• 176 syf.
  Koşmasaydım yazamazdım, uyumasaydım kalkamazdım, çalışmasaydım başaramazdım, yapmasaydım olmazdı, gitmeseydim gelemezdim, okumasaydım bilemezdim, yazmasaydım anlatamazdım, anlatmasaydım anlamazdı, içmeseydim çıkaramazdım, yemeseydim ....(neyse bu kısmı boşverelim) masaydım, meseydim, masaydım, meseydim hep bi masaydım, meseydim. Hayatımızda her şey bir sebep sonuç ilişkisi. Herkesin kendine göre bir "masaydım"ı "meseydim"i var. Herkesin "masaydım"ı kendine özeldir ve sadece kendine o etkiyi yapabilir. Sevgili Haruki Murakami'nin ilham perileri koşarken gelip ona yarenlik ediyor. Yazdığı Roman konularının sabah erken saatlerde koşarken zihninde canlandığını söylüyor. Bazı insanların amuda kalkarak bu etkiyi yaratmaya çalıştığını düşünürsek koşmayı, daha geçerli ve yararlı bir eylem şekli olarak görmek hiç de kötü bir fikir sayılmaz kanımca.

  Bu kitap, sevgili yazarımızın tüm samimiyetiyle kaleme aldığı, okuyucu ile sohbet ederek yaptığı anlatıyı, tadından yenmez bir hale getiren çok kıymetli bir eser.

  Hayatta hepimizin olmazsa olmazı olan şeyler vardır. Önemli olan bunları bize hizmet edip hayatta ki başarılarımızı taçlandırak şekilde senkronize edip maksimum oranda fayda sağlamaktır. Bazı insanların en büyük başarısı okeyde taş çalmak olurken, bazılarının ise ay'a ayak basmak olduğu bir dünyada bu ikisinin arasında ki uçurum insanoğlunun kapasite bakımından ne kadar geliştiğini ya da gelişemediğini (evrilemediğini) gözler önüne seriyor. Önemli olan votka vişne, ya da votka elma değildir, bunu ne amaçla içtiğinizdir. Yani kaba taslak anlatacak olursam, her hangi bir amaca giden her yol mübah değildir. Amaçları taçlandırıp başarıya ulaştırmanın tek yolu kendinize uygun bir masaydım yada meseydim (bkz. üstte) bulmanızdır. Her hangi bir konu da uzman olmanın tek yolu, o konunun dibini görmektir. Yani o işte en iyi olun demek kolaydır ama en zoru bunu yapabilmektir. Bırakın inek desinler, dalga geçsinler. Onlar ertesi gün giyeceği şeyin provasını yaparken siz, ilgilendiğiniz konu da araştırma yapın, bilgi edinin, makele yazın, akıl yürütün. Bir zaman sonra siz kafanız bu bilgiler ile dolu bir uzmanken, onlar keşke elbise deneyip caka satacağımıza biraz okusaydık deyip dert yanacaklar. İş işten geçmemişse ne ala ama geçmişse, üzgün olmak bile işe yaramayacaktır. Şimdi kendinize sorun, sizin "masaydım"ınız nedir?

  Okuyan herkese teşekkür ediyorum.

  Not: Not yok

  Not not: Soruyu kendinize sorun bana değil.

  Not not not: Her çelişki bir yanılgı doğurur.
  (bunu şimdi uydurdum)