Ceylan, bir alıntı ekledi.
14 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yukarı mı çıkmak istiyorsunuz, kendi bacaklarınızı kullanın! Kendinizi yukarı taşıtmayın, başkalarının sırtına ve kafasına oturmayın.

Böyle Buyurdu Zerdüşt, Friedrich Nietzsche (Sayfa 295 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Böyle Buyurdu Zerdüşt, Friedrich Nietzsche (Sayfa 295 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

Bir aralar Posta Gazetesi'nin meşhur bir şiir kısmı vardı. Baya bir esprisi dönmüştü falan. (Hala var mı bilmiyorum, zira manşet sayfası boy boy bikinili kadın vb. dolu bir gazete pek ilgimi çekmiyor maalesef.) Burada "şayir" insanlarımız yazılarını paylaşırdı. (Kimsenin yazdığında değiliz, yanlış anlaşılma olmasın. Ama iki alakasız kelimeyi de alt alta koyan insan kafiye yaptım diyip boş "şiyir" yazınca geriliyorum.)

Sonra 2010 ve sonrasında etkili olan bir site, "Tumblr" çıktı ortaya. Eline düzgün kitap almayan adamlar, orada söz yazmaya, 13 yaşının getirdiği "aşk acısını" anlatmaya falan başladı. Sonra bu sözler kitap oldu falan filan. (Yine kimsenin edebiyatında değiliz, isteyen tuvalet edebiyatı bile yapabilir. Herkes ihtiyacına göre sonuçta.)

Neyse, bu malum grup; yağmura, battaniyeye, kahveye, olmayan aşk acıları ile yüzündeki sivilceleri kapıştırmayı vb. çok sever.

Öneri 1: Böyle bir insan görürseniz kaçın. İlk söyleyeceği şeylerden biri "Ağğğğbi ya, Sabah Uykum okudum süperdiiii. Can Yücel kim yaaaaaaaa." falan oluyor. Bilerek zehirlenmeye gerek yok.

Öneri 2: Böyle insanlara çok öneri sunmayın. Zira sizin önerilerinizi dikkate almayın "Huysuz Öküzcük: Tumblr Acılarım" kitabını okumaya devam edecektir.

Öneri 3: Eğer kitap yazmayı düşünüyorsanız kitap isminde mutlaka "Kahve, Battaniye, Hüzün, Ponçik, Pandacık, Ayıcık" falan kullanın, anında çok satanlar listesine girecek ve bu listeden ömür boyu inmeyeceksiniz.

Pol Gara, bir alıntı ekledi.
20 May 15:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

... "İmkânı yok!" dedi, "Artık yama tutmaz bu! Yıpranmış! Paçavraya dönmüş!".

Akakiy'in bu ağır sözleri duyunca kalbine bir ağrı saplandı. "Neden tutmasın ki Petroviç? diye söylendi küçük bir çocuk gibi, "sâdece omuzları yıpranmış birazcık. Eminim oraya da yapacak bir yama bulursun sen!"

"Evet, yama yapacak malzemem var. Ama mesele yama değil ki!" diye karşılık verdi Petroviç, "Mesele bunun yamayı artık tutmayacak olmasında! Kumaş haddinden fazla çürümüş. İğneyle dikersin fakat parça parça olur."

"E parçalanırsa sen de daha büyük yamalar yaparsın."

"Temeli olmayan bir şeye nasıl yama yapayım be adam?! Bu kumaş erimiş bitmiş! Örümcek ağı gibi savrulup gidecek bir rüzgarda!"

"N'olur, bir kere daha yamalasan! Biliyorsun, aslında..."

"Hayır hayır, buna yapılacak bir şey kalmamış." diye cevap verdi Petroviç kendinden emin bir şekilde. "Şu şeybir işe yaramaz artık! En iyisi mi kış geldiğinde paspas olarak kullanın siz bunu, zaten çorapların insanı sıcak tuttuğu filan yok. Almanların daha fazla para kazanmak için uydurdukları bir iş işte şu çoraplar!". Petroviç fırsatını bulduğunda Almanlara taş atmaya bayılırdı; "Yâni sizin anlayacağınız yeni bir palto diktirmelisiniz kendinize."

'Yeni' lafını duyunca gözleri karardı ve başı dönmeye başladı Akakiy'in.

Palto, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 30 - İnsan Kitap, Klasikler Seçkisi 14, İnsan Yayınları, Çeviri: Nesibe Zeynep Koç, 1. Baskı Ağustos 2016, 2. Baskı Kasım 2017)Palto, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 30 - İnsan Kitap, Klasikler Seçkisi 14, İnsan Yayınları, Çeviri: Nesibe Zeynep Koç, 1. Baskı Ağustos 2016, 2. Baskı Kasım 2017)

"Yükseldikçe uçma bilmeyenlere daha küçük görünürüz. Yükselmek için yalnız kendi gücünüzü kullanın, başkasının sizi yükseltmesine fırsat vermeyin."

Yeliz Karcan, bir alıntı ekledi.
14 May 16:34 · Kitabı okudu

Hayatınızın imlasına dikkat edin. Nereye bağlaç koyacağınızı, nerede ayraç kullanacağınızı bilin, kesme işaretleriniz net olsun, köşeli parantezlerden dönün köşeleri, ünlem gibi dik durun. Hayatı sorgulayın. Soru işaretlerini nizami kullanın. Ünlemler çıkacak karşınıza, onlara dikkat edin. Noktayı koyana kadar da vurguyu elden bırakmayın.

Biraz Kuşlar, Azıcık Allah, Gökhan YılmazBiraz Kuşlar, Azıcık Allah, Gökhan Yılmaz
Mütefekkir, bir alıntı ekledi.
14 May 03:39 · İnceledi

Deodorant'a dair
(Kansere sebebiyet veririr.) illa terletmeyen bir ürün kullanacaksanız, alüminyum klorür ve paraben içermeyen ürün kullanın.

Su Kanunu, Mustafa KayaSu Kanunu, Mustafa Kaya
Lord Among Wolves, bir alıntı ekledi.
13 May 20:06 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Matematiği araştırma aracı olarak değil, bir kısa ifade yolu olarak kullanın.

İktisatçılar ve İnsanlar, Ayşe Buğraİktisatçılar ve İnsanlar, Ayşe Buğra
Beyzanur, bir alıntı ekledi.
11 May 01:29 · Puan vermedi

Düşünün zekanın dolulugunu bir emanet olduğunu
Kullanın çocukluğunuzu.

Yedi Güzel Adam, Cahit ZarifoğluYedi Güzel Adam, Cahit Zarifoğlu