmet A., Kendim İçin Anneme Rağmen'i inceledi.
05 Mar 13:07 · Kitabı okudu · 28 günde · Puan vermedi

Pek kimsenin adını bilmediği, okumadığı yeni bir kitapla karşınızdayım. Son zamanlarda fark ettim ki kendimin adı pek duyulmamış yazar ve kitapları okumaya bir eğilimim varmış. Neden bilmiyorum ama herkesin sadece klasikler ve belli türlerde kendini kanıtlamış, okuru hayal kırıklığına uğratmayacak, zevk alınacağı kesin gözüyle bakılan bir zamanda ben risk alıp, köşede kalmış ve belki de kimi zaman hak ettiği değeri bulamamış isimleri okumayı daha önemli addediyorum. Bilinen isimler arasından çıkıp da bilinmeyen yeni isimler keşfetmemek, onları tarihin tozlu raflarına terk etmek, bir okur olarak gücüme gidiyor. Tolstoy, Dostoyevski her zaman kendisine okur bulur. Belki de bu yüzdendir hala onları okumamış olmam. Türk Edebiyatı’ndan örnek verecek olursam, Arkadaş Zekai Özger ve Aysel Özakın’ın hak ettiği değerleri bulamamış olmaları, beni ziyadesiyle üzüyor. Okunmayan yazarları okumak, onların bilinmeyen kitaplarını keşfetmek bana, kendini kanıtlamış bir klasik eseri okumaktan daha ziyade keyif veriyor.

Demonica Ruta, bir yazar değildir. Daha doğrusu bir romancı değildir. Yazmış olduğu bu tek kitabı, kendi yaşamını anlatmaktadır. Bu kitap, Demonica’nın yaşam hikayesidir. Kendim İçin Anneme Rağmen! Aslında orijinal ismiyle çevirmiş olsaydık; Senle veya Sensiz olmalı kitabın adı. Ama yayınevi böyle bir ismi daha uygun bulmuş. Hikayeyi kapsayıcı olması bakımından üzerinde çok da durma gereği duymuyorum. Senle veya Sensiz, yayınlandığı yıl Amerika Best Seller’da uzun zaman boyunca “En İyi Kurgu Dışı Kitap” dalında birincilikte kalmıştır. O zaman diğer rakipleri kimler bilmiyorum ama bu kitap orada olmayı hak etmiştir.

Bu kitapla, adının, kapak fotoğrafının ve tanıtım bültenindeki yazının bende oluşturmuş olduğu merak sonucunda tanıştım. Tabii ben ilk başta bir roman veya kurgusal bir hikaye bekliyordum. Kitabın yarısına geldikten sonra bunun gerçek bir yaşam öyküsü olduğunu fark etmiştim. Bunu söylüyorum ki, sen değerli okur, bu kitabı okumak istersen farkında ol diye...


ANNEM GİBİ OLMAYACAĞIM!

“Düşünen her kadının hayatının bir noktasındaki deklarasyonu, bütün sınıf, ırk ya da bizi birbirimizden ayırdığını varsaymaya çalıştığımız keyfekeder ne varsa, hepsini aştığımız bir manifestoydu bu. Kız çocuklarına özgü bir fısıltıyla başlar, yıllar geçtikçe sesi yükselir, kuma çizdiğimiz o belli belirsiz söz bildirimsel ve sonra da yaptırımsal olana dek devam eder:
Annem gibi olmayacağım.” (Syf: 209)

Evet kızlar. Bu söz size tanıdık geldi mi? Gerek kardeşlerim olsun gerekse de arkadaşlarım olsun onlarca kızdan bu sözü işitmişimdir. Ben annem gibi olmayacağım! Ben daha kültürlü olacağım. Çocuklarıma kitap okuyacağım. Onları serbest bırakacağım. Şunu yapacağım, böyle yapacağım diye diye her kadın, kendi annesinden gördüğünün aksini yapacağını ve ona benzemek istemediğini dile getirir.

“(...) Saygınlık, zeka ve incelik tapınağının direkleri gibi iyi anneleri olan kadınlar ve onların kızları bile, bu cümleyi kız arkadaşlarına ya da kız kardeşlerine söylerken bulurlar kendilerini:
Annem gibi olmayacağım.” (Syf: 210)

Demonica burada muhteşem bir tespitte bulunur işte. Yani diyor ki, anneniz Rahibe Theresa bile olsa, bu sözü kullanırsınız. Tabii ki bu sadece kadınlar arasında olan bir şey değildir. Her erkek de ben babam gibi olmayacağım der. Peki sonuç ne oluyor dersiniz? Atasözlerimize kulak verelim mi hep beraber? Ne diyorlarmış bir bakalım:

ANASINA BAK KIZINI AL!

Ne demek ki bu? Eski zamanlarda görücü usulü evlilik yapılırken özellikle kullanılırdı. Atasözü şunu demek istiyor; eğer bir kadının ileri yaşlarındaki halini merak ediyorsan, annesine bak. O nasılsa, kız/kadın da o yaşlarda öyle olacaktır. İşte bu kitabın en temel mesajı da bu atasözü ile özetlenebilir.

Kathi, Demonica’nın annesidir. Kathi, serbest fikirli, düzensiz, alkolik, esrarkeş, küfürbaz gibi gibi tüm mükemmel özelliklere sahip bir güzide şahıstır. Demonica ise, düzenini kurmaya çalışan, alkol ve esrar kullanmamaya özen gösteren, küfür etmekten kaçınan bir bedbahttır. Demonica, işte annesi Kathi’ye rağmen varolma mücadelesi vermektedir. Yalnız ne var ki bu pek de kolay değildir. Kathi Demonica’nın istediği her şeyin en güzelini alır, en iyisini alır. Ama Demonica kendi ayakları üzerine durmaya çalışır. Peki başarılı olur mu? Tabii ki de hayır. O da Kathi gibi olur. Düzensiz, tembel, alkolik, esrarkeş, küfürbaz olur. Ama ayağa kalkması gerekir. Yalnız yapmak istediği şey çok zordur. Tabii ki o zoru başarır. Fakat kaç çileyle?..

Kendim İçin Anneme Rağmen, içinde güzel mesajlar barından ama her bireyin de okumaması gereken bir öz yaşamsal hikayedir. Kitabı tavsiye etmeyeceğim çünkü sizin kişiliğinize göre yanlış veya olumsuz mesajlar da içerebilir. Kitabı okuyabilmek için belli bir seviyede olmak gerekiyor. Açık fikirli, hoş görülü olmak lazım. E ben de böyleyim, bir kitabın verdiği mesajı her türlü alırım. Önyargılarımı bir kenarda tutarım. Onların düşüncelerime müdahale etmesine izin vermem diyorsanız, okuyun. Okuyun ki, kadının bu yaşamda nerede olursa olsun nasıl ezildiğini görün. Siz nasıl mesajlar çıkarırsınız kitaptan bilmiyorum ama ben çok şey çıkardım. Hayata dair çok şey...

Nisa Nur, Alice Harikalar Diyarında'yı inceledi.
 05 Mar 10:03 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Yazarın da dediği gibi bazı çocuk hikayeleri okumak için ya da dinlemek için illa çocuk olmak gerekmez Alice Harikalar Diyarında kitabı klasik değiştirilmiş gençler için biraz daha okunaklı bir hale getirilmiş gayet güzel bir kitaptı ben zevkle okudum çok beğendim Eğer ki farklı bir şeyler okumak istiyorsanız Yani biraz daha neşeli olmak istiyorsanız o tarz şeyler okumak istiyorsanız Klasikler dizisinin Alice Harikalar Diyarında kitabını kesinlikle öneririm az da olsa çocukluğuma döndüğüm hissettim ve bu kitabı okuduktan sonra çizgi filmini de izledim sanki birebir canlı yaşıyormuş gibi hissettim sizde bu şekilde yapabilirsiniz bence yazarın dili de güzeldi herkese şimdiden İyi okumalar diliyorum

Zeynep Buse Küçük, Romeo ve Juliet'i inceledi.
03 Mar 16:02 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Eminim hepiniz hayatınızda bir kere bile olsa Romeo ve Juliet'in hikayesini duymuşsunuzdur. Ben de onlarca kez duydum, farklı kitaplarda hakkında yazılan şeyleri okudum ama kendisini ilk kez şimdi okudum. Ve neden sürekli adını, hikayesini duyduğumuzu anladım.

Olaylar hepimizin bildiği şeyler, duyduklarınızdan daha farklı herhangi bir şey beklemeyin yani. Ama anlatım, cümleler o kadar güzel ki... Neredeyse her cümlenin altını çizmek istedim. Birçok cümlesini bir yerlerde okumuştum zaten ama şimdiye kadar duymadığım gizli kalmış cümleler de buldum. O kadar mutlu etti ki beni o cümleler.

Fazla söze gerek yok. Bence kitap okumayı seven her insanın okuması gereken klasikler arasında Romeo ve Juliet. Kesinlikle pişman olmayacaksınız. Okuyun, okutun.

Macit, Morel'in Buluşu'yu inceledi.
 03 Mar 02:26 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Borges gibi bir yazarın yazdığı önsözde,
‘Entrikanın ayrıntılarını yazarıyla tartıştım, onu yeniden okudum; onu kusursuz olarak nitelemenin bir yanlışlık ya da abartma olacağını sanmıyorum.’ demesi, modern dönem edebiyat literatüründe bu kitabı klasikler arasına koymaya yeter de artar. Kitap okununca zaten bu görüşün ne kadar doğru olduğunu idrak edebiliyorsunuz.
Ayrıca değinmek istediğim bir konu da ‘Büyülü Gerçekçilik’ akımını bugünkü popülaritesine kavuşturan büyük usta G.G.Marquez’in yazınının doğmasına sebep olan kitap, Pedro Paramo’nun yazarı Juan Rulfo’nun ‘Morel’in Buluşu’ ile yolunun kesinlikle kesiştiğine inanıyorum. Gerek atmosfer gerekse yazın cesaretinin ilhamını aldığı kitaplardan biri olduğunu söylemek bilmişlik etmek olmayacaktır. Tek kelime ile, şahane.