Merve, bir alıntı ekledi.
15 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Beni kıskıvrak yakalayan bir şeyin, sana dokunması bile gerekmez ya da tersi; senin için masumiyet olan şey, benim için suç olabilir ya da tersi; sende hiçbir etki yaratmayan şey, benim mezarım olabilir.

Kafka Okur Sayı 23, Kolektif (Sayfa 27)Kafka Okur Sayı 23, Kolektif (Sayfa 27)
Rogojin, 1914 inceledi.
 17 Mar 19:46 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

İlk kez Jean Echenoz okudum ve anlatımını çok beğendim. Bu kısa roman çok iyi bir yazar olduğunu düşündürüyor bana Echenoz'un. Kitap incelemelerinden birisinde kitabın orijinal adının 14 olduğu yazıyor, çevirmenin kitabın adının 1914 olarak basılması için yayınevi ile gerginlik yaşadığını söylüyor.

Roman, birinci dünya savaşından bir kesit. Karakterlerimiz eserin sonuna dek neredeyse hiç bir diyalogla karşımıza çıkmıyor. Anlatıcımız ise kim olduğunu şaşırmamıza sebep olan şeyler söylüyor bize, "biz" derken kimi kastettiği veya o bizdeki hangi kişi olduğunu anlamayabiliyoruz çoğu kez. Anlatım, uzun ve akan, neredeyse bilinç akışı diyebileceğimiz bir üslup akışından oluşuyor, cümleler cümlelere bağlanıyor, çok durmamaya çalışıyoruz.

Kitabın ilk bölümlerinde savaşa giden fransızların, onları savaşa uğurlayan halkın naif bakışını da görüyoruz : birkaç hafta sonra herkes geri gelecek diye düşünüyor insanlar. Neredeyse hiç biri dönmüyor. Dönenler kör, topal, kopuklar. Savaş gerçekten başlayınca yaşadıkları gibi doğal bir şekilde ölüyorlar, öldürülüyorlar, yanlış anlamalara kurban gidiyor, kurşuna diziliyorlar. Eserin sonuna dek hiç bir yakınlık duymadan hikayesini okuduğumuz anthime'nin kaderini ise görevini layığıyla yerine getiren bir top mermisi belirliyor. Anthime de bütün ölüler ve yaşamaya çalışanlar gibi bir hatıraya dönüşüyor. Bu soğuk ama etkili eserin anlatımının içinde bir yerlerde Gusev de karşıma çıkar dye beklemedim değil, ama Gusev ancak ve ancak bir Çehov karakteri olabilirdi zaten. 14'te Gusev gibiler için anthime'nin koluna dokunan top mermisi ölümden başka ne olabilirdi?

Kitabın bana göre dikkat çekici yanlarından birisi hayvanların hayatı ve ölümünün, dünyadaki varlığının ve hiçliğinin ve kıymetleri olmamasının yine aynı kaderle ölmeye ve öldürülmeye gönderilen insanlarla karşı karşıya ve iç içe kalarak ima edilmesi oldu. Masumiyet söz konusu olduğunda onlar da mazlumlar ve öldürmeye geldiğinde onlar da öldürüyorlar, ama onların yaşamı da insanlar için bir lezzet, bir iş gücü, bir araç, bir merhamet vesilesinden başka birşey değil.

hepimiz bu hengamede doğru veya yanlış yaşayıp kendi nihayetimize doğru döne yuvarlana, yıkılarak ve ayağa kalkarak gideriz....sağ kolumuza doğru yol alan bir top mermisinin havada katettiği yola bakarak hayatımızın kıymetini anlamaya, kavramaya çalışırız.. Bize sorulmadan bırakıldığımız bu hayat meydanında kurşunlar, tüfek sesleri, bombalar arasında yaşamanın ne kadar güzel olduğunu kendi kendimize fısıldamaya uğraşırız...bütün kıyametin, savaşın, tozun toprağın ortasında, elimizde kitabımız, kelimeleri seçmeye çalışarak, okuyarak bir başkasının hayatını, bize doğru yürüyen top mermisinin kulağımıza bırakacağı sese hazırlanırız. Sonra ise...

1914 ya da gerçek adıyla 14, bize o zamanlar yaşamak ve ölmek böyleydi ve şimdi de böyle diyor. Yani değişen birşey olmadığını hem kitaptan hem haberlerden ve herşey tanık olduğumuz sosyal medyadan anlıyoruz. İnsan nüfusunun artışı dışında çok fazla değişen birşey yok gibi: kurşunlar, bombalar, askerler, ölenler, hayvanlar, kaderi taşıyan top mermileri... Herşey çoğalarak aynı şeyi sürdürüyor gibi. Bu devranın içerisinde debeleniyor, anlamaya çalışıyor, yıpranarak bitap düşüyor ve nihayetinde teslim oluyoruz... Edebiyat işte bu hengame içerisinde bir teselli bir süre için..

Herkese iyi okumalar

sinem, Dikkat Yazılı Var'ı inceledi.
17 Mar 01:32 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı okurken ilkokul yıllarıma dönüverdim.Yazılı sorularına verilen çocukça cevaplar,doğru bildiğini düşünen çocukça bir ciddiyet ve muhteşem masumiyet dolu cümleler...

Bir daha hangi ana doğurur bizi bilmem ama bir daha bana aynı acıları yaşatmaya kimsenin gücü olmayacak. .
Ne şiirler zehirleyecek beni ne de o hüzün dolu bakışlar..

Aşkın saf Masumiyet tasimadigini çok derin yaralarla öğrendim. Şiirlerin aklı ne denli zehirledigini de.

Emre Kepenek, bir alıntı ekledi.
16 Mar 21:12 · Kitabı okuyor

demokrasinin risk altında olmasının nedenlerinden biri "özgürlük yorgunluğu" olarak adlandırılabilecek, çoğumuzun zorlukla kazandığımız, özel hayatin gizliliği, mahkemede kendimizi savunmak ve masumiyet karinesi gibi özgürlüklerimizin, adım adım elimizden alınmasını sükûnetle izlememiz şeklinde ortaya çıkan durumdur.

Modernite, Kapitalizm, Sosyalizm, Zygmunt Bauman (Say Yayinlari)Modernite, Kapitalizm, Sosyalizm, Zygmunt Bauman (Say Yayinlari)
Emine Beyza Kiraz, bir alıntı ekledi.
16 Mar 16:18 · Kitabı okuyor

Hayatın en mutlu anı
Aslında kimse, onu yaşarken hayatının en mutlu anını yaşadığını bilmez. Bazı insanlar kimi coşkulu anlarında hayatlarının o altın anını "şimdi" yaşadıklarını içtenlikle (ve sık sık) düşünebilir ya da söyleyebilirler belki, ama gene de ruhlarının bir yanıyla bu andan da güzelini, daha da mutlu olanını ileride yaşayacaklarına inanırlar. Çünkü özellikle gençliğinde, hiç kimse bundan sonra hiçbir şeyin daha kötü olacağını düşünerek hayatını sürdüremeyeceği gibi, insan eğer hayatının en mutlu anını yaşadığını hayal edebilecek kadar mutluysa, geleceğin de güzel olacağını düşünecek kadar iyimser olur.

Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk (Sayfa 84 - İletişim Yayınları)Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk (Sayfa 84 - İletişim Yayınları)
Gülçin başar, Pervane'yi inceledi.
16 Mar 07:41 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ahu gözler... dünyada olup biten herşey hem birbirini tamamlar hemde sürekli çatışma halindedir demiş yazar...Masumiyet kirlenmiş benliklerle çatışırken şekil değiştirsede özünden asla bisey kaybetmez

Keşke hayatta her şey, bir çocuğun gözlerindeki ve yüreğindeki masumiyet kadar saf ve temiz olsaydı. Belki o vakit, İşte o vakit, bir çikolatayla mutlu olabilirdik biz de.