Aram Adar, bir alıntı ekledi.
12 May 16:05 · Kitabı okuyor

Deste
Bütün günleri haftanın
Pazartesinin içinde,
bir deste yaparlar
ışıldayan, ıslık çalan,
bölerek zamanı
kupalara, karolara, sineklere.

Habis Salı, valesi
mutsuz aşkın
gelir
dans ederek
keskin kılıcıyla.
Yansız giysileri
uzak papaz Çarşambanın
yükselir haftadan
Perşembe Hanımla,
aldatıcıdırlr, yanarlar
suyla kum arasında,
ağzı sıkıdırlar, her zaman
yukardadır bir kolları,
hep aşağıya bağlıdırlar
hep birlikte uyurlar.

Kupasıyla Cuma
dörtnala gider haftada,
sanki bir yüzük içinde,
dar, mavi, sonsuz.

Cumartesi, siyah kızı
gecenin, taçlanmış
kızıl yüreklerle, dans eder,
güzel, tahtında
birahanelerin,
ıslatıp ayaklarını iskambil kâğıdının,
şarkı söyler sokak başlarında:
korur şemsiyesiyle
kırmızı mücevherlerinizi
şarkı söyler
düşünceye dek siz
bembeyaz Pazara
altın bir armağan gibi,
tabakta bir yumurta.

Gidiyorlar, gidiyorlar, gittiler.

Karıştırıldı hepsi
yalnız kartlar oluncaya kadar,
ışıktan iplikler, profiller.
Derken Pazartesi görünür.

Gidiyorlar, gidiyorlar, döndüler.

Kuruntular Kitabı, Pablo Neruda (Sayfa 35 - Can)Kuruntular Kitabı, Pablo Neruda (Sayfa 35 - Can)
M., bir alıntı ekledi.
05 May 13:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kararsızlık, savsaklık ya da başka nedenlerden ötürü evlenmedim ve şimdi yalnız yaşıyorum. Yalnızlık bana acı vermiyor, insanın kendisine ve kendi huylarına katlanmasıyla hayat zaten yeterince zor.

Kum Kitabı, Jorge Luis BorgesKum Kitabı, Jorge Luis Borges
Mehmet Atasayar, bir alıntı ekledi.
03 May 16:41 · Kitabı okudu

"Yok etmede gizemli bir zevk vardır."

Kum Kitabı, Jorge Luis Borges (Sayfa 37 - İletişim Yayınları)Kum Kitabı, Jorge Luis Borges (Sayfa 37 - İletişim Yayınları)
Furkan Düzenli, Kur'an ve Hayat'ı inceledi.
03 May 14:00 · Kitabı okudu · 32 günde · Puan vermedi

“Kur’an ve Hayat”, Celaleddin Vatandaş Külliyatı’nın öz itibariyle aynı kavramsal alt yapı itibariyle farklı bir kitabı.

Hayatın içinde yer alan/alması gereken Kur’an-ı Kerim, hayattan kopuk veya ütopik düşüncenin sözcüsüymüş gibi değerlendirilmesi büyük yanılgıdır. Hayatın içerisinde yer alan Kur’an, bütün insanlığa hayatın tamda ortasından doğuruyu göstermek için indirildi.

Celaleddin Vatandaş işte tam bu gerçeklik üzerinden yola çıkıyor. Peygamber (as)’ın şahsında pratiğe dönüşen Kur’an-ı Kerim’in yol gösterici fonksiyonunu hatırlatıyor.

Üç bölümden oluşan kitabın birinci bölümü; Kur’an’ın anlaşılmak ve yaşanılmak için olduğu, insan ile olan ilişkisi ve hidayet kitabı olduğu kısımları içeriyor. İkinci bölümde Kur’an’ın toplumsal boyutu ile birlikte Risaletin ilk günlerini Hicret’e kadar getiriyor. Üçüncü bölümü ise Kitab’ın Tahrifi ve Kur’an’ın Masallaştırılmasına ayrılmış.

“Kur’an ve Hayat”, Kur’an’ın okunmasının ve anlaşılmasının yolunu Abdullah Bin Mes'ud’un şu rivayetiyle özetlenebilir:

“Kur'an'ı kum saçar gibi saçmayın, şiir okur gibi hızlı hızlı okuyup geçmeyin. Harikaları karşısında durun ve onunla kalpleri harekete geçirin. Sizden hiçbirinizin amacı surenin sonuna gelmek olmasın.”

Selen Sevim, Kum Kitabı'ı inceledi.
 02 May 12:30 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

Efendim dün gece hitama erdirdiğim Kum Kitabı'na kendimizce birkaç kelam yorum bırakalım :) Kitap 12 kısa 1 uzun öyküden oluşmakta. Ilk defa Borges okuduğum için kitabı çok iyi anladım diyemem. Hatta bazı öykülerden hiçbir şey anlamadığım dahi oldu. Anlamadıkça da üzerine gidip birkaç kez aynı sayfaları tekrar okudum. Kitabı ikinci kez okuduğum zaman daha iyi anlayacağımı düşünüyorum. Veya belki de Borges ile tarzımız uymadı bilemiyorum. "Büyülü Gerçeklik" diye bahsettiği bir kavram var. Tek başına okunduğunda bu cümle beni içine çekemiyor. Çok yorum okudum, fakat yine herkesin çok övdüğü kadar bir şey göremedim. Bilemiyorum belki de bu benim eksikliğimdir. Bu yüzden yazarın başka kitaplarını da okumayı istiyorum. Kum Kitabı, otobiyografik ve fantastik dille yazılmış. Aslında bu iki kategori tek başınayken ilgi çekici, keza çiftkende. Fakat kitapta bazı öyküleri tam olarak anlayamadım. Bunun bir sebebi de fantastik öğeleri sevmiyor oluşum diye düşünüyorum. Her neyse. Bu kadar yazdım elbette kitap kötü değildi. Altını çizdiğim birçok yer oldu. Tüm öyküler güzeldi. En çok beğendiğim ise "Öteki" oldu. Kitapta bazı ifadeler hoşuma gitmedi. Birkaç yerde sürekli "Evet, şimdi asıl konuya geliyoruz, evet, şimdi anlatıyorum..." gibi gibi öyküye bir türlü giremeyen ifadelerden vardı. Bilmiyorum belki bazı okurları bu ifadeler cezbeder ya da merak ettirir, fakat beni merak ettirmedi ve ne yazık ki bir de hikâyeden soğuttu. Kendi açımdan bilgi dışında meraksız bir insan olduğum için belki de bu ifadeleri sevemedim. Bir başka fark ettiğim husus ise yazarın kendi öykülerini sevmediğini düşündüm. Kendi öykülerinin insanları sıkacak olduğunu düşündüğünü, düşündüm. Ben kitabı okurken 'anlamadığım' yerler haricinde sıkılmadım, güzeldi. Sekreteri ve aynı zamanda eşi olan Maria Kodama'ya yazdırmış olduğu bir kitap imiş. Kitapta önsöz yerine sondeyiş kısmı çok güzeldi. Bazı hikâyeleri gerçekten anlamadığıma sondeyişi okuyunca emin oldum :) Velhasıl genel olarak baktığımızda güzeldi, tavsiye ederim. :)

Selen Sevim, bir alıntı ekledi.
02 May 03:19 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Senin savaşında dövüşürken kanıtladığım gibi kılıç kullanmayı iyi beceririm.

Kum Kitabı, Jorge Luis Borges (Sayfa 98 - Iletişim Yayınları, 5. Baskı, 2017)Kum Kitabı, Jorge Luis Borges (Sayfa 98 - Iletişim Yayınları, 5. Baskı, 2017)
Selen Sevim, bir alıntı ekledi.
02 May 03:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Insan ölülerle konuşurken onların ölü olduğunu unutuyor.

Kum Kitabı, Jorge Luis Borges (Sayfa 79 - Iletişim Yayınları, 5. Baskı, 2017)Kum Kitabı, Jorge Luis Borges (Sayfa 79 - Iletişim Yayınları, 5. Baskı, 2017)
Selen Sevim, bir alıntı ekledi.
01 May 00:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kongre
Sözcükler ortak bir anı gerektiren simgelerdir. Burada anlatmak istediğim yalnızca benim öykümdür.

Kum Kitabı, Jorge Luis Borges (Sayfa 77 - Iletişim Yayınları, 5. Baskı, 2017)Kum Kitabı, Jorge Luis Borges (Sayfa 77 - Iletişim Yayınları, 5. Baskı, 2017)
Selen Sevim, bir alıntı ekledi.
30 Nis 12:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kongre
...Yıkımdan her zaman gizemli bir zevk duyulur; çıtır çıtır alevler parlıyordu...

Kum Kitabı, Jorge Luis Borges (Sayfa 75 - Iletişim Yayınları, 5.Baskı, 2017)Kum Kitabı, Jorge Luis Borges (Sayfa 75 - Iletişim Yayınları, 5.Baskı, 2017)
Selen Sevim, bir alıntı ekledi.
30 Nis 03:39 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kongre
...ona göre vedalaşma yapmacık bir şeydi, anlamsız bir mutsuzluk gösterisiydi ve o yapmacıklı eylemlerden tiksiniyordu. Önceki kış tanıştığımız kitaplıkta birbirimizden ayrıldık. Ben ödleğin tekiyim; mektup bekleme sıkıntısı çekmemek için ona adresimi vermedim...

Kum Kitabı, Jorge Luis Borges (Sayfa 73 - Iletişim Yayınları, 5. Baskı, 2017)Kum Kitabı, Jorge Luis Borges (Sayfa 73 - Iletişim Yayınları, 5. Baskı, 2017)