Zeynep Erdemir, Benim Uzak Yıldızım'ı inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · 8/10 puan

BENIM UZAK YILDIZIM

Kendi halinde bir ogretmen ve herkesin bildigi sair bir annenin ikinci cocugu olan Tarver Merendsen. Gezegende herkesin annesinin de siirlerinden bildiği ve gormek icin geldigi ciceklerle dolu harika bir kir evinde yasayan, abisinin askerlik gorevinde hayatini kaybetmesiyle kendini abisinin yerine koyup asker olan ve savas alanlarinda genc yasinda hayatta kalma mucadelesiyle bircok madalya biriktiren Tarver Merendsen. Ikarus ve benzeri uzak gemilerindeki kendinden yuksek konumda olan insanlarin arasinda yalniz kaldigi sirada, o balo salonunda, babasindan baska kimsesi olmayan, prensesler gibi yetisen ve yanina kimsenin yaklasamadigi ulasilmaz Lilac Laraux.
Hikaye ; bu iki gencin birbirlerine karsi koyamadiklari bir cekimle verdikleri savasin yani sira, karsilasmalarindan birkaç gun sonra Ikarus'un hic yasamin olmadigi bir gezegene dusmesiyle basliyor. Hem birbirlerinden nefret etmeye calisip hemde bilmedikleri gezegende hayatta kalmak ve o gezegenden kurtulmak icin ellerinden geleni yapıyorlar taki ki...Dunya duzen kurulumu distopya uzerine fakat kitabin baslangicindan itibaren cok fazla distopya icerigi goremedim ben distopyadan ziyade anlatilan ask hikayesi cekti beni.kitabin sonuna  dogru distopya kurgusu kendini hissettirmeye basladi. Yine de cok cok cok fazla begendim. Koca gezegende sadece Lilac ve Tarver! Bence harikaydi. simdi neler olacak diye dusunmektense siradaki kitabi okumaya baslayabilirim

Burada paylasim yapilinca madalya mi takiliyor insanlar bir yaris halinde gibi alintilar incelemeler yazip duruyor sacma bence , ego tatmini icin sanirim

Stephen William Hawking Kimdir?
Stephen William Hawking, 1942 tarihinde Oxford- İngiltere'de dünyaya geldi.Stephen Hawking sekiz yaşındayken ailesiyle birlikte Londra'nın yaklaşık 20 mil kuzeyinde bulunan St. Albans'a taşındı. On bir yaşındayken St. Albans Okulu'na ve ardından Oxford Üniversitesi Koleji'ne gitti.

Hawking, babasının tıp okuması konusunda ısrar etmesine rağmen, Matematik eğitimi almak istedi. Matematik Bölümü, okuduğu kolejde mevcut değildi, bu yüzden onun yerine Fizik Bölümüne geçti. Üç sene sonra Doğal Bilimler alanında birinci sınıf onur derecesi aldı.Profesör Stephen Hawking'in on iki onursal derecesi vardır. 1982 yılında CBE ödülüne layık görüldü.Birçok ödül, madalya ve nişan sahibidir. Royal Society'nin ve ABD Ulusal Bilimler Akademisinin bir üyesidir. Stephen Hawking'e 21. doğum gününden kısa bir süre sonra ALS teşhis kondu. Tekerlekli sandalyeye ve iletişim için bilgisayarlı bir ses sistemine bağımlı olmasına rağmen, Stephen Hawking evlendi ve uzun süre teorik fizik üzerine araştırmalarına devam etti.

Meşhur Eserleri?

Zamanın Kısa Tarihi

Ceviz Kabuğundaki Evren

Büyük Tasarım

Kara Delikler ve Bebek Evrenler

Herşeyin Teorisi

Uzay ve Zamanın Doğası

Benim Kısa Tarihim

Tubalasar, bir alıntı ekledi.
 14 Mar 16:11 · Kitabı okuyor

Ben para için savaşmadım vali bey. Aklımdan bile geçmedi para almak. Ben madalya almak için de savaşmadım. Ülkemin kurtuluşu için savaştım. Eğer parayla savaş kazanılsaydı ecnebiler Çanakkale de kazanırdı. Bir sürü paralı asker getirmişlerdi.

Eylülde Soldu Bu Çiçekler, Mahir Adıbeş (Sayfa 68 - Sam Yayınları)Eylülde Soldu Bu Çiçekler, Mahir Adıbeş (Sayfa 68 - Sam Yayınları)
Melike Düzen, bir alıntı ekledi.
14 Mar 15:12 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Büyüdükçe yaralarını gizlemeyi öğrendi çocuklar. Herkese göstermeye çalıştıkları, herkesten gizledikleri oldu. Kendilerinden bile. Günlüklerini yırtıp atma ihtiyacı hissettiler bir gün. Bir gün bütün yaralarını öylesine kamufle ettiler ki, değil düşman uçakları, kendileri bile yaranın yerini bulamadılar. Hani kıymetli eşyalarını saklayıp sonra sakladığı yeri unutanlar vardır. Yaralarını kamufle edenler bilmezler ki yaralarıdır en kıymetli şeyleri. Çünkü yaralar madalyalarıdır hayatın. Herkes zafer kazananları alkışlar ve madalya takarken, mağluplar, hayatın elinden gizlice alırlar madalyalarını. Galiplerin madalyaları kısa bir süre sonra vitrinlere konulurken, mağluplarınkiler tene kazınır ve bir ömür üzerilerinde kalır.

Bisiklet Dersleri, A. Ali UralBisiklet Dersleri, A. Ali Ural
Tubalasar, bir alıntı ekledi.
13 Mar 13:39 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yetmiyor ölüm acısı yoksul hayatlara
Çocuk tabutlarından madalya dağıtıyor devlet polise

Pervane, Şükrü ErbaşPervane, Şükrü Erbaş
Ceyhun Tansu Ebinç, bir alıntı ekledi.
10 Mar 16:58 · Kitabı okuyor

Hiroşima va Nagasaki
Nicholai, General'in hiç olmazsa Japon Savaş Suçları Komisyonu önünde ifade vermek gibi bir küçüklüğe düşmediğini düşünerek teselli buluyordu. Bu komisyonda adalet öylesine tersine dönmüştü ki, Avrupa’da Alman ve İtalyan kökenli Amerikalılar kollarını sallayıp dolaşırlarken, burada Japon-Amerikalılar temerküz kamplarına gönderilmekteydi. Oysa Nisei, askerleri Amerikan ordusuna sadakatlerini herkesten fazla kanıtlamış, en fazla kayba uğrayan ve en çok madalya alan birlik oldukları halde, Japon kuvvetleriyle karşılaştıkları zaman bağlılık gösterip göstermeyeceklerinden kuşkulanıldığı için sürekli aşağılanıp hakarete uğramışlardı. Japon Savaş Suçları Komisyonu da işte bu ırkçı ve insanlık altı saplantıların kölesiydi. Savaşta yenildiğini bilen ve barış isteğinde bulunan bir ülkenin üstüne uranyum bombası atmayı uygun gören, ikinci ve daha büyük platin bombasını ise yalnız ve yalnız bilimsel deney amacıyla atan insanlık-altı saplantıların.

Şibumi, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 131)Şibumi, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 131)
Yasin Küçükbaş, bir alıntı ekledi.
09 Mar 19:31

Yaşamın bir yılının ne olduğunu mu merak ediyorsun:Bu soruyu yılsonu sınavında başarısız olmuş bir öğrenciye sor.Yaşamın bir ayı:Bu konuda erken doğum yapmış,bebeğini sağ salim kollarına almak için kuvözden çıkmasını bekleyen bir anneyle konuş.Bir hafta:Ailesine bakmak için bir fabrikada ya da maden ocağında çalışan bir adama sor.Bir gün:Kavuşacakları günden başka bir şey düşünemez olmuş aşıklara sor.Bir saat:Asansörde mahsur kalmış bir klostrofobiğe sor.Bir saniye:Bir araba kazasından kıl payı kurtulmuş bir adamın yüzündeki ifadeye bak.Ve saniyenin milyonda birini olimpiyatlarda uğruna ömrünü verdiği altın madalya yerine gümüş madalya almış atlete sor.

Keşke Gerçek Olsa, Marc LevyKeşke Gerçek Olsa, Marc Levy