ERTUĞRUL ÇINAR, Uçurtma Avcısı'ı inceledi.
20 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Arkadaş tavsiyesi üzerine okumuştum. Konusu ve anlatımıyla beğenimi kazanmistir. Aklıma takılan noktalardan biri Kul hakkı ve özgürlük kavramlarının islenisiydi. Sürükleyici bi roman olan uçurtma avcısı kesinlikle okunmalı.

peaceful, bir alıntı ekledi.
19 May 05:09 · Beğendi · 10/10 puan

Allah'a hizmet edene dünya hizmet eder. Dünyaya hizmet edeni kendine kul yapar.

Marifetname, Erzurumlu İbrahim HakkıMarifetname, Erzurumlu İbrahim Hakkı

Erzurumlu İbrahim Hakkı hazretleri (doğum; 18 Mayis1703)
Açılır bahtımız bir gün, hemen battıkça batmaz ya!
Sebebler halk eder Hâlık, kerem bâbın kapatmaz ya!
Benim münâcâtım Hakk’a rızık için değildir, hâşâ!
Hüdâ Rezzâk-ı Âlem’dir, rızıksız kul yaratmaz ya!

Allah korkusu ve kul hakkı
Şu alemde esas olan Allah korkusu ve kul hakkı yememek imiş. Allah'tan utanmak ve daima O'na hesap vereceğini düşünerek yaşamak mertebesi en insanca, yüksek mertebe imiş. İAD Ant

Ramazan Hoşgeldin <333
Fazileti konusunda asla şüpheye düşülmeyen, nice günahların temizlendiği, nice sıkıntıların çözüldüğü, binlerce insana tövbe ve amel kapılarının sonuna kadar açıldığı Ramazan’a, sonunda kavuştuk. Hamdolsun, şükrolsun. Fakat kuru kuru olmaz, bu sefer dolu dolu olsun. Bu da inşallah namaz ile olsun. Çünkü namaz, bir insanın kulluğunu en çok hissettiği yerdir. Teslimiyetidir. İmanın göstergesidir. Rabbiyle konuşmak isteyenlerin sığınağıdır. Dünyalık sıkıntılara ferahlık sağlayan makamdır. Ve en önemlisi, insana Allah’ın huzurunda bulunduğu en çok hatırlatan ibadettir. Bir kulun, her gün düzenli olarak “Allah’ın huzurunda bulunma bilinciyle” namaz kılması, bir müddet sonra her ibadetinde hatta her hareketinde izlendiğini ona hatırlatacaktır. İşte bu namaz, insanın yıllarca peşinden koştuğu değişimin ve mümine yaraşır bir olgunluğun başlangıcı olacaktır. Bu yüzden değişimlerimiz ilk adımı namaz olmak zorunda. Çünkü namaz olmadığı müddetçe, ne sağlam bir değişim gösterebiliriz, ne de mümine yakışacak bir Ramazan geçirebiliriz. Maalesef, namazsız atacağımız her adımın sonu uçurum ve alacağımız her kararın sonu başarısızlıktır. Hatırlayın! Daha önce ne kararlar almıştınız, neleri bırakacaktınız, nelere başlayacaktınız, ne iyilikler yapacak, ne sünnetler uygulayacaktınız. Sahi ne oldu onlar? Ben söyleyim; Namaz yoktu, bu yüzden zamanla onlarda yok oldu. Sonuçta daima Allah huzurundaymış gibi yaşamayan bir insan neden sürekli ibadet etsin? Neden ibadetine ibadet eklesin? Neden ahlakını güzelleştirmek zorunda hissetsin? Neden kul hakkı yemesin? Neden gününü gün etmesin? Yani neden iyi bir mümin olmak için çabalasın? Allah'ın her saniye onu izlediğini, her haliyle gördüğünü, en içindeki sırları bildiğini düşünmüyorsa, neden tüm bunları yapsın? Demek ki, bizim kulluğumuz, Allah’ın huzurunda olma bilinciyle gelişecek. Ve bu bilinci bize en çok namaz öğretecek. O halde şimdi tekrar soruyorum; Namazsız Ramazan olur mu? #ramazanruhunuhisset

İbrahim hakkı hazretleri
Açılır bahtımız bir gün, hemen battıkça batmaz ya!
Sebebler halk eder Hâlık, kerem bâbın kapatmaz ya!
Benim münâcâtım Hakk’a rızık için değildir, hâşâ!
Hüdâ Rezzâk-ı Âlem’dir, rızıksız kul yaratmaz ya!

Lâ Edrî(Her şeyin sebeblerini yaratan Allah, bizim de bahtımızı bir gün açar, ikrâm ediciliğinin kapısını kapatmaz. Benim Allah’a yakarışım rızık için değildir. Çünkü bütün âlemin rızkını veren Allah, rızıksız kul yaratmaz.)

Miraç Baykal, bir alıntı ekledi.
 06 May 00:43 · Kitabı okuyor

İnsanlar Kur’an’ın ikliminde yaşasalardı, hapishanelere,polislere hatta sınırları bekleyen askerlere bile gerek olmazdı. Çünkü haklar var onda. Kul hakkı var. Hakkın olmayana el süremeyişin var.

Siyah Güller, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 169)Siyah Güller, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 169)