Mine Alşan, bir alıntı ekledi.
7 saat önce

"Yalnızlık mı, yalınlık mı? Hangisi daha müsait hayale?"

Her Şey Ayrı Yazılır, Küçük İskender (Sayfa 55 - Can Yayınları)Her Şey Ayrı Yazılır, Küçük İskender (Sayfa 55 - Can Yayınları)
İsmail ünsal, bir alıntı ekledi.
 Dün 12:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Küçük iskenderin sokagına dair
"Sokaklar yol mudur; münferit bir tesellinin peşinden gidip kaybolmayı dileyen birinin illaki çocukluğunu aradığı sıradan bir koridor mu yoksa?! Sokaklar kısa filmlere benzer; iyi anlatılırsa çok konuşur, yine de sır vermez aslında. Kın gibidirler: İçlerindeki kılıcın, bıçağın kalitesini bilirler." Küçük İskender
.... şunu da ekleyeyim
"Yaşıtımız hic kız yoktu sokakta; aşksızlık başımıza vurmuş olmalı ki, hırçın ve sert oyunlar oynadık bu yüzden."Küçük İskender

İstanbul Sokakları - 101 Yazardan 100 Sokak, Murat Yalçın (Sayfa 178 - yky)İstanbul Sokakları - 101 Yazardan 100 Sokak, Murat Yalçın (Sayfa 178 - yky)
ÇİMEN DEMİR, bir alıntı ekledi.
Dün 12:05

Aşk, bir tedbirsizlikse eğer, perilerin ölmesi hayata değer. Periler hiç konuşmadan nasıl eşlik ettilerse bir ömür boyu insanlara, nesnelere, olup bitene, ölürkenki haylazlıkları yalnızca bir özrün tüm yanlışları toza buza dönüştürmesiyle sona erer. Perilerin öldükleri, öldürüldükleri ülkelerde farklı olduklarını düşünen birileri varsa, onlar cesetleri yerde değil, gökte arar. Güzel ölen, samimi ölen göğe gömülür çünkü.

Periler Ölürken Özür Diler, Küçük İskenderPeriler Ölürken Özür Diler, Küçük İskender
Volkan Yıldırım, Flu'es'i inceledi.
Dün 01:33 · Kitabı okudu · 9 günde · 3/10 puan

Kitap için yapabileceğim bir inceleme yok. Bir arkadaşım vermişti kitabı beğenmediğim için arkadaşımla aram bile bozulmuştu. Yersiz eleştiriler ve argo bunun en başlıca sebeplerinden

“Dünyanın en uzun gecesi 21 aralık değil,
beni terkettiğin gecedir.
Beni üzdüğün, yorduğun, yıprattığın gecedir.''

-Küçük İskender

Ozan Han, bir alıntı ekledi.
25 May 19:38 · Kitabı okuyor

"Sultan, Roma kadar güçlü, Abbasiler kadar bilgili, İskender'in imparatorluğu kadar kapsayıcı yeni bir güç kurulmadığı takdirde bütün insanların acı ve ıstıraptan kurtulamayacağına, küçük küçük devletlerin, parça parça inançların birbirini yiyip bitireceğine inanıyor."

Dünyanın İlk Günü, Beyazıt Akman (Sayfa 481)Dünyanın İlk Günü, Beyazıt Akman (Sayfa 481)

Küçük İskender
Sana senli masalımı anlatmamı ister misin? Bir vardın bir yoktun. En çok yoktun! Evvel zamanların şimdiki zamanlarımın kalburundan aktı gitti. Ve sen zamanla 'hiç' oldun.

Sezen B., bir alıntı ekledi.
22 May 19:05 · İnceledi · Beğendi

Nedir bu adamın başına gelenler?
Kendimi pek zavallı, pek saf buluyorum, iskender beni değerli buluyor, herkes beni beğeniyor, Turan bana bayılıyor, Faika benden hoşlanıyor, Cavide bana varmak istiyor, hizmetçiler beni baba gibi tanıyorlar, diye bildiğim ve düşündüğüm günler hayat ne kadar tatlı idi! Bugün her şeyi olduğu gibi görüyorum: Cavide bana hiç... Yani metelik bile vermiyormuş, Turan beni kullanıyor. O erkek, ben kadın... Aşk filan bunlar saçma, doğrusu bu ki, ben onun zevkine hizmet ediyorum. Müdür bana kıymet verir, kendi işinin çıkarı için! Bankadaki arkadaşların çoğu beni sever gibi görünürler, hiçbiri beni çekemezler. Beni yerimden atmak, arkamdan gülmek için yanlış bir işimi arar dururlar. Küçük memur arkadaşların beni sevmeleri onlara yardım edeyim diyedir. Faika da beni severmiş! Boş laf. Ne onlar beni sever, ne ben onları. Ben Cavide'yi sevdim mi?

Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 113 - Bilgi yayınevi)Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 113 - Bilgi yayınevi)

Erkek olmak doğuştan gelen bir alın yazısı olsada , Adam olmak her erkeğe nasip olmuyor.

- Küçük İskender