Bilindiği üzere bir insan mutluyken kafası pek çalışmaz. Huzur dolu enfes bir his, memnuniyet hissi, bütün varlığına yayılır; insan bu hisse gark olur; kişisel yaşantının bilinci kaybolur – kötü eğitimli şairlerin dediği gibi, katıksız mutluluğa kavuşur. Fakat sonunda “büyü” bozulduğunda insan tüm bu katıksız mutluluğun içinde kendini ne kadar da az gözlemlediğine üzülür ve kızar; ne tefekkürle ne de anımsamayla duygularını devam ettirebilir “katıksız mutluluk” adamı... sanki duyguları üstüne düşünmeye değermiş gibi
İkisinin içinde de hem uzun zaman sonra tekrar görüşmenin verdiği bir memnuniyet hem de belki bir daha görüşemeyeceklerini sezmekten doğan bir hüzün vardı. Hayat, birbirlerinden ayırdıklarını kısa bir müddet için tekrar yaklaştırır gibi olsa bile, uzun zaman yan yana bırakmıyordu. Geçen günleri bir daha geri getirmek mümkün değildi ve sadece hatıralar iki insanı birbirine bağlayacak kadar kuvvetli değildi.
Sayfa 177Kitabı okudu
Memnuniyet
Benden zarar gelmez Kovanındaki arıya Yuvasındaki kuşa; Ben kendi halimde yaşarım Şapkamın altında. Sebepsiz gülüşüm caddelerde Memnuniyetimden; Ve bu çılgınlık delicesine İçimden geliyor. Dilsiz değilim susamam Öyle ölüler gibi Bu güzel dünya ortasında.
Okuduğum onca şeyden sonra şuna inandım ki gerçekten çok yaygın; insan doğası gurura bilhassa eğilimli; o ya da bu gerçek veya hayali bir özellikten ötürü kendinden memnuniyet duymayan pek az kişi vardır .
Sayfa 20 - Türkiye İş BankasıKitabı okuyor
Aşk, özellikle âşık sevdiğini elde etmişse, saadet, neşe ve memnuniyet demekti; yoksulluk ve mahrumiyet ise, bütün bunların can düşmanıydı.
Gerçek Arkadaş
İnsanın kastettiğini tam olarak söyleyemediği bir arkadaşlığın ne faydası olabilir? Herkes cazip şeyler söyleyip memnuniyet yaratmaya, gurur okşamaya çalışabilir ama gerçek arkadaş incitmeye aldırmadan daima nahoş şeyler söyler.
Mutluluk kavramını düşündüm sözlüğe göre mutluluk,memnuniyet,neşe ve yaşam doyumu gibi duygularla karakterize edilen olumlu bir duygusal durumdur.Bence çok uzun ben şu şekilde kısaltabilirim mutluluk ihtiyacın olandan yoksun olmama durumu Summer Strike 🎬
"Çocuklarla çok daha dikkatli ilgilenmeliyiz, ortada bir sebep yokken kendilerinden memnuniyet duyuyorlar. Çocuklara 'benlik' adlı pamuk helvayı hiçbir temele dayandırmadan ikram ettik.
Biz dünyanın memnun olmayanları, memnuniyet arıyoruz.
Sayfa 49 - Totem YayınlarıKitabı okudu
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.