Abdullah SAFİDEMİR, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okuyor

Tayyareci Vecihi Hürkuş da havacılığa gönül veren kişilerden birisiydi.Sadece Türk Havacılık tarihinin değil, belki de tüm Türkiye tarihinin en ilginç simalarından birisiydi. I. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı'na tayyareci olarak katılan Hürkuş, uçak düşüren ilk tayyareci unvanını aldı.

Cumhuriyet Ekonomisinin İlk Mucizeleri, Şafak Altun (Sayfa 16)Cumhuriyet Ekonomisinin İlk Mucizeleri, Şafak Altun (Sayfa 16)
Nihavend İflazi, bir alıntı ekledi.
15 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ne bilgisiz sevgi ne de sevgisiz bilgi iyi bir yaşam üretebilir. Ortaçağ'da veba salgını çıkınca din adamları halka kiliselerde toplanıp kurtuluş için dua etmelerini salık veriyordu; bunun sonucunda da salgın dua eden kalabalıklar arasında olağanüstü bir hızla yayılıyordu. Bu bilgisiz sevginin bir örneğidir. I. Dünya Savaşı ise sevgisiz bilginin. İkisinin de sonucu kitlesel ölümler oldu.

Neye İnanıyorum, Bertrand Russell (Sayfa 32 - bgst)Neye İnanıyorum, Bertrand Russell (Sayfa 32 - bgst)
gece kuşağı, Deniz - Yaşamı ve Mücadelesi'ni inceledi.
22 May 15:55 · Kitabı okudu · 88 günde · 10/10 puan

Deniz Gezmiş ülkemizde Türkçü, Kürtçü, solcu birbirine zıt kitleler tarafından sahiplenilerek simge haline gelmiş bir isim. Hakkında çok şeyler söyleniyor ama tam anlamıyla onu anlatan bir yayın veya kaynak bulamamıştım. Bu kitaba kadar gerçekten ne amaçla ve nasıl bir eylem içinde olduğunu anlayamamıştım. Özgür Erdem tarafından Deniz Gezmiş'in söyledikleri kaleme alınmış. Sağ sol çatışması nasıl ortaya çıkmış ve Denizin kişiliği bu döneme nasıl damga vurmuş. Gençlik, asilik, gözü karalık ve pervasızca sevilen vatan duyguları ile sadece 20 li yaşlarının başındaki gençlerin Deniz'in, Mahir'in, Hüseyin'in , Cihan'ın, Ulaş'ın, ikinci kurtuluş savaşı ideali uğruna verdiği mücadeleyi, Denizleri anlatan bir kitap. Denizlerin idamı için mecliste yapılan oylamada olanları anlatan bölümler özellikle okunması gereken kısımlardan.

Onur Özkan, bir alıntı ekledi.
22 May 14:30 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Yıl, 1919, 1920 olacak...
Babam yok ortalarda.
O, çok daha önceleri Anadolu'ya gitmiş, bizi öyle bırakıp...
Anadolu'da Kurtuluş Savaşı var."

Yol, Aziz NesinYol, Aziz Nesin
Sevgi usanmaz, Hasret'i inceledi.
21 May 20:56 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hasret,izleri kurtuluş savaşı ve cumhuriyet öncesi döneme uzanan,gerçek yaşamdan alınmış kırık bir aşkın ve ömür boyu süren hasretin öyküsü.Müslüman bir bey oğluyla bir Rum kızının tüm engellere rağmen filizlenen sevdası,önüne çıkan ne varsa yakıp yıkacak güçte bir kora dönüşür.Ancak ayrılık kaçınılmazdır.Lozan antlaşmasının öncesinde imzalanan Mübadele Sözleşmesi,bir buçuk milyona yakın insanı yerlerinden yurtlarından ederken,geride parçalanmış hayatlar,boynu bükük aşklar ve nesiller boyu sürecek hasret hikayeleri bırakacaktır. Tıpkı Tacettin'le Patricia'nın hikâyesi gibi...

Onur Özkan, bir alıntı ekledi.
19 May 14:11

ŞU SONSUZ KOŞU
"Samsun’a ayak basmış kahraman bugün,
Çayır, çimen yeşermiş zafer yolunda.
Davul zurna sesinde şahlanır düğün,
Gönlüm coşup öter bir bahar dalında.

Ata’nın rüyasına gelincikler sun,
Emek bahçelerinin güzel gülünü.
Bir sonsuz bir sabahtayız… o uyusun,
Sevincimiz coşturur onun gönlünü.

Nasıl çıkmış bir saban Samsun’dan yola
Dağlardan dağlara o zafer türküsü,
Şahlanıp bayrak çekmiş her eski kola,
Taze bir bahar açmış yurdun gözünü.

Al bayrağım Ankara kalesinde hür,
Dalgalanmakta altın bir çağa doğru,
Yeni kahramanlar kol kol, boy boy yürür
Şu karlı dağlardaki bayrağa doğru.

19 Mayıs’ın hür başına çelenk,
Kiraz mevsimi, gençlik ayı, gül ayı.
Bir bahar bahçesinde gönüller renk renk,
Şu sonsuz koşuya bak, sarmış yaylayı."

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı, Ceyhun Atuf KansuAtatürk ve Kurtuluş Savaşı, Ceyhun Atuf Kansu
emre er, bir alıntı ekledi.
 19 May 10:35 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Türk milletinin dirilişi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu
Artık 'işgal istanbul' undan kurtulacaktır. İçindeki 'isyan ruhu' nihayet özgürce kanat çırpacağı mavi bir gökyüzüne kavuşmuştur.
Samsun' a çıktığı 19 mayıs 1919 Mustafa Kemal için millete dayanarak Kurtuluş Savaşı' nı başlatacağı ve sonunda yeni Türkiye Cumhuriyeti' ni kuracağı fırtınalı beş yılın ilk günüdür. 'Nutuk' '1919 senesinin 19 mayıs günü samsun' a çıktım' diyen o veciz cümleyle başlar. Gerisi Türk milletinin diriliş ve Türkiye Cumhuriyeti' nin kuruluş tarihidir.

Mustafa Kemal’in İsyan Muhtırası, Kerem Çalışkan (Sayfa 159)Mustafa Kemal’in İsyan Muhtırası, Kerem Çalışkan (Sayfa 159)

Kurtuluş savaşının ilk adımlarının yıl dönümünde Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm kurtuluş savaşı kahramanlarını büyük bir minnetle ve saygıyla anıyoruz. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor bayramımız kutlu olsun.

Murat Ç, bir alıntı ekledi.
18 May 19:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Günümüzde de Bolca Söylenen Yalanlar;
“Vahidettin olmasaydı Türk İstiklal Savaşı olmayacak ve kurtuluş sağlanamayacaktı. ”

“Sultan Vahidettin... Anadolu’da bir direniş hareketi düşünüp bunu tepesindeki işgal kuvvetlerine rağmen en dikkatli şekilde planladı. ”

'Anadolu'da kurtuluş hareketinin başlamasının bir numaralı kahramanı Sultan Vahidettin ’dir. "

Bu kadar zırva yeter.

Vahidettin ’in kendisi, 1923’te yayımladığı beyannamesinde bu masalları yalanlıyor, Milli Mücadele'ye karşı olduğunu açıklıyor. Ama sahte tarih imalcileri Vahidettin ’in bu açıklamasını bilmezlikten geliyorlar.. Böylece geri getirmek istedikleri çağdışı düzeni savunabilmek için o düzenin son temsılcisi Vahidettin 'in ihanetini örtbas etmeye, tersine çevirmeye, Milli Mücadelecileri küçük düşürmeye çabalıyorlar. Bu masalları gençlerimize yayıyor, gerçekmiş gibi işliyor, beyinlerini yıkıyorlar.

19 Mayıs 1999 Atatürk Yeniden Samsun'da, Turgut Özakman (Sayfa 57 - Bilgi Yayınevi, 10.Basım, İki Cilt Birleştirilmiş)19 Mayıs 1999 Atatürk Yeniden Samsun'da, Turgut Özakman (Sayfa 57 - Bilgi Yayınevi, 10.Basım, İki Cilt Birleştirilmiş)
Alper Saadet Keskin, Çılgın Türkler - Kıbrıs'ı inceledi.
18 May 00:32 · Kitabı okudu · 44 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hepimiz Kurtuluş Savaşı ve milli mücadele hakkında az çok bilgiye sahibizdir. Ancak Kıbrıs'in milli mücadelesini, kurtuluş hikayesini pek çok kişi tam olarak bilmez. Kibris hakkinda birşeyler öğrenmek istiyorsanız bu kitabı kesinlikle okuyun derim. Hatta ortaokul ve lise ders kitaplarinda detayli olarak anlatılmalıdır Kıbrıs'in tarihi.