Esra, bir alıntı ekledi.
46 dk.

"Para ile şöhreti, devletle serveti seven, bunların getirdiklerinden başka hiçbir şeyi sevmez."

Kültür ve Medeniyet, Nurettin TopçuKültür ve Medeniyet, Nurettin Topçu
Esra, bir alıntı ekledi.
1 saat önce

"Yeni antropoloji insanı "dik yürüyüşlü, düşünen hayvan" diye tarif ediyor. Onun dik yürüyüşlü oluşu belki bütün kâinata ve başka varlıklara hâkimiyetini sağlamak içindir. Belki de gururu ile üstünlüğünün alâmetidir veya her yönde hareketini kolaylaştırıcıdır. Kimbilir, belki de başını yıldızlara kaldırmak ve ellerini ALLAH'a açmak içindir."

Kültür ve Medeniyet, Nurettin TopçuKültür ve Medeniyet, Nurettin Topçu
Esra, bir alıntı ekledi.
 10 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Medeniyet kadından kullanılan veya tapılan bir nesne yarattı, ancak bu esnada, tek saygıdeğer özelliği olan şahsiyetini aldı. Anneliği ihmal ederek o, kadını, temel ve yeri doldurulamaz rolünde yoksun bıraktı."

İslam Deklarasyonu, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 64)İslam Deklarasyonu, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 64)
Murat Kökçe, bir alıntı ekledi.
13 saat önce · Beğendi

Teferruat Medeniyeti
Hele o kravat!... Halkın medeniyet yuları dediği bu nesne, neye yarar acaba!

Bütün Eserler 1, Osman Yüksel Serdengeçti (Sayfa 136 - Mabetsiz Şehir)Bütün Eserler 1, Osman Yüksel Serdengeçti (Sayfa 136 - Mabetsiz Şehir)
Ot Adam, bir alıntı ekledi.
 20 saat önce · Kitabı okuyor

"Din, medeniyet ve ilmin gelişimini engeller." şeklindeki genel hükme sadece bir tek dinin(Hıristiyanlığın) incelenmesiyle varılmış ve bir tek örnekten çıkarılan hüküm bütün dinlere genellenmiştir. Bu ise en zayıf ve çarpık akıl yürütme şeklidir.

İslam Nedir Muhammed Kimdir, Ali Şeriati (Sayfa 23)İslam Nedir Muhammed Kimdir, Ali Şeriati (Sayfa 23)

~ Ali Şeriati Okuma Etkinliği ~
'Sizi Rahatsız Etmeye Geldik'

Biz, Allah’tan başka sahibi olmayanlarız. Kimseye eyvallah etmeyen, kimseye biat etmeyen, bütün dogmalara, tabulara saldıran, kimsenin bir yerlere oturtamadığı bir garip kuşağız.
Bir demli çayın buğusudur şifremiz, ya da bir sigara dumanının kavisi. Nedensiz dalıp gitmelerdir muhabbetimizin en koyu anları. İç çekişlerimizle kurarız en uzun cümleleri.
Bizi sadece bizden olanlar anlar. Bizim konuşmalarımız da yalnızlık senfonisidir. Sessizdir, derindir, manalıdır. Biz, gözlerimizden tanırız birbirimizi, göz bebeklerimizdeki hüzünden, yorgunluktan tanışırız. ( Ali Şeriati )

Alışkanlık zincirlerini kırıp İnsanı 'öze-özüne dönüşe' davet eden merhum-şehid Ali Şeriati'nin İnsanlık Medeniyet ve İdeolojileri, özellikle de Çağdaş İslam Düşüncesi üzerine katılmış olduğu söyleşiler ve konuşmalarından oluşturulan yüze yakın eserini bulunur. Sosyolog kişiliği ile toplumun her kesimini etkilemeyi başarabilmiş, İslam'a olan kin ve düşmanlıkları hafifletebilmişti..Lakin kitaplarının gerekli ilgiyi göremediğini, belli bir güruh ve entelektüeller tarafından tanınan biri olması ve bunun bizlerde ki üzüntüsü nedeniyle okumak ve okumaya teşvik etmek gayesiyle böyle bir etkinlik vuku bulmuş oldu. Yaşadığı yerin, kültürü ve geleneksel din anlayışına, toplumun en büyük sorunlarından biri olan 'ilthaplanmış beyinlere-mühürlenmiş kalplere-yanlış din algısına' bir merhem aynı zamanda bir darbe niteliğine sahip, kitapları mevcut diyebiliriz. Temennimiz o dur ki; Müslüman topluluklar içerisine sızmış ve kabul buyurulmuş 'gayri yanlış din algısı' önkabullerinden sıyrılarak okunması ve üzerinde düşünülebilmesi... Bu sürece ve düşünceye katkı sağlayan Siyabend , ali bekdas ve HadRa 'ya sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Katılım sağlamak isteyenlerin yazardan okuyacağı kitabı yoruma bırakması ile liste oluşturulacaktır.

"Körler ülkesinde görmek idamlık suçtur" derdi Cenap Şahabettin.
Ali Şeriati de diyor ki ;"Okuyun, okuyun, çünkü mürekkebin akmadığı yerde kan akıyor."

Bizler de şöyle söylüyoruz; İnsanların ölümünü isteyen, insanlara zulmü, adaletsizliği reva gören ne varsa
biz bunlardan beriyiz, bizler, Allah'ın yeryüzünde Meleği vasıtasıyla Peygamberlerinin örnekliğinde, İnsanların birbiri ile geçimini-yaşamını, insanlığa yakışır vaziyette sürdürebilmesi için hakim kılmak istediği 'Adaletin' bekçileriyiz...

Etkinlik başlama ve bitiş tarihi
( 30 Mayıs - 30 Haziran )

~Katılımcılar~
1- Siyabend - Dinler Tarihi 1
2- Devrim - Kendini Devrimci Yetiştirmek
3- HadRa - Ebuzer / İslam ve Sınıfsal Yapı / Kadın (Fatıma Fatımadır)
4- seyit yesildag - Dine Karşı Din / İslambilim 1 / İslambilim 2 / İslambilim 3 / Öze Dönüş
5- Fırat Mişe - Kadın (Fatıma Fatımadır) / Anne Baba Biz Suçluyuz
6- salih - İnsanın Dört Zindanı
7- Melek - İnsan
8- Mine Arapoğlu - Sanat
9- ali bekdas - Ne Yapmalı
10- Gülnare - İnsanın Dört Zindanı / Kadın (Fatıma Fatımadır) / İslam ve Sınıfsal Yapı / Dine Karşı Din
11- Bay_X - Kendisi Olmayan İnsan / İnsanın Dört Zindanı
12- Ot Adam - İslam Nedir Muhammed Kimdir
13- Metin Özdemir - Kevir/ Bir Tarih Olarak Beliren Coğrafya

Betül yıldız, bir alıntı ekledi.
Dün 16:09 · Kitabı okuyor

İşte bugünkü dünya buhranının sebeplerinin kaynağı, ruhla madde, insanla eşya arasındaki, eşyanın zaferi ile neticelenen bu çatışmada bulunmaktadır.

Kültür ve Medeniyet, Nurettin Topçu (Sayfa 23 - Dergah yayınları)Kültür ve Medeniyet, Nurettin Topçu (Sayfa 23 - Dergah yayınları)
Betül yıldız, bir alıntı ekledi.
Dün 10:15 · Kitabı okuyor

İlim bir müzeyi andıran üniversite sarayının dört duvarı arasına hapsedilecek bir esir değildir

Kültür ve Medeniyet, Nurettin Topçu (Sayfa 37 - Dergah yayınları)Kültür ve Medeniyet, Nurettin Topçu (Sayfa 37 - Dergah yayınları)

Fesimi aldılar şapka verdiler
Birde şapka ücreti istediler
Fes çöpte para değil cepte
Kafa aynı kafa medeniyet getirmiş beyefendiler !