maria puder, bir alıntı ekledi.
31 dk. · Kitabı okuyor

Çatıdan düşen kiremit bizi daha kötü yapabilir , fakat kötü niyetli bir elin atacağı taş kadar derinden etkilemez. Darbe bazen ıskalayabilir ama niyet asla hedefini şaşırmaz.

Yalnız Adamın Hayalleri, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 53 - arkhe yayınları)Yalnız Adamın Hayalleri, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 53 - arkhe yayınları)
Black, bir alıntı ekledi.
1 saat önce

Rönesans
Hiç bir devir sadece iyi ya da sadece kötü değildir. İki belirgin hat halinde bütün insanlık tarihi boyunca uzanır iyi ile kötü. Çoğu zaman da iç içe geçerler.

Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 229 - Pan)Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 229 - Pan)

Hüznümün ortasında yaşım yirmi beş
Küçükken gördüğüm siyah rüyalar mavinin ırzına girdi
Ömrümün katiliyim
En güzel müzikleri dinlerken ruhum
Fiyakalı küfürler boşalır ağzımdan
Ve ne zaman yalnızlığımı hissetsem
Ölü taklidi yaparım
Tanrım !
Hani senin kulların sana ibadet etmek için ellerini semaya uzatır.
İşte ben onlardan değilim affet beni.
Ben ibadetimi şiir ile yaparım.
Biliyorum yolun sonu karanlık tıpkı hayatım gibi.
Otobüs durağında vapur bekler gibi verayı bekledim.
Bataklığa saplanmış kötü çocuğum.
Tanrım kızma bana.

Şevval ünaydın, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Yüreğim acı çekmekten korkuyor," dedi bir gece Simyacı'ya, aysız gökyüzüne bakarlarken.
"Yüreğine, acı korkusunun, acının kendisinden de kötü bir şey olduğunu söyle. Düşlerinin peşinde olduğu sürece hiçbir yürek kesinlikle acı çekmez. Çünkü araştırmanın her anı, Tanrı ve Sonsuzluk ile karşılaşma anıdır."

Simyacı, Paulo Coelho (Sayfa 149 - Can Yayınları)Simyacı, Paulo Coelho (Sayfa 149 - Can Yayınları)
İlhami, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Teşri koyma şirki:

Teşri koymak, helal veya haram, iyilik veya kötülük ölçülerini tayin etmek sadece Allah-u Teâlâ’ya ait olan uluhiyyetin en önemli özelliklerindendir.

Bu nedenle kim, bu özelliklerden herhangi birisinin kendisinde olduğunu iddia ederse, yani; Allah-u Teâlâ’ya muhalefet ederek teşri koyma, helal (serbest) ve haram (yasak) ölçülerini tayin etme, bir şeye iyi veya kötü deme yetkisinin kendisinde bulunduğunu iddia ederse, kendisini ilah ilan etmiş ve Allah-u Teâlâ’ya denk kılmış olur. Her kim de onun bu iddiasını kabul ederek bu yetkiyi ona verir ve ona bağlanırsa, onu kendisine ilah edinmiş olur.

Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:

“Hüküm vermek yalnız Allah’a aittir. Kendisinden başkasına değil, sadece O’na ibadet etmenizi emretti. Dosdoğru din budur. Fakat insanların çoğu bilmezler.” (Yusuf: 40)

“Yoksa onların Allah’ın izin vermediği şeyi kendilerine dinden bir şeriat koyan ortakları mı vardır?” (Şura: 21)

“(Ey Muhammed!) De ki: “Biliyor musunuz, Allah size rızık olarak her ne indirmişse, onun kimini haram kıldınız, kimini helal...” Yine de ki: “Allah mı bunun için size izin verdi, yoksa Allah’a iftira mı ediyorsunuz?” (Yunus: 59)

İşte Tevhid, Ziyaeddin El Kudsiİşte Tevhid, Ziyaeddin El Kudsi

Toplumumuzda ki gençler edebiyattan hiç anlamıyorlar. Bir ara Aşk-ı Memnu dizisi vardı ve o dizinin kitaplaştırildığını nasıl söyler? Geçtim uzak zamanı yakın zaman edebiyatını bilmiyoruz. Neden?

Türk klasiklerini okuyan, okumuş olan parmakla sayılacak şekildedir.. Günümüz modern güncel gençlik kitaplarını okumayalım demiyorum tabiki lakin Kötü Çocuk adlı bir kitabı baştacı yapacak kadar bilgisiz olmanız Neden?

Bizim edebiyatımız Tanzimatla başlamıyor ki bizim edebiyatımız Oğuz Kağandan öncesinde vardır. Mitoloji kavramini Hemeros olarak düşünen bir gençlik Neden?

Türk kültürü çok geniş olduğu halde fantasik roman yazamıyoruz halbuki Türk mitolojisi fantastik ve egzotik olmasına rağmen cesaret edenler 1 ya da 2 kişi

Sözlü edebiyattan bu yana bilinmesi gereken o kadar çok şey var ki..

Sergen Özen, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

Kendi hayatımın iyi kötü bütün gerçeklerinde beni rahatsız eden bir yan var.

Sinek Azabı, Elias Canetti (Sayfa 23 - Sel Yayıncılık - 2017. 1. Basım, çeviren: Necati Aça)Sinek Azabı, Elias Canetti (Sayfa 23 - Sel Yayıncılık - 2017. 1. Basım, çeviren: Necati Aça)
Ali Karabudak, Az'ı inceledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Okurken yazara küfür ettiğim yerlerde oldu bazı yerlerde Müslümanlığa hep bel altı vurmuş içimden hep biz bu değiliz bu kadar da saçmalık olmaz dedim ama sonra aklıma Suriye, Filistin, Yemen, Mısır, Suudi Arabistan geldi 11 yaşındaki çocuğun evlenmesine fetva veren din adamları geldi zulüm eden insanların kendileri Müslümanlık içinde sakladıkları geldi ve kötü olanın biz insanlar olduğu geldi aklıma kitap sarıyor ve gerçekten insana birşeyler katıyor...