b

Biyografik Roman

247 syf.
10/10 puan verdi
·
Liked
·
Read in 3 days
Çöl Çiçeği
Çöl Çiçeği
Çöl Çiçeği
Waris Dirie
Waris Dirie
nin 20 dile çevrildiği Yoksulluğa ve toplumdaki kadın erkek ayrımına karşı verdiği kahramanca mücadelenin öyküsü. Beş yaşında Somali'deki kabilesinde sünnet edilen, 13′ünde evlendirilmek istenen, nihayet Afrika'dan kaçıp en sonunda Amerika'da süpermodel olan ve bugün BM adına kadın sünnetine karşı faaliyet
Çöl Çiçeği
Çöl ÇiçeğiWaris Dirie · Bilge Kültür Sanat · 20022,992 okunma
200 syf.
8/10 puan verdi
·
Liked
·
Read in 27 hours
Aşk Olsun
Bu eserde aşkının sesiyle bakiliğe ulaşmış, Mevlana ve onu etkileyen gönül dostlarını Şems'i aramasını, Aşkı ve ayrılığı Dünya Malının deģil aslolanın gönül kazanılması gerektiğini, İnsanın ölümsüzlüğünü ancak gönüllerde yer edince bulabildiğine dair, Mevlana'nın şiirsel sözlerini hiç duraksamadan okuyup bitirilecek güzel bir kitap
Aşk Olsun
Aşk OlsunMehmet Alim Konukçu · Eğitim Yayınevi · 201119 okunma
Reklam
105 syf.
·
Not rated
·
Liked
·
Read in 4 days
Gözler kör. Kalbinizle aramalısınız...
Bir seminer için beklerken girdiğimiz markette kitapları incelerken yanımdaki arkadaşın " Marketten kitap mı alınır. Burdaki kitaplar ev hanımları okumayı unutmasın diye , arada kitap okumak istediklerinde aldıkları kitaplar!" gibi ayrıştırıcı, kırıcı, küçültücü, ...bir yorumuyla şaşkına döndüm. Ne diyeceğimi de bilemedim. Karşımdaki kişinin alıcıları kapalıysa hiç konuşmayı tercih etmiyorum genelde. Bu kitabı orda sanki tepki olarak almıştım Rafta çok uzun süre bekledi. Ve şimdi sırası geldi . " Küçük Prens" deyince herkesin aklına Fransız edebiyatının en çok okunan ve en bilinen şiirsel ve felsefi öyküsü geliyor. Varoluşun anlamını unutmuş yetişkinleri gözlemler Küçük Prens. Herkesin okuduğu ve kendisinden birşeyler bulduğu Küçük Prens in gözünden dünyanın ve yaşamın sıradışı tarifi yapılır. Bu kitabı tasarlayan usta yazar Antoine de Saint-Exupéry nin 44 yıllık hayatını, acılarını, umutlarını , kayıplarını, sevinçlerini, başarılarını, ama en önemlisi mücadele dolu yaşamını okuyoruz bu metinde . Askeri pilot olan yazarımızın , zor bir hayatın içine okumayı, yazmayı, edebiyatı nasıl sığdırdığı, sürgün halindeyken ve savaş ortasındayken Küçük Prens i yazdığı, bunun dışındaki tüm kitapları tek tek ayrı bölümlerde anlatılmış. Bazı yerleri gülümseten , bazı yerleri kendimizi sorgulatan kurgu dışı bir metin . Aforizmalardan oluşan bir derleme değil, düz yazı. İyi ki okudum dediğim kitaplardan oldu. Okumayı düşünen herkese keyifli okumalar...
Sana Ait Olanı Bu Kadar Önemli Yapan Onun İçin Harcadığın Zamandır
Sana Ait Olanı Bu Kadar Önemli Yapan Onun İçin Harcadığın ZamandırTolga Bleda Öz · Gece Kitaplığı · 202050 okunma
100 syf.
8/10 puan verdi
·
Read in 3 days
Nilgün Taylan - Marilyn Monroe @gereklikitaplar ° "Ben Lyon çekimleri izledikten sonra Norma Jeane'i yanına çağırdı. "Daha etkileyici ve akılda kalıcı bir ismin olmasına ne dersin?" diye sordu. Norma Jeane ilk defa böyle bir soruyla karşılaşmıştı. "Bana Broadway'den tanıdığım bir yıldızı anımsatıyorsun, diye devam
Marilyn Monroe
Marilyn MonroeNilgün Taylan · Gerekli Kitaplar · 2019192 okunma
120 syf.
8/10 puan verdi
·
Read in 26 hours
Meral Saklıyan - Yaşar Kemal @gereklikitaplar ° "Her fırsatta, benim ustalarım, benim toprağımın sözlü edebiyatıdır." ° Selamlar . Son zamanlarda biyografi okumalarıma geri döndüm . Biyografi türünü severim ve bu sefer de usta bir isim "Yaşar Kemal" ile geldim . Meral Saklıyan, Adana'da doğdu. Dicle Üniversitesi Tıp
Yaşar Kemal
Yaşar KemalMeral Saklıyan · Gerekli Kitaplar · 2019493 okunma
104 syf.
8/10 puan verdi
·
Read in 3 days
Elif Karasioğlu Doğaner - Cebimde Yoktu Yüreğimden Verdim @gecekitapligi #geceokuyoruz ° "Biliyor musun abi ben senin en çok gözlerine hayrandım. Ne çok şey saklıydı o gözlerinde. İlerde bir gün seni gözlerinle tavsif edeceklerini hissetmiştim adeta." ° Selamlar . Biyografik romanları okumayı çok seviyorum ve Nazım Hikmet üstadın da
Cebimde Yoktu Yüreğimden Verdim
Cebimde Yoktu Yüreğimden VerdimKolektif · Gece Kitaplığı · 0208 okunma
Reklam
208 syf.
7/10 puan verdi
·
Read in 16 days
Nazan Arısoy - Piraye'de Nazım Olmak
DOKUZ YAYINLARI
DOKUZ YAYINLARI
° "Bir gün bile kimse sarhoş olduğumu görmedi. Oysa seninle yaşarken hep çakırkeyiftim. Tatlı tatlı gülümserdi ruhum. Yüzüme yansımayan bir sarhoşluk mahcubiyeti ile keyiften uçuyordum." ° Selamlar . Yakın zamanda büyük üstat Nazım Hikmet'in ölüm yıl dönümüydü ve kendimi
Piraye'de Nazım Olmak
Piraye'de Nazım OlmakNazan Arısoy · Dokuz Yayınları · 20194,072 okunma