salih, Püf Noktası'ı inceledi.
 Dün 15:27 · Kitabı okudu · 1 günde

Ya ol! Ya öl..
Necip Fazıl'ın ”OL”amayanların “ÖL”mesi gerektiği ya da hayatın onları oraya getireceğini vurguladığı sözüdür bu. İlk kez 1959 yılında Büyük Doğu dergisinin kapağından yayınlamış bunu Adnan Menderes için, Mustafa Yürekli'nin dediği gibi. “O dergide Necip Fazıl, Menderes’in ya bir anayasa değişikliğiyle CHP düzenini yıkacağını ya da CHP’lilerin darbesiyle yıkılacağını, hatta ipe gideceğini anlattı. Dediği gibi de oldu, bir yıl sonra 27 Mayıs darbesi oldu. Menderes, değiştirmediği 1924 Anayasası’nı değiştirip çiğnemekten dolayı darağacında can verdi..”
Neden "Ya ol! Ya öl.." ile başladım? Çünkü okuduğum bu piyeste baş karakterimiz Recep Kafdağlı bu yanlış, saçma ve boş düzende var olmadığını düşünüp ölmek isteyen birisi. Ama bir türlü ölmeyi beceremiyor ve eser boyunca “ol”makla “öl”mek arasında gidip geliyor ama “öl”meyi başaramayınca çaresiz “ol”mayı deniyor. Bu denemenin sonucunda ise Recep, “ol”maktan da mutlu olmuyor.
Toplumsal ironi ve komedi barındıran piyes, yazarında bu türdeki ender eserlerinden. 1965 yılında yazıldığı düşünülen oyun, öldükten çok sonra 2000 yılında yayınlanmış anca. Her insanın bir Püf noktası olduğunu, önemli olan onu yakalayabilmek olduğunu anlatıyor üstad.

Yasemin AYDIN, bir alıntı ekledi.
Dün 01:55 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Dinlemek zorunda olduğumuz bir konuşmanın saçmalıkları bizi kızdırmaya başladıysa, bunun iki deli arasındaki bir komedi sahnesi olduğunu düşünmeliyiz. Böylesi yararlıdır.

Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur SchopenhauerYaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur Schopenhauer
Eda K., bir alıntı ekledi.
18 May 15:03

Hayat, sadece komedi olmadığı gibi, sadece trajedi olmadığı gibi, sadece dram da değildir.

Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 28 - Diriliş Yayınları)Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 28 - Diriliş Yayınları)
Pelin Sueda, Sır Tutabilir Misin?'i inceledi.
17 May 21:54 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Uzun bir aradan sonra çok sevdiğim 1000 Kitap'a geri döndüm ve 2018'de okuduğum kitapların yorumlarını gireceğim. :)

Sophie Kinsella hep beğeniyle okuduğum bir yazar.Kitapları bıcır bıcır bir dille anlatılmış,kafanızı kargaşadan uzaklaştıracak,çok eğlenceli ve okuma keyfi veren kitaplar.Sır Tutabilir Misin yazarın okuduğum 5.kitabı ve ben yine tebessümlerle ve heyecanla okudum.Yazara kesinlikle devam edeceğim ve eğlenceli kitaplarından mahrum kalmayacağım.

Emma aslında içimizden biri.Hayat telaşı olan,sıradan bir yaşam süren genç bir kız.Ama onun da sırları var.Ortaya çıkarsa büyük utanç duyacağı birtakım sırlar.Hangimizin hayatı sırlarla ve gizemlerle dolu değil ki? Emma sır saklama konusunda çok yetenekli olsa da bir uçakta yabancı olduğunu sandığı birine sırlarını anlatma hatasına düşüyor.Yani...Aslında o kişi yabancı olmayabilir!

Merakla ve ne olacağını bekleyerek okuduğum bir kitap.Kurgusu da hoş,anlatım dili de.Klişe bir komedi kitabı değil,deniz sesini dinlemenin verdiği keyfi veriyor diyebilirim.Stres atmak için öneri yazarım tabii ki Kinsella.En azından bir kitabını okumanızı tavsiye ederim çünkü gülümseyeceksiniz.

Sizin de neşe dolu günler geçireceğiniz Ramazanlar dileğiyle.Keyifli kitaplar hep sizi bulsun. :))

Gülcan Bülbül, Asabi Kocam'ı inceledi.
17 May 21:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı okurken baya eğlendiğimi itiraf etmeliyim. Ormantik olan bir ben, bu kitaptan sonra kendimi rımıntik hissetmeye başladım. Şaka tabi hala odunum. Hikaye de zaten benim gibi odun olan arkadaşlara hitap ediyor. Mıç mıç romantizm yok. Romantik komedi diyebiliriz.
.
Yazarın değişik bir espiri anlayışı var. Neyse konu: Mahir zibidisi, arabasını çiftliğine doğru sürerken yolda bir ayıya çarptığını zannediyor. Ama karşısına, güzel mi güzel ama deli gömleği giydirilmiş bir adet Hera çıkıyor... Üstelik Hera her fırsatta ona "yüce Zeus! " "kocacığım Zeus'um" diyor... Vah Mahir Vah "çattık belayı. Zeus kim ulan!! " ve Mahir kaçıyır, Hera kovalıyor. Sonra olan oluyor...
.
Hera adındaki bu deli kadın, Mahir'in namusunu kirletip üstelik hamile kalıyor. Valla öyle.. Ben böyle kuduruk bi karekter görmedim. Resmen Mahir'e zorla... Neyse Efem sonrasını anlatmıyorum.
.
Hera kim? Gerçekten deli mi? Hastaneden mi kaçıyordu? Madem Hamile kaldı, Zeus pardon Mahirle evlenecek mi? Bunları size bırakıyorum... Merak edenler için söylüyorum, Hikayede cinsellik yok. Eğlenmek, aşkı farklı bir bakış açısıyla görmek istiyorsanız, Asabi Kocam'ı şiddetle tavsiye ediyorum.

Emrah, Bütün Oyunları 3'ı inceledi.
 17 May 15:38 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · Puan vermedi

Güncel olaylar içeren gündelik hayatta birçok kez başımıza gelebilecek olayların konu edildiği, Turgut Özakman'ın halk dilinde, komedi öğesini de katarak, güzel bir şekilde anlattığı 8 tane oyunu beğendim.

herseydnbiraz, Yalnız Kalpler Kulübü'ü inceledi.
16 May 08:52 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 6/10 puan

Dallas sosyetesinin ünlü simalarından Cissy'nin kızı Andy yine iş basında ama bu kez yalnız değil, annesi de yanında. Çünkü bir kaç gün arayla en yakın iki arkadaşını kaybeden Cissy, bu olayların basit bir ölüm değil cinayet olduğuna inanmaktadır. Bunun içinde kılık değiştirerek kızıyla birlikte olay mahaline giderek, ipuçlarını aramaya koyulur.
Polisiye-komedi gibi görünen seride bu kez de istediğim polisiye heyecanını yaşayamadım ne yazık ki. Komedi kısmı Andy ile Dallas sosyetesinin tanınmış ismi annesi Cissy ile geçen diyaloglardan geliyor, polisiye kısmı ise kendini bir şekilde işlenen bir cinayetin perde arkasını araştıran acemi dedektif Andy'nin maceralarından kaynaklanıyor. Sıkı bir polisiye okuru sizi tatmin etmeye yetmeyeceğini düşünüyorum, kaldı ki çok sık polisiye okumayan beni de tatmin etmedi. Sizi meraklandırıyor fakat yeterli değil malesef. Ama yine de serinin 2.kitabına göre eğlenceli bir romandı.

Sadun terlemezler, bir alıntı ekledi.
15 May 09:57 · Kitabı okuyor · Beğendi · 7/10 puan

İnsan kişiliğim, dışarıdan su katılmamış bir komedi gibi görünüyordu; içerden bakıldığında insana özgü olan her şey gibi

Huzursuzluğun Kitabı, Fernando PessoaHuzursuzluğun Kitabı, Fernando Pessoa
Dervişmisali, bir alıntı ekledi.
15 May 09:35

Zaman her konuda, birçok yenilikler mi diyeyim yoksa deliminler mi sayayım, olaylar ortaya çıkarmıştır. Bugün en ciddi eserler yeni nesil tarafından komediye veya alaya alınarak dalga geçiliyor. Bu yüzden hayatı bir makine, ruhu bir hayal, vicdanı basit bir mahkeme gibi görmek ve yaşamak anlamını görev ve erdem kabul eden bilginlerle bilim adamları ile dalga geçilmekte değil midir? Bu bakımdan ey saygın öğretmen, ey ahlakçı! Siz bir gün kıymetli eserlerinizle en meşhur komedi yazarı sayılacaksınız.

A'mak-ı Hayal, Filibeli Ahmed HilmiA'mak-ı Hayal, Filibeli Ahmed Hilmi