Bünyamin Müftüoğlu, bir alıntı ekledi.
Dün 11:12 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ben bir konsol yaptırdım
Konya ustalarına
Doktor ilaç vermiyor
Sevda hastalarına

Türkiye'de Çingene Müziği, Melih Duygulu (Sayfa 57 - Pan Yayıncılık)Türkiye'de Çingene Müziği, Melih Duygulu (Sayfa 57 - Pan Yayıncılık)
Semrâ Sultân, bir alıntı ekledi.
Dün 04:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Babam bize geçtiğimiz sokakların adlarını söylüyordu. Bazı, bir evin duvarını, bazı bir türbenin parmaklığını göstererek burada falancalar oturur, şurada filân evliya yatar, diyor ve bu evliya ile o falancalara dair birtakım hikâyeler anlatıyordu. O susar gibi olunca ben soruyordum:
- Ya burası ne?
- Mevlevîhane oğlum; Mevlevîhane! Bir cuma seni getireyim de gör bak, içeride dervişler nasıl döner. Hem bir fırsatını bulursam Abdülhalim Çelebi'nin elini öptürürüm sana. O da doğrudan doğruya Konya'daki Çelebinin veliahdidir.

Anamın Kitabı, Yakup Kadri KaraosmanoğluAnamın Kitabı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu
Abdullah SAFİDEMİR, bir alıntı ekledi.
Dün 03:27 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Üç maymun stratejisini en iyi uygulayan parti MHP. Çünkü bu partinin millevekilleri birçok konuda olduğu gibi bu konuda da hiçbirşey duymuyorlar, görmüyorlar ve konuşmuyorlar. İşte bazı MHP'li milletvekillerinin -lşımer'in nutkuna dair- ı Ekim ı 999 tarihli beyanları:

MHP İstanbul Milletvekili Bozkurt Yaşar Öztürk:

- Bu konuda konuşmam.

MHP Konya Milletvekili Mustafa Said Gönen:

- Toplum zaten gergin. Bu konuyu gündemde tutmamak lazım. Gerek yok. Konuşmam.

MHP Bitlis Milletvekili Halil İbrahim Oral:

- Herhangibir açıklama yapmak istemiyorum. O meselede konuşmam.

MHP Ankara Milletvekili Sedat Çevik:

- Bu konuda konuşmak istemiyorum. Şimdi konuşursak .. Siz en iyisi partinin ... Tamam, bu konuda konuşmak istemiyorum.

MHP Adana Milletvekili Mehmet Metanet Çuhaoğlu:

- Ne söylediğini okumadım. Bu konuda bilgi yok. Bilmediğim konu hakkında da bir şey söyleyemem.

MHP Ankara Milletvekili Abdurrahman Küçük:

- Duyamıyorum ... Mehmed Akif mi? ... On dakika sonra arayın. (Küçük'ün cep telefonu gün boyunca kapalı kaldı)

MHP Karabük Milletvekili İlhami Yılmaz:

- Özür dilerim hiçbir açıklama yapamayacağım. Çünkü Türkiye dışından yeni geldim. Konuşmanın mahiyetini bilmiyorum.

MHP İstanbul Milletvekili Mehmet Gül:

- Mehmet Akif Ersoy İstiklal marşımızın şairidir, onu sevmeyen insan olacağını sanmıyorum. Fakat şu anda yurtdışında bulunduğum için o konu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi değilim. Pazartesi günü Türkiye'ye dönüyorum. O gün ararsanız gerekli açıklamayı yaparım.

MHP İzmir Milletvekili Yalçın Kırkpınar:

- Türkiye'nin gelmiş geçmiş en büyük şairini büyük Türk milliyetçisi Mehmed Akif Ersoy'u rahmetle anıyorum. Fakat kimsenin ona dil uzatacağını tahmin etmiyorum. O açıklamalan görmedim. Bir süre basından uzak kaldım. Sizden duyduğum için de hiçbir yorum yapamıyorum.

MHP Çankırı Milletvekili Hakkı Duran:

- Nedir? Haberim yok! O konuyu duymadım. Böyle bir durum varsa, Mehmed Akif'e toz kondurtmayız. Daha fazla konuşmam.

Bugün 12 Ekim 1 999 . . . Yani bu beyanatların üzerinden yaklaşık iki hafta geçti ve fakat MHP'li milletvekilleri üç maymun stratejisini uygulamaktan vazgeçmediler... Üniversitelerde işlenen zulümlere ilişkin tavırlarında da değişen hiçbir şey yok ... Hiçbir zulmü duymuyorlar, hiçbir haksızlığı görmüyorlar, milletin değerlerini müdafaa sadedinde hiçbir şey konuşmuyorlar. Tanrı, Türkü korumaktan vazgeçtiğini ima ediyor; onu dahi anlamıyorlar. Yazık, çok yazık' ··

Akif'e Dair, Dücane Cündioğlu (Sayfa 66)Akif'e Dair, Dücane Cündioğlu (Sayfa 66)

5 şehir ve bu şehirlerdeki izlerin zaman içinde ki değişimi. Özellikle İstanbul ve Konya bölümleri çok iyi, gerçekten insanın o döneme özlemi artıyor.

Osman ÇetinSoy, bir alıntı ekledi.
18 May 22:17 · Kitabı okuyor

Çünkü Konya'da oturmuş ama Farsça yazmış. Eğer Türkçe
yazsaydı, üzgünüm ama, dünyanın ondan peK az haberi olurdu.

Serenad, Zülfü LivaneliSerenad, Zülfü Livaneli
Murat Ç, bir alıntı ekledi.
 18 May 22:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Fetva Üzerine "Konya İsyanı" (!)(!)(!)
Yobaz Kimdir? Nedir? Nasıl hareket eder?

Konya İsyanı:

“Delibaş Mehmet, azımsanmayacak kuvvetiyle, 3 Ekim 1920 Pazar sabahı Konya’ ya girdi. Konya ’da askeri birlik yoktu; birlikler Afyon'daydı İdareciler, Alaattin tepesinde hazırlanan savunma hattının gerisine çekilmişlerdi. Mahallelerde tellallar dolaştırarak, 'Halifesini, Padişahını, şeriatını seven bizimle olsun’ çağrısı ile Konya halkını kendisine katılma ya davet etti. Postaneyi basarak haberleşmeyi kesti, hapishaneyi boşalttı, hükümet konağını ele geçirdi. Şimdi sıra ibret-i âlem için öldürülecek Kuva-yı Milliyecilere gelmişti. Listenin başında, şimdi aramızda bulunan Konya Müdafaa-yı Hukuk Derneği Başkanı, ünlü Sivaslı din bilgini Ali Kemali Efendi vardı. Delibaş, Ali Kemali Hoca 'nın evine silahlı bir güruh yolladı. Eve dolanlar, uyarılara rağmen saklanmayan Ali Kemali Hoca 'nın üzerine yürüyüp sürükler gibi götürdüler. Ali Kemali Hoca ’yı, yolda türlü hakaret, darbe, itme kakma içinde Abdürrahim Hanına getirdiler. Delibaş, 'Haydi gelsin de M. Kemal Paşa kurtarsın seni, Halife düşmanı! Sarığından, sakalından utan!' dedi.

Ak sakalı kan içinde kalmış olan Hoca, sükünetle ve sadece, 'Yarabbi! Sen bu cahil insanlara insaf hissi ihsan ve onları af et!’ diye cevap verdi.

Hoca 'yı ikindi üzeri Piri Mehmet Paşa camiine yine sürükleyerek götürüp kapattılar. Hoca geceyi ibadetle geçirdi. Sabah camiden alınarak sorguya çekilmek üzere Arslanlı KışIaya götürüldü. Asiler yolda Hoca 'yı mütemadiyen dipçikliyor, 'Nutuk verirsin ha... millicilere asker toplarsın ha... Halifeye karşı gelirsin ha... Ankara 'dakilerin burada başı olursun ha... ’ diyorlardı. Yaşlı Hoca'nın bedeni, bu kadar zulme dayanamadı, yolun yarısında, son bir dipçik darbesi ile yere serildi. 'Ben sizleri affettim. Çünkü ne yaptığınızı bilemeyecek kadar cahilsiniz. Allah da sizi affetsin...’ dedi ve son nefesini verdi. Hoca 'nın naaşını da rahat bırakmadılar. Utanmadan soydular, bir araba ile getirip hükümet meydanına attılar. "

Şu vahşete bakınız!

Yobaz bu işte!

19 Mayıs 1999 Atatürk Yeniden Samsun'da, Turgut Özakman (Sayfa 70 - Bilgi Yayınevi, 10.Basım, İki Cilt Birleştirilmiş)19 Mayıs 1999 Atatürk Yeniden Samsun'da, Turgut Özakman (Sayfa 70 - Bilgi Yayınevi, 10.Basım, İki Cilt Birleştirilmiş)
SEDA FIRAT BELLİ, Aşk'ı inceledi.
18 May 10:04 · Kitabı okudu

Kimya Hatun, Bab-i Esrar ve şimdi de Aşk.. Bu 3'ünden sonra bende acil bir Konya ziyareti yapma isteği uyandı. Kitap çok akıcı. Soluksuz okunan kitaplardan...

Semrâ Sultân, bir alıntı ekledi.
17 May 01:22 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Okullar başta olmak üzere Polis teşkilatından tutun da Darülaceze'ye, Konya'daki sanat mektebinden tutun da İtfaiye teşkilatına kadar Osmanlı Devleti'ni modern bir kimliğe kavuşturmanın altyapısını hazırlamış ve gelecekteki o kaçınılmaz hesaplaşmaya, daha doğrusu Osmanlı kıyametine elden geldiğince hazırlıklı çıkmak için nice terler dökmüştü.

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa ArmağanAbdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan