Bahar Öztekin, bir alıntı ekledi.
12 saat önce · Kitabı okuyor

“Beni harikalar diyarına götürdün,” dedi Martin feribotta. “Böyle insanlarla tanışmak hayatı değerli kılıyor. Beynim tümüyle işlerlik kazandı. Daha önce idealizme hiç değer vermezdim. Yine de kabul edemem onu. Her zaman bir gerçekçi olacağımı biliyorum. Sanırım benim doğam bu. Ama Kreis ve Hamilton’a cevap vermek isterdim ve sanırım Norton için de söyleyecek bir çift sözüm olurdu. Orada Spencer’ın herhangi bir şekilde zarar gördüğüne tanık olmadım. İlk kez sirke giden bir çocuk kadar heyecanlıyım. Biraz daha okumam gerektiğini görüyorum. Saleeby’ı iyice kavrayacağım. Spencer’ın karalanamaz olduğunu düşünüyorum hâlâ ve bir dahaki sefere kendim de katılacağım tartışmaya.”

Martin Eden, Jack London (Sayfa 399 - İlya Yayınevi)Martin Eden, Jack London (Sayfa 399 - İlya Yayınevi)
Barış VII, Martin Eden'i inceledi.
23 saat önce · Kitabı okudu · 10 günde · 9/10 puan

Hemen hemen en çok incelenen kitaplar arasında olması beni şaşırtmadı. İnsanın kalbine, oradaki en masum noktalara dokunan Martin Eden hakkında insan ister istemez birşeyler yazmak çizmek istiyor.

Konusu malumunuz üzere, gariban bir denizci olan Martin Eden'in gözünde elit ve yüksek kesimden olan Ruth isimli hanıma sular seller gibi aşık olması ve onunla hem kültür, hemde maddiyat olarak aynı seviyeye gelebilmek için (yazar olmak amacıyla) edebiyata dalması konu ediliyor.
Çok afedersiniz malın teki kitabının sonunu alenen yazdıgı için finalini bilerek okudum ben bu kitabı. Fakat böyle oldugu halde en son sayfalarda (evet en son, o ana kadar hala sanki devam edecekmiş gibi geliyordu, bu bile yazarın akıcı yazımının başarısıdır.) nefesimin tutuldugunu hissettim. Bu derece çarpıcı bir anlatım beklemiyordum.

Jack London'un otobiyografisi sayılan Martin Eden, unutamayacagım, hayatımda artık bir yeri olacak özel kitaplar arasına girdi. Etkisinden kolay kolay çıkamayacagınız, size çok şey kazandıracak, çok özel bir kitap Martin Eden. Bende daha önce okumadıgım için ciddi anlamda pişmanım.

CANSU, bir alıntı ekledi.
18 Mar 19:48

Tanrının çılgın aşığı, bir öpücük için her şeyi yapmalıydı, ama yılda otuz bin dolar için değildi.

Martin Eden, Jack LondonMartin Eden, Jack London
CANSU, bir alıntı ekledi.
18 Mar 17:18

Ama Ruth'un elleri yumuşaktı, annesininkiler ve ağabeylerininkiler de öyleydi. Bu onların sınıfının yüksekliği ve onunla kendisi arasında uzanan uzaklığın bir göstergesiydi.

Martin Eden, Jack LondonMartin Eden, Jack London
Nadide Duman, bir alıntı ekledi.
18 Mar 15:10

"Ayrılıklar insanın ruhunda bıraktığı acıyla anılır. Bu acı ruhların şekillenmesinden hayat görüşünün değişmesine; hatta insanın kendisini yenilemesine neden olur. Aşk ayrılığı ise ölümden daha şiddetlidir. İnsanı sersemletip hayattan soğutması bir yana tam bunalımların ortasında bırakır. İnsan bu durumda yapayalnızdır, kimsesizdir, elleri üşümüş, ayakları donmuştur; bedeni, aklı, beyni esrarkeşlere özgü alemlere dalmıştır."

Martin Eden, Jack LondonMartin Eden, Jack London
Ceyhun Ozan, Martin Eden'i inceledi.
18 Mar 15:00 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yarı otobiyografik nitelik taşıyan romanda Martin Eden'ın yazarlık hikayesi anlatılıyor. Çevirisi çok iyi ve çevirmen 146 tane sonnot iliştirmiş kitaba. Daha iyi anlamak için sonnotlar mutlaka olunmalı, çok faydalı olmuş. Yazar her ne kadar sosyalizmi eleştirse ve Nietzche'nin bireyciliğini övse de kitabın sonuyla birlikte tam tersini anlatmak istemiş. Hatta döneminde yanlış anlayan insanlar için de açıklamada bulunmuş. Müthiş bir edebi karakter olmuş Martin Eden. Anlatım zaten çok iyi. Kısacası herkese tavsiye olunur. Jack London okumaya devam, zira bir sürü kitabı var...

Nadide Duman, bir alıntı ekledi.
18 Mar 14:59

"Bitirdim
Notu bir kenara bıraktı elim.
Havaya asılı gölgeler gibi
Mor yoncalar arasında
Şarkı da,
Şarkıyı söyleyen ses de
Bitecektir yakında.
Bitirdim
Notu bir kenara bıraktı elim.
Çiğli çalılar arasında öten
Seher bülbülü gibi şakırdım
Bir zamanlar ben de;
Şimdi söndü nefesim.
Yorgun keten kuşu gibiyim
Gırtlağımda kalmadı sesim;
Büyük bir titizlikle bitirdim şarkımı.
Bitirdim.
Notu bir kenara bıraktı elim."

Martin Eden, Jack LondonMartin Eden, Jack London
Mustafa U., bir alıntı ekledi.
18 Mar 01:23 · Kitabı okuyor

Hakikat'i, Güzel'i, İyi'yi ağzından düşürmeyip kirleten, lekeleyen ve sonunda sırtını sıvazlayıp 'Aferin sadık köpeğim' diyenler. İğrenç herifler !

Martin Eden, Jack London (Sayfa 330 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Martin Eden, Jack London (Sayfa 330 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
CANSU, bir alıntı ekledi.
18 Mar 00:33

O hayatı yaşamakla meşgulken, onlar hayatı kitaplardan öğreniyorlardı.

Martin Eden, Jack LondonMartin Eden, Jack London