Ünlü on yedinci yüzyıl Ming ressamı Chou Yung davranışını sonsuza kadar değiştiren bir hikâye anlatır. Bir kış ayı öğleden sonrasında nehrin karşısında yer alan bir kasabayı ziyaret etmek için yola çıkar. Yanında bazı önemli kitaplarla belgeler götürmektedir ve bunları taşıması için bir genci görevlendirmiştir. Feribot nehrin diğer tarafına yanaşırken Chou Yung bir denizciye kapıları kapanmadan önce kasabaya varıp varamayacaklarını sorar, çünkü kasaba bir mil uzaktadır ve gece yaklaşmaktadır. Denizci gence ve gevşek bir biçimde bağlanmış kâğıtlarla kitaplara bakar. "Evet," diye cevap verir. "Eğer çok hızlı yürümezseniz." Ama onlar yürümeye başladığı sırada güneş batar. Gece kasabanın dışında kalıp yerli haydutlara yem olmaktan korkan Chou ve genç gittikçe hızlı yürümeye, sonunda koşmaya başlarlar. Birden kitapları bağlayan ip kopar ve belgeler yere yayılır. Onları toparlamak uzun zamanlarını alır ve şehrin kapılarına geldiklerinde vakit çok geç olur. Hızınızı korku ve sabırsızlıkla zorladığınızda halledilmesi gereken sorunlar ortaya çıkar ve acele etmeseniz harcayacağınız süreden daha fazlasını kaybedersiniz. Acele edenler gittikleri yere daha çabuk varabilirler, ama kâğıtlar her yere saçılır, yeni tehlikeler ortaya çıkar ve kendilerini sürekli bir kriz halinde ve yarattıkları sorunları çözerken bulurlar. Bazen tehlikenin karşısındaymış gibi davranmamak en iyi harekettir, bekleyin, bilerek yavaşlayın. Zaman geçerken eninde sonunda sizin hayal etmediğiniz fırsatlar sunacaktır.
193 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
·
6 günde okudu
Selamlar. Sherlock Holmes kitapları lise zamanlarında bir kez okuduğum sonrasında hiç okumadığım bir kitap karakteri. Modern klasikler dizisini bayılarak okuduğum için artık okumalıyım dedim. Bu tarz çok okumasam da severek okudum diyebilirim. Aslında kitabı daha kısa sürede bitirseydim daha zevk alırdım. Ben biraz elimde oyaladım ama buna rağmen yine de akıp gitti kitap. Özellikle ortalarından sonra kitap o kadar akıcı hale geliyor ki merakla okudum. Sherlock Holmes ve Dr. Watson bir malikanede olan cinayeti çözmeye çalışıyor. Kitap iki farklı hikayeden oluşuyor ama bu hikayeler birbirlerine bağlanıyor. Tabii ki ters köşe olmadım değil bu hikayeleri okurken. Özellikle polisiye sevenler özellikle Sherlock Holmes sevenler bu kitabı çok severler. Yazarın yine klasikler dizisinde yer alan diğer kitaplarını da okuyacağım. Arada böyle farklı tarzda okumak gerekiyor. Bana da iyi geldi çünkü. Size de tavsiye ediyorum, keyifli okumalar.
Korku Vadisi - Sherlock Holmes
Korku Vadisi - Sherlock HolmesArthur Conan Doyle · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20168,3bin okunma
Reklam
Hasan-ı Basri, ''Mümini dini konusunda ancak korku ve hüzün rahatlatabilir" der.
Apaçilerin Sonu ve Geronimo
1872 aralığında, 5. Süvari Birliği’nden Binbaşı Brown kumandasındaki üç bölüğü, Rio Gila ve Salt River Apaçilerine karşı gönderdi. Özellikle, başında Tshunts isimli bir şefin bulunduğu, taşkın kabileyi etkisiz hâle getirmek istiyordu. İzlendiğini hisseden bu grup, kanyonun yamacındaki ulaşılması güç bir yere sığındı. Buraya açtıkları mağarayı
Kolla kendini, senin sessizliğin, derin düşüncelere dalman bir etçi dükkanının önündeki kopeğinkine benzemez, onu korku ileri, tutku geri götürmez: birer ağızmış gibi yırtarcasına açar gözlerini köpek.
Sayfa 45 - Oluş YayıneviKitabı okuyor
Korku cezadan çok daha fazla ürkütücüdür, çünkü ceza kestirilebilir bir şeydir, ancak korku belirsizdir ve o gerginlik sonsuz bir dehşet duygusu yaratır.
Reklam
Bilmezler yalnız yaşamayanlar, Nasıl korku verir sessizlik insana. Nasıl konuşur kendisiyle, Nasıl koşar aynalara,bir cana hasret, Bilmezler...
Bu bir ilişki midir?
Birisinin ilişkisi bozulacak diye korku içinde yaşadığı bir ilişki, özgür olmayan bir yaşam tarzıdır ve o kişi başkaları için yaşıyordur.
Sayfa 198 - Koridor Yayıncılık, İstanbul, 2019Kitabı okuyor
Pelteleşmek
Sanki büyük bir güç üzerinize yükleniyordu; kafatasınızda bir delik açıp beyninizi tepikliyor, yüreğinize korku salarak inançlarınızı koparıp alıyor, handiyse aklınızın tanıklığını yadsımaya razı ediyordu sizi. Sonunda Parti iki kere ikinin beş ettiğini söyler, siz de buna inanmak zorunda kalırdınız
Sayfa 91 - Can yayınları
İLK GÜNAH ÖĞRETİSİ
Latin Hristiyanlığı, bir kişiyi henüz (ilk günah anlamında) eyleme geçmediği zamanlarda ya da (cinsel bir varlık olarak) başka türlü hareket edemeyeceği zamanlarda bile bir günahkâr olarak damgalıyorken, İslam kaçınılması mümkün olmayan günahlar uydurmamıştır (örneğin, günah ilân edilen düşünceler) ve Allah'ın merhametine vurgu yaparak, kaçınılabilir olanın cezasını tahammül edilebilir hale getirmiştir. Bu durum, İslam ile Hristiyan Avrupa'nın düşünce tarihi arasında dikkate değer bir farklılık olarak ortaya çıkmaktadır. Din temelli korku, yalnızca Hristiyan Avrupa'da insan davranışları için genel ve temel bir itici güç olmuştur.
Reklam
·
Puan vermedi
Don Miguel Ruiz'in "Korkunun Ötesi" adlı kitabı, korku ve endişenin ötesine geçerek iç huzura ve kişisel özgürlüğe ulaşmanın yollarını araştıran derinlikli bir rehber niteliğindedir. Yazar, Toltek bilgeliğine dayanarak okuyucuları yaşamlarını dönüştürmeye teşvik eder.Ruiz, insanın içsel dünyasında var olan korkuları ve endişeleri ele alırken, bunların ötesine geçmenin yollarını açıklar. Kitap, kişisel gelişim ve ruhsal dönüşüm konularında ilham verici bir kaynak sunar. Yazarın anlatımı, sade ve etkileyici bir şekilde insanın içsel potansiyelini keşfetme yolunda rehberlik eder."Korkunun Ötesi", herkesin içsel huzur ve mutluluğa ulaşma potansiyeline sahip olduğunu vurgular. Okuyucuları kendi korkularıyla yüzleşmeye ve onları aşmaya teşvik ederken, yaşamlarını daha bilinçli ve tatmin edici bir şekilde yaşamaları için pratik öneriler sunar.Don Miguel Ruiz'in derinliği ve bilgeliğiyle dolu bu eser, kişisel dönüşüm arayışında olan herkes için ilham verici bir okuma olacaktır.
Korkunun Ötesi
Korkunun ÖtesiDon Miguel Ruiz · Alfa Yayınları · 200826 okunma
Yaptığın işin arasında hep oku ve bilge insanlara danış, Hayatı nasıl kolayca idare edebilirsin, Hırs daima muhtaç olan sana işkence etmesin, Az da olsa faydalı şeyler için korku ve umut da olsun.
Aristoteles'in "Korku ve acıma, ya sahne dekorasyonu aracılığıyla uyandırılır ya da onlar olayların örgüsünden kendiliğinden doğarlar. Bu ikincisi daha üstün olup iyi ozanların işidir."
Kafka okurKitabı okuyor
Güzel bir kızın muhteşem sevgisi, Sadık, dürüst bir adamın sevgisi Ve korku nedir bilmeyen bir bebeğin sevgisi. Zamanın başlangıcından beri hep vardı. Ama en harika sevgi, Sevgilerin sevgisi Anne sevgisinden bile büyük olan sevgi Körkütük bir sarhoşun diğerine duyduğu Sınırsız, yumuşacık ve tutkulu sevgidir.
‘İçte tutulan gözyaşları,akıtılanlardan daha acıtıcıdır’
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.