Beyza Gültekin, bir alıntı ekledi.
09 Mar 22:19 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Tarih için küçücük bir an, bizim için koca bir ömür. Kimilerimiz için zindan, işkence, sürgün hatta ölüm. Kimilerimiz için dev zaferler, kimilerimiz için utanç verici mağlubiyetler. Kimilerimiz için destansı kahramanlıklar, kimilerimiz için rezil ihanetler, kepazelikler... Unutulmaz aşklar, büyük fedakarlıklar, derin ızdıraplar. Ve netice, paramparça olmuş bir cihan, paramparça olmuş bir vatan, paramparça olmuş hayatlar...

Elveda Güzel Vatanım, Ahmet Ümit (Sayfa 499 - Everest)Elveda Güzel Vatanım, Ahmet Ümit (Sayfa 499 - Everest)
Beyza Gültekin, bir alıntı ekledi.
09 Mar 22:14 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

''Çok zaman oldu Mösyö Leon, koca bir imparatorluğun yıkılışı, bir cumhuriyetin kuruluşu kadar çok...''

Elveda Güzel Vatanım, Ahmet Ümit (Sayfa 452 - Everest)Elveda Güzel Vatanım, Ahmet Ümit (Sayfa 452 - Everest)
Ra'nın kitaplığı, Çıplak Ayaklıydı Gece'yi inceledi.
09 Mar 02:22 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Farklı bir kategoride çalışılmış bir Ahmet Ümit kitabıyla geldimm.Hep romanlarını okuduğum yazar bu sefer dokuz hikaye sunmuş bize.Aynı dönem farklı karakterler..Aynı acı farklı yerler..12 eylül darbesini yaşayan ve yaşatan insanlığı ele almış #Ahmetümit.Öyküler acayip akıcı,hemen kayıp gidiyor elinden.Hayret ediyorsun bazılarına,nasıl ya ? diye tepkiler veriyorsun ama bittiğinde etkisinde kalıyorsun.1992'de yayınlamış.Yani ilk eserlerinden..Bizim okuyup gerildigimiz romanlardan değil,tarzı farklı geldi bu yüzden bana.Kitabı eline alan bilir inceydi,bir anda hikayelerin dünyasından çıktım.Bu beni memnun etmiyoor.Çünkü koca koca ansiklopediler gibi kitap yazsa alıp okurum,öyle seviyorum kalemini

Ne zannediyorsun...
Sokakları kırmızı sütyenli kadınların dolacağını mı?
Yoksa
Yoksa, bedenini spor salonlarında bir halta yarayacağını zanneden erkeklerin dar gömleklerle kendilerini aşmalarını mı?
Söyler misin bana?
Bu kışta ayrılığın kokusu bastırmayacak mı ayazı, titreyen kemikleri, ağrıyan dizleri ,
En zor olanı da odanın ışığı kapattıktan sonra battaniyenin dibine kafayı sokup şiir dinlemeyi.
Sen de biliyorsun ki,
Uçurumlar ne kaybetmenin ne hezeyana uğramanın ne şarapsız kalmış dudakların ne de sigara içilmemiş ömürlerin gidibileceği mekanlardır.
Uçurumlar intiharı iliklerinde hissedilenlerin yogasıdır.
Yogaya teşvik için bankalar krediler sunmuş,
Dört yıllık okuyacaksın diye mahalle abilerinden, ablalarından öğütler almış,
Devlet okursan burs veririm demiş,
Bitirince ev alacakmış, araba alacakmış.
Mutlu olacakmış.
Her ayın on beşini bayram sabahını bekleyen çocuk heyecanı taşıyacakmış.
Mış mış mış mışşşşşşş.
Daha da sayayım mı?
Çok şey bekleme,
Devletler aynı felsefeyle yönetilir.
Halka vaatler,
Bol bol kamu spotları,
Diğer ülkeleri geçeceğiz diye naralar atarlar.
Türkiye dahil.
Anayasada seninle benim sevişmemize olanak sağlayacağını söyler
Başa geçip seni koynundan alıp koynuna iliştirir
Emekli yaşını, üzerine toprak atıldıktan sonraya çıkar.
Türkiye dahil.
Her devlet birilerini yanına şakşakçı olarak alır
O birileri yanlarına sürüngenler alır
Sürüngenler kendin küçük sürüngenleri yutar.
Sonunda başa geçen koca göbekli şirin mi şirin tonton bir lider olur ve çocukları da akıllı mı akıllı birer boş gezenin kalfası olurlar.
Türkiye hariç değil.
Ben olsam kırmızı sütyenli, bol askılı, yogalı yogasız olmayı bırakır
Ellerimi cebime koyar sigaramı yakarım.
Fonda Ahmet Kaya çalıp Allah’la sohbet ederim.
Müjgan’ım da var ama o bu işe hiç karışmasın.
Denemelisin...

Nadir Tapşık, Bir Ses Böler Geceyi'yi inceledi.
01 Mar 23:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Böyle bir adam yok İsmayil Can dedim . koca adam senin kafanın içine nasıl girsin ? Sen kalbini temiz tut . Erenlere düşmanlık gütme yeter . Kuşkuyla yüzüme baktı. Hngi erenler ? diye sordu. Bu dünynın ırını bilerek erenler mi, bilmeyerek erenlermi

Sadık Kocak, Göktanrı'nın Çocukları'ı inceledi.
28 Şub 13:53 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bundan sonra uykum çok ağır olursa sabah saatleri bu kitapla başlamayı düşünüyorum. Yahu arkadaş daha sabah 6’da bir insan tüm uykusuzluğunu atar mı?  O ne muazzam “GÖK” girişidir öyle.
Kitabımızın içeriği oldukça güzel ve sürükleyici. Tabi benim tarih kitaplarını artık derin derin araştırarak okumam bir ROMAN bile olsa bana etki etmiyor. Burada Yaratılış ve Türeyiş destanları anlatılıyor. Görgü Ata ve Sagan (sonradan Kam Sagan) üzerinden giden bir hikâyemiz var.
Burada tarihin hikâyeleştirilmesi ve Yoğ (Yuğ) Töreni, Yoğ (Yuğ) Aşı gibi şeyler öğreniyoruz. Sadece bu mu? Hayır. Mesela ‘Yağmur’ için: Gök’ün ışıklı gücünün yere inmesi ve çok kişinin öldüğü diye devam eden süslü bir anlatım da mevcut. Bu tarz yazıları salt tarih kitaplarında göremiyoruz ve bu tarz uydurma değil de gerçek tarihin harmanlandığı öykülerde bunlarla karşılaşmak insanı güzel hissettiriyor.
Diğer hikâyemizde ise Göç Destanı anlatılıyor. Bu sefer de Turak adında bir çocuk var ileride savaşçı olacağını ve şaman olamayacağını Bulduk Ata’dan öğrenen. Tabi amaç burada hikâye tadında destanı anlatmak ve faydalı oldu mu derseniz, kesinlikle. Bir destanın nasıl yaşanmışlıkla bir araya geldiğini anlıyorsunuz. Heh tabi kitabın ortasına geldik artık benim eleştiri zamanım geldi demektir. 
Öncelikle Göktürk Devleti ve sonra gelen diğer sülale Uygurlar konu edinilmiş. Bu sıralamada oldukça güzel tabi. Ancak burada özellikle Uygur Efsanesi olan Hulin Dağı ağacının biliyorsunuzdur hikâyesini. Yazarımız bunu harika harmanlamış. Gerçekten ağzım açık okudum buraya yaptığını. Hatta ağaçtan çıkan 5 çocuğa isim vermesi (Bögü Tigin, Us Tigin, Türek Tigin, Kutur Tigin, Sungur Tigin) falan da çok güzeldi. Peki, Sadık kardeşim, hani eleştiri? Gelelim oraya. Sayfa 139’da bu doğan çocuklar için baştan 3. paragrafta en küçük çocuğa dalgınlıkla (!) en KÜÇÜK deyip yine aynı sayfanın sondan 3. paragrafında en büyük çocuk olarak Bögü Kağanı göstermesi dediğim gibi dalgınlık (!) olarak düşünüyorum. Onun dışında herhangi bir tezatlık olmadan oldukça güzel ilerleyen ve akıcı bir dille anlatılan kitaba sahibiz. Hatta şunu da eklemeliyim, tarih kitaplarını bizim neslin okuması ve SIKILMAMASI için bu tarz bir kitap sitili benimsenmesi oldukça faydalı olur, kanaatindeyim.
Bozkurt Destanı gerçekten de güzel bir destan, yazarın bunu kurgu romanında aktarması da gayet güzel. Usu Baksı karakterinden canlandırma yapılmış ve bu karaktere böyle yazarımızın ilk kez şiir falan söyletmesi de oldukça hoş geldi. Özellikle sayfalar 241’e geldiğinde oldukça güleceksiniz. Çok iyi bir kız isteme merasimi ile karşı karşıyayız. Aşina Destanı da buraya eklenmiş yani bildiğimiz haliyle Asenalar. Bunları da görünce olumsuz bir kanıya kapılmamın imkânı sizce de var mı? Yağ gibi gidiyor sayfalar.
Dervişten bir destan kısmında ise Ergenekon Destanı konu ediniliyor ki burada ağızlar son yerine kadar. Yazarın bu destanı büyük bir ustalıkla anlattığını gözlemliyoruz. En baştan kurtuluşa kadar geçen süreyi. Benim de kanım acayip derecede kaynadı. Şuan Tanrı Dağı şarkısını söyleyerek yazıyorum bunları. Her an Çin’e tek başıma savaş açabilirim. 
Kurtuluş dedik. Eh son bölüm de böyle bitirilir. Modern dönemin en güzel efsanesidir Kurtuluş Savaşı. Türklüğün, Milliyetin ne olduğunun kanıtıdır. Hatta bunu o dönemin en mükemmel insanı, MÜSLÜMAN ve Türk’ün en büyük komutanlarından Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en güzel sözlerinden birisiyle anlatalım. (Neydi bu 10. Yıl Nutku mu?)
“-Asla şüphem yoktur ki, Türklüğün unutulmuş büyük medeni niteliği ve büyük medeni kabiliyeti, bundan sonraki gelişmesi ile geleceğin yüksek medeniyet ufkunda yeni bir güneş gibi doğacaktır.” NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE !
Ahmet Haldun Terzioğlu ya da benim için kısaca Haldun Abimiz. Öyle bir kitap yazmış ki, öyle bir sonla başlamış ki hani en açık haliyle reklam veya sponsorluk alsam bile bu kadar beğenip bu kadar hayran kalamam da bıraktıramam da. O son kısım neydi be abi. Yani sadece o sondaki yeri bile bastırıp Türk gencine hatta Milletine 10 dakika ayırtıp okutturmak lazım. Sakarya Meydan Savaşları ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi. Üstelik yazar sadece üstünkörü geçmiş bunları. Bir de derine girip detaylandırsa kim bilir neler olur.
Son yazıma geldiğimde ise yazardan koca bir özür diliyorum. Onun kitabıyla bu kadar geç tanıştığım için. Lakin kendisine de oldukça kırgınım; Beni kitaplarıyla bu kadar geç tanıştırdığı için..

Berna, bir alıntı ekledi.
 26 Şub 22:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Beni asıl üzen çaresizliğiydi. Bir hayat yaşamıştı, ama bunun kendi istediği hayat olmadığını biliyordu. Daha da beteri koca bir gençlik, başkasının istediği bir hayatı sürdürürken geçip gitmişti. O kadar paraya, mala mülke rağmen artık geriye getiremeyeceği tek şey de buydu zaten."

Beyoğlu'nun En Güzel Abisi, Ahmet Ümit (Sayfa 280 - undefined)Beyoğlu'nun En Güzel Abisi, Ahmet Ümit (Sayfa 280 - undefined)
Dilruba Korkmaz, bir alıntı ekledi.
26 Şub 13:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kepçe kulağınızı, ayrık dişlerinizi, çarpık bacaklarınızı, kısa boyunuzu, koca göbekciğinizi, çipil gözlerinizi sevin.

Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 25 - Elma)Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 25 - Elma)
Noir, bir alıntı ekledi.
22 Şub 19:26 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Karı koca senelerce yan yana uzatılmış iki değnek gibi yaşamışlardı.

Sahnenin Dışındakiler, Ahmet Hamdi TanpınarSahnenin Dışındakiler, Ahmet Hamdi Tanpınar
A.A, Kreutzer Sonat'ı inceledi.
21 Şub 13:16 · Kitabı okumadı · 8/10 puan

Uzun bir inceleme oldu. Kitap kadın erkek ilişkilerini ele alıyor. Kıskançlık ve yarattığı psikozlar, toplum eleştirisi ve Tolstoy'un ahlak anlayışı çerçevesinde incelenmiş.

Tolstoy'un bu kitapta yaptığı şey, tıpkı bazı dramların başında olduğu gibi en veciz ve en mücmel şekilde bize fikirlerini havada uçuşturacağı bir ortam hazırlamak ve tıpkı bir "squash" sahası gibi fikirlerinin ordan oraya sekmesini izlememize imkan tanımaktı.

"Neden devam etsin ki insan soyu?" diyordu Pozdnişev, romanın ana karakteri, karısını öldüren bir cani, iyi bir hatip. Tolstoy kendi dünyasından fırlayan karakterlerinden en çok onun konuşmasına izin veriyordu. Belki de en çok hissiyatı onunla paylaşıyordu. Zaten kişi daim kendine dair olanları duymak ister, velev o velev bu şahıs hakkında konuşulsun, o bana benziyorsa istediği kadar konuşabilir. Bize kendi dünyamızı anlatan romanlara roman diyormuş Goethe, tartışılabilir: Bize bizi, bizim anlamadığımız şekilde anlatan şeylere roman denmeli aslında. Yani, Woolf'un iddia ettiği gibi roman hayatın aynası olmamalı.

Romanın başında kadınları ata benzeten yaşlı tacir ve yanında "meriç"iyle dolaşan feminist kadın avukatın aynı vagonda sohbetlerini dinlerken işler çok daha karmaşıktı. Gönül isterdi ki, Tolstoy bunu sürdürsün bu karakterleri boğuştursun, karakterler birbirini kündeye yatırmak için uğraşırken biz "müsademe-i efkardan barika-i hakîkat"ler toplayalım. Tercih etmemişti bunu Tolstoy, belki de sonunda karısını öldürdüğü bilinen bir adamın kendini aklamak için uzunca bir süre sözünün kesilmeden konuşabilmesine imkan tanımak gerekirdi. Mahkeme beraat veriyordu da acaba vicdanlarımızda beraat verebilecek miydik Pozdnişev için?

Öyle ya da böyle, Pozdnişev'in baştan beri dürüst bir insan olarak tasviri onu peşinen kınamamıza engel oluyordu. Hem zaten Pozdnişev her haliyle radikal biriydi, bir kişi evliliği zindan, cinsel birleşmeyi de hayvanvârilik olarak görüyorsa ve bunları bir şekilde temellendirebiliyorsa sonunda karısının canına kıymasını yadırgamamak gerekir.

Hem Tolstoy, nesirde bir kreşendo ustası olduğunu öyle bir isbât etmektedir ki, karısını öldüren bir karakteri anlatması, kaza yapacağınızı bildiğiniz bir yolda sizi direk duvara toslatmak yerine sert virajlardan geçerken hızı tedricen artırarak o kazayı hakettiğinizi düşündürtmesine benzemektedir.

Uçlarda bir adamı anlatmaktadır Tolstoy, karakterine her anlatırdığını tasdik ettiğini düşünmek saçmadır. Öyle olsa Balzac; aynı anda hem dünyanın en alıngan insanı hem de en cesur insanıdır demek gerekirdi, yahut Grange bir cânidir demek...

Tolstoy bir şeyi gözümüze sokmaktadır: Dünyanın en güzel gözüken şeyleri bile en kötü şeyleri olabilir. Dolayısıyla ey sevgiye iman edenler! Kurduğunuz bu hayal dünyası semâlarında âsude süzülüyorken sislerin arkasındaki koca dağlara çarpabileceğinizi unutmayın. Bunu size daha önce Werther'de olduğu gibi tersine dönen bir hikaye ile anlattılar, ben şimdi baştan beri düşüncelerinde yönünde hiç bir değişiklik olmayan, yalnızca duyduğu ızdırap gittikçe artan bir adamla anlatacağım; ızdırabı sonunda ızdırabın kaynağını kaldırmakla da sona ermeyecek, demek ki kaçınılmaz bir ızdırapdır bu onun için...

Gerçekten de ızdırabın kaçınılmazlığı vurgulanır sürekli. Pozdnişev önce; kaçmak, ayrılmak, sonra kendini öldürmek ve en son karısını öldürmeyi tasarladığı merhalelerden geçmiştir. Son merhaleye kadar, her merhalede çuvallamıştır Pozdnişev. Burada kaçınılmaz ızdırabın bir diğer veçhesi de bize bakmaktadır. Dünyanın herhangi bir yerinde yaşayan her hangi bir kişi, Tolstoy'un bu kitapta anlattığı aile içi kavgalara az ya da çok maruz kalmıştır. Bir yandan da Tolstoy bu kavgaları en karanlık, en yoğun duygularla tasvir ederek bize umut vermektedir: "Yalnız değilsiniz, çektiğiniz ızdırap her yerdedir ve kaçınılmazdır."

Eserin ikinci kısmı diyebileceğimiz bölümde Pozdnişev'in kuvvetli kıskançlık duygusunu izleriz. Karısıyla olan her muhabbeti kavgayla bitmesine rağmen, kendisinden daha yetenekli ve çekici olduğu için, onu delicesine kıskanmaktadır. Pozdnişev için bu durumda ondan ayrılmak kendinin ona layık olamadığı intibasını bırakacağı için bu fikri sürekli kafasında ertelemektedir. İkinci olarak da ailenin onurundan bahsetmektedir, üzgün ve mutsuz bir ailenin pek kıymetli onuru... Dolayısıyla ayrılık yerine, hiç tasvip etmese de, başkalarıyla aynı hataya düşerek karısının başka erkeklerde alaka uyandırmasına izin vermektedir. Ve bu müzik aracılığıyla olmaktadır.

Bu itibarla vurguladığı şeylerden biri de sanat, bilim gibi alanların kudsiyetinin cinsler arası yakınlaşmayı ne kadar kolay hale getirdiğidir. Bunlara itiraz edildiğinde o alanların kudsiyetini anlamamış olmakla itham edilmekten de korkmaktadır bir yandan. Pozdnişev'de bir çoğumuz gibi zamanında "ben onlar gibi olmayacağım" deyip zamanı gelince onlardan biri olmaktadır hâsılı.

Tedrici ilerleyişin duraklarından biri de, ilk defa şiddet kullanma temayülüdür. Burada sarsıcı bir tespitle karşılaşırız: Kişiler ilişkilerindeki küçük olaylara yüksek perdeden cevaplar verirse, daha büyük olaylarda cevabın büyüklüğünü göstermek için şiddet kullanmak zorunda kalırlar. Dolayısıyla şiddet sanıldığı gibi sadece bir anlık bir patlamanın değil, aynı zamanda bir sürecin de ürünü. Bunu sanıyorum Ahmet Çakar'dan da duydum, âmiyâne şekilde: "Gençler, karı köpeği olun ufak konularda ki, büyük bir mesele olduğunda sizin dediğiniz olabilsin." diyordu.

Kitabın adı bir müzik eserine telmihen konulmuş. Sanıyorum bu müzik eserinin Beethoven'ın Kreutzer adlı usta bir kemancıya çalması için ithaf ettiği bir sonat olduğu çoğu kişice biliniyordur. Eserin Tolstoy'ca da övülen ilk allegro bölümü kemanın tüm dikkatleri üzerine topladığı bir bölüm. Tıpkı romandaki Trukaşevski karakterinin herkesin ve özellikle Pozdnişev'in dikkatini çekmesi gibi.

Münhasıran bir virtüözün inişler ve çıkışlarıyla tefahhur etmesi için bestelenen bu parça ise romanın ruhuna uyuyor diyebilmek güç. Ben okuyuşum ve yazışım sırasında kasvet ve hüzün getiren Brahms'ın F Majör 3 numaralı Senfoni' sini (Op.90 ) (özellikle üç ve dördüncü bölümleri) dinledim. Kendi bataklığından sürekli kaçan ve kaçtıkça daha çok batan Pozdnişev'in durumu bu müzik eseriyle gerçekten tenasüp içeriyor. Romanda Pozdnişev'in ara ara eşiyle barıştığı anlarda olduğu gibi Brahms'ın eserine ara ara güneş doğuyor, tabii bir bataklığın içinde olduğumuzu unutturmamak kaydıyla.

Sonuç olarak, Kreutzer Sonat'ın müzik eseri olanıyla edebî eser olanı arasında yaratıcılarının dahi olması dışında pek müştereklik kuramıyorum. Daha önce ifade ettiğim gibi gerilimin artışı dolayısıyla kitaba Maurica Ravel'in "Bolero" sunun ismi de gayet verilebilirdi.

Haricen Pozdnişev'in müzik hakkında yaptığı soyut değerlendirmeler de ele alınabilir. Ancak bu bahsi uzatmak yerine tek tespitine değinerek geçelim. Ahlaksız birine müzik öğretmek ne kadar yerinde olduğunu sorgularken "Bu korkunç güç herhangi, sıradan bir insana teslim edilebilir mi?" der Pozdnişev, Kreutzer Sonat icra edilirken herkes mest olduğu sıra. Bunu kendisi böyle bir yetenekten yoksun olduğu ve çalan kişiyi sevmediğinden mi, yoksa gerçekten inanarak mı söyler bilinmez. İbnülemin de benzer şeyi, ahlaksız birine ilim öğretmek eşikiyanın eline kılıç vermek gibidir diyordu. Bu üzerinde durup düşünülmesi gerekli tespitlerden yalnızca biri.

Eserin sonlarına doğru Pozdnişev'in içindeki kıskançlık, ateşini harlayan bir olayla karşılaşıyoruz. Görevi sebebiyle bir süre Moskova dışına çıkmak zorunda kalıyor Pozdnişev, ve o sırada aklına gelen vesvelerle resmen kafayı yiyor. Öbür odadayken bile karısının ne yaptığını düşünen bir adamın, onu bırakıp başka şehire seyahati gerçekten akıl kârı değil. Açıkçası Pozdnişev'in başına ne geliyorsa kendini tanımamasından ve tanısa bile bunu inkar etmesinden geliyor. Daha kendini kontrol edemeden karısını kontrol etmek istiyor ve "onun arzu etmekten kendini alıkoyamadığı şeyi arzu etmemesini istiyorum" diyor, ama yaptığı her şeyle durumu daha da kötüleştiriyor.

İşte bu bocalamalar içinde çırpınan Pozdnişev'in aklından bir anlığına karısını öldürmek geçiyor. Ve bu geçiş anında o fikre yeterince irdeleyip kökünü kurutmuyor. İşte fikrinin gemisinde açılan o küçük delik vesvese sularıyla doluyor, doluyor ve sonunda kontrol edilemez bir patlama yaşanıyor. "Delirmenin de kendi kuralları vardır." diye belirtiyor Pozdnişev "Böyle yapacağımı en baştan da bilmiyor değildim" diyor.

Buradaki durumu adli psikiyatrinin verileri ile de yorumlayabiliriz: İnsanın zıt yanları daima fikrine çeşitli ilhamlar verir. Bunlardan insanlıkdışı olanları yeri geldiğinde köküne inilip kesinlikle karşı çıkılmak gerekilen şeylerden olduğu yakîn surette ispatlanmazsa, gittikçe daha tanıdık gelirler. Bu tanıdıklık ise doğması gereken tiksintiyi azaltır, bu da kanıksamanın kapısını açar. Bu kanıksama bir kere yerleşmiş ise de câniler, pedofiller oluşur. Pozdnişev'in de meşum fiili gerçekleştirdikten sonra çektiği uyku sonrası düşündükleri geminin açılan mezkur delikten dolayı battığını tasdik eder niteliktedir. Çünkü o, karısını öldürmediğini değil onu öldürmesini gerekli kılan sebebin ortadan kalktığına dair bir rüya görmüştür.
Gandhi'ye atfedilen söz durumu özetler niteliktedir:

Düşüncelerinize dikkat edin

duygularınıza dönüşür…

Duygularınıza dikkat edin

davranışlarınıza dönüşür…

Pozdnişev'in roman sonunda beraat ettiğini okuruz. Bunun vicdanlarımıza hitap edip etmediğinin tartışılırlığını söylemiştik. Tolstoy'un bu beraati tasdik edip etmediğini de bilmiyoruz. Ancak konu kıskançlık olunca en beklenmedik tepkilere hazırlıklı olmalıyız:
Tıpkı Eminem ve Dr.Dre'nin "Guilty Conscience" şarkısında anlattığı gibi: İyi taraf ve kötü taraf; bir dükkanın soyulmasında, bir kızın ayartılmasının ahlakiliğinde ihtilafa düşerler. Ancak eve geldiğinde aldatılığını gören adamın öfkesinin fiili meşru kılabileceğinde her ikisi de müttefiktir.