Rukiye Kaya, bir alıntı ekledi.
20 saat önce · Kitabı okumayı düşünüyor

Dinlesen dünyayı, duyacaksın: Insanoğlu insan, siktir git buradan! Ama inat edersin. Yaşayacaksın. Yer çekimi var. Gidecek bir yer yok. Sürekli olarak kovulduğun, seni yutmak için sarsılıp yarılan bu dünyada yaşamaktan başka çaren yok. Mars çok uzak! İnsanın dünyaya üzerindeki yaşamı bir rodeo. Hortumlar, çığlar, sellee,depremler. Elinde kürek savaşırsın. Burası benim evim diye bağırırsın. Siktir! Burası bir ev değil. Burası hiçbir şey değil! Dünya, insanın kabuğu değil. Burası bizim yuvamız değil. Biz, yer çekimiyle dünyaya zincirlenmişiz. Kim bilir nerden kovulduk? Cennet mi? Hiç sanmıyorum! Hem de hiç?

Ziyan, Hakan Günday (Sayfa 17 - Doğan Kitap)Ziyan, Hakan Günday (Sayfa 17 - Doğan Kitap)
Kemal Albayrak, Şu Acayip Işık ve Renk'i inceledi.
21 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Uzay hesaplamaları gözünüzü korkutuyorsa bilimadamları nasıl Mars ve Ay üzerine düşünebiliyor diyorsanız basit bir dille anlamanızı sağlayacak. En azından Einstein şoförü kadar bilgi edineceksiniz

Abdullah SAFİDEMİR, bir alıntı ekledi.
19 Mar 23:57 · Kitabı okuyor

Çok sayıda küçük sevgi davranışı Venüs için bir tek büyük olgudan daha değerlidir.

Venüs Ateşli Mars Buz Gibi, John Gray (Sayfa 72 - Altın Kitaplar Yayınevi)Venüs Ateşli Mars Buz Gibi, John Gray (Sayfa 72 - Altın Kitaplar Yayınevi)

Dört kere Kürt

Dört kere Kürt/çokça yalnızlık eder/epeyce zulüm/sağlamasız bir hayat/batıda linç/doğuda işkence/sınır ötesi yalnızlık/araya sıkışmış ben eder/ben eder dört kere Kürt/heder eder/beter eder

Bedenim ağır bir linç halinde/devlet kudretini sınıyor etimde/ey yalnızlığıyla yüzümü kapatan ağır Kürtlük halim/tekil halim/mazlum halim/yalnız halim/esmer halim/halsizliğimBirkaç dil birden ele veriyor kimliğimi/bir dil bir asla insan etmiyor coğrafyamda/her dilde ayrı bir ölüm halindeyim/her dilin sözlüğünde/şaki bir insan haliyim/eşkıyayım/bölenim/yalnızım/tekilim/tekin değilimEy aşkları dörde bölen zaman/bir ülkenin doğu kesiminde kart kurt/bir ülkenin batı kesiminde ağır irani bir istila/bir ülkenin kuzey batısında kimliksiz/bir ülkenin ise kuzeyinde yaşayan/napalm ve kimyasal mağduruyum/kürdüm/mülteciyim/şikâyetçiyimDörde bölündü çığlığım/dört dilde milli marş/dört dilde milli bütünlük/dört dilde vatana sadakat/dört dilde asker/dört dilde Müslüman/dört dilde de kendime düşmanım/Dörde bölündü bedenim/elim kesilse hissetmiyor öbür elim/gözlerim çıkarılsa/şükür halinde dilim/dilim koparılsa/alkışlar ellerim/ağır bir travma halindeyim/dört kat ağır yalnızlık/dört kat ağır müebbet/dört kardeşin zulmü altındayım/yalnızım/dört kere yalnızım…

Çetin Yılmaz

Lola Lux, Artemis'i inceledi.
16 Mar 17:25 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Vaktinde Marslı'yı okuduğumda kitaba bayağı bir hayran kalmıştım. Yazarın bilimsel dili olsun, zekice yazılmış mizahi tarafı olsun, Mark Watney olsun kesinlikle çok sevmiştim. Artemis'in çıkacağını görünce de, yine efsane olacağını biliyordum.
Bu sefer hikayemiz Ay'da kurulmuş olan Artemis şehrinde, Jazz Bashara isimli Suudi bir kadın karakter ile geçiyor. Olayları Jazz'ın ağzından okuyoruz.
Öncelikle şunu söyleyeyim, Artemis'ten Marslı gibi bir hayatta kalma, uzayı karşısına alma mücadelesi falan beklemeyin. Artemis'te Ay bizi Mars gibi kıstırmıyor çünkü. Artemis'te yaşananlar ve karakterimizin istekleri bizim ana problemlerimiz olmuş durumda. Marslı'da olduğu gibi yine bol bol bilimsel bilgi içeriyor. Bazı yerlerde amacı, bazı yerlerde de sorunu anlamakta zorlandığım oldu. Çünkü yazarımız zeki ve bunu bilimsel yollarla vermeyi tercih ediyor. Kitabı anlamak ve olayları kaçırmamak için kendimi vererek okumaya özen gösterdim. Haliyle bu kitapta okuduğunuz 100 sayfa ile okuduğunuz başka basit bir kitabın 100 sayfası, kesinlikle bir değil.
Jazz Bashara'nın dilinden okuduğumuzu söyledim. Haliyle yaramaz karakterimizin düşüncelerini de bol bol okuyoruz. Benim bu kitabı beğenmemin nedeni, kesinlikle Jazz'in her durumda araya bir mizah katmasıydı. Ve bu öyle uyduruk bir mizah değil, gayet oturaklı, zekice bir mizah. Cidden güldüğüm yerler oldu, post-it yapıştırdığım sayfalar genellikle bayağı bir eğlendiren kısımlar beni. Ha şunu söyleyeyim, Jazz'in mizah anlayışı küfürlü. Eğer küfür sevmiyorsanız, pek memnun kalmazsınız.
Uzun lafın kısası, ben bu kitabı yine çok sevdim. Karakterimiz ve Andy Weir'ın yazım tarzı birbirine cuk olmuş, o yüzden beni kendine bayağı bağlayan bir kitap oldu. Eğer Marslı'yı okuyup sevdiyseniz, Artemis'i de seversiniz. Alıp okumanızı tavsiye ederim.

Büşra, bir alıntı ekledi.
15 Mar 22:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Mars'ta su aramak için bile harika teknolojiler üreten insanoğlunun, kendi okyanus sularının henüz çok küçük bir kısmını keşfetmiş olması da oldukça ironiktir.

Beyinde Ararken Bağırsakta Buldum, Serkan Karaismailoğlu (Sayfa 175)Beyinde Ararken Bağırsakta Buldum, Serkan Karaismailoğlu (Sayfa 175)
TSena_gl, bir alıntı ekledi.
15 Mar 21:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Alexander namı diğer Zander-Zahn. Z-A-H-N," dedi Mendez.
"Bu adam bir çeşit dahi," dedi Trammell, "Kolejde öğretmenlik yapıyor. Matematik ya da fizik veya başka bir şey."
Herkes ona döndü ve şüpheyle baktı.
"Bunu nasıl oluyor da bilebiliyorsun?" dedi Mendez.
Trammell, spor istatistiklerinden bahsedebilecek ve birdenbire milli marş okuyabilecek türde bir insandı. Fizik ya da felsefe gibi konularda bilgi almak için kimse ona dönüp bakmazdı.
Trammell kollarını iki yana açtı. "Ne var? Benim çocuğum o okula gidiyor."
"Sen boş zamanlarında banka mı soyuyorsun?" diye sordu Hicks.
"Çocuğum pek akıllı ve kolejde burslu okuyor."
"Zekasını annesinden almış olmalı," dedi Dedektif Campbell.
Hep beraber güldüler. Bu, günün ilk kahkahasıydı.

Sır, Tami HoagSır, Tami Hoag
Abdullah SAFİDEMİR, bir alıntı ekledi.
13 Mar 19:20 · Kitabı okuyor

Mars ile Venüs çarpışma için tasarlanmıştır. Yapacak çok işi olduğundan kadın bunalmıştır ve erkek dünyada umursadığı hiçbir şey yokmuş gibi kanepede oturduğu için kadın, öfkeye kapılır. Erkek adeta buz kesilir. Ona göre her şey ertesi güne ertelenebilir.

Venüs Ateşli Mars Buz Gibi, John Gray (Sayfa 59 - Altın Kitaplar Yayınevi)Venüs Ateşli Mars Buz Gibi, John Gray (Sayfa 59 - Altın Kitaplar Yayınevi)
Abdullah SAFİDEMİR, bir alıntı ekledi.
13 Mar 18:45 · Kitabı okuyor

Orta karar stresle, kadınlar konuşarak, erkekler dinlenerek başa çıkarlar.

Venüs Ateşli Mars Buz Gibi, John Gray (Sayfa 52 - Altın Kitaplar Yayınevi)Venüs Ateşli Mars Buz Gibi, John Gray (Sayfa 52 - Altın Kitaplar Yayınevi)
Abdullah SAFİDEMİR, bir alıntı ekledi.
13 Mar 18:42 · Kitabı okuyor

Erkek beyni, karşısındaki sorun ancak acil bir durum yaratınca ya da en azından kendisi şiddetli zorunluluk hissedince duygusal tepkiyi harekete geçiriyor. Bir kadın kadar duygusal şiddeti deneyimleme yeteneği vardır ama ancak ölüm kalım durumunda bu duyguyu yaşar.

Venüs Ateşli Mars Buz Gibi, John Gray (Sayfa 51 - Altın Kitaplar Yayınevi)Venüs Ateşli Mars Buz Gibi, John Gray (Sayfa 51 - Altın Kitaplar Yayınevi)