Beyza, Sıcak Kafa'yı inceledi.
 18 Mar 23:42 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Dil üzerine bilim kurgu/distopya romanı yazmak için belki de en verimli kaynak belki de. Sıcak Kafa'da da kurulu dünya bunun üzerine. Konu dil olunca işlenen hikayenin felsefi temeli de oluyor ister istemez. Olay örgüsü dışında düşünecek şeyler vermesi kitapta beğendiğim bir yön.
Mekanların ve insanların bizden olmasının sağladığı bir yakınlık kesinlikle var, kitabın gerçekliğini ve doğal olarak okuyan üzerindeki etkisini oldukça artırıyor. Mizahi unsurlar ise çok daha tatlı olmuş bu sayede.
Öte yandan bazı karakterleri içi boş ve olmasa da olur kıvamında buldum, bazı olayları da. Belki kısa bir kitap olduğundan üzerlerinde durmaya yeterince fırsat yoktu belki de gerçekten olmasalar daha güzel olurdu.
Özet olarak bu tarz bir kitabı tanıdık mekanlar, isimler ve diyaloglarla okumak kesinlikle farklı ve tadılması gereken bir deneyimdi. Sunulan deneyimin yanında anlatılanlar da dinlemeye değer.

Özlem, Sensiz Yaz Olmaz'ı inceledi.
 15 Mar 11:49 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir düşünün, mevsim yaz. Sıcaktan kavruluyorsunuz arada sırada hafif bir rüzgarla silkeleniyorsunuz. Eve dönüp içeceğinizi alıyorsunuz ve bahçesi okyanus olan evinizde, sahile, kuma oturuyorsunuz.

Bu kitabın (serinin) havası böyle. Yaz, deniz, kum.

Ben bu kitabı ilk kitaba göre daha iyi buldum. Steven ve Susannah'ın olmaması büyük eksiklikti. Sadece bir kitapta misafir olsalar dahi özledim. Bu kitabı daha çok sevmemin nedeni; Con'u ve Belly'nin annesini çok iyi anladım. Kitaba 10 puan vereceğimden emindim fakat sonu... Jere ve Belly'i desteklemedim hiçbir zaman. Eğer Belly Jere ile olursa cidden üzülürüm.

Con duygularını biraz gösterse çok iyi olurdu. Son kitabı okumak için sabırsızlanıyorum. Eğer yaza kadar çıkmazsa orijinal dilinde okuyabilirim.

Yaşar aslan, Kum Kitabı'ı inceledi.
13 Mar 00:25 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bilinmeyen bir dilde yazılmış bir öykü ve sayfalar çevrildikçe yeni sayfalar eklenir. Bu aslında bir metafordur. Bilimin, edebiyatın, sanatın metaforudur. Hiç bitmeyen, tükenmeyen merak, açlık ve sonsuzluk aşkıdır.

Yaşar aslan, bir alıntı ekledi.
12 Mar 23:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ey geceler; ey paylaşılan, yumuşak karanlıklar;ey gölgede gizemli bir ırmak gibi akan aşk, ey herbirinin öteki olduğu o mutluluk anı; ey mutluluğun masumluğu ve arılığı, ey önce sevişirken, arkadan uyurken bizi kendimizden geçiren birleşme;ey günün ilk ışıkları ve onun seyrine dalışım!

Kum Kitabı, Jorge Luis Borges (Sayfa 73 - İletişim)Kum Kitabı, Jorge Luis Borges (Sayfa 73 - İletişim)
Yersiz yurtsuz, Kum Saati'yi inceledi.
10 Mar 23:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Güzel bir çocuk kitabı. Bilge öğretmenin küçük bir yardımıyla başlayıp olayların farklı bir sekilde sonuçlandığı sürükleyici bir kitap. Öğrenciler severek okuyor.

Halil Cibran'ın her biri ayrı hikaye olan "Asi Ruhlar - Aşk Mektupları - Ermiş - Ermişin Bahçesi - Gezgin - Kaçık - Kum Ve Köpük - Lazarus Ve Sevgilisi - Yeryüzü Tanrıları" eserlerinin bir araya toplandığı bir kitap.

Halil Cibran Lübnanda doğup kendi halkından cok batılılar tarafindan tanınmış, büyük yankılar uyandırmış bir şair, filozof ve sanatçıdır.
Eserlerinde insana dair verdiği mesajlar her dönemde geçerli, “ezeli-ebedi”niteliğinde olması eserlerini sürekli "canlı"tutmuştur.

Ancak Cibran’ın mutlu, doğru ve tatminli bir yaşam sürmek için herhangi bir reçetesi ya da formülü yoktur. Ona göre bunun yolu insanın kendini arayışından geçmektedir.
Okurken sorgulayacak,sorguladıkça daha derinlere ineceksiniz.Örneğin "Asi Ruhlar"

Toplum tarafından asi olarak nitelendirilen topluma karşı gelmiş insanların kitabı olarak dile gelmiş bir eser ve şu soruları sorar;

Acaba her şey gerçekten gördüğümüz gibi mi?
Acaba gördüklerimiz bizi yanıltıyor olabilir mi?
Acaba doğru bildiğimiz her şey gerçekten doğru mu?
Acaba bildiklerimiz dışında doğru olan başka şeyler de var mı?
Acaba güçlü olan her zaman haklı mı?
Acaba güç adaletli olmamıza zarar verir mi?
Acaba verilen her karar doğru karar mı?
Acaba yanlış verilen kararların düzeltilmesi mümkün mü?

Akıcı bir anlatımı var.Tavsiye ederim.Keyifli okumalar.

dinle küçük adam kimse anlatmaz bu hikayeleri...
Dinle küçük adam kimse anlatmaz bu hikayeleri. Hikaye mi? Değil, hikaye dediğim için üzgünüm.. Bir öğretmen vardı. Adı Ali miydi, Hasan mıydı, Hakan mıydı bilmiyorum ama bir öğretmen vardı.. İhraç edilmişti meslekten ama insandı -lanet olsun dostum, ''ama insandı'' kelimesini kullandım ya-.. Sigortası kesildi, hiçbir iş verilmedi, aldığı maaşları geri istediler, yok yere borç üzerine borç bindi omuzlarına, kollarına ve bacaklarına. Daha kötüsü mü? Eşine, çocuklarına da bindi bu yük.. Ama insandılar.. Dört kişilik bir insan grubu -bu senin zulmün dostum-.. Çıktılar yola umut diye Yunanistan'a -bu arada sevdiğim bir gruptur Yunanistan halkı-... Bot battı ve üç çocuğu, eşi ve kendisi boğularak kıyıya vurdular.. Bu böyleydi. Bir Aylan bebek vardı ve o Suriyeliydi. Yani bizden değildi, bütün medya manşet üstüne manşet yaptı -bizden, sizden ne yahu? dinle küçük adam, bunu sen yazdırdın-... Ama fetö diye bir örgüt mensubuymuş o nedenle gazeteye veya herhangi başka bir yerde haber değeri taşımaz. Burda da çocuk var, burda anne ve baba da var. Filistin'de bir çocuk vurulunca aşağılık cihat yanınız tavana vurur... Ama bunlar da bir grup insandı.. Kimse bilmeden, duymadan geldiler ve göçtüler...

Dinle küçük adam kimse anlatmaz bu hikayeleri. Hikaye mi? Değil, hikaye dediğim için üzgünüm.. Bir öğretmen daha vardı. Atanmamıştı, ne iş olsa yaparım diyordu, ''ben suyumu kazandım da içtim, ekmeğimi böldüm de yedim...'' mısralarını Cem Karaca'dan dinlerdi.. Ne zaman dinlerdi? Her zaman dinlerdi... Yalnız kaldığında, kalabalık içinde, ders çalışırken, yolda yürürken, su içerken, ekmek yerken, tuvalette... Kısacası her yerde ve her zaman dinlerdi.. Ama kimse bilmezdi, görmezdi ve hissetmezdi.. Ama o işsiz öğretmen dinlerdi -bu arada doğar doğmaz bu şarkıyı dinlemeye başladı bu isimsiz öğretmenimiz-.. İki yıl belki üç yıl belki beş yıl oldu mezun olalı ama işsizdi.. Bir gün bir işe girdi. Sevinçliydi, inşaatta tuğla taşıyacaktı. Belki kum belki harç yapardı. Tam bilmiyorum haberim yok. Devlet sevmiyordu bu insanları.. Kendilerine her gün al avuç açmasını istiyordu. Çünkü, insanlar al avuç açtıkça devlet değerliydi, insanlar devlete muhtaç oldukça devlet değerliydi... Bir kitap var, Ankara Hukuk fakültesinde Abdurrahman hocanın kitabı: ''Kutsal Canavar: Devlet'' diye... Yahu ismi bile yetiyor. Gel zaman git zaman, hem işe gidiyor hem ders çalışıyor.. Sınavlar yaklaşıyor, sınav kaydını yaptı ve heyecandan kalbi küt küt atıyor. Biliyor, bu sınavı bu defa kazanacak netleri de yüksek, öyle yabana atılacak netler değil. Sınava bir hafta kalmıştı ve inşaattaki son günüydü.. Bir hafta kafasını toparlaması gerekirdi -yeahh ben çık stresliyim, dershane/ev arası yil böyünca yürümekten bıktım diyenlerden değildi- akşama doğru iş yerinde çalışırken şöyle bir güneşin batışındaki o kızıllığa baktı, alnındaki teri sildi.. Çalışanlara baktı, onların haline üzüldü çünkü onların ömür boyu umutsuzca öyle çalışacaklarından emindi. En azından kendisinin elinde bir diploma bir de sınav heyecanı vardı, yani umut vardı, kazanmak vardı... Bir tütün sardı.. Tütünü de iyiydi, sapsarı renginde, orta içimlik, biraz yumuşak duruyordu, altın sarısı tabağını arka cebinden çıkardı, açtı, tabağı yüzük parmağı ile orta parmağı arasında tuttu sigarasını sardı, diğer cebinden zor yanan bozuk çakmağını çıkardı ve ateşledi sigarasını... Bahardı, bahar havası vardı.. Oturdu diğer binanın gölgesinde duran kuru tahtaların üstünde içmeye başladı... Duman da böyle kalabalık çıkıyordu, ışığa karşı olduğundan daha bir net daha bir canlı yüzüyordu havada. Bir süre dumanı izledi, bir içim daha çekti... Son gün, son saatler, işteki son sigaralar, son selamlar, son arkadaşlar diyordu kendi kendine... İnşaatın tepesinden aşağıya düşen bir torba çimento onu bir anda öldürdü... Haberlerde beş saniye verildi haberi.. Sonra biraz önce başbakanın konuşması beş dakika sürmüştü o da sadece bir konu hakkında... Böyleydi işte küçük adam... Taptığın canavarın kutsal yüzü. O öğretmen de bir insandı işte, yiyen içen, sıçan, gülen, ağlayan...

Dinle küçük adam kimse anlatmaz bu hikayeleri. Hikaye mi? Değil, hikaye dediğim için üzgünüm.. Afrika'da öldürülenlerin sorumlusu sensin küçük adam.. Her yerde öldürülen herkesin sorumlusu sensin.. -Ben mi? Ben yaptım ki işime gidip geliyorum. Ekmeğimi helal yoldan kazanıyorum. Ben nasıl sorumlu oluyorum ki? Bak küçük adam, sen günde kaç saat çalışıyorsun? -Sekiz. Diğer zamanlarda ne yapıyorsun? -Ailemle zaman geçiyorum, arkadaşlarla zaman geçiriyorum, sinemaya gidiyorum gibi aktüaliteler. Bak küçük adam hiç düşündün mü...

S. Ali, Üç Büyük Usta: Balzac, Dickens, Dostoyevski'yi inceledi.
 04 Mar 00:32 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Açıkça söylemek gerekirse derin tahlillerin, betimlemelerin sular seller gibi aktığı bir anlatıyı yorumlamak ya da üzerine bir şeyler yazmak çok da kolay bir durum değildir. Zweig, "büyük usta"ları bize anlatmaya çalışmış, şimdi biz de Zweig'in bize aktardıklarını mı dışarı aktaracağız.
Bu zor bir durum. Öyle birkaç satırla geçiştirilecek bir durum da değil. Uzun soluklu, hatta çoğu yerde satır satır aktarımların yapılıp, bunların bir ortamda
tartışıldığı 'ne demek istemiş' onu, bu şekil de mi anlatmış diyerek saatlerce hatta günlerce tartışma yapılacak kadar derin bir kitap.

Baştan sağma 'çok güzel olmuş' ya da 'bilmiyorum ne desem' veya 'beğenmedim' demek çok basit tanımlama olur diye düşünüyorum. 'Çok güzel olmuş' ne demek?
Sormak lazım 'hangi kısım, yer, konu veya kelime" güzel olmuş. Bunu okuyanların bunu da açıklaması gerekir. O yüzden bir kitap okunmuşsa, bir iki satır da olsa bir şeyler karalanmalı. Ya da ' beğenmedim' derken de aynı sıkıntı ortada.

Kitabı okuyup bitirdim. Peki akılda kalan neler? Ya da tek cümleyle özetlemek gerekirse, ilk akla gelen nedir? Bittiğine sevindiğim bir kitap oldu. Hep okumak istiyordum, en sonunda 1000Kitap'ın da etkisiyle bitirdim.
"Yıldızın Parladığı Anlar" kitabıyla beraber bunu da beğendim. Ama şu novella tabir edilen kitaplarına ısınamadım Zweig'in.

Klasik biyografi kitabı ve o kalıba girmeyecek kadar yoğun roman analizlerinin yapıldığı bir kitap.

Zweig 'Üç Büyük Usta" diyor ama, ona göre sadece tek büyük usta var. O da.....(Bu kısımda bende saklı kalsın)

Kitapta 3 önemli romancının anlatı dünyalarına derinlemesine girilip, gerçek, kurgu, zaman ile iç içe geçen bir roman karakterlerleri sorgulaması yapılıyor.

Zweig, önsözde 'bu en büyük üç roman yazarını' seçmesinin öylesine alınmış bir karar olmayıp, rastlantı olmadığını belirterek, bir çeşit sonradan gelecek tepkilere
karşı bir savunma yapıyor. Bu, 'en büyük üç roman yazarı' Zweig'in kendi dünyasını, kendi bakışının sonucu oluşmuş bir üçlüdür. Bizim de aynı düşüncede olmamız gerekmiyor. Ama neden bu üçü sorusunun cevabını sayfalar içinde iğneyle kuyu kazarmış gibi çıkartmaya çalışıyorsunuz.

Zweig'in belirttiği gibi on dokuzuncu yüzyılın 'bu en büyük üç roman yazarı' olan Balzac, Dickens, Dostoyevski farklı tarzlara sahip olsada, bunları seçmesindeki amacının "kişiliklerindeki karşıtlık" bakımından birbirlerini tamamlayan bir durum olduğunu, ama bunları yazarken de Tolstoy'u, Victor Hugo'yu, Goethe'yi, Flaubert' vb. diğer yazarları da unutmadığını ifade ediyor. Diğer yazarların da büyük ve etkili eserler verdiğini söyledikten sonra ama tercihim "bu üçü" diyor.

Zweig'in üzüldüğü bir konu ise Fransız (Balzac), İngiliz (Dickens) ve Rus (Dostoyevski)'nin kendilerine ait alanları olduğunu yani birinin 'toplum dünyası'nı, diğerinin 'aile dünyası'nı ve sonuncu olarak da Dostoyevski'nin ise 'bireyin ve insanlığın dünyası'nı anlatmaya çalıştığını ama bunların arasına bir Alman yazarını ekleyememesinin burukluğunu yaşadığını ifade ediyor. Maalesef "ne bugün ne de geçmişte bir isim bulamadığını" söylüyor.

Zweig kendi sıralamasını yapmış. İnsanın aklına türlü türlü sorular geliyor mesela, Zweig bu kitaba bir önsöz yazmasaydı ve bizde o önsözü okumasaydık, Zweig'in o yola çıkış sebeplerini ve kullandığı ölçeği bilmeseydik o zaman Zweig'in seçimlerini anlayabilir miydik? O zaman bolca soru sorabilirdik mesela, niçin bu üçü gibi? Neden bir diğeri değil de bunları seçmiş. Niye Fransız, İngiliz, Rus. Acaba Almanlara karşı bir düşmanlığımı var? Kendimize yani biz okurlara o zaman şu soruyu soralım? 19.yüzyıl romancılarını okuduğunda bu 'üç büyük usta'yı sen de seçer miydin veya senin sıralaman ne olurdu?

1799 yılında Balzac'ın doğuşu, imparatorluk kurulması Napolyon'un Mısır'ı fethi ve sonra Bonaparte oluşundan devamla, 19.yüzyıl Fransa'sından küçük kesitler sunuyor bize.
1799 yılında Fransa'nın Toule şehrinde doğan Balzac'ın yaşadığı dönem içinde cereyan eden siyasi, ekonomik, toplumsal olaylar kısa kısa anlatılarak zamanın panoraması çizilmektedir.

1919 yılında kaleme aldığı ama on yıllık bir zaman geçmişine sahip eserde, konuyla ilgili bilgileri toplamış, tasnif etmiş ve sonunda bu okuduğunuz eseri ortaya çıkarmış.
Öyle şıppadak ben yaptım edasıyla değil, yoğun emek isteyen bir durum ortaya koymuş. Kes, kopyala yapıştır olmayan döneme ait bir çalışma.
Anlatılan karakterlerin yapısı ve kitap içindeki işlenişi ve atıfta bulunduğu kişiler özelinde o zamanki Fransa tanıtılıyor.
Eğer Balzac'ın eserlerini daha önce okumuşsanız, bu kitapta geçen roman karakterlerini daha kolay bir şekilde anlayabilir ve yazılan yazıyla okunan karakter arasında bir bağ kurabilirsiniz.

Zweig, Balzac'ın hayatından kesitler sunmuyor size. Sadece Balzac'ın kendi dünyasında oluşturduğu karakterlerin yapısından yola çıkarak gerçek ile kurmaca arasında gidip gelinen noktalara değiniyor. Eğer Balzac'ın kitaplarını okumadıysanız çok da fazla bir şey anlamayabilirsiniz. Çünkü, burada klasik bir biyografi (kısa yaşam öyküsü, eserleri anlatılmıyor) yok. Daha çok ve özellikle "İnsanlık Komedyası" adlı ansiklopedisinden esinlenilerek, o zamanki Fransa ve burada yaşayan zengin, fakir, asker, Napolyon, kendisi ve karakterleri arasında bir ağdan bahsediyor.

Ve şunu ifade edebiliriz. "İnsanlık Komedyası"nda Fransa'nın Paris şehrinin dehlizlerinde, Balzac'ın kahramanları, Zweig'in kaleminde dolaşıyor. Onların içsel dünyalarına kısa bir yolculuk yapmak ister misiniz?


Dickens, 2. bölümü oluşturuyor ve 47.sayfada Zweig şöyle diyor: "Sevgi yalnızca konuşulan sözlerde soluk alır." Bu cümle bile başlı başına belki de sayfalar dolusu
yazı yazılabilecek derin anlamlar çıkarmamıza yol açabilir.

Balzac'a oranla, Dickens karakterleri daha halktan yana. İngiliz kültürü hakkında kısa bilgiler vererek, az da olsa bilgi sahibi oluyoruz bu kültür hakkında. Karakter yapısını iyi bir şekilde sergileyen Dickens'in romancılığı kıyaslandığında çağdaşlarına oranla bir adım öne çıkabildiğini ifade ediyor, Zweig.
Uzun uzadıya yazmadan, kısaltarak şunu diyebiliriz ki, Dickens'in karakterleri bu sefer Zweig'la İngiltere yolculuğuna çıkıyor. İngiliz tarihi, kültürü, kraliçeye duyduğu hayranlık had safhaya ulaşarak, methiyeler düzmesine bile yol açıyor.

Balzac'ın karakterlerin ana unsuru olan hırslı ve iktidar düşkünlüğü, Dostoyevski'de ateşli ve coşkulu insan tipinden, Dickens da ise daha sıradan, daha avam ve mütevazi bir kimliğe bürünüyor. "O kahramanlarını, alın yazılarını başka şairlerin hiç bir şey fark etmeden geçip gittikleri banliyölerin sokaklarında aradı. (s:59)", "Dickens, gündelik hayattan sade işçileri, kahraman yapmaktan çekinmedi.(s:60)" derken Dickens'in romancılığını anlatıyor. Yine eğer Dickens romanlarını okuduysanız bu kitapta anlatılan karakter örgüsünü daha da kolay bir
şekilde anlayabilir ve bazı durumlara daha kolay aşina olabilirsiniz.

Dostoyevski, 3. bölümü oluşturuyor. Kitabın en geniş tutulan yeri ayrıca. Zweig, yazmış da yazmış. Ordan girmiş, burdan çıkmış, üşenmemiş ve 83.sayfa da Zweig şunları söylüyor:"Fyodur Mihailoviç Dostoyevski ve onun iç dünyamız için taşıdığı önemi hakkıyla anlatabilmek zor ve sorumluluk isteyen bir iştir." Eğer Zweig böyle iddialı bir cümle ile Dostoyevski'yi ifade ediyorsa o zaman bizim çok fazla söyleyecek bir şeyimiz yok diye düşünüyorum.

Bu kitap, kendi döneminde bile orta derece okurun çok çok üstünde, bahsedilen eserleri okumamış insanların anlayamayacağı şekilde üst düzey yani
kısaca aristokrat okur kitlesine hitaben yazılmış. İçinden "alıntılacak" onlarca, yüzlerce söz, paragraf, duygu mevcut.


Bugün bile hala bu kitaptan bahsediliyorsa, okunuyorsa, alıntı yapılıyorsa ve çeşitli dillere çevrilip yayımlanıyorsa demek ki, "efsane" olmuş denilebilir. Daha yüzlerce yıl yine en çok basılan, okunan, satılan kitap olmaya devam edecek gibi gözüküyor. Raskolnikov, Alyoşa, Fyodor Karamazov, Miskin,
19.yüzyıldan, 20.yüzyıla akıp geldiler ve yetmedi 21.yüzyıl da bile hala aramızdalar.

Kitap hakkında çok fazla söze gerek yok. Çünkü kitabı anlatmak, yazmak için Zweig kadar bilgimiz olması lazım. Bizim kuru, sığ bilgimizle ancak bu kadar birşeyler karalamaya çalışırken; derin, ayrıntılı, birbirine bağlantılı, yoğun betimlemeli, hem kendi içinde hem konu dışındaki yaptığı kıyaslamalarla edebiyat dünyasının baş köşesinde oturmayı hak ediyor.

Ezcümle: Eğer edebiyat alanıyla ilginiz varsa mutlaka faydalanmanız gereken 'temel' eserlerden biri sayılabilir. Öyle güzel, öyle akıcı, öyle derin, öyle büyük, öyle muhteşem betimlemeler yapmış ki Zweig, şaşırmamak elde değil. Bir kişi ve roman bu kadar dolu ve içten nasıl anlatılabilir. Örneğin Dostoyevski'nin romanlarında "ağır aksak bir akışla kıvrımları ve girdapları geçerek ilerlemeye devam eder olaylar, seller konuşmanın kum havuzunda saatlerce oyalanır, ta ki, yeniden kendi derinliğini ve tutkusunun en coşkulu yerini bulana kadar." der Zweig. Daha da ötesi yoktur diye insan düşünmeden edemiyor.

Akıcı bir dil, akıcı bir çeviri ile kitabın okunurluğu kolaylaşıyor. Edebiyatla haşır neşir, roman, hikaye türleri ağırlıklı okuyan kişilerin çok faydanalacağı ve mutlaka ellerinin altında bulundurması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
Karşılaştırmalı edebiyat için ideal bir bilgi kaynağı. Zweig'a göre üç büyük ustanın nasıl üç büyük usta olduğunu adım adım okuyacaksınız.

Notlar:
+ Okuduğum kitap, Türkiye İş Bankası Kültür Yaınları'ndan çıkmış; Mart 2017 16. baskıdır.
+ Türkçesi: Nafer Ermiş. Güzel bir şekilde bize Zweig'i anlatmış. Ona da teşekkürler.
+ Kitap kapağı, arka tanıtım yazısı, baskı kalitesi olarak güzel bir çalışma ortaya konmuş.
+ Bu üç büyük ustadan kendimce en beğendiğim de bana kalsın diyorum.
+ Beğenerek okudum ve tavsiye ederim.
+ 5 - 12 Ocak 2018 tarihleri arasında okunup, notlar alınmış ve bugün itibarıyla kısa bir yazı kaleme alınmıştır.
+Yazan: A.B ya da A.K. 04/03/2018)

Gorkiyisevenkiz, bir alıntı ekledi.
03 Mar 11:37

"Bir gün bir dostumun verdiği kitabı okuyordum. Bazı sayfalarının arasında ince kum zerrecikleri vardı. Bazı sayfalarında sigara yanığı. Çok okunan sayfalar biraz yıpranmıştı. Dostuma 'Bu kitabı bana armağan et. ' dedim. Anladı...."

Kırmızı Işıkta Yürümek, Erdal AtabekKırmızı Işıkta Yürümek, Erdal Atabek
sinem, Kum ve Köpük'ü inceledi.
02 Mar 15:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Halil Cibran okuduğumda,yazılan cümlelerin bir insan tarafından yazılmış olması beni hayrete düşürüyor.Öyle cümleleri,öyle düşünceleri var ki insana özgü olmayan.İster istemez bu cümlelerin ruhani bir varlık tarafından gönderildiğini düşünüyorum.Kum ve Köpük kitabı da tüm bu cümlelerin toplamı olan bir kitap.Keyifli okumalar.