Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

6 Şubat 2023 Maraş Depremi

Sevdiklerimi hayalleriyle beraber kucaklayıp gömdüm.
Hayatımda eksiklik var, annem yok. Eksiklik var, babam yok. Eksiklik var; ablam, abim, kardeşim yok. Eksiklik var; bebeğim, eşim, komşularım, öğrencilerim yok. Ben neden bu kadar çok eksildim, şaşkınlık hissediyorum! Tüm ailemi yan yana toprağa vermek nasıl hissettiriyorsa öyle hissediyorum.
Reklam
Acı, insanı ne kadar büyütebilirse o kadar büyümüştü.
Ekiplerin tüm yorgunluk ve uykusuzluğa rağmen günlerce aralıksız çalışmaları, uzattıkları elin hayat dokunuşu o kadar önemliydi ki? Bu önem karşısında tüm önemli şeyler baş eğerdi. Devam eden sarsıntılar, enkazın tekrar çökebilme olasılığı; aslında ölümle yan yana yürümekti bu. Onların bu kahramanlıkları asla unutulmaz dedi. Unutulmaz dedim.
Acılarıma dağlar eriyor Battaniyeye sarmış evladımı gömüyorum
Sizden kaç kişi gitti? Bu soru dünyanın en felaket sorusuydu. "Sizden kaç kişi gitti?" Kiminin üç, kiminin beş. Bazen kırk-elli. Bir sülaleden yetmiş kişi eksilir miydi hiç? Eksiliyormuş.
Reklam
Yıllarca alın teri döküp aldığımız evler meğerse mezarımızmış.
6 Şubat kabusum olacak. Ve 04.17 işte o saat benim ölümüm oldu! O sırada gökyüzü karanlıktı. Saatler gündüzü gösteriyordu. Gecede miyiz diye sordu. Gece ile gündüzü ayırt edemeyecek kadar yükleri omuzluyordum oysa
Onlar yağmacı mı diye sordu. Ona bir kadını gösterdim. Kadının elinde bebek bezi ve bir paket yiyecek vardı. Sonra genç delikanlıya doğru bakmasını sağladım. Aldığı ayakkabıyı çıplak ayağına geçiriyordu. Ona, bunlar yağmacı olabilirler mi hiç diye sordum. Zor zamanlarda ihtiyaçlarını almak yağmalama olmazdı. Peki yağmacıyı nasıl tanırız diye sordu. Ona, sırtında çamaşır makinesi olan bir adamı gösterdim. Sence elektriğin olmadığı bir yerde çamaşır makinesi bir ihtiyaç mı? Peki şu ev temizlik ürünleri? Temizlenecek ev mi kaldı! İnsanların ellerindekine göre niyetlerini de anlayabilirsin dedim.
Enkazda bir adam. Telaşla koca koca beton blokları arasında bir şeyler arıyordu. Ne arıyor diye sordu. Kaybettiklerini dedim. Kaybettiği şeyi sormadı. Ailesini diyeceğimi iyi biliyordu. 'Soğuk betonlar altında ailesini arıyordu!' Adamın acısını dağlara yükleseniz, dağlar bu acıyı daha sırtlanmadan eriyip gider.
625 öğeden 11 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.