Papatya, bir alıntı ekledi.
21 May 20:59 · Puan vermedi

''Yeterince sevginin aşamayacağı hiç bir zorluk yoktur. Yeterince sevginin iyileştiremeyeceği hiç bir hastalık yoktur. Yeterince sevginin açamayacağı hiç bir kapı yoktur. Yeterince sevginin kuramayacağı hiç bir köprü yoktur. Yeterince sevginin yıkamayacağı hiç bir duvar yoktur ve yeterince sevginin telafi etmeyeceği hiç bir günah yoktur. Sorunun ne kadar derin olduğunun hiç bir önemi yok. Ne kadar umutsuz göründüğünün de. Ne kadar karmaşık olduğunun. Ne kadar büyük bir hata olduğunun. Sevginin güçlü farkındalığı hepsini çözer. Yeterince sevebilirseniz, dünyanın en mutlu, en güçlü insanı siz olursunuz.

Pozitif Gücün Büyüsü - İçinizdeki Gücü Keşfedin, Louise L. Hay (Sayfa 259)Pozitif Gücün Büyüsü - İçinizdeki Gücü Keşfedin, Louise L. Hay (Sayfa 259)
Bahadır Çavuşoğlu, Kusursuzlar'ı inceledi.
15 May 12:38 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Aslında bu tarz distopik kitapları pek tercih etmediğim halde alıp okuduğum ve beğendiğim bir kitap oldu.Herşeyden önce öykü sıkıcı değil ve kitabın okunabilirliği bayağı yüksek.Çok fazla bir beklentiye kapılmadan, hoşça zaman geçirilebilecek bir eser olduğunu düşünüyorum.Konusu ise distopik bir devirde insalar evrimleşerek sadece erkek çocuk doğurdukları için ,kızlar labratuvarlarda kusursuz olarak dizayn edilip metalaştırılıyorlar ve bizde onların hikayesine ve duygularına bakıyoruz.Bu arada dikkatli okurların kitaptaki alt metinden keyif alacaklarını düşünüyorum.

CSU, bir alıntı ekledi.
14 May 03:38 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

... bir anne kızına öykü ya da masal anlattığında, çocuğa göre anne, kızının iç yaşamından imgeleri, fikirleri ve eylemleri açığa çıkaran, onun düşlerini, isteklerini ve korkularını aktaran bir kişidir. Jungçu psikanalist Marie-Louise von Franz’a göre bu sürecin amacı da budur. Öyküler ve masallar çocukların en karanlık korkularını ve kuşkularını açığa çıkararak bunların konuşulmasına yardımcı olur. Böylece çocuk, karanlıktan korkan tek kişinin kendisi olduğu duygusundan kurtulur.

Öküzün A'sı, Barry Sanders (Sayfa 22 - Ayrıntı Yayınları)Öküzün A'sı, Barry Sanders (Sayfa 22 - Ayrıntı Yayınları)
Papatya, bir alıntı ekledi.
08 May 12:18 · Puan vermedi

Emmanuel ' e şu sorulur : ^^Acı dolu tecrübeleri, incitilmeden nasıl yaşayabiliriz?^^
Emmanuel 'in cevabı ise şu olur: ^^ Onları birer ceza değil,birer ders gibi görerek. Hayata güvenin dostlarım..Hayat sizi ne kadar uzağa götürürse götürsün, bilin ki bu yolculuk sizin için gereklidir. Doğrunun nerede yattığını bilmek ve orada sizin tortunuzun/birikiminizin ne olduğunu bulmak için büyük bir tecrübe dehlizinden geçmek durumundasınız.Ancak bu şekilde kendi yuvanızın merkezine, ruhsal benliğinize daha tazelenmiş ve bilge bir şekilde geri dönebilirsiniz..^^

Pozitif Gücün Büyüsü - İçinizdeki Gücü Keşfedin, Louise L. Hay (Sayfa 123)Pozitif Gücün Büyüsü - İçinizdeki Gücü Keşfedin, Louise L. Hay (Sayfa 123)
Papatya, bir alıntı ekledi.
08 May 11:58 · Puan vermedi

Kendinize yapmayacağınız hiçbir şeyi, başkasına da yapmayın. Verdiğiniz her şey size geri döner...

Pozitif Gücün Büyüsü - İçinizdeki Gücü Keşfedin, Louise L. Hay (Sayfa 45)Pozitif Gücün Büyüsü - İçinizdeki Gücü Keşfedin, Louise L. Hay (Sayfa 45)
Sena, bir alıntı ekledi.
07 May 11:23

'Büyüyünce ne olacaksın, Jean Louise? Avukat mı?'
'Yoo, yalnızca bir kadın olmak istiyorum.'

Bülbülü Öldürmek, Harper Lee (Sayfa 289)Bülbülü Öldürmek, Harper Lee (Sayfa 289)
Elif, bir alıntı ekledi.
05 May 20:58 · Kitabı okuyor · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

“Benim için üzülme, Jean Louise Finch. İnsanın hiç bilmediği işleri yapmasının da bir yolu vardır.”

Bülbülü Öldürmek, Harper Lee (Sayfa 94 - Sel yayıncılık)Bülbülü Öldürmek, Harper Lee (Sayfa 94 - Sel yayıncılık)
Ebru, Bülbülü Öldürmek'i inceledi.
03 May 20:40 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · Puan vermedi

Bülbülü Öldürmek, Harper Lee'nin ilk kitabı. Yazarın ilk kitabı olmasına karşın Pulitzer ödülü almış bir kitap.
Olaylara baş karakterimiz, gerçek adıyla Jean Louise Finch, ona seslenilen adıyla Scout'un gözünden tanık oluyoruz. Scout'un küçük yaşta olması (kitabın başında 6 yaşında) olaylara farklı bir bakış açısı katıyor. Abisi Jem ve her yaz akrabasını ziyarete gelen Dill'le olan maceralarını başta sıkıcı bulup, asıl olayla bir bağlantısını çözemesem de daha sonradan çok sevdim. Özellikle babaları Avukat Atticus Finch'in çocuklarına tavsiye veriși (bunu onları sıkmadan hatta onların isteğiyle yapması) beni çok etkiledi. Babaları sayesinde çocuklar annelerinin eksikliğini hiç hissetmiyorlar. Tabii evdeki emektar hizmetçileri Calpurnia'nın da bunda etkisi büyük.
Asıl olay ise yine babaları sayesinde oluyor. Ortada bir siyahinin yaptığı iddia edilen bir suç var. Ve bu davada siyahi adamı savunacak kişi olarak Atticus Finch seçiliyor. Neden Atticus'un seçildiğini ise kitabın sonlarına doğru anlıyoruz.
Özellikle eskiden olan (günümüzde de bir çoğu devam eden) toplumsal önyargıların kitapta ironik bir dille eleștirilmesi muazzamdı. Çocukların insanlara bazı yetişkinlere göre daha objektif baktığının kanıtıydı resmen.
Sonunun kötü bittiğini düşünüyorum. Ama yazar bizi bu duruma her sayfada alıştırdığı için kitaba göre normal bir sondu denebilir.
Son olarak kitabı modern klasikleri okumayı seven herkese tavsiye ederim.