MELANOZ'un Kapak Resmi
MELANOZ, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okuyor

Kuran’ı Kerim’i seveceğiz, okuyacağız, onun ayetlerine tabi olacağız. Kuran’ı Kerim bizim ahlakımız, rehberimiz, şefaatçimiz olacak. Kuran’ı Kerim bizim davacımız olmamalı. “Ya Rasulullah! Ya Rabbi! Ben bu zatın evinde, duvarda bir çivide senelerce asılı durdum, duvardaki çiviye astılar ve ömür boyu hiç açıp okumadılar beni” diye Kuran’ı Kerim bizden davacı olmasın.

Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz, Mahmud Esad Coşan (Sayfa 65 - Server Yayınları)Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz, Mahmud Esad Coşan (Sayfa 65 - Server Yayınları)
MELANOZ, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okuyor

Efendimiz sav dünyaya meyletmeyi, bina yaptırmakla vakit geçirmeyi sevmiyordu. “İş bundan daha önemlidir. Çalışmak lazım, İslam’ı yaymak için gayret etmek lazım” diyordu.

Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz, Mahmud Esad Coşan (Sayfa 64)Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz, Mahmud Esad Coşan (Sayfa 64)
MELANOZ, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okuyor

Osman Gâzi oğlu Orhan Gâzi’ye vasiyetinde;
Benden ibret al evladım. Ben buraya bir zayıf karınca gibi geldim. Allah’ın yolundan ayrılma. Sakın haram yeme. Etrafına toplanan insanlara zulmetme. Ulemaya hürmet et. Allah’tan korkmayanı istihdam etme, hizmetinde Allah’tan korkmayan insanı tutma. Çünkü eğer o adamın vefası olsaydı, kendisini yaratan Allah’a vefa gösterirdi. Kendisini yaratan Allah’a vefa göstermeyen, ona kulluk vazifesinde vefakârlığını gösteremeyen ve O’na hıyanet eden insan sana da hıyanet eder. Sakın Allah’tan korkmayanı hizmetine alma.

Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz, Mahmud Esad Coşan (Sayfa 54 - Server Yayınları)Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz, Mahmud Esad Coşan (Sayfa 54 - Server Yayınları)
MELANOZ, bir alıntı ekledi.
Dün 03:41 · Kitabı okuyor

Madam Rosa bir köpek olsaydı, bugüne kadar onu kurtarmıştılar, köpeklere karşı hep daha iyi davranırlar, ama insanların acı çekmeden ölmeleri yasaktır.

Onca Yoksulluk Varken, Romain Gary (Emile Ajar)Onca Yoksulluk Varken, Romain Gary (Emile Ajar)
MELANOZ, Kağıt Ev'i inceledi.
13 Mar 11:49 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitaplarla adeta aşk yaşayan, her gördüğü kitabı satın alan, eski baskılar için gerektiğinde servetini harcayan, tuvaletinden banyosuna kadar evinin her köşesini kitaplarla dolduran ve böylelikle evinde yirmi bini aşkın kitap biriken bir kitap delisinin hikayesi kağıt ev. Öyle ki, kitapları muhafaza etmek için her yıl milyonlarını böcek ilacına, tahta kurularının temizlenmesine ve dolapların böceklerden arınması için özel boyalara harcamakta aynı zamanda. Kitap delisi bir insan, dilediğinde istediği kadar kitabı almak için yeterince zenginse ve kitap almak onun için bir tutku haline gelmişse onu ne durdurabilir ki?
Oldukça ilginç bir kitap. Nasıl ki kitaplar insanların hayatını değiştirebiliyorsa, bazen de insanlar kitapların hayatını değiştiriyor. Kitap aslında bu cümlenin özeti. Yirmi bin küsür kitabın kaderinin, bir kitap delisi adam tarafından nasıl değiştirildiğine şaşırarak, hayretlere düşerek ve tabi üzülerek tanıklık etmek isterseniz buyurunuz efenim "Kağıt Ev". Keyifli okumalar.

MELANOZ, Gayriresmi Hayatlar'ı inceledi.
12 Mar 18:07 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Ailesinden 18 kişiyi kaybeden ve bir deri bir kemik kalan Rami, kampa giren bir hocaya halimizi görüyorsun hocam, yiyecek hiçbir şeyimiz kalmadı, sokaktaki kedileri yiyebilir miyiz diye sormuş. Soru karşısında şaşkınlıktan donakalan hoca, İslam fıkhındaki domuz fetvasından hareketle çaresiz bir şekilde yiyebilirsiniz, demiş.
San Francisco'da bir çocuk obeziteden ölürken Yarmuk'ta bir çocuk kedi bulamadığından ölüyor."

Ciğerim yandı, yüreğim kavruldu, dert ettiğim şeylerden utandım, yaşadığım hayattan, sahip olduğum bolluktan utandım. Allah'ım ne büyük bir imtihan. Onlar açlık susuzlukla tecavüzlerle ve insanlık dışı daha birçok olguyla imtihan edilirken, biz bollukla imtihan ediliyoruz. Ne çok şükürsüzüz. Bu gerçeklere bu acılara bu çığlıklara nasıl yüz çeviriyoruz. Görmezden gelip duymaz oluyoruz. Kitap incelemesi yapmicam. Onun yerine dicem ki; mülteci kamplarına yardım faaliyetleri yapan derneklerle iletişime geçelim, belki milyonlarca çocuktan sadece birinin bile açlıktan ölmesine engel olabiliriz Artıralım verelim, biriktirelim verelim, kazandıklarımızdan verelim, gerekirse yemeyelim içmeleyelim verelim. Ama verelim, yardım edelim, dertleriyle dertlenelim, unutmayalım, hatırlayalım, herkese hatırlatalım, anlatalım, dua edelim..

Kesinlikle okunması gereken kitaplardan, sürekli erteliyordum okumak için, ne çok geç kalmışım yazık olsun bana.

MELANOZ, bir alıntı ekledi.
 12 Mar 16:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Özgür insan, kahveniz nasıl olsun sorusuna farketmez cevabını veren değil midir? Orta şeker kahve içen bir insan ki kahvesi şekersiz geldiğinde yüzü buruşmakta Türkiye'de. Gazze'de kahveler, şekerine bakılmadan da içilebilmekte. İnsanlarda araç ve ev tutkusu bulunmamakta. Kıyafetler caka satmak ve böbürlenmek için değil tesettür için kullanılmakta.

Gayriresmi Hayatlar, Abdulgani Bozkurt (Sayfa 68 - undefined)Gayriresmi Hayatlar, Abdulgani Bozkurt (Sayfa 68 - undefined)
MELANOZ, bir alıntı ekledi.
12 Mar 16:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gençler vardı. Lüks arabaları olmayan, bir eşarba 500₺ vermeyen, arkadaşını hasetle ve rekabetle değil gıpta ile izleyen ve arkadaşının varlığıyla mutlu olan gençler. Östrojen ve testesteron hormonları dengede olan gençler vardı. Birbirine namahrem olan ve hududa saygı duyan. Erkekleşmemiş kadınlar ve kadınlaşmamış erkekler vardı. Genç kızda ağırbaşlılık genç erkekte beyefendilik vardı. Dost meclisinde ön plana çıkmak için insanlıktan çıkmayan, ortamlara girebilmek için kırk kılığa girmeyen gençler vardı.

Gayriresmi Hayatlar, Abdulgani Bozkurt (Sayfa 68)Gayriresmi Hayatlar, Abdulgani Bozkurt (Sayfa 68)
MELANOZ, bir alıntı ekledi.
12 Mar 15:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kadınlar vardı. Anne gibi müşfik, teyze gibi müdavi. Çocukları ile ilgilenmeyi ibadet sayan ve onların dertleriyle hemdert olan kadınlar vardı. Misafirlikte dostunun anlattığı acıyı taa ciğerinde yaşayan kadınlar. Ev oturmalarında koltuk ve yemek takımlarından fırsat bulup(!) hasbi meseleleri konuşan kadınlar vardı. Dünyaya dair, öteye dair adamakıllı ancak kadınca konuşan kadınlar.

Gayriresmi Hayatlar, Abdulgani Bozkurt (Sayfa 67)Gayriresmi Hayatlar, Abdulgani Bozkurt (Sayfa 67)
MELANOZ, bir alıntı ekledi.
12 Mar 15:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Adamlar vardı, adam gibi adamlar. Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir Nebevi hadisine kulak verip komşusunu gözeten adamlar. Evine ekmek götürme kaygısı ile gözü dışarda olmayanlar vardı. Kim ne giyer, kim ne yer ne içer diye merak etmeyip mütevazi hayatında tevazuu içinde yaşayanlar vardı.

Gayriresmi Hayatlar, Abdulgani Bozkurt (Sayfa 67)Gayriresmi Hayatlar, Abdulgani Bozkurt (Sayfa 67)
MELANOZ, bir alıntı ekledi.
11 Mar 16:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Batı'nın oburluğunu ne Latin Amerika ne Kuzey Amerika ne de Doğu'dan akan kan ve göz yaşı doyurabilmiştir. Nihayetinde oburluğun ve açgözlüğün bir sonucu olarak 10 milyondan fazla insanın öldüğü Birinci Dünya savaşı ve 60 milyona yakın insanın can verdiği İkinci Dünya Savaşı yaşanmıştır. İnsanlık tarihinin bu en yıkıcı iki savaşı da Batı'nın eseridir.

Gayriresmi Hayatlar, Abdulgani Bozkurt (Sayfa 14)Gayriresmi Hayatlar, Abdulgani Bozkurt (Sayfa 14)