RAŞİT ÇAYIRLI, Mağdurun Dili'yi inceledi.
09 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitabın ismindeki "mağdur" kelimesi kendini dışlanmış, aşağılanmış, görmezden gelinmiş hissedenleri kastediyor. İncelediği eserler Cemil Meriç hariç roman. Bu türden mağdurların ana karakterler olduğu eserleri masaya yatırıyor. Yazarların biyografisini göz önünde tutarak roman kişilerinin psikolojik analizini yapıyor Nurdan Gürbilek.

Ayşe Y., Mağdurun Dili'yi inceledi.
07 May 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Nurdan Gürbilek, "Mağdurun Dili" adlı kitabında edebiyatın mağdurlukla ilişkisini masaya yatırıyor. Gürbilek eserinde, kendi ifadesiyle "mağdurluğun, adına edebiyat dediğimiz anlatma deneyimini nasıl biçimlendirdiğini, ama edebiyatın da adına mağdurluk dediğimiz duruma nasıl bir ışık düşürdüğünü anlamaya" çalışıyor. Bunu yaparken Türk edebiyatının çok yakından tanıdığımız yazar ve eserlerinden istifade ediyor: Oğuz Atay /Tutunamayanlar, Cemil Meriç /Jurnal, Yusuf Atılgan /Anayurt Oteli ve Aylak Adam. Nurdan Hanım eserinde Türk edebiyati dışında bizim yazarlarımızın beslendiği önemli bir kaynak olan Dostoyevski'den ve eserlerinden de sıklıkla bahsediyor. Ve son olarak Nurdan Gürbilek'in dili; zengin, akıcı, anlaşılır, su gibi akan bir dil. Adı geçen yazarlara farklı bir açıdan bakmak isteyen herkese tavsiye ediyorum.

Ayşe Y., bir alıntı ekledi.
07 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Aylak Adam ve Anayurt Oteli-Zebercet
"Dışlanmışlıktan olduğu kadar gücenmişlikten, gurur yarasından olduğu kadar kibirden de yapılma yeraltı kişiliğini sanki aylak adamıyla Zebercet arasında bölüştürmüş gibidir Atılgan. Aylak adamı gerçek sevgi peşinde koşan bir özgür ruh, Zebercet'i cani olarak görmeden önce sormak lazım: 'Tek bir kadına, erişilmez bir kadına' olan büyük tutkusu, kendini ısrarla başkalarından ayırma telaşı, bir türlü iyileştiremediği gurur yarası, nihayet kıpkızıl öfkesiyle Zebercet'i de içinde taşımaz mı Atılgan'ın aylağı? Edebiyatın bütün anlaşılmamış kahramanlarının içinde, sürüden dışlanmış, hak ettiği yeri bulamamış, bakış darbeleriyle yaralı bu gücenmiş figürün içinde kırılgan, ama bir o kadar da öfkeli bir Zebercet yok mu sahiden?"

Mağdurun Dili, Nurdan Gürbilek (Sayfa 172)Mağdurun Dili, Nurdan Gürbilek (Sayfa 172)
Ayşe Y., bir alıntı ekledi.
07 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Sıradışı Olmak
"Sıradan insanın sıra dışı olana hınç duyduğundan söz ediyordu Nietzsche. Doğru, ama sıra dışı olmanın, büyük tutkuların, güçlü beklentilerin problemsiz olduğunu kim söyleyebilir?"

Mağdurun Dili, Nurdan Gürbilek (Sayfa 171)Mağdurun Dili, Nurdan Gürbilek (Sayfa 171)
Ayşe Y., bir alıntı ekledi.
 07 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Trajik ve Patetik kavramları
"Trajik, kaçınılmaz kadere başkaldıran kahramanın bu seçimi yüzünden çektiği acıyı anlatırsa, 'patetik' daha baştan kaderin sillesini yemiş, masum ya da korumasız, öksüz ya da yetim, düşmüş ve ezilmiş olanın haksız yere çektiği, çaresizce kabullendiği acıyı anlatır. Bir bakıma talihsizlerin, güçsüzlerin, zavallıların alanıdır Pathos. Shakespear'de Hamlet trajikse, Ophelia patetiktir.Kral Lear trajikse, Cordelia patetiktir. Ya da Dostoyevski'de Suç Ve Ceza"nın Raskolnikov'u trajikse, İnsancıklar'ın kimsesiz küçük Nelli'si patetiktir. Halit Ziya'nın Aşk-ı Memnu'sunda kendi kötü sonunu hazırlayan Bihter trajikse, Nihal'e duyduğu karşılıksız aşkı içine gömerek tükenip giden biçare Beşir patetiktir."

Mağdurun Dili, Nurdan Gürbilek (Sayfa 59)Mağdurun Dili, Nurdan Gürbilek (Sayfa 59)
Ayşe Y., bir alıntı ekledi.
07 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Acı Anlatılabilir mi?
"Herkes birikmiş bizi seyrediyor. Dağılın! Kukla oynatmıyoruz burada. Acı çekiyoruz!

Mağdurun Dili, Nurdan Gürbilek (Sayfa 49)Mağdurun Dili, Nurdan Gürbilek (Sayfa 49)
Noir, bir alıntı ekledi.
28 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dostoyevski'ye borçlu olduğunu söyleyen birçok yazardan biri Nietzsche'ydi. Yeraltından Notları Fransızca çevirisinden 1887'de, henüz 23 yaşındayken okumuştu. Bir mektubunda Yeraltından Notların kendisi için değerli bir ruhsal malzeme içerdiğini, Dostoyevski'nin ona bir şeyler öğreten "yegâne psikolog" olduğunu yazar.

Mağdurun Dili, Nurdan GürbilekMağdurun Dili, Nurdan Gürbilek
Noir, bir alıntı ekledi.
27 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Romantiklerden Dostoyevski'ye, Nietzsche'den varoluşçuluğa modern yazının temelindeki kızgınlık, toplumsal yaşamın üzerinde yükseldiği ikiyüzlü sözleşmeye, sahte ahlaka, etiket düşkünlüğüne yönelik öfke Atılgan'ın romanlarının da temel özelliklerinden biridir. Zaten romanın aylak kahramanı toplumsal yalana, biçimsel erdeme, ikiyüzlü ahlaka meydan okuduğu ölçüde benzer sıkıntıları yaşayanların gözünde bir "aylak adam" olarak kahramanlaşır.

Mağdurun Dili, Nurdan GürbilekMağdurun Dili, Nurdan Gürbilek
Noir, bir alıntı ekledi.
27 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kahramanının ikiyüzlü toplumsal değerlere, bu değerleri içselleştirmiş sıradan ötekilere yönelttiği sert suçlamalarla zihnimize yer etmiştir Aylak Adam: "Küçük kumarlarınız vardır... Biliyorum sizi. Küçük sürtünmelerle yetinirsiniz. Büyüklerinden korkarsınız. Akşamları elinizde paketlerle dönersiniz. Sizi bekleyenler vardır. Rahatsınız. Hem de kolay rahatlıyorsunuz. İçinizde boşluklar yok." Eviyle işi arasında gidip gelen insanları, romanda sık sık tekrarlanan deyişle "elipaketliler"i, onların ikiyüzlü ve tekdüze, sıkıcı ve sahte yaşamını, özellikle de orta sınıfın yapay huzurunu hedef alır suçlama. İnsanlar rahattırlar ("Onlar kalıplarının içinde rahat. Onlardan değilim ben"), kolay olanı seçmişlerdir ("ne kolaydı onlara uymak!"), gösterişe önem veriyor, yapmacık davranıyor, başta kendileri olmak üzere herkesi kandırıyorlardı.

Mağdurun Dili, Nurdan GürbilekMağdurun Dili, Nurdan Gürbilek