25 Mart 2018 Pazar günü, saat.10.00-12.00 arasında;Hoca Ahmed Yesevi
Vakfı-Küçük Ayasofya Mahallesi, Küçük Ayasofya Caddesi, Hüseyin Ağa
Medresesi Sultanahmet-İstanbul adresinde, Şükrü Bozkurt'un ikram
edeceği ''Sabah Kahvaltısı'' eşliğinde 15 günde 1 yapılan ''Yesevi
Toplantıları''nın 181.ncisi yapılacak ve Bülent Ertem ''Çanakkale
Zaferi ve Kut'ül-Amare'' konusunda konuşma yapacaktır. İsteyen herkes
bu etkinliği ücretsiz olarak izleyebilir, ilgilenenlere önemle
duyurulur.
Erdoğan Aslıyüce
Hoca Ahmed Yesevi Vakfı Başkanı ve Yesevi Dergisi Sahibi
Tel.0-532-2654708
E Posta.yesevidergisi@gmail.com

Ebru Akdemir, Uçurtma Avcısı'ı inceledi.
21 Mar 23:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Arkadaşlık ihanet sadakat . Küçük Afgan bir çocuğun başına gelenler ve sonrasında en yakın arkadaşı tarafından acımasızca yalnız bırakılışı.Hayata karşı dimdik duran HASAN ile Hasan a yapılanlara sessiz kalan EMİR AĞA nın aslında hiç ayrılmayan ve ayrılamayacak olan yolları...

Sümeyra, bir alıntı ekledi.
20 Mar 18:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tıpkı bulutlar ardındaki bir güneş gibi hüzün, hüzün,yığın yığın hüzün tüllerinin ardında; hüzün mutluluğun ikinci adıydı artık.

Küçük Ağa, Tarık Buğra (Sayfa 624)Küçük Ağa, Tarık Buğra (Sayfa 624)
Gizem, Kırdığımız Oyuncaklar'ı inceledi.
20 Mar 15:55 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Önce ellerinizden ısrarcı bir çocuk gibi kavrıyor inançlı kurşun askerin iç burkan öyküsü. Daha sonra öğreniyorsunuz ki Çanakkale'ye de koşmuş bir kurşun asker. Ve bu öyle bir kurşun asker ki, bilemezsiniz bir aşk nişanesi mi, yoksa yalnızca bilinmeze sürüklenen bir askerin cebinden Andersen'i selamlayan tesirli bir metafor mu? Siz bir sayfa çevirip, inatçı Kereban Ağa'nın Üsküdar yolculuğunu keyifle izlerken, Kereban Ağa'ya ilham olan Jules Verne'in adını kaldırır bir grup Fransız milliyetçisi Bakırköy'deki bir parktan. Bir şair tutuklanır ötede ve ona hayran bir öğrencinin talaşlı paçalarla adımlanan tozlu oyuncak atölyesinde bir Müjdat Gezen yetişiverir. Ve belki pek yakınlarında bu oyuncak atölyesinin o masalsı savaşların acısını, kanının kıvamını ve dehşetini hissettiren asker figürleri satan Japon dükkanı vardır üzerine, ''Harp ü darp insanların inhisarındandır. Oyuncaklar birbirini öldürmezler.'' yazılan, aynı tutsak şair tarafından.
''Çocukluk nedir? Nerededir?'', sorularına cevap olan her öykünün arasında, bir alıntı iliştirir cebimize: ''Bir coşkudur çocukluk, bir umuttur en tazesinden, bir sevgidir saf, dahası bir aşktır en sakınılasından. İster sokakta, ister sıcak, büyük ve güvenli bir aile ortamında geçsin, küçücük mutlulukların cennetidir çocukluk. Kiminde bir çikolataya, kiminde bir oyuncağa, kimindeyse yalnızca bir kucaklamaya bakar, yüzlerine yayılan eşsiz kocaman gülümseyiş. Bir renktir çocukluk. Her çocukluk başka bir renk dünyada... Ve bir oyundur çocukluk. Bir oyun çocukluk...''
Zor çocuklukları işaret eder bizlere, Anne Frank'i ve o eşsiz hayalgücü sayesinde tahtadan atı söğüt dalı, tahtadan atı Kalamış'taki Truva Atı olanları... Tahta atın ''kent oyuncağı'' olmasından ötürü bir küçük serzeniş niteliğinde olan şu Bedri Rahmi dizelerine de yer verir:

''Onlara çiçek götürmeyelim
Kolonya sürsünler
Taylarımızı, sıpalarımızı anlatmak için
Nefeslerimizi tüketmeyelim:
Tahtadan atları var binsiler...''

Her akşamüstü oyuncakçı, camekanından çocuk ellerinin izlerini silermiş, bir bakmışız ki bir babanın özlem dolu dizelerinde de bir çocuk elinin izi kalıvermiş:

''Eski takvim hesabıyle
bu sabah başladı bahar.
Geri geldi Mehmed'ime
yolladığım oyuncaklar.

Kurulmamış zembereği
küskün duruyor kamyonet,
yüzdüremedi leğende
beyaz kotrasını Memet.''

Birbirini bu denli tamamlayan anlatı ve alıntılarla dolu sayfalar arasında, ilk kez Sunay Akın okuyan bir okur olarak tarihi; dalın birinin üzerinden, kesinlikle hesaplı bir adımla, diğerine konarak, geçmiş ve gelecek iç içe görmek, benim için müthiş keyifli idi. Merak içinde izlediğiniz bir olayı bir anda kesip, size bambaşka görününen bir olayla devam ediyor. Ancak sonunda nitelikli araştırma ve kalemle hepsi bir oluyor, bağlanıyor.
Zemberekler, zıpzıplar, tahtadan atlar, oyuncak ayılar, kağıttan uçaklar ve gemiler arasında bir baştan bir başa gezdirdi tarih şeridini okuruna. Bu nitelikte bir gezintiye ihtiyacı olanlar için biçilmiş kaftandır.

Helin ÇAKIR, bir alıntı ekledi.
19 Mar 22:24

İnsan her yerde ve her zaman insandı, gururunu, çıkarını, onurunu davadan üstün tutması sık sık görülen bir şeydi.

Küçük Ağa, Tarık Buğra (Sayfa 295 - İletişim)Küçük Ağa, Tarık Buğra (Sayfa 295 - İletişim)
Rümeysa, bir alıntı ekledi.
18 Mar 22:58

Zira rüzgarlar barut kokuları, kan kokuları ve top-tüfek sesleri ile yüklüydü.Zira bu barut kokularının kimi Yunan, kimi Kuvvâ, kimi eşkiya tüfeklerinden geliyor,zira bu kanları aynı milletin çoluk çocuğu döküyordu.

Küçük Ağa, Tarık BuğraKüçük Ağa, Tarık Buğra
Helin ÇAKIR, bir alıntı ekledi.
18 Mar 10:42

Asıl düşünülecek şey de , bir savaşın yersizliği , anlamsızlığı , sebepsizliği idi.
Savaş için sebep yoktu. İlle bir sebep aramak gerekirse , varılacak sonuç, bazı macera düşkünlerinin devlet ihtirasından başka bir şey olamazdı.

Küçük Ağa, Tarık Buğra (Sayfa 218 - İletişim)Küçük Ağa, Tarık Buğra (Sayfa 218 - İletişim)
Sevgi Sertel, Şimdi Benimsin'i inceledi.
16 Mar 12:33 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ve “Şimdi Benimsin” bitti. Yazarın okuduğum ilk kitabı. Kalemi oldukça akıcı ve hikâyeyi yüreğimde hissettirdi bana…
Diğer kitaplarını da okuyacağım.
Hikaye için yapılan bazı ağır eleştirilere kesinlikle katılmıyorum, çünkü töre diye bir gerçek var bizim ülkemizde ve törenin getirdiği ağır hükümlere sıkı sıkıya bağlı yaşayan o insanlar gerçek..
Diyarbakırlı büyük bir aşiretin oğlu Fırat, eğitimli, kültürlü ancak törelerin üzerinde etkisi büyük. O bir ağa oğlu ve gelecekteki ağa olacak.
Başka bir aşiretin kızı Beril ile nişanlıdır. Birbirlerine sevdalı değiller. Berilin Ankara da çok sevdiği biri var ve onunla kaçar ve evlenir.
Bu haber aşirette bomba gibi düşer. Büyük tepkilere neden olur. Fırat ağanın gururu, haysiyeti ve namusu beş paralık olmuştur. Herkes arkasından konuşur. Ailesi büyük baskı yapar. Bu iş temizlenmelidir. Töre ye göre iki seçeneği vardır, ya Beril ve Kocası ölecek yada, Berilin kaçtığı adamın kız kardeşi gelin gelecektir konağa.
Fırat için zor günler başlar, her iki çare de istediği şey değildir ancak töreleri de iyi bilir…
Ve 19 yaşındaki güzeller güzeli Elif, hemşirelik okuyan cıvıl cıvıl, iyi kalplı diğer ana karakterimiz. Berilin kaçtığı adamın talihsiz kız kardeşi.
Her şeyden habersiz bir akşam eve dönerken, ailesinin gözü önünde apar topar bir araca bindirilir ve kaçırılır.
Ertesi gün ise Fırat ağa tarafından babasının kapısına çöp gibi atılarak dünyası başına yıkılır.
Elif’in ailesi bu olayı kabullenemez ve kızlarının arkasında durmaz, Abisi ve Yengesi yüzünden bu duruma düşen Elife onlar da sahip çıkmaz. Akrabalarının da baskısı ile, Babasının birde onu memleketi Kayseri de biri ile evlendirme çabaları olunca, Elif için hayat bitmiştir.
Artık hayatta küçük kız kardeşi Zeynep dışında kimsesi kalmamıştır.
Fırat ağa da onların peşinden Kayseri ye gelir, yaptığından çok pişman, vicdanı ile boğuşuyordur.
Kayseri de olan bir olay sonrası Elif bir karar verir ve Fırat ağa ile Diyarbakır’a yola çıkar. Hayatını mahveden, nefret ettiği, hatta tiksindiği bu adamla onu bu yeni hayata iten ne oldu?
Peki konaktakiler Elifi nasıl karşılıyor?
Hikaye buradan sonra dolu dizgin başlıyor :)
Neler olmuyor ki ?
Yazacak çok şey var ancak spoi vermek istemiyorum...
Tüm duyguları yaşadım bu hikayede ben, üzüldüm, gözlerim doldu, çookk kızdım, vicdanım sızladı, kahkaha atım, heyecanlandım, sevindim ….
Ailen varken sahipsiz kalmak, o çaresizliği hissetmek ne kadar acı. Töre diye insanların hayatları ile oynamaları akıl alır gibi değil.
Ben çok severek okudum, bu tür hikâyeleri severlere tavsiye ediyorum.
Sevgili A Güneş Demirel kalemine-yüreğine sağlık :)

Mehmet Deligöz, Hacı Aga'yı inceledi.
 16 Mar 04:33 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

İnceleme için saatlerdir ne yazsam diye düşünüyorum. Aslında taslak hazırladım ama her düzenlememde, olmaz ya belki incelememin canı yolculuğa çıkmak ister ve belki bir mahkeme salonunda da 'şöyle güzelce dinleneyim' derse diye yazmaktan vazgeçiyorum. Yapılan incelemelerde zaten söylenebilecek her şey dile getirilmiş olduğundan ve ben de tekrara düşeceğimden, inceleme yapmaktan vazgeçip bir anı anlatmaya karar verdim.

BİR KIŞ MEVSİMİ EĞER BİR ELEKTRİK FATURASI

Senee; geçen sene, bir fatura geldi eve. Annem bana 'niye böyle gelmiş bu fatura?' diye sordu. Ben de 'ne biliyim anne yaa!' diyerek faturayı babama havale ettim. Babam da 'ben bunu bir koşu elektrik idaresine soruyum hele' diyerek konuyu kısa kesti.

Elektrik faturası düşük gelmişti, evet hem de çok düşük. Kışın normalde yüz liranın altına düşmeyen fatura yirmi küsür lira bir şeydi. Babam dediği gibi gitti, sordu, geldi. 'Ya dayı buraya hep faturamız yüksek diyen gelir, senin gibisine de ilk defa rastlıyoruz' demiş, görevli arkadaşlar. 'Gibisine kısmı, içerisinde enayi sıfatını da içeriyor muydu baba?' diye soramadım. 'Yanlışlık olmuşsa önümüzdeki ay düzelir' diyerek babamı savmışlar. Apartmandaki komşularımıza 'sizde de sıkıntı var mı?' diye sorduğumuzda ise hepsi faturalarının 'gayet normal' olduğunu söyledi. Bir de kaçak elektrik kullananlara sinkaflı küfür savurdu birkaçı.

Bir sonraki ay gelen yeni fatura da aynı şekilde olunca ki yirmi liranın da altına düşmüştü bu sefer, hem de kombiye ek olarak elektrikli sobayı yakmamıza rağmen. Babam 'yok yav kesin bir şeyler var' deyip, yine gitti, sordu, geldi. Bu sefer 'tamam dayı bir ekip göndereceğiz' deyip, başlarından savmışlar babamı yine. Ben tabi acaba ne söylediler babamın arkasından diye düşüncelerdeyim yine. Bekle ki gelsin, kontrol etsinler! Elektrik ustası olan bir komşumuzu çağırdık birkaç sefer. Her seferinde de sıkıntı olmadığını söyledi. Sonuncusunda 'Ya ne gurdalıyonuz abi, alemin doğrucu davutu bi siz misiniz! diyerek ibretlik bir yorumla 'beni bir daha çağırmayın' der gibiydi.

Sıkıntılı olan bir üçüncü fatura daha gelince babama yine yol göründü. Bu sefer gitti, sizin yapacağınız işe ... şeklinde sordu, teknik ekiple beraber geldi.

On iki dairelik apartmanımızın yedi dairesinde sıkıntı tespit edildi. Yani bizim dışımızdaki altı dairenin daha elektrik faturası üç ay boyunca düşük gelmiş. Biz bu üç fatura döneminde de komşulara her seferinde sorduk 'sıkıntı var mı?' diye. Üçünde de 'gayet normal' cevabını aldık. Evet aslında onlar hep doğru söylemiş. Onlara göre bir sıkıntı yoktu ortada. Elektrikçi komşumuzu söylemeye gerek var mı?

Şimdi gelelim tespite: On iki dairenin altısı için bu durum gayet normaldi. Oranladığımızda ise yüzde elli çıkması kaderin bir cilvesi miydi? Yoksa kaderimizi kendimiz mi yaratıyorduk?

Bu anlattıklarım keşke uydurma olsaydı. Malesef bunlar gerçek olduğu için Hacı Ağa'lar hep var oldu hep biz küçük dolandırıcılar nedeniyle. Haa bir de benim anneme cevaben 'ne biliyim ben ya!' örneğinde olduğu gibi umursamaz insanların olması nedeniyle.

Günümüzde Hacı Ağa'lar; Jet Fadıl, Çiftlikbank dombilisi gibi farklı adlar altında varlıklarını sürdürmeye devam ediyorlar. Ama bu isimler küçük. Esas dolandırıcılar bir milleti dolandıranlardır!

Dipnot: Altı güzide dairemizden iki tanesi doğalgaz saatlerinin üzerine mıknatıs benzeri bir şey koyuyorlar. Acaba çocuklarına Fen Bilgisi dersini uygulamalı öğretiyor olabilirler mi? Bir de eğitimde geri kaldığımız söylenir...

Rümeysa, bir alıntı ekledi.
 13 Mar 23:45

“Koca Memalik-i Osmâniye senden beter oldu,bin beter oldu!” Ali Emmi böyle demişti .Ve salih şimdi seziyordu ki , "sen"in , "ben"in değerini sıfıra kadar kaybettiği devirler vardır, işte böyle bir devir yaşanmaktadır.

Küçük Ağa, Tarık BuğraKüçük Ağa, Tarık Buğra