bayan limon kekiği, Mahalleden Arkadaşlar'ı inceledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · 8/10 puan

“ Bu kitabın telif geliri KORUNCUK VAKFINA
( Türkiye korunmaya muhtaç çocuklar vakfı) BAĞIŞLANACAKTIR.”


Selçuk, Mete ve Serkan üçlüsü…
İsmet “mahallenin reyisi” . Selçuk’ un idolü! (Te allam; başka adam yokmuş gibi mahallede.) Zaten ne olduysa İsmet’ in Selçuk’ u çetesine almamasıyla başladı. Selçuk; İsmet’i n çetesine girmek için bin bir taklalar attı. Hatta bu uğurda Mete ve Serkan’ ı da yanına alarak bir çete kurdu( ya da o çete olduklarını sanıyor emin olamadım) ve komedi böyle başladı.

Sayfalardan notlarımı ileteyim madem.

“ …Çeteye girmek için duvardan geçiyorum diyende vardır.
Bir sessizlik oldu.
Selçuk: Allah sizin belanızı vermesin. Var mı lan hakket? İnandınız mı?
Serkan ve Mete: Hemen inanmadık denedik.
Selçuk: Eee?
Serkan ve Mete: Geçemedi. Kafasını gözünü yardı çocuk. Duvarda duruyor kanı. Sinek ölüsü gibi yapıştı duvara. “

Ve Selçuk’ un gözünde İsmet. (Canım ya, yazarken bile gülüyorum)
“ Okul pisuvarına sıçan öğrenci asiliği vardı İsmet’ te. İsmet ile aramda bariz bir klasman farkı vardı. O Almanya’ dan gelen afili çikolataydı, bense mahalle arasında, Kartal araba arkasında kilo ile satılan ucuz biküviydim… ”
Diye devam ediyor cümle.. Canım ya nasıl eziklediyse kendini diye gülerken aklıma Kartal’ ın arkasında satılan bisküviler geldi. Onların adı bisküvi değildi ki piskevütti.

İşte en çok güldüğüm bölümde sayfa 116-117 oldu.
Sayfaları paylaşcam sandınız demi? Gidin alın okuyun, yok öyle bedava işler.
Çadır kampını tercih ettiğimiz balayımızda; deniz, kum, güneş, hız, dens, kızlar (mübalağa yapıyorum) derken artık şu kitaba başlayayım dediğimden beri kahkahalarla gülmeme neden oldun Selçuk Aydemir ve çocukluğu. Ve 90′ lar… Ve çocukluğum…

bayan limon kekiği, Tatlı Rüyalar'ı inceledi.
16 Mar 21:54 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Hikayemiz, bir pazar sabahı gazetesini okumakta olan Hector Berlioz'un -ki kendisi Türkiye'de yaşayan bir Fransız Türk'üdür- şu ilanı görmesiyle başlar: "25 yaşında, iyi eğitimli, iki yabancı dil bilen, sağlıklı genç, geri kalanını temin edebilmek amacıyla hayatının bir bölümünü satıyor."

Alper Canıgüz kitaplarının benim için yeri çok ayrı. Bu adamın kalemi çok güzel. Tatlı rüyalar okuduğum ilk kitabı. Kitap okudukça babil kulesi gibi kat kat derinleşen, güzelleşen; aradan zaman geçip tekrar okuduğunuzda farklı numaralarını fark ettiğiniz bir kitap. Tam bir psiko absurt romantik komedi

Dünya, düşünenler için bir komedi, hissedenler için bir trajedidir. Horace Mann

**Kitap Kahve**, Cimri'yi inceledi.
15 Mar 18:04 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Parasına çekmece içerisinde bahçeye gömen.Çalınacak korkusuyla yaşayan ve kuruş harcamaya korkan,cimri bir adam,komedi diliyle anlatılmış.

Monokl, bir alıntı ekledi.
15 Mar 18:00 · Kitabı okuyor

Bu tür münzevileri Komedi'den tanıyoruz, ama Kinikler tarafından, "başka olmaya", "tersine dünya"ya özellikle özen gösteriliyordu. Üst katmanlarda zarafet sayılan her şeye Kinikler burun kıvırıyordu. "Herkes" kendine aşçı tutuyordu; "herkes" özenle giyiniyordu; "herkes" etrafına dalkavukları ve asalaklan topluyordu; "herkes"in bir metresi vardı; "kimse" meyhaneye ya da randevu evine gitmiyordu, Kinikler bütün bunların tam tersini yapıyordu.

Köpeklerin Bilgeliği, Georg LuckKöpeklerin Bilgeliği, Georg Luck

John Milton
Sana tanrı hakkında bir iki sır vereyim. Tanrı seyretmeyi sever. O bir oyunbazdır. Bir düşünsene, insana içgüdüler verir sana bu olağanüstü yetiyi verir, sonra ne yapar dersin? Sırf kendi eğlencesi için, kendi özel kozmik komedi filmi için tam zıttı kurallar koyar. Gelmiş geçmiş en büyük ahmak. Bak, ama dokunma. Dokun, ama tatma. Tat, ama yutma. Ve sen sekip dururken, o ne yapar? Hasta, kahrolası kıçıyla güler! Hasisin tekidir! sadisttir! görevi başında bulunmayan bir derebeyidir! buna tapmak mı? asla!

Komedi
Ulysses diye zeytinyağı markası gördüm insanlar hangi kafayı yaşıyor böyle isim koymak için edebiyata da sardılar demek. Ben de lastik üreteyim adını Dublinliler koyayım, halis İrlanda kauçuğu diye de slogan sallarım oldu bitti.

Ece bulut, 4N1K 2: On İkiden Sonra'yı inceledi.
14 Mar 22:36 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Hellöw! Hastalığın bana vermiş olduğu yetkiyle üç gün tatil yaptım vee ekstra olarak 4N1K 2'yi bitirdim. Konusunu az çok biliyoruz fakat 2. kitabın konusunun üzerinden biraz geçelim; dört tane oğlanın arasında büyümüş Yaprak 'a gelen bir elbise ile bir anda dünyası değişen beşliyi okumuştuk bir önceki kitapta. (İlk kitapta Barış 'cıydım.) Şimdi ise Yaprak arkadaşlık ile aşk arafında kaldığı için Barış 'tan yani o malum elbiseyi gönderen çocuktan yardım istiyor ve tabii ki bir çok olay ve bir çok yeni karakter ile kitap tekrar bizi içine çekiyor. (2. Kitabı bitirdim, hala Barış'cıyım.) Bence bu kitap ilk kitaptan daha çok duyguları hissettiren bir kitap olmuş. Komedi desen espriler daha kaliteli ve daha yaratıcı, dram desen içinde yaşıyormuşsun gibi. Tabii bunlar benim düşüncelerim. Ama kitap tam çerezlikti. Bir gün içerisinde bitirdim. Reading slumpdan kesinlikle kurtarır ya da hafif bir kitap okumak isterseniz okuyabilirsiniz. Benim tek sevmediğim yönü basımından dolayıydı. Çok yazım yanlışı ile basılmıştı. Belki de benim aldığım baskıda vardır bu hata onu bilemem. Kısacası çerezlik olarak seriyi okuyabilirsiniz. Liseli konusu işlendiği için hafif ve yazarın dili de bir o kadar akıcı. Bir sonraki yorumda görüşmek üzere... Arrivederci!
4.6/5

Levent Kılıç, bir alıntı ekledi.
11 Mar 19:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayat dram olacak kadar çirkin değil. Komedi olacak kadar güzel değil.

Kırılmadık Bir Şey Kalmadı, Özdemir AsafKırılmadık Bir Şey Kalmadı, Özdemir Asaf