• yalnız buluttan nem değil, topraktan çiçek kapmaya da müsait fıtratım.
  .
  bence dünya dili kuş dilidir.
  .
  fazlaca derinden kesilmiş tırnak işaretlerinin içine aldım konuşmalarını.
  .
  şiirden anlamayan insanlarla yaşamak çok zor.
  .
  herkes aradığı aşkı bulmaya çalışıyor; ben bulduğum aşkı arıyorum.
  .
  herkesin aşk acıları var, benimse dost acılarım.
  .
  bütün toplumsal acıları ruhumun nüfus kütüğüne geçiriyorum.
  .
  aman şu çağda selülitli fikirlerle yakalanmayın da!..
  .
  telefonumun çekmediği yerlerde allah'tan af diliyorum.
  .
  ve
  voleybol topuna ayakla vurmayın!

  f.m. dördüncü
 • A=Ku İ=Ki R=Shi
  B=Zu J=Zu S=Ari
  C=Mi K=Me T=Chi
  D=Te L=Ta U=Do
  E=Ku M=Rin V=Ru
  F=Lu N=To Y=Fu
  G=Ji O=Mo
 • Kendimi kaldırım taşlarının üstünde ayaklarımı peşi sıra atarak yürürken buldum. Bir çocuk gibi. Üstüne bir de bir ıslık tutturdum. Melodisiz, rastgele.

  Gönül Hanım ne zaman gelir? Bu arada Gönül Hanım doktor. Aile Sağlık Hekimi. Danışmadaki çarpık bacaklı kız acılı bir kibarlıkla gelir birazdan dedi. Birazdan? Hemşire Hanım var mı peki? O da gelmedi. Gelir birazdan.

  Sağlık Ocakları'nda ne muazzam hikayeler vardır. Mümbit birer edebiyat mekanlarıdırlar. Saat 1'i biraz geçiyor. Kapıdaki açılış/ kapanış çizelgesine göre Sağlık Ocağı açıldı demektir. İçeride bir iki insan. Bir de Danışmadaki çarpık bacaklı kız. Ama oraya ''danış'' yazmışlar. Herhalde ''danışma'' yazınca insanlar olumsuzluk eki sanıyorlar onu. Bir sürü salak ne berbat espriler yapar şu mastar eklerinden. Aman bozmayalım keyfimizi.

  Birbirine yapışık sandalyeler genelde hastanelerde olur. Bir de bu Sağlık Ocağı'nda var işte. Oturdum onlardan birine. Duvarlarda bir pembelik. Üst tarafları beyaz. Her 6 saniyede 1 kişi şeker hastalığından ölüyormuş. 6 tane ay çiçeği var resimde. Biri solmuş. Renksiz. Karşıdaki saatin altındaki afişte. Hemen yanımda Atatürk köşesi var. Gençliğe Hitabe, İstiklal Marşı. Sağ tarafta bir küçük pano. Birkaç şiir koymuşlar. Can sıkıntısından okudum. İnsan beklerken en lüzumsuz yazıları bile okur. Hatta az ilerideki hasta hakları, hastanın sorumlulukları köşesine bile göz atar. Sanki onları böyle zamanlar için koymuşlardır. Bir de şu dünyanın en büyük safsatalarından biri ''vizyonumuz/ misyonumuz'' yazıları yok mudur? Bir sürü tek düze samimiyetsiz kelimeler.

  Siz de kaldırım taşlarının üstünde peşi sıra adımlar mısınız bazen? İlla oradan yürüyeceğim diye direten çocuklar vardır. Sonunda anneleri kızar. Melodisiz, rastgele.

  Doktorun odasına açılan küçük bekleme salonuna geçtim. Biraz da orada bekleyeyim. Biraz oturdum. Biraz kalktım. İşlemeli perdeyle süslenmiş pencereden dışarıya baktım. Hayata. Danışmadaki kız daha gelmedi dedi. Ya bu sırada gelmiş de ben boşuna bekliyorsam. Kalkıp kapıyı çaldım. Kapı kolunu aşağıya indirdim. Kilitli.

  Ara sıra danışmadaki kız yerinden kalkıp yürüyor. İşte o çarpık bacaklar. Siyah keten pantolonun içinde.

  Arkamdaki yazıya baktım: Sık sık tuvalete gidiyor, aniden sıkışıyor, idrarınızı tutamıyorsanız doktorunuza başvurun.

  Bir kadın ''Bakar mısınız'' diye bağırdı. Heyecanlı, bağırarak. Baktım. Danışmaya seslenmiş. Yolda gördüm bu teyzeyi de, kendimi iyi hissetmiyorum dedi. Tamam oraya oturtun. Oturttu. Tekrar geri geldi. Yüzünde tanımadığı birine iyilik yapmanın şımarıklığı, sesinde bunun rahatlığı vardı. Eğildi. Sessizce kadını işaret ederek biraz onu çekiştirdi. Pasaklı bir gülüşü vardı. Bir yakınını getirmiş olsa böyle rahat mı davranırdı? İnsan psikolojisi işte.

  Beklediğim yere arka arkaya iki adam girdi. İlki yüksek sesle selam verdi. Yüksek sesle aleykümselam dedim. İkincisi kısık sesle aynı selamı tekrarladı. Kısık sesle aleykümselam dedim. Ayrı ayrı yerlere oturdular. Bir süre sessizlik. Neden sonra ilki içeride hasta var mı, dedi. Doktor da yok hemşire de. İnanmadı kalktı ayağa. Kapıyı tıklattı ve kapının kolunu aşağıya indirdi. Kilitliydi. Biz de boşuna bekliyoruz ha, dedi. Hemen danışmaya koştu. Kız aynı acılı kibarlıkla birazdan gelirler dedi. İkinci adam gözden kayboldu. İlki tekrar yanıma geldi. Bu memleketin işleri hep böyle hemşerim dedi. Kim bilir nerdeler? Bir haftadır devlet hastanesinden heyet raporu almaya çalışıyorum daha bitmedi. Şimdi de bir ilaç yazdıracağım, iki dakikalık işimiz var. Yüzüne baktım. Bıyıkları üstten tıraşlanmış. Sakalları kirlenmiş. Saçları sivri sivri kesilmiş. Zayıfça bir adam. Düz beyaz çizgili siyah bir kumaş pantolon giymiş. Ayağında ucuz, boyasız bir iskarpin var. Yok kardeşim dedi. Bu ülkenin işleri hep böyle.

  Hayırdır işe mi giriyorsunuz, nedir heyet raporu? Yok dedi. Ben kaza geçirdim onun için. 7 ay önce. Ocak'ta çalıyordum. Mermer Ocağı. Bir kaza geçirdik orada. Kafamdan ameliyat oldum. 3 ay önce de beni işten çıkardılar. Şimdi bir heyet raporu alıp çalışma gücü kaybını ortaya çıkarmak istiyorum. Kaç senedir ekmek yediğimiz yer. İlk başta şikayetçi olmadım. Şimdi Nisan'da işe alırız dediler. Bekliyorum. Amma benim maaşımdan az verirlerse olmaz ki. Biz kendi işimizde mi kaza geçirdik kardeşim? Hem benim kusurum yok ki. O zaman şikayetçi olmadık. Bilemedim, keşke olaydım.

  Sessizlik.. Tanımadığımız adamlarla konuşurken ara ara çok keskin sessizlikler olur. Ne sorsak, ne söylesek, ne konuşsak diye düşünürüz.

  Çoluk çocuk. Emeklilik yaşı. Dönüp dolaşıp kazayı anlatmalar. Mermer Ocağı. Yıllarca sigortasız çalıştırmalar. Ama bacak bacak üstüne atmak bir adama ancak bu kadar yakışmaz birader. Bir ara cebinden ezilmiş ilaç kutuları çıkardı. Yazdıracağı ilaçlar olmalı. Sonra kalktı dolaşmaya gitti.

  İkinci adam geldi bu kez. Tonları birbirinden farklı kahverengi gömlek, süveter, ceket. Gri bir kasket. Bağcıkları açık siyah botlar. Yer yer kırlaşmış sarı bıyıklar. Kıpkırmızı bir yüz. Şişkin karnını yaslayıp bakındı bir süre. Kendinden emin bir hal var. Gelmediler mi daha, dedi. Gelmezler dedim. Doktor gelmez de hemşire gelse bari. Güldü.

  Saate baktım. 2'yi geçmiş. Danışmanın önü kalabalıklaşmaya başladı. Hamile bir genç kadınla göz göze geldik bir ara. Bir çocuk arabasında çocuğun biri elindeki portakalın yeşil sapından tutmuş oynuyor. Bir kadın, peşinden iki çocuk sürükleniyor. Fistanlı yaşlı kadınlar. Sesler çoğalıyor. Gözlerim de kararmaya başladı. Ağrılar .. Bacaklarım.. Hemşire Hanım.. Yaşlılık.. Ne Zaman gelir? Senin kız mı bu da? Çocuğun boğazı..

  Hamile bir genç kadınla göz göze geldik bir ara. Bunu atlamayalım. Acaba gebelik testi yaptırmaya kaç kadın geldi bugün? Akşam kocalarına haber..

  Bazı yaşlı teyzeler çok ağır ve gururlu oluyor. Ama bazıları yaşlılığın verdiği sevimlilikle her türlü münasebetsiz hareketi güldürerek yapıyor. İkinci adam elindeki tahlil sonuçlarına sayısal loto oynar gibi uzun uzadıya müthiş bir ciddiyet ve bilmişlikle bakarken işte böyle bir teyze girdi içeriye. Dişsiz ağzından hızlı hızlı dökülen anlaşılması zor kelimelerle sevimli mi sevimli. Doktor nerde diye danışmaya hesap sorduktan sonra tam karşıma oturdu. Zenginin gönlü oluncaya kadar fukaranın canı çıkar. Atasözü. Yaz bunu bir kenara dedi. Şimdi çay mı içiyorlardır, yemek mi yiyorlardır. Ne zaman gelmeye gönülleri olursa artık. Biz de bekleme babam bekle. Ay oğlum benim de 3 oğlan 5 kızım vardı... diye bir başladı ki ne zaman başımı başka bir tarafa çevirsem, dinliyor musun sen beni diye çıkıştı. Kızlarının 2'si boşanmış, oğlanın biri ölmüş. Antalya, Söke, Konya bilmem nerelerde çalışmışlar yahut yaşıyorlarmış. Birinci adam da gelip yerine oturdu. İkinci adam teyzeye merak sardı. Demek 8 çocuk ha dedi. Birinci adama dönüp, var ya kadınlar ne kadar çocuk doğurursa vücut o kadar dinç oluyor, dedi. Neden biliyor musun? Her doğumda hücreler kendini yeniliyor. Eskiler bundan dinç. Fırsat bu fırsat teyze dedim senin yaş kaç? Birinci adam tezini doğrulamak için atıldı. Gene vardır dedi bir 80. Teyze güldü. Yok ya dedi. 68-69 filan. Adam yenilmeyi kabul edecek tipten değildi, ee gene var, dedi. Doğrusu teyze gerçekten de 80 gösteriyordu. Çok yıpranmıştı. Ama gene de, benim dedi dinç olmamın sebebi büyüklerin duasını almak. Beni herkes severdi. Birinci adam nasıl dua teyze dedi. İkincisi nasıl dua olacak hayır dua işte diye cevap verdi.

  Bıyıkları kesilmiş, sakalları uzatılmış, tipsiz ve bir o kadar çirkin bir adam girdi içeriye. Selamünaleyküm dedi. Herkeste derin bir sessizlik. Selamı ben aldım. Kimseyle konuşmadı adam. Kapıyı tıklatıp kilitli olduğunu anladı. Sonra çıktı.

  Teyze arada atasözleri söylemeye devam etti. Hepsini tutamadım aklımda. Okuyor musun dedi. Elinin ekmek tutması için dua et dedi. Ananın babanın duasını al dedi. İkinci adam tasdikliyordu. Sonra telefonu çıkardı. Gönül Hanım dedi, ne zaman geliyorsunuz? İyi cakasını satmıştı gene. Birinci adam, ne zaman geliyormuş dedi. Birazdan geliyormuş.

  Teyze susmak bilmedi. Falanca yerin kızları çok ''pişmiş'' olurmuş. Birinci adam kızlar nasıl pişer teyze dedi. İkinci adam nasıl pişecek işte diye cevapladı. İşin olmazsa hangi kız sana varacak dedi. Yeter teyze anladık. Birinci adam teyze çok çekmiş ama bak yıkılmamış dedi. İkincisi göbeği önde kasılıyordu. Teyze sevimli sevimli gülüyordu.

  Birden içeriye hemşire geldi koştura koştura. İkinci adam -ben bunları tanıyorum havasında hala-, geç kalırsan böyle koşturursun işte diye güya sohbet açacak. Hemşire acele acele kapı kilidini açtı. Girdi içeriye. Küçücük çirkin bir kadın. Ardından gayet şık bir kıyafetle doktor geldi. Gönül Hanım buymuş meğer. Kestane rengi saçlarının perçemleri alnında olgunca bir kadın. Merhaba merhaba, diye girdi içeri. Sempatik. Gülüyor. Kibar. Enerji dolu. Ama niye geç geliyor birader?

  Hemen içeriye doluşan doluşana. İlk koşan bizim teyze tabii. İkinci adam, bana döndü sen dedi ne okudun? Hukuk dedim. Birden yüzündeki kırmızılık arttı. Öne doğru eğildi. Elindeki tahlil rakamları yere döküldü. Ben de katiplik yaptım. Adliyeden emekliyim. Gün oldu Allah'ım benim buradaki nimetimi kes, bana başka bir ekmek kapısı aç diye dua ettim. Ama buradan emekli olmak nasipmiş, dedi. Zordur dedi. Hakimler şöyledir, savcılar böyledir..

  İçeri girdim. Vay be doktora bak, hemşiresine çay getiriyor. Aferin Gönül Hanım. Saçlarının perçemleri alnında. Çok münasip duruyor. Ayakta karşılaştık. Ses tonu sevimli. Evet dedi. Buyurun. Şey dedim. Ben hikaye yazmaya gelmiştim buraya. Şimdi de gidiyorum.

  Çıktım dışarıya.

  Bir ıslık tutturdum melodisiz, rastgele. Kaldırım taşlarının üstünde ayaklarımı peşi sıra atarak yürüdüm. Hiç düşmeden.

  Seni düşündüm. Ve yağmur yağdı ıslandım.

  f.m. dördüncü
 • Hep yalnızlık var sonunda, yalnızlık ömür boyu..
 • Buraya 25 Ağustos 2017 tarihinden beri (belki de daha eski, çünkü eski hesabımdaki iletileri de geçirmiştim) eklediğim Bilinmeyen Kelimeler başlıklı (bkz: Bilinmeyen Kelimeler)/iletiler iletileri tek bir iletide toplamaya karar verdim.

  Malum sayıları bir hayli arttı ve tekrar bakmak istediğimde bulunmaz hale geldiler.

  .
  .

  A
  Abanoz: #23773248
  Acul: #23772393
  Aksülamel: #23845965
  Alabanda: #23772429
  Allame: #23769719
  Alesta: #23767233
  Ameliye: #24608234
  Andavallı: #23773204
  Apokaliptik: #23764995
  Atalet: #23772999
  Avanta: #23770844


  B
  Badı-ı Semen: #23769684
  Behemehal: #24518235
  Bermutat: #23844836
  Binaenaleyh: #24640143
  Bittabi: #23773033
  blue-blanc-rouge: #23770798
  Borda: #23772429


  C
  Cefir: #24692317
  Cevdet: #24650692
  Cızlam: #24308919
  Cizvit: #23765961


  Ç
  Çaçaron: #23767085
  Çalak: #24518290
  Çavun: #23773153
  Çeki taşı gibi: #37688403
  Çıfıt: #23769680
  Çırağ edilmek: #24595012


  D
  Değgin: #23769695
  Değirmi: #26410341
  Dekadan: #23769666
  Dessas: #24608335
  Dikotomi: #23765926
  Duhuliye: #23772760


  E
  Ebleh: #23773096
  Ehvenişer: #23769729
  Eklektik: #23765009
  Elgin: #36827394
  Enosis: #23769691
  Enstantane: #23765935
  Entipüften: #23770816
  Eptalikos: #25215652
  Esafil-i Şark: #24692651
  Esefa: #25245127
  Etüv: #23772769
  Exil: #23770316
  Eyyamı bahur: #24594940


  F
  Farzımuhal: #23765786
  Feraset: #23765891
  Fermanferma: #24594879
  Filhakika: #24650736


  G
  Gadir: #23765977
  Galebe çalmak: #23844931
  Galiz: #23773235
  Gayya kuyusu: #23769659
  Gıllıgışlı: #37983031
  Gönenmek: #25050322
  Güherçile: #23764966


  H
  Habis: #23767287
  Haddizatında: #23772482
  Halita: #24594895
  Handiyse: #23773021
  Harcıalem: #23770109
  Hasbî: #24655965
  Haslet: #24594931
  Haşmetmeap: #23773166
  Hayfını almak: #23764932
  Hercai: #23773227
  Hezeyan: #23770810
  Hotoz: #24594980
  Huddam: #24608027
  Hulasa: #24518235
  Huruç: #24655836


  I
  Ilgar: #23766981
  Irgalamak: #25322215
  Iskarmoz: #23773244
  Iskarta: #38117225
  Istılah: #24608879


  İ
  İaşe: #23767311
  İbate: #23767311
  İğva: #23773194
  İhtikâr: #31126015
  İhzarî: #30943170
  İktifa etmek: #37853089
  İktiza: #24586403
  İlmi huruf: #24692317
  İlmi menafiülaza: #24692317
  İnfial: #23770908
  İnhisar: #24608909
  İnisiyatif: #23767101
  İstiap haddi: #37864035
  İstidat: #24509745
  İstihkar: #24608740
  İstim: #23769732
  İstitrat: #24580720
  İşret: #24608335
  İvecen: #25069613


  J
  Jurnal: #24596199
  Jüpon: #23770377


  K
  Kabala: #23765311
  Kağşamak: #23772486
  Kaknem: #36834583
  Kaltaban: #23767276
  Kamarot: #23770888
  Kanıksamak: #25050464
  Kaparozlamak: #23769725
  Kariha: #24650692
  Kasara: #23772429
  Kastanyet: #23772418
  Katakomp: #23767335
  Kazulet: #23770869
  Kazurat: #23773187
  Kerte: #23772440
  Kesif: #23770767
  Ketenpere: #23772400
  Kofti: #23773174
  Kondüktör: #23773220
  Konformizm: #23763435
  Kozmopolit: #23770191
  Kösnülme: #23772405


  L
  Lavman: #23772985
  Letarjik: #24650692
  Levanten: #25138156
  Leyli Meccani: #33386299
  Lomboz: #23770896
  Lümpen: #23769713


  M
  Mamafih: #24608422
  Manyoka: #23773137
  Marsık: #23772449
  Maslahat: #25082709
  Mastor: #24608407
  Maşatlık: #23770066
  Matbah: #23957428
  Mazur: #24594904
  Mebzul: #38164697
  Meç: #23770201
  Megaloman: #23770229
  Mehlika: #25245042
  Mekkare: #24586621
  Meneviş: #23762812
  Menhus: #24644528
  Mertek: #23769677
  Metih: #24581685
  Mezbele: #23772965
  Mihmandar: #23772395
  Muaddel: #24594843
  Muare: #23845079
  Muarız: #24594918
  Muattal: #24586880
  Muazzep: #24518187
  Muganniye: #24586732
  Mugayir: #23957448
  Muhassala: #24594893
  Muhkem: #23769690
  Mutaassıp: #24607996
  Mutabık: #23772458
  Mutena: #24308706
  Muttasıl: #37863643
  Muvazene: #24608669
  Muvazzaf: #23767143
  Müddeiumumi: #30943182
  Müdrik: #23770822
  Mükrim: #24594858
  Mülevves: #23764956
  Mülhem: #23765967
  Müntehir: #36475822
  Müşfik: #23773017
  Müşir: #24596149
  Mütalaa: #24509575
  Mütegallibe: #23764918
  Mütehallik: #24650692
  Müzevir: #23767014


  N
  Nahiv: #24509634
  Namütenahi: #24608740
  Nedamet: #23772468
  Nekes: #36763953
  Nezdinde: #23767319
  Nezretmek: #24586418
  Nıkris: #23765752
  Nirengi noktası: #35388584
  Nizamı alem: #24692651
  Nobran: #23765747
  Nuhuset: #23764979
  Nümayiş: #23764926


  O
  Ondüle: #33283954
  Oportünist: #23770324


  Ö
  Özdeksel: #37008729
  Özdenlik: #23767295


  P
  Palikarya: #23765899
  Pederast: #24692651
  Pejoratif: #23765306
  Perdahlamak: #23765777
  Perese: #25082734
  Pergar: #23764889
  Permi: #37974896
  Pertav: #23764902
  Pespaye: #23772386
  Pestenkerani: #23772411
  Peşmelba: #25103026
  Pitoresk: #23769671
  Piyedepul: #23770386
  Prosa: #23770207
  Pruva: #23772429
  Pürtük: #23773126


  R
  Rakit: #24580009
  Rantiye: #23773011
  Refulman: #24580759
  Remil: #25244947
  Revnak:
  Ricat: #24608846
  Riyaseti cumhur: #33296505


  S
  Sadakor: #24594980
  Sakınımlı: #23770832
  Salpenjit: #23770772
  Salvo: #23772427
  Sarf: #24509634
  Sarfınazar: #23767326
  Saudade: #23765944
  Saylav: #33296505
  Sayvan: #23767064
  Sefih: #23769711
  Sencileyin: #23766944
  Sentaks: #23770759
  Sıtk: #25082709
  Sintine: #23770400
  Sölpük: #23772452
  Sundurma: #23770081
  Süflî: #23769721


  Ş
  Şahika: #23846810
  Şayia: #23772377


  T
  Tadil: #24594843
  Taflan: #23770057
  Tahdid: #24509665
  Tahkik: #24608770
  Tahlisiye: #25050961
  Tansık: #33937294
  Tarazlanmak: #23762904
  Taun: #23769681
  Tavsamak: #25478531
  Teberrüken: #24692170
  Tecerrüt: #24586655
  Tecessüm: #23769666
  Tecessüs: #24608075
  Tefrik: #23846671
  Tekdir: #24586946
  Temerküz: #23770071
  Temessül: #24580189
  Tenakuz: #35394981
  Tensikat: #24660245
  Tenzilat: #24580009
  Teşne: #23765952
  Teşyi etmek: #24587014
  Tevali: #25234555
  Teverrüm: #23845793
  Tevil: #25244912
  Teyemmünen: #24692170
  Tıkız: #23767036
  Tırıs gitmek: #23770754
  Tırışka: #23765729
  Tıynet: #23772463
  Tirşe: #23845339
  Tonoz: #23770803
  Türkopol: #23766967


  U
  Ufunet: #23770884
  Uğru: #25151848
  Uzviyet: #24580189


  Ü
  ...

  V
  Velut: #24581812
  Verevine: #37850809
  Vido: #24580009
  Vokabü: #23765916


  Y
  Yekinmek: #23765391


  Z
  Zağlı: #23765380
  Zani: #24608335
  Zecri tedbir: #24641347
  Zem: #24581685
  Zeyl: #23769701
  Zûl: #23769676
 • Türk göçlerinin doğu yönünde devam ettiği asırlarda Çin'de kurulan Chou devletinin (M.Ö. 1050-256) Türklerle ilgisi üzerine dikkat çekilmiş, hükümdar sülâlesinde Gök dini, Güneş ve yıldızların kutlu sayılması gibi inançlarla, askerî kuvvette harp arabalarının bulunması ve devletin daha çok Türklerle meskûn bölgede (Şen-si, Batı Şan-si, Kan-su) kurulmuş olması çeşitli ilim dallarından bazı bilginleri (F. Hirt, B. Karlgren, Ed. Chavannes, J. C. Anderson, R. Wilhelm, W. Eberhard vb.) bu hanedanın aslen Türk olabileceği, veyahut devlette Türk unsurunun hâkim bulunduğu düşüncesine sevk etmiştir.
 • Arayıp sormasanda
  Unuttum seni sanmaaa
 • 380 syf.
  Ben Newton'cuyum arkadaş. Newton'un fizik basittir: F=m.a :DD

  Yazarın yeni fizik diye tabir ettiği temelde iki kuramina etkin olduğu görelilik ve kuantum kuramlari... Anlasilmasi zor konular açıkçası. Beyin yakan konular. Ancak bir o kadar da ilgi çekici...

  Alisageldiği üzere geçmiş-simdi-gelecek diye düz bir çizgi olarak anladigimiz zamanin aslında göreceli olmasi üzerine sanırım bir hafta kafa yorulur. Ya da her şeyin bir nedeni var diyoruz ve bu çok mantıklı geliyor ancak atom altı parçacıklara baktığımızda, onlarin oldukça nedensiz ve ongorulemeyen hareketler içerisinde olduklarıni görüyoruz. Ve bunun gibi nice beyin yakan konular.

  Yazarın varmak istediği nokta bu yeni fizigin alışılmış tanrı anlayışına yeni boyutlar getirdigi. Tanrıyı dinlerle değil bilimle bulabilecegimiz. Anladigim kadariyla da bazı bilimsel bulgular neticesinde (büyük patlamanın zamanlaması biraz sassa her şey çok farklı olurdu yada hiç olmazdı gibi) bir Tanrının olduğunu düşünüyor yazar ancak bu düşündüğü tanrı, doğa yasalarını çiğnemeyen, varolan dinlerin tanrı anlayislarindan farklı bir Tanrı...

  Beynimi yakmak istiyorum diyorsanız keyifli okumalar ;)
 • OLAY ÖZETİ
  02.12.2009 tarihinde Emniyette, A.M ve F.M 'nin , M.M 'yi öldürüp evin bahçesindeki kümesin altına gömdükleri ihbarı gelmiştir. M. M'yi öldürüp kümesin altına gömdükleri öne sürülenler M. M 'nin babası ve dedesidir. M.M henüz 16 yaşındadır ve kayıptır. Adli makamlarca evin bahçesindeki kümesin altındaki yaklaşık 10 cm yüksekliğinde beton kırılmış ,1.60 metre derinlikte M'nin sağ eli görülmüş, 1.90 metrede oturur vaziyette ,dizleri karnına doğru çekilmiş ,elbiseleri üzerinde,eşarplı,elleri kelepçe şeklinde iple bağlanmış vaziyetteki M.M 'nin cesedine ulaşılmıştır . Adli Tıp Kurumu raporuna göre, ölüm, canlı olarak toprağa gömülerek boğulma sonucu gerçekleşmiştir. Rapora göre, yemek borusu boyunca kum ve küçük taş parçacıkları ,lümen boyunca kum bulaşığı canlı canlı gömüldüğünü göstermektedir. Canlı gömülmeye bağlı mekanik asfiksi sonucu öldüğü anlaşılmıştır. M.M., toprağın altında yaşamak için adeta çırpınarak eziyet çeke çeke ölmüştür. Elleri kelepçe şeklinde iple bağlanmıştır. Toprağın altında can çekişmesi dolayısıyla dişler dökülmüş, dişlerinden ikisi ağzının içinde bulunmuştur. El turnalarından biri hariç hiç birinin yerinde olmadığı ,döküldüğü görülmüştür. Toprağın altında hayatta kalabilmek için çırpındığı, bütün insanı refleksleriyle yaşam mücadelesi verdiği,toprağı kazmaya çalıştığı ,bu nedenle tırnaklarının söküldüğü ,nefes almaya çalıştığı , ağzına giren toprak ve taş parçacıkları nedeniyle dişlerinin döküldüğü ,ciğerlerine kadar toprak yuttuğu ,tarifi imkânsız acılar içinde eziyet çekerek vahşice öldürüldüğünün anlaşıldığı tespit edilmiştir.

  M.M. ,kardeşleri, annesi ,babası hep birlikte dedeleri F.M . ile birlikte ikamet etmektedirler.Dede F.M. aşırı agresif ve despotik bir kişiliğe sahiptir. Ailedeki oğlan çocuklarının aksine kız çocuklarından hiçbiri okula gönderilmemiş ,eğitim hakkından yoksun bırakılmaları yanında sokağa dahi çıkmalarına izin verilmemektedir. 2009 yılının ocak ayında , dede F.M ,M.M 'yi evin kapısının önünde bir oğlan çocukla konuştuğunu görmüş,bu olay üzerine M.M'yi ölümle tehdit ederek döverek evin balkonuna bağlamıştır. Bu olay üzerine, M.M. dedesinden şikayetçi ölmüştür. Eylemi nedeniyle Asliye Ceza Mahkemesinin 2009/82 E sayılı 2009 /244 K sayılı ilamıyla 10 ay hapis cezasına çarptırılan ve silahına el konan dede F.M. ,M.M 'ye düşman olmuş, üzerinde ağır baskı kurmuş,"ya kendini öldür ya da ben sana kötü şeyler yapacağım,seni öldüreceğim" demeye başlamıştır.
  M.M 'nin öldürülmesinden bir gün önce dede ve baba ,M.M'yi alıkoyarak bütün aileyi başka bir yerde kalmaları için göndermişler, giderlerken sanık sanık dede kümesi tamir edeceğim diyerek M.M.'nin annesine fırından tahta getirmesini söylemiş,anne tahtaları getirmiş, bahçeye bırakmıştır. Aile gittikleri yerde bir gece kalıp ertesi gün döndüklerinde kümesin tabanına beton döküldüğünü görmüşlerdir. Annesi M.M'yi bulamayınca dedeye sormuş o da M.M'nin evden kaçtığını ,kendilerinin de kayıp ihbarıyla polise başvurduklarını söylemiştir. Oysa polise herhangi bir başvuru yoktur. F.M. aile bireylerinden çevreye rezil olmamak için Antalya'ya eniştesinin yanına gönderdiklerini söylemelerini istemiştir. Poliste ve savcılıkta susma haklarını kullanan sanıkların mahkemedeki beyanları çelişkili ve tutarsızdır. Kovuşturma aşamasında sanık dede ,suçlamaları inkâr etse de diğer sanık ve tanıklar ,sanık dede F.M.'nin M.M'ye had safhada baskı ve işkence uyguladığını,defalarca"kendini öldür, öldürmezsen ben seni öldüreceğim" dediğini,dava açılınca da geline ve oğluna ,suçu üzerlerine almaları için baskı yaptığını anlatmışlardır. Mahkeme,babaya ve dedeye ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası vermiş,iyi hal indirimi uygulamamış ve bu karar kesinleşmiştir.