Sabahattin Ali Kimdir?
25 Şubat 1907 tarihinde Gümülcine / İğridere'de doğdu. İlköğrenimini Üsküdar, Çanakkale ve Edremit'te yaptı (1921). Balıkesir Muallim Mektebi'ni bitirdi (1927). Aynı yıl Yozgat Cumhuriyet İlkolulu'na öğretmen oldu. Milli Eğitim Bakanlığı bursuyla 1928'de Almanya'ya gitti. 1930 yılı mart ayında yurda döndü. Aydın ve Konya'da öğretmenlik yaptı. Resimli Ay dergisinde öykülerini yayınlamaya başladı. 

Atatürk'e hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklandı (1932). Bir yıla hüküm giydi. Konya ve Sinop hapishanelerinde yattı. 1933 yılında memuriyet kaydı silindi. Cumhuriyet'in onuncu yıl dönümünde çıkarılan afla hapisten çıktı (29 Ekim 1933). Yeniden memur olabilmesi için bağlılığını ispatlaması istendi. Bu amaçla 15 Ocak 1934 tarihli Varlık dergisinde (13. Sayı) "Benim Aşkım" başlıklı, Atatürk'e övgü şiiri yayınladı. Karşılığında MEB Talim Terbiye Dairesi Mümeyyizliği'ne atandı (30 Eylül 1934). 1937'deki askerliğini takiben, önce Ankara Musiki Muallim Mektebi Türkçe öğretmenliğine, ardından çevirmen, öğretmen ve dramaturg olarak çalışacağı Devlet Konservatuarı'na atandı (1938). 

1945'de Yeni Dünya gazetesinin, 1946'da Marko Paşa'nın neşrine katıldı. Marko Paşa'daki yazıları yüzünden çeşitli kovuşturmalara uğradı. Bunlardan birinden yedi ay hüküm giydi. 1948'de Zincirli Hürriyet'teki bir yazısından dolayı yine hakkında kovuşturma açıldı. Nakliyeciliğe başladı. 1 Nisan 1948 tarihinde yurt dışına kaçma girişimi sırasında öldürüldü. Cesedi öldürülüşünden iki buçuk ay sonra (16 Haziran 1948) bulundu. 

Dilan, bir alıntı ekledi.
17 saat önce · Beğendi

Kimse kusura bakmasın seviyorum deyip kıskanmayan bir insan Konya Ovası'ndan daha geniştir.

Yine de Sevdik, Miraç Çağrı AktaşYine de Sevdik, Miraç Çağrı Aktaş
Esra, bir alıntı ekledi.
20 saat önce · Kitabı okudu

"Konya hapishanesinin kadınlar kısmında yüzünü görmediğim fakat sesini çok iyi tanıdığım bir kadın vardı. Akşam saatlerinde onun türkü söylemesini âdeta beklerdim. Ve bilhassa isterdim ki "Gesi bağlarında bir top gülüm var" türküsünü söylesin. Bu acayip türkü hiç fark edilmeden tutulan bir avuç zehire benzer. "

Bu akşamın türküsü : https://youtu.be/2aoRw_h_8es

Beş Şehir, Ahmet Hamdi TanpınarBeş Şehir, Ahmet Hamdi Tanpınar
Şeyma Öztürk, bir alıntı ekledi.
21 saat önce · Kitabı okuyor

"Nerede bir fidan görürseniz, onu hemen sökün!' Emir böyle miydi? Eller fidanların boynunu sıktığına göre böyleydi. İki bin fidanı söküp kaçmışlardı. Konya'nın Çeltik ilçesinde yapımı sürdürülen gölet çevresine, kısa bir süre önce dikilen, iki bin kavak ve söğut fidanının tamamının, kimliği belirsiz kişilerce söküldüğünü bildiren gazeteler, haberi eksik yazmışlardı. İki bin fidanı sökenlerin kimliği belirsiz değil, belirliydi. Onlar, oksijene, suya ve toprağa ihtiyacı olmayan 'Zombiler'di. Fidanların bir kısmı götürülmüş, diğerleriyse sökülüp bulunduğu yere bırakılmıştı. Yaşayan ölüler, yani 'Zombiler,' fidanların dibine bir de not bırakmışlardı: 'Oksijene ihtiyacımız yok!"

Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 28 - Şule Yayınları, 18.baskı, 2018.)Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 28 - Şule Yayınları, 18.baskı, 2018.)

2. Ankara Buluşması
Selam olsun kitap dostlarına ^_^

Bugün ikincisini gerçekleştirmiş olduğumuz buluşmamız bol tebessümlerle, kitap vesilesiyle kurulan dostluklarla, içtenliklerle son buldu. Kitabı bitirenler, yarım bırakanlar ve okumayanlar olarak renkli dünyalara muhabbetle yoğurarak yelkenler açtık.

Toplantımızın ilk yarısında kıymetli moderatörümüz Zafer K. eşliğinde yazar hakkında temelimizi atıp kitabın anlaşılabilmezliğini tartıştık :P çıkardığımız sonuç herkese hitap etmeyen, yazarın güç gösterisinde bulunup üst seviyede okumalar yapanlara hitap edecek, ikinci tekil şahıs dilinin kullanımıyla anlamın daha da zorlaştığına vurgu yaparak ortak bir yorumda bulunduk. ^_^

Murat Sezgin arkadaşımızın esere dair hakkını vererek bilgilendirmesi linç girişimini engelledi :D :P gerçekten çok emek harcayıp bilgiler sundu bize, taşlar yerine oturdu. ^_^ Kübra A. arkadaşımızın bakış açısıyla böyle okumalar yapmaz isek bir daha nasıl bu güzel ortamı yakalayıp konuşabilirdik demesi ile nokta atışımız gerçekleşti. ^_^

Birbirimizi yargılamadan, rahatlıkla keyifle kendimizi ifade edebilmemiz bu zamanı gerçekten kıymetli kıldı, her yaştan katılımla toplantı daha da zenginleşiyor 2. buluşmada daha net olarak kavradık.

3.buluşma için kitap önerilerimiz:
Bir Bilim Adamının Romanı
Konteyner Zaafı
Yanardağın Altında
Utanç
Zeno'nun Bilinci
Zorba
Karanlığın Yüreği
Bu Ülke
Köle
şeklinde idi ve oy birliği ile
Bir Bilim Adamının Romanı'na karar kıldık.

Toplantıya katılan arkadaşlarımız:
AsiRuh
Gülümseee
Zafer K.
Kübra A.
Murat Sezgin
kirmizicekic
Tuco Herrera
ibiaryu
Fatih Karakaya
Hatice
Beyza
Halil ÜÇAĞAÇ
A.rahim Kara
ceren
Konya'dan gelen Ömer Gezen
Ay Hatun
Haydar Zaitsev

Gelemeyen güzel insanların yokluğunu hissederekten bir sonraki buluşma için gelmelerini temenni ediyoruz. Kalben bizimleydiler. ^_^

Bir sonraki buluşma tarihi : 29.04.2018
Saat:15.00
Okunacak Kitap :Bir Bilim Adamının Romanı
Mekan:Çukurambar http://www.limankitap.com kitap kafede olacak.

Katılmak isteyen kitap dostları iletinin altına ya da özelden isim yazdırabilirler :)

Not: Farkımız tarzımız olsun dedik fotoğraf çekinmedik :P Latife idi sadece unutuverdik efendim ^_^
Sağlıcakla, huzurla ve kitaplarla kalın. Görüşmek dileğiyle.

Bab-ı Esrar'dan sonra okuduğum ikinci Ahmet ÜMİT kitabıydı Beyoğlu'nun En güzel Abisi. Polisiye bir kitap olduğu için pek içeriğinden bahsetmeyeceğim, sonra ardımdan ulan kitap zevkimizin içine ettin demeyesiniz diye. :) Tamam yazarımız bir roman yazarı ama beni etkiliyor ilk kitabında da öyleydi durum. Onu okuduktan sonra Konyayı gezmek istemiştim bunda ise Beyoğlu Tarlabaşını. Belki ilkinde Konya'ya gidemedim ama bunda İstanbul'da bulunduğum için gezme imkanım oldu. Tabi Tarlabaşına henüz gitmedim. Okurken İstiklal de gezdiğim yerler zihnimde canlandı. Ha bak dün kitapta da gecen mekanlardan biri olan Mandabatmaz'a gittim. :)) Seviyorum bu yazarın dilini. Ha bir de unutuyordum Katil aklımdan geçti fakat bir süre sonra kitabın anlatımından olacak ki üzerinde pek durmadım. Sonrasında da demek tutturduk ha demeden de edemedim...

Esra Özkan, bir alıntı ekledi.
18 Mar 22:04 · Kitabı okuyor

Çumra Kanalı'nın suları Beyşehir Gölü'nden çıkarken su rengindedir;Konya Ovası'nda kan renginde....
Siz buna ovanın kırmızı toprağının rengidir diyeceksiniz;ben,Dedemköylü Mehmet'le kardeşinin kanlarının rengidir diyeceğim..

Değirmen, Sabahattin Ali (Sayfa 94 - Yapı Kredi Yayınları)Değirmen, Sabahattin Ali (Sayfa 94 - Yapı Kredi Yayınları)
Şeyda Serin, Bab-ı Esrar'ı inceledi.
18 Mar 12:14 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 9/10 puan

''Bab-ı Esrar'' yani ''Sırların Kapısı''....
Kitap ismi gibi bir sürü sırlarla dolu. Hakikatin sırrı, hayatın, Şems'in, Rumi'nin ve aşkın. Ama aşk bildiğimiz aşklardan değil buradaki Allah aşkından söz ediyor. Ancak kitabın bazı yerlerine kızmamak elde değil. Tek ilah Allah'ın olduğunu biliriz fakat kitapta dervişler Tanrı olmak istiyor haşa. Ama ben yine de oraya aldırış etmeden okudum ve güzel bir polisiye romanıydı. Bana güzel bilgiler kattı. Şems'le, Rumi'yle ilgili bir sürü bilgi. Karen Kimya Greenwood adındaki bir kızın kendisini dini için terk etmiş babasına olan merakından Konya'dan bir türlü ayrılamaz üstelik orada çözmesi gereken bir olay vardır. Konya'da başına çok yaman olaylar gelen Karen Kimya'nın hikayesinden bahseden güzel bir roman.

Serhat Şahiner, bir alıntı ekledi.
17 Mar 21:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Hangi Cepheden Gelirse Gelsin, Emperyalizmin Aleyhindeyiz" Adlı Yazıdan
"Ve hakikatler, kolay kolay hazmedilmiyor. Atı alan Üsküdar'ı geçtikten sonra, dostu düşmanı seçmek, Hanya'yı Konya'yı anlamak para etmez."

Markopaşa Yazıları ve Ötekiler, Sabahattin Ali (Sayfa 167 - Yapı Kredi Yayınları)Markopaşa Yazıları ve Ötekiler, Sabahattin Ali (Sayfa 167 - Yapı Kredi Yayınları)
Tolga Köseoğlu, bir alıntı ekledi.
17 Mar 09:06 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Türkiye'nin pek çok bölgesinde olduğu gibi, Mardin'de de geçmiş, hem devlet politikası gereği, hem kıyımlardan, sürgünlerden nasiplenen gasp zenginlerinin çabalarıyla üstü örtülmeye, hataları silinmeye çalışılan yarası kapanmamış bir gerçekliktir. Bugün Mardin için sık tekrarlanan "Dinlerin, kültürlerin bir arada yaşadığı hoşgörü şehri" gibi süslü turistik cümlelerin tarihin vicdanında bir karşılığı olduğu kanısında değilim. Her milletin, her halkın, her topluluğun iyileri ve kötüleri vardır yalnızca; bunlar tarihin imtihan zamanlarında "insanlık imtihanı" verirler; gerisi "kötü anlamda" politikadır. Tarihleri boyunca onca zulme, kıyıma, kırıma uğramış olan Ezidilerin büyük çoğunluğunun bugün başka ülkelere göç etmiş olmasının, Süryanilerin Mardin'den, Midyat'tan kalkıp dünyanın çeşitli ülkelerine dağılmasının nedeni "dinlerin ve kültürlerin buluştuğu hoşgörü şehrinde" keyiflerinin pek yerinde olması değildi elbet. Benim çocukluk yıllarımda belli bir yaşa gelmiş Süryani kızlar "kaçırılırlar korkusuyla" eğitimlerini sürdüremez, geceleri sokağa bile çıkamazlardı. Şeytanlaştırma daha çocuklukta başlar, ilkokulda Müslüman çocuklar Süryani çocukları gördükleri yerde işaretparmaklarını üst üste getirip çaprazlayıp yaptıkları "salip" denilen haç işaretine tükürür, küfürler ederlerdi. Makarios kıyafeti giydirilip boynuna haç takılmış eşek maketinin şehrin sokaklarında dolaştırıldığı Kıbrıs olayları sırasında sırf Hıristiyan oldukları için hedef seçilen, saldırıya uğrayanlar da onlardı. Keldanilerin kilisesi vardı ama kendileri ortada pek yoktu. Savurkapı Mahallesi'nde Yahudi Çeşmesi, Ayn II Yahud Çeşmesi, Şeyh Salıh mıntıkasında Yahudi Mezarlığı vardı, peki ama Yahudiler nerede, sorusunun bir anlamı yoktu. Onca kaynak tarafından dillendirilen Rişmil'in geçmişte bir Hıristiyan köyü olduğu, Mardin merkeze 10 km. Uzaklıktaki Kabale köyünün de, aslında adını "kabala" ilminden alan bir Yahudi yerleşimi olduğu da konuşulmazdı elbet. Mardin Stadyumu'nun yıkılıp yok edilen Ermeni Mezarlığı'nın arazisi üstüne inşa edilmiş olduğu da ya bilinmez, ya bilinmek istenmez, Nusaybin'deki Alevi topluluğuna da kötü nazarlarla bakılırdı. Elbette birbirleriyle ahbaplık, komşuluk eden, birbirlerinin bayramını, nişanını, düğününü kutlayan aileler, çarşıda yan yana dükkanlarda birlikte kepenk açıp kapatan esnaf, zor günlerinde Müslüman Hıristiyan demeden birbirinin yardımına koşan saf yürekli insanlar vardı, çünkü dediğim gibi her topluluğun iyileri ve kötüleri vardır.

1909'da Osmanlı İmparatorluğu'nda esaret resmen kaldırıldığı halde, 1915 Ermeni soykırımı sırasında Diyarbakır, Viranşehir, Urfa'da olduğu gibi Mardin'de de bugün IŞİD'in kurduğu esir pazarlarının benzeri esir pazarları kurulup, her bölgeden getirilen Ermeni ve Ezidi kadınlar, çocuklar şehrin göbeğinde satılmıştır. Satılamayan çocuklar için Osmanlı yönetimi -elde kalan mallarını istifler gibi- daha sonra yetimhaneler açmıştır.

Mardin ziyareti sırasında zamanın belediye başkanı tarafından Mustafa Kemal'e armağan edilen kürkün Konya Müzesinde sergilendiği gururla anlatılır, ama o kürkün aslında bütün aile fertleri katledilmiş, mallarına el konulmuş Mardinli tüccar Tazbazyan'a ait olduğu ya bilinmez, ya söylenmek istenmez.

Tarih hoşumuza giden yemek çeşitlerinden tabağımıza keyfimize göre aldığımız bir açık büfe değildir. Tarihten işimize yarayanları, hesabımıza gelenleri, öyle hatırlamak istediklerimizi seçip alamayız. Tarih karşısında hiçbir dine, millete, halka, inanca borcumuz yoktur, tarih karşısında bir tek şeye borcumuz vardır: Hakikate.

Harita Metod Defteri, Murathan MunganHarita Metod Defteri, Murathan Mungan