SEDA FIRAT BELLİ, Simyacı'ı inceledi.
17 May 15:53 · Kitabı okudu

Klasikler arasına girmeyi hak eden uzun zamandır okumak istediğim bir kitaptı sonunda bitirdim. Kuşlar gibi hafif hissetmemi sağlayan, çok rahat okunan çok basit anlatımlı ancak anlayana çok derin bir hikaye...

Zeynep, Arayışlar'ı inceledi.
13 May 12:13 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Modern Klasikler Dizisi'nden kısa ve Nietzche, Rilke ve Freud'un hayatında önemli bir rol oynayan Lou Salomé'nin bir kitabı Arayışlar. Adine'nin sanatla başlayan hayatının bir erkeğe kayıtsız şartsız teslim olmasıyla sekteye uğraması ve daha sonra bu bağımsızlaşması ve teslimiyeti arasında gidip gelen hikayesini okuyoruz. Bazı yerlerde Adine'nin düşüncelerine gerçekten çok şaşırdım. Yaptığı şeylere karşın düşünceleri o kadar zıttı ki... Bu anlarda karşında bu gerçekleri dile getiren Gabriele'nin olması içimi rahatlattı kesinlikle. Belli düşüncelerin karakterlerdeki temsiliyeti de gerçekten başarılıydı.
Salomé'nin okuduğum ilk kitabıydı bu ve uzun cümleleri daha çok dikkatimi çekti benim. Ayrıca cümleleri uzunluğuna rağmen başında ve sonunda anlam karmaşası yaratan tarzda değildi ama düşündüren, baştan sona altını çizdiren tarzdaydı. Salomé'nin kalemini ve hikayesini ben beğendim, size de tavsiye ederim.

Betusch in Booksland, Notre Dame'ın Kamburu'yu inceledi.
 12 May 01:31 · Kitabı okudu · 27 günde · Beğendi · 10/10 puan

Klasikler arasında yer alan Gotik kurgu olarak değerlendirebileceğimiz "Notre Dame'ın Kamburu" çocukluğumuzdan bu yana konusuna hiç yabancı olmadığımız bir eserdir. Ancak insan büyüyüp görünenlerin arkasındaki gizli mesajları anlamaya başladıktan sonra okuyunca bu eseri, içeriğinde yer alan çocukça bir bakış açısıyla anlaşılamayacak olan pek çok yergi ve eleştiriyi tüm gerçekliğiyle kavrayabiliyor. Bu eserde o zamanların Fransa hükümetine, ülkedeki adalet anlayışına, kiliseye, piskoposlara karşı pek çok eleştiri mevcuttur.
Tüm bu karmaşanın içinde bir de talihsiz âşk hikayeleri anlatılmaktadır.
Zavallı Esmeralda daha küçücük bir bebekken Çingeneler tarafından kaçırılır. O günden sonra onu pek çok talihsizlik beklemektedir. Esmeralda, yakışıklı Phoebus'a âşık olur. Ancak Phoebus'un niyeti onunla gönül eğlendirmektir ve gider başka bir kızla evlenir. Notre Dame'ın başdiyakozu Frollo ve kambur Quasimodo da güzeller güzeli Esmeralda'ya âşık olur. Ancak Esmeralda'nın gönlü ikisini de istemez. Esmeralda'nın sonunu getiren de Phoebus ve Frollo olur. Quasimodo her ne kadar Esmeralda'yı kurtarmak için çırpınsa da zavallı kızı bekleyen korkunç sondan kurtaramaz.

ozgurkitaplarim, Genç Bir Doktorun Anıları'ı inceledi.
08 May 21:28 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Her branş için ayrı bir doktorun olduğunu günümüzde tüm hastalıklarla ilgilenmek zorunda olan fakülteden yeni mezun olmuş bir doktorun olduğunu düşünün. Hem de bundan tam yüz yıl öncesinde medeniyetten uzak bir taşrada. Sonrasında kendinizi o doktorun yerine koyun. Tıp fakültesi mezunu olan Bulgakov kitabında tam olarak bunu anlatmış.
Kitabın başında okul hayatı sonrasında yeni bir işe başlamanın verdiği kuşku çok iyi anlatılmış. Sadece doktorluk için değil tüm mesleklere uyarlanabilir.
Yazarın betimlemelerini çok beğendim. Bir ameliyatı anlattığında midem bulanırken bir deri hastalığını anlattığında ise kaşınmıştım.
İş Bankası Modern Klasikler Dizisi’nden yaklaşık 10-15 kitap okumuşumdur. Bu kitap bu seriden okuduğum en keyifli ve en güzel kitaplardan biriydi.

Şeolinho, Bir İdam Mahkumunun Son Günü'ü inceledi.
30 Nis 11:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Klasikler neden klasik olduğunu, yerlerinin asla değişmeyeceğini okunduğunda belli eder. Bu kitap klasikler arasında baş yapıt kesinlikle. Böyle bir eseri ancak idam olan biri yazabilir; kaldı ki bir yazar nasıl bu kadar gerçekçi yazıp duyguları bu şekilde hissettirebiliyor(?) gerçekten aklım almıyor. Tek nefeste okudum ama sanırım uzun yillar tadı damagimda kalacak bir kitap.

Hilal Özen, Çavdar Tarlasında Çocuklar'ı inceledi.
29 Nis 15:05 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Derler ki modern klasikler içinde toplumsal çatışmayı ve nazarında kişisel çatışmayı en iyi örneklendiren kitaplardan biri Çavdar Tarlasında Çocuklar'dır. Sanırım yanlış zamanda okuduğum için ya da hemen öncesinde aynı konuyu işleyen yerli bir yazar okuduğum için o tadı alamadım. Okunur mu okunur ama aynı konuyu daha derin ve iyi işleyen yerli kitaplar var bu kitapta konu biraz basit ve yüzeysel kalmış gibi. Okuyacaksanız büyük bir beklenti içine girmemenizi tavsiye ederim.

Klasikler Serisi: Anadolu Rock
Liste Gibi Liste!
Erkin Koray'dan Özdemir Erdoğan'a, 3 Hürel'den Moğollar'a, Selda Bağcan'dan Fikret Kızılok'a ve daha nicelerine kadar uzanan geniş bir yelpaze...
https://www.wannart.com/...erisi-anadolu-rock/#

Ömer Gezen, Muhteşem Gatsby'ı inceledi.
 27 Nis 16:55 · Kitabı okudu · 3 günde · 4/10 puan

Kitap hakkında fazla bir şey yazmak istemiyorum. Filmi de varmış ve bilgisayarımda vardı bi' ara ve sardırıp izlemiştim. O yüzden kitapta fazla hayal kuramadım ve olaylar hep filme göre şekillendi :(
Hele Leonardo Dicaprio'yu Gatsby olarak hayal etmem tüm kitabı mahvetti :(
Neyse kitabı fazla sevmedim bunun nedeni 170 sayfa olan kitabın ilk 50 sayfasında falan çok fazla sıkıldım. Sonrasında hikaye biraz meraklandırdı ama işte...
Neyse bence İş Bankasından beklediğim bir kitap değildi. Modern Klasikler Dizisi için beklediğim seviyede değildi...
Herkese iyi okumalar dilerim :)

Cevat Kelle, Gülün Adı'ı inceledi.
25 Nis 22:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dinsel erkin, dünyasal erk ile mücadelesi, zenginliğin paylaşımında ve kullanımında çıkan anlaşmazlıklar kitapta derinlemesine incelenmiş. Manastırda işlendiği düşünülen bir cinayetin, bir cinayetler zincirine dönüşmesi, bu olay örgüsünün sağlamlığı kitabın artı ve güzel yönü olmasına rağmen, ortaçağ hıristiyanlığının karmaşık labirentlerinin başınızı döndürmesi, aklınızı karıştırması ve sizi sıkması eğer konuya meraklı değilseniz olası.

Modern klasikler arsına girmiş bu eserin, okunası olduğunu söylemeliyim.