Bilmiyorum, hiçbir şey bilmiyorum, işte bu beni tüketen şey. Hiçbir fikrim yok…
• Bay Rogers
Bay Rogers’ın bu sözleri kitabı bitirene dek beynimde dolaşan sözler oldu. Çünkü öyle müthiş bir kurgu vardı ki tahmin yürütmek imkansız hale geliyordu.
Agatha Christie yani polisiye romanlarının kraliçesi ; yine muazzam bir eserle karşımıza çıkıyor.
On Küçük Zenci, Agatha Christie'nin  yazdığı romanlar içinde en çok satan romandır. Ayrıca dünya çapında milyonlarca okuyucuya ulaşmış en çok okunan kitaplar arasında 6. sıradadır.
Kitabın  asıl adı "And There Were None"-“Ve Hiç Kimse Kalmamıştı” şeklindeyken Agatha Christie, bu kitaba  ilk önce  "On Küçük Zenci" adını vermiş, daha sonra ırkçılıkla karıştırılacağını düşünerek "On Küçük Kızılderili" adını koymakta karar kılmış ve sonra adını tekrar değiştirmiş.

Kalın bir kitap değil. Diğer polisiye romanlarının aksine sayfa sayısı çok az. Buda şunu gösteriyor; aşırı ayrıntıya, gereksiz betimlemeye, yoğun cümlelere girilmeden de; sade, yalın bir şekilde polisiye yazılabiliniyormuş.kitabın kurgusu müthiş okumaya başladığınız an sizi içine çekiyor.

Kitabın konusu genel itibariyle şöyle;
Her birinin gizledikleri ve korktukları sırları olan on kişi, Zenci Adası’ndaki ıssız bir malikâneye davet edilirler. Ancak malikâneye giden grubu bir sürpriz beklemektedir, ev sahibi ortalarda yoktur. Geçmişlerindeki karanlık sırlardan başka hiçbir şeyleri olmayan bu insanlar adada mahsur kalmışlardır. Konuklar bir süre sonra gizledikleri sırları birbirlerine anlatırlar. Ve teker teker ölmeye başlarlar...
(ARKA KAPAK YAZISINDAN)

İşin can alıcı kısmı şu: Adada 10 kişi var. Bu on kişi dışında adada hiç kimse yok. Yani katil içlerinden biri ama kim olduğunu bilmek imkansız.

Şu an Puhu TV de yayınlanan ve Onur Saylak’ın yönettiği Şahsiyet dizisinde de katilin cinayete başlama sebebi hemen hemen aynı. Bir hastalığa yakalanması ve mahkemelerin adil ceza vermemesi...
Dizideki katilimiz Agâh Beyoğlu şöyle diyor :
Yok haksız tahrik, yok iyi hal… İndire indire bir madalya takmadıkları kalmış sana. Her zamanki gibi gereği düşünülmüş de gereği yapılmamış o mahkemede.

Kitaptaki katilimiz de şöyle diyor ;
Her şey böyle başladı, izleyeceğim yol önümde belirmişti. Bir değil, bir dizi cinayet işlemeyi kararlaştırdım. Yasaların penceresinden kurtulan suçluları ben cezalandıracaktım.

Okumanızı tavsiye eder iyi okumalar dilerim.

Niye kaybettik biliyormusun ? Durup durup sevdiğimizi söylediğimiz için kaybettik. Her kavgadan sonra haklıda olsak özür dilediğimiz için kaybettik. Her allahın günü onu sevdiğimizi anlatan uzun mesajlar yazıp yolladığımız için kaybettik. Yolda yürürken o mesaj atarda geç cvp veririm diye telefonun sesini açtığımız için kaybettik. Kendi gururumuzu hiçe saydığımız için kaybetik ` Siz kazandınız . Gelin madalya verelim...

Billie Jean King
Amerikalı eski tenisçi. Sporda cinsiyet ayrımı yapılmamasının savunucularındandır. Tarihin en önemli kadın atletlerinden biri , kadın sporcuların eşit haklarda yarışabilmesi için savaştı. Yirmisi Wimbledon`dan olmak üzere 67 madalya kazandı.

Toplumsal cinsiyet, bazılarının sadece bronz madalya için mücadele edebileceği bir yarıştı.
-Yuval Noah Harari

Sakın bana ben de sevdim deme. Seninki sevgi değil, hınç. Hınçla sevilmez. Yok haksız tahrik, yok iyi hal… İndire indire bir madalya takmadıkları kalmış sana. Her zamanki gibi gereği düşünülmüş de gereği yapılmamış o mahkemede.

Şahsiyet...

Can Kurt, bir alıntı ekledi.
 14 May 17:51 · Kitabı okuyor · Beğendi

Annemin cenazesınden birkaç gün sonra dedem şöyle dedi:
"Aleksey, sen benim boynuma asılı bir madalya değilsin, boynuma yük oluyorsun. Burada artık sana yer yok. Artık hayata atılmalısın."
Bende böylece hayata atıldım iste.

Çocukluğum, Maksim Gorki (Sayfa 328)Çocukluğum, Maksim Gorki (Sayfa 328)

Jesse Owens III
Kısaca Owens, uzun atlama ve koşu dahil 4 dalda altın madalya ve uzun yıllar etkisi sürecek rekorlarla Berlin Olimpiyatlarından ayrılmış ve Hitler’in Aryan ırkı üstündür düşüncesini çimlere gömmüştü.

12-18 Mayıs Hemşireler Haftası
Her sardığım ve iyileştirdiğim yara, benim için küçük bir madalya olucak.
Safiye Hüseyin Elbi (ilk türk hemşire)

Hakkı, bir alıntı ekledi.
11 May 23:23 · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Insan, Hürriyet ve Menfaat
Liberalizmin öngördüğü Akli iklimde çıkarlar bütün düşüncelerinizi mahkum etti zenginlik elde edilecek en büyük nimet olarak görülmeye başlandı.Hayattaki başarı para ile ölçülmeye başlandı.Maddi kazanç sağlama çabası banka sanayi ve ticaretin İnsanın bütün faaliyetlerine de yansıdı.Rütbe ünvan madalya sosyal mevki gibi bencil menfaat ve tahminler peşinde de koşuluyor.

Başarının Sırları, Alexis Carrel (Sayfa 23)Başarının Sırları, Alexis Carrel (Sayfa 23)

İlk defa belki, madalya alıyorum.
İlkndefa plaket veriyorlar
Büyük bir onurla taşıyorum.
Kocaman bir Aşk ile yanıyorum
...
K.TATAROĞLU