Süha Murat Kahraman, bir alıntı ekledi.
25 dk. · Kitabı okuyor

"...kötü bir dünyada iyi bir Müslüman olarak kalabilmem için kötülüklerin ortasında bile benim namaz, oruç gibi ibadetlerimi yerine getirebilmem, faiz, fuhuş gibi yasaklardan kaçınmam yetmiyor.
Aynı zamanda kötülüklerin ortadan kaldırılabilmesi için mücadelede bulunmam gerekiyor,aksi taktirde kötü bir dünyada sayılamayacak kadar çok, iyi Müslümanın bulunduğunu söyleyecektik, ama bu kadar iyi Müslümanın yaşadığı bir dünyanın nasıl olup da iyi olmadığını izah edemeyecektik..."

Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 93 - İz Yayıncılık)Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 93 - İz Yayıncılık)
M., bir alıntı ekledi.
28 dk. · Kitabı okuyor

İyi bir dava uğruna kötü çocuk olmak, insanın başına çok sık gelmez.

Doğu'nun Limanları, Amin Maalouf (Sayfa 77)Doğu'nun Limanları, Amin Maalouf (Sayfa 77)
Azra Derin, bir alıntı ekledi.
38 dk.

- hiçbir yere tutunmadan, hiçbir yerde köklenmeden, akan suyun üzerinde kayar gibi yaşıyordum ve bu soğuklukta ölü, cesedimsi bir yan olduğunu gayet iyi biliyordum; gerçi henüz çürümenin kötü kokan soluğu hissedilmiyordu, ama umarsız bir donukluk, acımasız, soğuk bir duygusuzluk yerleşmiş, yani bedensel anlamda gerçek ölümün ve çürümenin dışarıdan da görüldüğü aşamanın eşiğine gelmiştim.

Olağanüstü Bir Gece, Stefan ZweigOlağanüstü Bir Gece, Stefan Zweig
Şeyma GENÇ, bir alıntı ekledi.
46 dk. · Kitabı okuyor

Adaletsiz ayrımcılık zamanla daha iyi değil, daha kötü hale gelir. Para parayı, fakirlik de fakirliği çeker. Eğitim daha fazla eğitimi, cehalet daha fazla cehaleti doğurur. Bir dönem tarihin kurbanı olanların, tekrar kurban olması yüksek ihtimaldir. Aynı şekilde, tarihin zamanında ayrıcalık tanıdığı kesimlerin tekrar ayrıcalıklı olma ihtimali yüksektir.

Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens, Yuval Noah Harari (Sayfa 150 - Kolektif Kitap)Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens, Yuval Noah Harari (Sayfa 150 - Kolektif Kitap)

Anlamak masraflı iştir; emek ister, gayret ister, samimiyet ister.
Yanlış anlamak kolaydır oysa.
Biraz kötü niyet, biraz da yetersizlik kâfidir”

Sezai Karakoç

Küçükken defalarca okuduğum ve çok sevdiğim bir kitaptı. Özellikle Hawk-eye karakteri favorimdi. Konu itibariyle İngiliz ve Fransız güçlerinin ve Kızılderili kabilelerinin Kuzey Amerika toprakları için verdikleri mücadeleyi anlatıyor. Tabi İngilizleri asil savunmacılar(!) Fransızları da işgalci gibi gösterdiklerini söylememe gerek bile yok. Magua karakteri ise filmlerde ve kitaplarda kötü karakterleri sevme alışkanlığımı başlattı

Cansu Uğur, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

kitapçıların ve çiçekçilerin bazı özellikleri olmalıdır Olric.gelişigüzel insanlar bu mesleklerin içine girmemeli kitaplar ve çiçekler özel itina isteyen varlıklardır.ne yazık bu meslekler artık olur olmaz kimselerin elinde ,sattıklarıyla ilgileri olmayan kişilerin.durmadan kitaplara ve çiçeklere eziyet ederleri,onlara nasıl davranılacağını bilmezler.bana kalırsa ,bir ''kitapları koruma derneği''kurmalı ve kitaplara kötü muamele edinilmesi önlenmeli.herkes bu işi yapamaz.bazı zalim insanlar ,binbir itinayla hazırlanan o çiçek gibi kitapları alırlar,hiçbir koruyucu tabakaya sarmadan ,evet olduğu gibi üst üste koyarlar;sonra kalın ve çirkin bir iple bağlarlar.zavallı kitapların özellikle en üstte ve en altta kalanları bu işlem sırasında kurban edilirler kapakların üzerinde haç biçimi yaralar meydana gelir.kaba taşıyıcılarda onları oradan oraya fırlatırlar.lekeler ve buruşukluklar kitabı incitir.kapaklar,dizgiler baskılar için gösterilen bunca itinaya yazık olmaz mı?satıcılarda gelişigüzel dizerler onları:isimlerini bile öğrenmeden.onlar için en iyi kitap en çok satılan kitaptır.müşterinin ne biçim bir insan olduğuna bakmadan ,yalnız en çok satılan kitapları överler onlara.bu adamları bir imtihandan geçirerek yeterlik belgesi verilmeli OLRİC.herkes kitap satamamalı.cahil kitapçıların iyi okuyucuları rahatsız etmelerine izin verilmemeli artık.iyi okuyucu az bulunan ,ürkek bir kuş gibidir.kapıdan girer girmez kaçırmamalı onları..

Tutunamayanlar, Oğuz Atay (Sayfa 576)Tutunamayanlar, Oğuz Atay (Sayfa 576)