dostamisc, bir alıntı ekledi.
15 Mar 18:37

“Kutsal Meryem Ana, bize şefaat et. Bize kaldıramayacağımız kadar çok keder verdin. Bu aileyi bir yıl içinde yok ettin. Ama neden? Annemizi bizden aldın, kocam gitti ve geri dönmeyecek, biliyorum, bunu artık çok iyi biliyorum. Şimdi de en büyük kardeşimizi alıyorsun. Ama neden? Nikolka ve ben, ikimiz yalnız başımıza hayatımıza nasıl devam edeceğiz? Burada olanlara bir bak ve halimizi gör... Yüce Meryem Ana, bize şefaat et, bize merhamet et... Belki de günahkar kullarınız ama böyle mi cezalandırılmamız gerekiyor?”

Beyaz Muhafız, Mihail Bulgakov (Sayfa 308 - Maya Yayınları)Beyaz Muhafız, Mihail Bulgakov (Sayfa 308 - Maya Yayınları)

Ezgi Akyıldız
Son günlerde öğrendiğim en muhteşem bilgi; bebekler yeni doğduğunda her şeyi kendisiyle bir bütün tek bir varlık olarak algılıyormuş. Uzmanlar bunu bebeklerin henüz algılarının gelişmediği için nesneleri ve kişileri ayrı ayrı kavrayamadığı gibi sebeplerle açıklasa da , bana tek bir şey düşündürdü ; O da bu dönemde bebeklerin varlığı en gerçek haliyle algıladığı ..
Bu insanın ilk doğduğunda ve insan-ı kâmil olarak yeniden doğduğunda yakaladığı , hakikatini en perdesiz haliyle gördüğü doğumdaki saflığın ve berraklığın bir tür yansısı olsa gerek ..

Bir bebek dünyaya gözlerini açtığında ise onun için Rahman’ın sıfatlarının en çok zuhur ettiği kaynak ise “anne”si zannımca. Kendisinden yeni bir şey dünyaya getiren , Yavrusuna “er-rauf “ esmasının tecellisi ile hep şefkatle bakan , “er-rezzak” esmasının tecellisi ile onu kalp hizasından rızıklandıran , “el-vedûd” esmasının tecellisi ile bebeğini çokça seven , “el müheymin “ esmasının tecellisi ile korunmaya muhtaç yavrusunu her daim gözeten , “es-sabûr” esmasının tecellisi ile hamilelik anından başlayarak bebeğinin her türlü haline sabır ve sebat eden, ve “el-cemil” esmasının tecellisi ile bir bebeğin nazarında hep en güzel görünen ..

Bilemiyorum hiç dikkat ettiniz mi , istisnalardan söz etmiyorum ama; hangi dine mensup olursa olsun tüm insanlar bazen kendilerine yapılan bir hakarete bile kayıtsız kalabilirken annelerine yapılan bir hakarete çok daha fazla öfkelenir. Çoğunlukla babalarına yapılan bir hakarete dahi annesinde olduğu kadar hiddetlenmez . Bu refleksif hareketin sebebi ; bir çocuğun bilinçaltında “anne” kelimesinin ifade ettiği sevgi ve sıfatların yoğun tecellisinin vermiş olduğu bir kutsiyettir. Tüm insanlarda aynı tepki diyoruz çünkü, her anne bebek ilişkisi parmak izi kadar farklı olsa da , sevginin lisanı her zaman birdir . Sıfatlar hangi kaynaktan zuhur ederse etsin yücedir . Aslında bu yolla farkında olmadan bir ateist bile beynindeki “anne” figüründen zuhur eden Allah’ın cemâl sıfatlarını kutsamış ve sevmiş olur, bizden tek farkı; onlar Allah’ın sıfatları kutsarken , biz sıfatların asıl sahibini kutsuyoruz ..

Şimdi bunları söyledikten sonra gelmek istediğimiz asıl mevzu ; peki nasıl oluyor da “anne” özünde Rabbin cemâl sıfatlarıyla bu denli bezenmişken, yavrusunun gözünde “el-kuddüs “ esması ile yıkanmış her zaman en temiz ve en noksansız görünürken bu sıfatları kendi nefsiyle boyayıp , yavrusunu daha ana rahmindeyken ölüme terkedebiliyor ?

Allah “annelik” kavramını öyle iki ucu keskin bir noktada bırakmış ki , ya İsa’ya mekân olmuş Meryem olup Allah’a muhatap olacaksın , ya bir neslin hakkına girip senden doğacakları esfeli sâfiline yuvarlayacaksın ..
Ya sana neşeten lütfedilen cemâl sıfatlarıyla sıfatlanacaksın , ya Ondan münezzeh olan çirkin işlere bulanıp emmare kuyusuna dalacaksın ..

Allah oysa yaradılışta bile öyle bir nizam koymuşki ; bir anne emzirirken , bebeği tıpkı kur’anı kerim gibi hep onun bel hizasından üsttedir . Bu Rabbin kusursuzca emanetine verdiği kıymeti gösterme şeklidir . Bebek hep annesinin kalbine en yakın yerdedir. Minik bedeni anne sütüyle beslenirken , kalbi annesinin kalbindekilerle beslenir .

O yavruyu sevginle, merhametinle gerçek bir insan gibi büyütmekte senin elinde ; nefsinin arzularıyla büyütüp bir canavara dönüştürmekte ..

Her bebek tertemiz açar gözlerini hayata , su gibi berraktır ama hep başta anne olmak üzere ailesinin koyduğu şekli alır . Beyninde kendi doğru ve yanlışlarını inşa edene dek her şeyi taklit yoluyla öğrenir . Çevresinde aldığı tepkilere göre davranışlarını şekillendirir . Dikkat edin , daha 1-3 yaş arası bebekler bile daha önce yaptıklarında tepki gördüğü hareketlerin tekrarında, yapıp yapmama konusunda tereddüt edip çevresindeki insanların yüz ifadesine dikkatlice bakar . Etrafındakiler gülümsüyorlarsa yaptığı şeyin devamını getirir, kızıyorlarsa da çekinip bırakır .

Eğer bir yavru da iffetin ne demek olduğundan habersiz bir anneyle karşı karşıyaysa, annesinin zinaya karşı ilk tepkisiz kalışında, o çoktan bilinçaltına zinanın o kadar da çirkin bir şey olmadığını yerleştirecektir .
İffet anlayışı bilinçaltında “en” olmamış bir anne ise mutlaka zinaya karşı reflekslerinde bir zayıflık gösterecek, evladına da bu anlayışı geçirememiş olacaktır .

Aşk ikliminde hep dedik ki ;

“ Biz günah işlemeyen değil, günahı düşünmeyen bir nesil yetiştirmek istiyoruz. “

Bu anlayışı bir nesile kazandırmak için de evvela o evlatları yetiştirecek hanımlara verdi mürşidimiz önceliği . İffeti en zirvede yaşayıp , bizlere de bu anlayışı kazandırmak için neredeyse her sohbetinde önce “zina” dedi , “iffet “ dedi ..

Ben bugün görüyorum ki Beylerbeyi’nin derdi yalnızca ben değilmişim..İleride benden doğacak bir nesli ve daha sonra onlardan da doğacak olanları kurtarabilmekmiş ..
Şu aciz aklımla O’nun aslında ne yapmak istediğini düşündükçe bile kalbim titriyor .

Daha önce de söylemiştim , yine söylüyorum ; Bir insanın böyle mukaddes bir dava önünde eğilmemesi için tek sebebi nefsidir ..

Duygu Acer, bir alıntı ekledi.
13 Mar 00:09 · Kitabı okuyor

Yunan uygarlığının yükselişi
Mısır ve Babil dinleri diğer ilk çağ dinleri gibi başlangıçta bereket kültleriydi. Toprak dişiydi güneş erkekti. Boğa genellikle erkek bereketinin bir cisimleşmesi olarak görüldü ve boğatanrılar yaygındı. Babil'de topraktanrıça Iştar dişi ilahlar arasında üstündü. Bütün batı asyada Büyük Anaya çeşitli adlar altında tapılırdı. Yunan koloniciler küçük asyada Büyük Ana tapınakları bulunca ona Artemis adını verip var olan kültü devraldılar. Efeslilerin Dianasının kökeni budur. Hristiyanlık onu Bakire Meryem e dönüştürdü ve Efesteki bir konsil Tanrının Annesi unvanını meşrulaştırdı.

Batı Felsefesi Tarihi Cilt 1, Bertrand Russell (Sayfa 34)Batı Felsefesi Tarihi Cilt 1, Bertrand Russell (Sayfa 34)
™ Parende, Gülüşün Dökülmesin Çocuk'u inceledi.
 12 Mar 02:59 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi

Elif öğretmenin kaleminden yüreklere dokunan bir eser. Erzurum'da olmanın, kitapta bulunan karakterlerin bazılarını şahsen tanımanın da etkisi var elbet. Kitabı olumlu eleştirmekte değil, ama hikâyeyi hissetmek ile biraz var...

Kitabı çıktığından beri takip ediyorum. Kitabı almak ve imzalatmak istiyordum. Fotoğraf sevdası sayesinde simayen tanıdığım Elif öğretmen, içtenliğiyle buna karşılık verip hoş bir sohbet ile kitapla tanıştırdı beni. Uzun zamandır alamadığım, ertelediğim kitap elimdeydi. Ben kitapların vakti olduğuna inanırım. (Birçok incelememde de bunu belirtmişimdir.) Kitaba başladım, bir solukta da bitti. Öğretmenlerin ve öğretmen olmaya niyetlenenlerin özellikle okuması tavsiye edilir.

SPOİLER OLABİLİR!!

Kitap bitince "çok ağlattın beni Elif hocam" dedim. Bunu beklemiyordum açıkcası...

Özellikle Yekta beni çok etkiledi, meslek gereği sanırım. (hemşireyim) Aklıma 3. sınıfta İzmir'de staj yaparken, ölümünü izlediğim iki bebek hastayı getirdi. O ana gittim ve onları yaşadım. Bana hep sorarlar, nasıl alıştın ölüme diye? Ziraa sülalemde cenazelere tepki vermememi normal karşılamamı biraz garipsiyorlar. Belki bakış açımızdandır meslek erbabı olarak. Bilemem ama, asıl soru alıştım mı ki? Her ölüm, erken ölümdür ama çocuk başka. Eymen ve Hasan'ın çaresizce ölümünü izledim. Başlarında bekledim. İşte Yekta'nın hikâyesi ve Elif öğretmenin bunu anlatışı beni o ana götürdü. Bahsettiği o koridorlar vs. küçücük bedenlerin ve ölüm görmekle nasıl tanıştığımı hatırlattı.

Erzurum'da geçen hikâyeler olması ve şuan benim de Erzurum' da olmam da ayrı bir his. Belki başkalarına bu şekilde hissettirmeyebilir. Hani kitap okurken kafanızda yer, mekan ve karakterler oluşur ya. Burada sadece oluşmadı, içinde yer aldım. Sanki ben okumadım da o hastane koridorlarında çalışan bir hemşireydim. Sanki o bankta oturan Elif öğretmeni serviste uzaktan izledim. Sanki o evde Meryem ile konuşurken bende oturuyordum o köşede. Kitap' ta Erzurum'un anlayacağı bir ayrıntı da var. Muzaffer dede...Kendisi sokakta fındık fıstık satan güleç yüzlü bir amcaydı. Yazın vefat etti. Çok fotoğraflamıştık kendisini. Ne güzel gülerdi, sohbet ederdik. Gözlerimi doldurdu onu okumak.

Toprak'ın öyküsü bambaşka bir yara. Burada belli ki belli nedenlerle çok açık anlatılmamış hikâyesi.

Sade bir anlatım tarzıyla o hikâyelere tanık oluyorsunuz. Tavsiye edilir.Çocuklar diyorum, dökülmesin gülüşleri...

İyi ki kalemine değenleri bizimle paylaştın Elif hocam. Kitabı okuyunca bir kez daha anladım, herkes öğretmen olmamalı.

Tefsîr İlmi ve Ta`rîfi (Tefsîr-Te`vîl-Tercüme)
1- Tefsîr:
Tefsîr Tarihine girmeden önce tefsirle ilgili bazı temel kavramların açıklanmasında fayda vardır. Bu eserin birinci cildini teşkîl eden "Kur`an-ı Kerim`e Giriş"te de belirttiğimiz gibi; Tefsîr kelimesi fesere kökünden, ya da Arab dili grameri kuralları uyarınca zaman zaman kullanılan harflerin yer değiştirmesi (taklb) metoduyla sefere kökünden türemiştir. O halde bu iki kelimenin kök anlamları üzerinde durmakta yarar vardır.
a) Fesere kelimesi; lügat itibarıyla; hastalığı teşhîs doktorun bakmış olduğu çok az mikdârdaki suya denir. (Lisan`ül-Arab, V, 55; Tâc'ül-Arûs; III, 470) Ayrıca bu kelime açıklama izah etme anlamına gelir. Nitekim bu mânâda Allah Teâlâ Furkân sûresinde şöyle buyurur: "Onlar sana bir misâl getirmeyegör-sünler. Biz onun gerçeğini ve en iyi "anlaşılanını** sana getirmişizdir." (Furkân, 33), Burada "anlaşılanım" diye tercüme ettiğimiz kelime "Tefsîr" kelimesidir. Keza Tefsîr kelimesi; üzeri kapalı bir şeyi açmak anlamına da gelir. Nitekim ünlü Kâmûs mütercimi Âsim Efendi bu kelimeye şöyle mana vermektedir: "el-Fesr; kesr vezninde örtülü nesneyi keşf-ü ayan eylemek manasınadır... ve tabiî İllete istidlal için hastanın kârûrede bevline bakmak mânâsına isti`mâl olunur. Tefsîr fefîl vezninde fesr gibi pûşîde ve mesrur nesneyi rûşen ve a`yân eylemek manasınadır. Ve müfessirîn örfünde tefsîr; İmam Sa`leb kavli üzere te*vîl ile mürâdiftir. Ve ind`el-gayr, Tefsîr; lafz-i müşkilden mânâ-yı muradı keşf ve beyân, Te`vîl; iki muhtemel olan mananın birini zâhir-i kelâma mutabık olan mânâya red eylemekten ibarettir.** (Kâmûs Tercümesi, II, 606).
Ebu Hayyân et-Tevhîdî el-Bahr'ül Muhît isimli tefsîrinde der ki: "Tefsîr kelimesi, aynı şekilde salıvermek için bir şeyi soyup çıplak kılmaya denir. Nitekim Sa`leb bu kelime için; atı soydum, dediğiniz zaman salıvermek üzere çıplaklaştırdım, demek olduğunu bildirir. Bu mânâ da keşf anlamına gelir. Sanki sırtını açtım demek istemiştir." (Bahr`ül-Muhît, I, 13)
Buradan da anlaşılıyor ki lügat anlamı itibariyle tefsîr; bazan duyularla ifâde edilmek istenen açıklamalar için, bazan da zihnî anlamların açıklanması için kulla nıhr. ikinci anlamda kullanılışı ise birinciden daha fazladır. (Zehebî, et-Tefsîr ve`l MüfessirÛn, I, 13).
Sefere kelimesi ise değişik anlamlarının yanı sıra, tıpkı fesere kelimesi gibi kapalı bir şeyi açıp aydınlatmak anlamına kullanılır. (Tâc`ül-Arûs, III, 270; Lisân`ûl-Ârab, IV, 369), Âsim efendi bu kelimeyi de şöyle türkçeleştirir:" Sefr sînin fethi ve fa`mn sükûnuyla süpürmek manasınadır... Müellifin Besâir`de beyânına göre, sefr maddesi; bir nesnede gıtâ ve sitâreyi keşfeylemek mânasına mevzu`dur ve a`yâna mahsûstur. Ve isfâr ki ifâl bâbındandır-levne muhtasstır. Ve maânî-i şâire birer münâsebetle onlardan müteferri`dir. Sefr bir nesneyi bir şeyin yüzünden sıyırıp yahut kaldırıp açmak manasınadır." (Kâmûs Tercümesi, II, 396).
Sefere ve fesere köklerinden gelen her iki kelime Arap dilinin taklîb kurallarına uygun olarak tef`îl babına dönüştüğünde -aralarında küçük farklılıklar olsa da- genellikle eski felsefî ve ilmî eserlerin açıklanıp izah edilmesi anlamına kullanılır. (İslâm Ansiklopedisi, Tefsir maddesi) Ne var ki her iki kelime arasındaki nüans farkı tefsîr kelimesinde birleşmiş gibi görünmektedir. Nitekim Emîn el-Hûri şöyle der: "Fesere ve sefere her ikisi de keşf manasınadır. Sefr kelimesinde zahirî, maddî ve keşif, fesr kelimesinde zahirî, maddî bir keşif, fesr kelimesinde ise ma`nevî bir keşif görürüz. Ve bunlardan tef`îl babı ise mânâyı keşf ve izhâr demektir." (Nakleden, I.Cerrahoğlu, Tefsîr Usulü, 210).
Istılahı olarak tefsîr kelimesinden kasdolunan mânâ şöyledir: Müşkül olan lafızdan, murâd olan mânâyı keşfetmektir. (Lisân`ûl-Arab, V, 55; Tâc`ül-Arûs, III,
470).
İslâm bilginlerinin örfünde ise Tefsîr kelimesi, Kur`an-ı Kerîm`in değişik anlamlarını açıklamak ve Kur`ân`dakİ garîb, müşkil lafızlardan neyin kastedildiğini açıklamak mânâsına kullanılır. Ancak bu mânâda tefsîr kelimesi yalnız Kur`an'a hâs bir açıklama ilmî, edebî ve fikrî eserlerdeki açıklama ve izahları da içerir. Beyân ehline göre tefsîr kelimesi kapalı ve anlaşılmaz olan sözün kapalılığını giderip açıklayacak şekilde sözü uzatıp fazlalaştırmaktır (Tehânevi, Keşşâfû Istılâhâti`l-Fûnûn, II, 1115-1116).
Gramer kitaplarında ve tefsir eserlerinde manevî tefsîr ve i*râb tefsîri diye bir ayırımdan sözedilir ki, mâna bakımından tefsirde, gramer kuralları nazar-ı itibâra alınmazken, i`râb tefsirinde gramer kuralları gözönünde bulundurulmaya çalışılır. (Tehânevi, A.g.e., II, 1117)
Istılah bakımından tefsire gelince; bilginlerden çoğu tefsirin tanımının yapılamayacağını, pozitif bilimlerde olduğu gibi onun genel kurallarından sözedilmeyece-ğini söylerler. Yalnızca tefsirin Allah`ın kelâmının açıklanması veya Kur`ân`ın lafızlarının ve kavramlarının izahı diye tanımlanacağını belirtirler. Diğer yandan bazı bilginler de tefsirin öteki bilimlerdeki gibi birtakım kurallarını ve bu kurallardan neş`et eden sonuçlan olacağını kabul ederek kelimenin tanımını vermeye çalışırlar ve tanımlarken de Kur`ân-ın anlaşılması için gerekli olan öteki bilimleri de gözönü-ne alarak cami ta`rîfler yapmaya çalışırlar.
Ebu Hayyân et-Tevhîdî`ye göre tefsîr; Kur`ân`ın lafızlarının söylenişi, bu lafızların delalet ettiği ve bu anlamlarının tek ve bileşik olarak hükümlerinden bileşme halindeki mânâlardan bahseden bir ilimdir. (Bahr`ül-Muhît, I, 13-14)
Zerkeşî`ye göre tefsîr; Allah tarafından O`nun peygamberi olan Muhammed (a.s)`e indirilmiş olan kitabın çıkarılarak sağlamlaştırılmasını (sağlayan) bir bilimdir. (el-Itkân, II, 174)
Tefsîrin bir başka tanımı da şöyledir: Yüce Kur`ân`ın Allah Teâlâ`nın maksadına delâleti noktasındaki durumlarını beşer! takat ölçüsü içerisinde araştıran bir ilimdir. (Menhec el-Furkân, II, 6).
Daha başkaları da tefsiri şöyle tanımlamışlardır: Âyetlerin inişlerini, durumlarını ve kıssaların, âyetlerin nazil olduğu sebepleri, sonra mekki ve medenî, muhkem ve müteşâbih, nâsih ve mensûh, hass, ve âmm, mutlak ve mukayyed, mücmel ve mufesser oluşlarını, helâli haramı, va`di ve vaîdi, emri ve nehyi, ibret ve emsali gösteren bir ilimdir. (Suyûti, el-Itkân, II, 174).
Seyyid Şerif Cürcânî "Ta`rîfât" isimli eserinde tefsir kelimesini şöyle tanımlar: "Aslında tefsir, açıklama ve izhâr etmedir. Şeriatta ise âyetin mânâsının durumunu, kıssasını ve nazil oluş sebebini, ona açık bir delâletle delâlet edecek bir ifâde ile izah etmektir." (Ta`rîfât, 43).
Zerkânî ise tefsîr ilmini şöyle tanımlar: Beşerin takati ölçüsünde Kur`ân-ı Ke-rîm`in Allah`ın muradı üzerinde delâlet ettiği hususlardan bahseden bir ilimdir. (ManâhiFül-lrfân, I, 471) Zerkânî devam ederek der ki: Ta`rîfin muhtevasını açıklayacak olursak, her kelimede ayrı ayrı tafsilât mevcûddur. "ilim" kelimesiyle tasavvur ve tasdike dâir bilgiler kasdedilmektedir. Abdülhakîm, Mutavael şerhinde der ki: "Tefsîr ilmi, tasavvurlar cinsindendir. Çünkü ondan maksad âyetin lafızlarının anlamlarını kavramaktır." Seyyid Şerîf ise bunun tasdîk türünden olduğunu öne sürer. "Kur`ân-ı Kerîm'den bahsederken" başka konulardan bahseden ilimler bu ta`rîfin dışında kalmaktadır. "Allah`ın murâd ettiği şeylerle delâleti bakımından" demekle, delâlet ettiği şeylerin dışında Kur`an`dan bahseden ilim dışta kalmaktadır. Kırâet ve diğer Kur`ân ilimleri gibi. "Beşerin takati ölçüsünde" ifâdesi ile de müteşâbihlerin mânâsını anlayamamak veya Allah`ın murâdını olduğu gibi anlayamamak hususu dışarda kalmaktadır.
Başka bilginler de tefsîr ilmini şöyle ta`rîf ederler: Tefsîr, Azîz olan kitabın ahvâlini, nüzulü, senedi, üslûbu, lafızları ve gerek ahkâma müteallik, gerekse lafızlara müteallik anlamlan bakımından araştıran ilimdir. (Zerkânî, Menâhil`ül-lrfân, 1,471).
Tefsîr ilminin bir başka tarifini de Zerkânî şöylece zikretmektedir: "Tefsîr öyle bir ilimdir ki, onda Kur`ân-ın lafızlarının söyleniş şekilleri, onların delâlet ettiği hususlar tek tek ve birleşik olarak hükümleri hamledilecek anlamları ve diğer hususlar araştırılır." (Zerkânî, Menâhil`ül-lrfân, 472).
Şu halde tefsîr ilminin konusu bütünüyle Kur`ân âyetleridir. Tefsîr Kur`ân-ın bütün âyetlerini ve kelimelerini tedkîk konusu yapar. Bu ilmin gayesi; gerek bu dünyada, gerekse öbür dünyada kişilerin selâmete ve saadete ulaşmalarını sağlamak için Allah`ın kitabını onun ifâde etmek istediği maksada yakın olarak anlamak, anlatmak ve faydalı sonuçlar çıkarmaya çalışmaktır.
2- Te`vîl kelimesi masdanndan türemiş olup, geri dönmek mânâsına gelir. (Tâc`ül-Arûs, VII, 215; Lisân`ül-Arab, 9, 32; Kamus`ül-Muhît, III, 331), Bu takdîrde te`vîl kelimesi açıklamak ve beyân etmek anlamlarına gelir. Kamus mütercimi Âsim Efendi bu kelimeyi şöyle açıklamaktadır: "Evi ve meal rücû* eylemek manasınadır... Bir nesne pek koyulanıp galîz olma manasınadır... Ve bir nesneden geriye dönmek manasınadır. Vâlî olup hükümet eylemek manasınadır... Ve devâbb (canlılar) ve mevâşî (hayvanlardı hüsn-ü tekayyüd ve tîmâr ile ıslâh eylemek manasınadır... Te`vîl ise tefîl vezninde; bir nesneye red ve irca` eylemek manasınadır...
Merci-i kelâmı tedebbür ve teharrî ve takdir ile tefsir eylemekten ibarettir... Te`vîl rücû` mânâsına gelen evl`den ma`hûzdur. Pes ind`el müfessirîn bir âyetin mânâsını bir nesneye irca` ile beyân eylemekten ibarettir. Ve bazıları evvel lafzından ma`hûzdur dediler.... Buna göre te`vîl; müevvil olan kimse zihin ve fikreti sırr-i kelâmın tetebbuuna taslît eylemekten ibarettir ki kelimeden maksud olan mânâ zahir ve murâd-i mütekellim ayan olur. Pes tefsir ile te`vîl beyninde farkolur. Tefsir; nüzul-ü âyetin sebebinden bahs ve min haysü ılluğa mevzı-i kelâmın beyânıne müteallik maddeye mübaşeretten ibarettir. Ve te`vil; esrâr-i âyâtı ve estâr-i kelimâtı tefahhus ve vâhid-i ihtimâlât-i ayâtı ta`yîn eylemekten ibarettir ki vücûh-ü muhteîifeye muhtemel olan âyette olur." (Kamus Tercümesi, III, 1159-1161).
Bazılarına göre de te`vîl siyâset anlamına gelen el-iyâle («vsft) kelimesinden alınmıştır. Çünkü te`vil yapan kişi sözü yerine yerleştirmekte ve böylece sözü idare edip gitmektedir. (Zamahşerî, Esâs`ü-Belağa, I, 15).
Kur`ân-ı Kerîm`de te`vîl kelimesi ve bu kökten müştakk olan kelimeler muhtelif mânâlara kullanılmıştır. Nitekim Râğıb el-Müfredât isimli eserinde bu kelimenin muhtelif mânâlarını verirken şöyle demektedir: "Te`vil asla dönmektir. Nitekim dönülen yere de mev`il adı verilir. Te`vîl; bir şeyi ister ilmen olsun, ister fiilen olsun, kastedilen amaca döndürmektir. İlimde te`vîlin örneği şu âyet-i kerîmedir: "İşte kalb-lerinde eğrilik bulunanlar fitne çıkarmak ve te`vîline yeltenmek için müteşâbih olanlara uyarlar. Halbuki onun te`vîlini Allahtan başkası bilemez." (Âl-i İmrân, 7).
Fiilde te`vîlin örneği de Allah Teâlâ`nın şu mübarek kavlidir: "Onlar onun te'vîlinden başkasını mı bekliyorlar? Onun te`vîl i geldiği gün daha önce onu unutmuş olanlar derler ki..." (A`râf, 53), Yani ondan kasdedilen amacın beyânı geldiği gün demektir. "Eğer bir şeyde çekişirseniz Allah`a ve âhiret gününe inanmışsanız onun hallini Allah`a bırakın. Bu, hem hayırlı, hem de netîce itibânyle (te`vîl) daha güzeldir." (Nisa, 5Ş) Yani anlam ve tercüme olarak bu daha güzeldir. Bazıları ise âhiret-te sevap olarak bu, daha güzeldir, mânâsını vermişlerdir." (Râğıb, el-Müfredât, 31).
Te`vîl kelimesi Kur`ân-ı Kerîm`de yukarıda zikredilen muhtelif anlamlarda geçmektedir. Sözgelimi az önce de belirttiğimiz ÂI-i İmrân süresindeki: "Halbuki onun te`vîlini Allah`tan başkası bilmez." (Âli-i İmrân, 7) âyetinde te`vîl tefsîr ve ta`yîn mânâlarına gelmektedir. Nisa sûresinde geçen: "bu, hem hayırlı, hem de netîce itibarıyla (te`vîl) daha güzeldir." (Nisa, 59) âyetinde ise âkibet ve netîce anlamlarına gelir. A`raf sûresinde: "Onlar onun te`vîlinden başkasını mı bekliyorlar? Onun te`vîlinin geldiği gün..." (A`râf, 53) ve Yûnus sûresinde: "Bilgileriyle kuşatamadıkları şeyi yalanladılar. Ama onun te`vîli kendilerine geldiğinde..." (Yûnus, 39), âyetlerinde ise haber verilen şeyin gerçekleşmesi anlamına gelir. Yûsuf süresindeki: "Ve sana sözlerin te`vîlini öğretir..." (Yûsuf, 6), "mutlaka onun te`vîlini size haber veririm..." (Yûsuf, 27), "biz rü`yâların te`vîlini biliciler değiliz..." (Yûsuf, 44), "ben onun te`vîlini size bildireceğim..." (Yûsuf, 45) ve "işte benim daha önceki rü`yâmın te`vîli budur..." (Yûsuf, 100) âyetleriyle kasdedilen mânâ rü`yânın delâlet ettiği şeyin aynıdır. Kehf sûresinde yer alan: "Senin sabredemediğin şeyin te`vîlini sana bildireceğim..." (Kehf, 78), "İşte senin dayanamadığın şeylerin te`vîli budur..." (Kehf, 82) kavli ile kasdedilen te`vîl, davranışların izahı ve yorumudur. Yoksa sözlerin te`vîli değildir.
Bu kelime Kur`ân-ı Kerîm`de şu sûrelerde yer almaktadır: "Bakara, 49, 50, 248; Âl-i İmrân, 7, 11, 33; Nisa, 54, 59; A`râf, 53, 130, 141; Enfâl, 52, 54; Yûnus, 39; Yûsuf, 6, 21, 36, 37, 44, 45, 100, 101; tbrâhîm, 6; Hicr, 59, 61; Isrâ, 35; Kehf, 78, 82; Meryem, 6; Nemi, 56; Kasas, 8; Sebe`, 13; Ğâfir, 28, 45, 46; Kamer, 34, 41.
Istılahı olarak te`vîl iki farklı anlamda kullanılmıştır:
a) Te`vîl; ister zahirine uysun, ister uymasın sözün meramını açıklayıp mânâsını izah etmektir. Bu ta`rîfe göre te`vîl ve tefsir eşanlamlı olmaktadır. Mücâhid ve İbn Cerîr Taberî`nin te`vîl kelimesinden anladıkları mânâ budur. (Zehebî, et-Tefsîr ve`1-Müfessirûn, 1, 17).
b) Te`vîl sözle kasdedilen mânânın kendisidir. Eğer söz bir taleb cümlesi ise onun te`vîli istenen fiilin kendisidir. Haber cümlesi ise onun te`vîli de haber verilen şeyin kendisidir.
Birinci mânâ ile bu anlam arasında açık bir fark vardır. Çünkü birincide te`vîl tefsîr, şerh ve izah gibi bilgi ve söz cinsinden bir şey olur. Ve bu takdîrde te`vîlîn biri zihinde, biri de dış dünyada olmak üzere iki varlığı bulunmuş olur. Halbuki ikinci anlamda, ister geçmişte olsun, ister gelecekte olsun te`vîl; zihinde varolan nesneden çok, dış dünyada varolan nesneye âit olur. İbn Teymiyye gibi bazı düşünürlere göre te`vîl Kur`ânın indirilmiş olduğu ifâdelerin kendisidir.
Te`vîl kelimesi daha sonraki (müteahhirûn), fakîhler, kelâmcılar, tasavvufçu-lara göre; aralarında bulunan bir delil dolayısıyla lafzın tercih edilmesi gereken sözden bir başka söze çevirilmesidir.
Şu halde ıstılâhî olarak te`vîl; zahiri mutabık olan iki ihtimâlden birini reddetmektir. Sa`lebî ise te`vîli şöyle açıklar: Te`vîl, âyetin ön ve arkasına muvafık olduğu muhtemel mânâlardan birine sarfedilmesidir. (Keşf-Ül-Beyân, IX) Zerkeşî ise; Te`vîl, âyetin muhtemel olduğu mânâlardan bîrine ircâıdır, der. (el-Burhân, II, 148).
Râğıb müfredât`ında tefsîr ile te`vîli şöyle ayırd eder: "Tefsîr, te`vîlden daha umûmîdir. Tefsîr çoğu kez lafızlarda, te`vîl ise anlamlarda kullanılır. Sözgelimi rü`-yânın te`vîli böyledir. Te`vîl çoğunlukla ilâhiyyât kitaplarında kullanılırken, tefsîr hem ilâhiyyât kitaplarında hem de diğer kitaplarda kullanılmıştır. (Râğıb, Müfredat, Tefsîr maddesi).
İslâm bilginleri tefsîr ile te`vîl arasındaki ayırımda değişik görüşler serdetmis-lerdir. Çoğu kerre de bu noktada ortak bir yaklaşıma varmak zorlaşmıştır. Nitekim Nisâbûrî şöyle der: "Zamanımızda o kadar müfessirler çıkmıştır ki kendilerine tefsîr ile te`vîl arasındaki fark sorulsa, onu bulamazlar." (Suyûtî, el-Itkân, II, 173) Elbetttki bu ihtilâfın kaynağı bu kelimenin Kur`ân`da -az önce de belirttiğimiz gibi-muhtelif anlamlarda kullanılmasıdır.
Eski tefsîr bilginlferi arasında yaygın olan kanâata göre; tefsîr ile te`vîl aynı mânâya gelir. Ebu Ubeyde bu görüştedir. (Zehebî, et-Tefsîr ve`1-Müfessirûn, II, 19).
İmam Mâtürîdî`ye göre tefsîr; lafızdan kasdedilen mânânın şu olduğunu kesinlikle açıklamak ve Allah Teâlâ`nın bu lafızla bu mânâyı kasdettiğini belgelemektir. Eğer bu te`vîl kesinleşmiş bir delîle dayanıyorsa sahihtir. Aksi takdirde kendi görüşüne dayalı tefsîrdir ve (şeriata göre böyle bir tefsir) yasaktır. Te`vîl ise muhtemel olan iki mânâdan birini tercîh etmek, ancak kesinlikle bu mânâyadır veya Allanın bu âyetle kasdettiği mânâ budur diye kestirip atmamaktır. (Nakleden Suyûtî el-Itkân, II, 173).
Ebu Tâlib es-Salebî`ye göre; tefsîr, ister hakikat olsun, ister mecaz olsun lafzın durumunun açıklanmasıdır. kelimesinin yol ile ve kelimesinin de yağmur ile tefsîr edilmesi gibi. Te`vîl ise lafzın derûni anlamının açıklaması-dır... Binâenaleyh, te`vîl; kasdedilen şeyin hakikatinin bildirilmesidir. Tefsîr ise; kasdedüen şeyin delilinin bildirilmesidir. Çünkü söz, maksadı açıklar. Açıklayan ise delildir." (Nakleden Suyûtî, el-Itkân, II, 173).
Bağavî`ye göre te`vîl âyetin başı ve sonuyla uyuşan muhtemel mânâya döndürülmesidir. Ancak te`vîlin istinbât yoluyla kitab ve sünnete aykırı olmaması gerekir. Tefsîr ise âyetin nüzul sebebi, durumu ve kıssası ile alâkalı sözdür. (Bağavî, Tefsîr, I.18).
Bazı bilginlere göre tefsîr, rivayetle alâkalı, te`vîl, ise dirayetle alâkalıdır. (Suyûtî, el-Itkân, II, 173).
Daha sonra gelen müteahhirûn müfessirler arasında şöhret bulan kanâata göre; tefsîr, ibarenin durumundan yararlanılarak mânânın açıklanması, te`vîl ise işaret yoluyla elde edilen mânâların açıklanmasıdır. Nitekim Alûsî tefsirinin baş tarafında bu görüşü tercîh etmektedir. (Âlûsî, Tefsîr, I, 5).
Tefsîr ve te'vîl arasındaki farkı açıklamaya yarayan bu görüşlerden elde edilen neticeye göre; tefsîr rivayetle, te`vîl dirayetle ilgili görülmektedir. Çünkü tefsîr açıklama ve izah etme anlamlarına geldiğinden Allah`ın muradının ne olduğunu açıklamak konusunda bizim kesin bir tavır takınmamız mümkün değildir. Ancak Allah ve Resulünden murâdını açıklayan bir rivayet nakledilirse bunun kesinkes öyle olduğunu söyleyebiliriz. Te`vile gelince; burada daha çok delîle dayanarak lafzın muhtemel olduğu mânâlardan birini tercîh etme anlamı düşünülmektedir. Tercîh ise bir fikrî çabanın sonucudur, yani içtihada dayanır, lctihâd yapabilmek için de sözün mânâ ve medlullerini Arap dilindeki ifâde ettiği anlamlan bilmek ve kullanış tarzlarım tesbît etmek gerekir. Bu sebeple de şahsın dirayetine ihtiyâç vardır. (Daha geniş bilgi için bkz. Zehebî, et-Tefsîr ve`1-Müfessirûn I 13.22)
3- Tercüme: Rübaî bir kelime olan tercüme, terceme fiilindendir. Cevherîye göre; tercüme kelimesi receme kelimesinden yani sülâsî bir fiilden gelmektedir. (Cevheri, Sıhâh, V, 1928), Genellikle: "Bir sözü bir dilden başka bir dile çevirmek anlamına gelen tercüme kelimesinin daha geniş mânâları bulunmaktadır. Nitekim "terceme bir baba isim koymak anlamına geldiği gibi, bir kimsenin hayatını anlatmasına da ıtlak olunur. Sözü, kendisine ulaşmayan kişiye teblîğ etmek ve bir şeyi söylendiği dilde tefsîr etmek, bir şeyi kendi dilinden başka bir dile tefsîr edip açıklamak ve bir sözü bir dilden başka bir dile aktarmak anlamlarına da gelir. Bu sözü nakleden kişiye ise tercüman adı verilir.`* (Zerkânî, Menâhi'ül-İrfân, II, 6; Zehebî-et-Tefasîr ve`Ulüfessirûn, I,23; t. Cerrahoğlu, Tefsîr Usûlü, 212), Bu kelimeyi mütercim Âsim Efendi şöyle açıklar: "Terceme, dahrece vezninde: bîr lisânı, âher ile tefsir ve beyân eylemek manasınadır. Tercemân veya tercümen ise şol âdeme denür ki, bir lügati, âher lüğata tefsîr ve beyân eyleye." (Kâmûs Tercümesi, IV, 198). Bu kelime arapça aslında terceme olduğu halde dilimizde galat-ı meşhur olarak tercüme seklinde geçmiştir. Bu yüzden biz de kelimeyi dilimizde kullanılan şekliyle kullanmayı -galat olsa da- uygun görüyoruz. (Bkz.Şemsettin Sami, Kâmûs-i Türki, 395).
Tercüme kelimesinin ıstılahtaki anlamı ise: "Bir kelamın mânâsını diğer bîr lisanda dengi bîr ta`bir ile aynen ifâde etmektir. Terceme aslın mânâsına tamamen mutabık olmak için sarahatte, delâlette, icmalde1, tafsîlde, umûmda, hususta, ıtlakta, takyîdde, kuvvette, isabette, hüsn-ü edada, üslûb-u beyânda, hâsılı ilimde, san`-atta asıldaki ifâdeye eşit olmak iktiza eder, yoksa tam bir terceme değil eksik bir anlatış olmuş olur. Halbuki muhtelif lisânlar beyninde husûs-u müştereke ne kadar çok olursa olsun, her birini diğerinden ayıran birçok hususiyetler de vardır. Onun için lisânı hususiyeti olmayıp sırf akıl ve mantığa hitaben yazılan kuru ve fennî eserlerin, ilmî kabiliyeti terakkî etmiş olan lisânlar hakkıyle tercemesi kabil olduğunda söz yoksa da, hem akla, hem kalbe, yahut yalnız zevk ve hissiyata hitâb eden ve lisân noktasından edebî kıymeti ve san`at zevkini hâiz bulunan canlı ve bedîî eserlerin tercemelerinde muvaffakiyet görüldüğü nâdirdir." (M.Hamdi Yazır, Hak dini Kur`an Dili, I.9)
Lügavî ve ıstılahı anlamına bakıldığında iki tür tercümeden söz etmek mümkündür:
a) Harfi veya lafzî tercüme: Cümlenin nazmında ve düzeninde aslına benzemesi hedef alman veya bir başka deyimle "mürâdifinin" yerine konmaya benzeyen tercümedir. (1.Cerrahoğlu, Tefsîr Usûlü, 213) Harfî veya lafzî tercümeyi yapan kişi tercüme edeceği metnin her kelimesini; teker teker muhtelif anlamlan yönünden ele alır ve bunu aynıyla karşılayabilecek olan tercüme edebileceği dildeki sözleri gözden geçirir ve netîcede onu, en uygun kelimelerle aktarmaya çalışır ki bu takdîrde tercüme edilen dilde istenen anlam yeterince verilemez, verilse de üslûb akıcılığı ortadan kalkar.
b) Ma`nevi veya tefsîrî tercüme: Cümlenin düzeninde ve tanzîminde aslına benzemesi gözetilmeyen tercümedir. Bu tercümede asıl hedef, eserin ana dilindeki metinde kasdettiği maksadın ve anlamın çevirilen dilde gayet güzel bir akıcı bir şekilde ifâde edilmesidir. Mütercim, eserin ana dilindeki mânâyı korumak ve ona bağlı kalmak kaydıyla, çevirdiği dilde aynı anlamı ifâde edecek fakat olduğu gibi kelimenin tercümesi olmayan bir çeviriyle karşılar. Bu tercüme herne kadar aslın bütün maksadını harfi harfine aktarmazsa da eserin akıcılığım ve çevirilen dildeki kullanılışım sağlayacağından mânâyı rahatlıkla ve okuyanları bıktırmadan aktarır. Bir tercümede bulunması gereken bazı özellikler vardır. İster harfî tercüme olsun, ister tefsirî tercüme olsun bir tercümede mutlaka şu hususların bulunması gerekir:
a) Mütercim; her iki dilin üslûb özelliklerini gayet iyi bilmelidir.
b) Mütercim; kelimenin ana dilindeki manâsıyla çevirdiği dilde kullandığı kelimenin mânâsını bilmelidir.
c) Mütercim; kelimenin ana dilindeki mânâyı ve maksadları son derece güvenilir biçimde diğer dile aktarmalı ve bu mânâya uymaya dikkat etmelidir.
d) Tercüme asimi gerektirmeyecek ve aslın yerine geçebilecek şekilde asla uygun olmalıdır.
Ayrıca lafzî tercümede dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Buna göre lafzî tercümede, her iki dilde maksadı karşılayacak kelimelerin bulunması gereklidir. Ancak böylece ana dildeki kelime çevirîlen dildeki benzeriyle uygun olabilir. Ayrıca her iki dilin gramer özelliğine vâkıf olmak ve bir dildeki gramer farklılığını diğer dilde de karşılamak icâbeder. Bunun için ortak dil yapısına sahip olmayan dillerde birbirine tercüme son derece zordur. Özellikle dillerden birisi -Arapça gibi- son derece geniş ise, bunu aynı genişlikte olmayan bir başka dile aktarmada elbetteki büyük zorlukla karşılaşılacaktır. Nitekim arapçadan türkçeye yapılan tercümelerde bu zorluklar müşâhade edilmektedir. Ve yine bu sebepledir ki, İslâm dünyasının ortak ibadet dili olan Arapça indirilmiş olan Kur`an âyetlerinin başka dillere aynıyla aktarılması imkânsızdır. Bu aktarma esnasında büyük çapta anlam ve üslûb değişikliği ortaya çıkmaktadır. Bunu telâfi etmek için ne kadar çalışılırsa çalışılsın, verimli bir sonuç elde edileceğini sanmıyoruz`. Bu sebeple ibâdetin ancak kendi diliyle yapılacağı gerçeğini bir kerre daha tekrarlıyoruz.
Akif merhumun ifadesiyle;, "bir lisan ki bir kelimesi, bir sîğası, birden hem zât, hem zaman, hem mekân ifâde eder, başka bir lisâna bunun tercümesi kolay mı olur? O lisân bunu hakkıyla nasıl ifâde eder?" (Eşref Edib, Mehmed Âkîf, Hayatı, Eserleri, I, 199).
Tefsîr ile tercüme arasındaki farklar: Gerek lafzî gerekse tefsirî tercüme olsun, tercüme tefsirden farklıdır. Tefsîr ile tercüme arasındaki farkları şöylece sıralayabiliriz:
a) Tercüme bütünü itibariyle başlıbaşına bir hüviyet arzeder. Tercümede mak-sad, tercüme edilen metnin, aslın yerine geçmesidir. Tefsîr ise böyle değildir. Tefsîr dâima asıl ile bağlantı halindedir. Başlangıcından sonuna kadar tefsirde asıl ile irtibatı kesmek imkânsızdır. Halbuki tercümede aslı arattırmayacak şekilde ve asla uygun bir nakil yapılmaktadır.
b) Tercümede söz dışı ve asla uymayan açıklamalar yapılmaz, ama aslın aışın-da ve konu dışı izahlar yapılabilir. Çünkü tercümenin asla uygun ve aslın aynı olması bir aracılık borcudur. Hattâ asılda bir yanlış varsa tercümede de aynı yanlışın aktarılmasına dikkat edilir. Sadece o yanlışın düzeltilmiş şekli not halinde verilir. Tefsirde ise durum tamamen farklıdır. Tefsirde maksad, aslı aynıyla aktarma olmayıp açıklama olduğundan konunun bazan müellifin kanâati dışında onu aydınlatıcı ve genişletici izahlarla açıklanması gerekebilir. Bunun için tefsirde hemen hemen bütün ilim şubelerinin verilerinden faydalanılır ve zaman zaman onların yorumlarına yer verilir. Tercümede ise böyle bir şeye başvurulamaz.
c) örf bakımından da tercüme tefsirden farklıdır. Tercüme aslın bütün mânâ ve maksadlarını koruma anlamını taşır. Bu, en azından müellife karşı bir vefa borcudur. Tefsîr ise, böyle değildir. Tefsîrde gerek özet halinde, gerekse geniş açıklamalara girişilebilir.
Mütercim; naklettiği mânâ ve maksadların müellif tarafından kasdedilmiş olduğuna emîn olur ve öylece ifâdeyi nakleder. Binâenaleyh mütercim, müellifin kanâatlerini zann-ı gâlib ile bilmek ve bunu diğer dile aktarmak zorundadır. Müfessirin durumu ise farklıdır. Müfessir kimi zaman müellifin kanâatini olduğu gibi, kimi zaman da kendi kanâatini karıştırarak, olması gerektiği gibi ifâde eder. Muhtelif ihtimâlleri belirterek netîcede kendi kanâatini de serdeder. Binâenaleyh, tefsir ile tercüme birbirinden tamamen farklı şeylerdir.
Dilimizde kullanılan bir de meal kelimesi bulunmaktadır. Meal, kelimesi te`vil kelimesinin de türetilmiş olduğu eVl kökünden türetilmiş olup aynı anlamı ifâde için kullanılan mimli bir mastardır. Meal bir şeyin varacağı yer ve gaye anlamına mekân ismi de olur. Bu takdirde te`vilin özü ve neticesi anlamına gelir, örf bakımından meal, bir kelimenin anlamını her bakımdan değil de, biraz eksiğiyle ifâde etmek demektir. Bunun için Kur`ân tercüme edenlerin bir çoğu tercüme ta`bîri yerine, meal deyimini kullanmaya tercih etmişlerdir. (Daha geniş bilgi için bakınız, Zerkânî Menâhil`ül lrfân, II, 3-4; Zehebî, et-Tefsîr ve`l Müfessirûn, 1,23; Muhammed Hasaneyn Mahlûf, el-Medhal, 41; Zerkeşî, el-Burhân, II, 149 ve devamı; Subhî Sâ-lih, Mebâdî`ün fî Ulûm il-Kur`ân; t. Cerrahoğlu, Tefsîr Usûlü, 205-215; M. Sofu-oğlu, Tefsire Giriş, 239-248).[2]

Büyük Kuran Tefsiri (10 Cilt), İbn Kesir ((Daha geniş bilgi için bakınız, Zerkânî Menâhil`ül lrfân, II, 3-4; Zehebî, et-Tefsîr ve`l Müfessirûn, 1,23; Muhammed Hasaneyn Mahlûf, el-Medhal, 41; Zerkeşî, el-Burhân, II, 149 ve devamı; Subhî Sâlih, Mebâdî`ün fî Ulûm il Kur`ân; T.Cerrahoğlu, Tefsîr Usûl)Büyük Kuran Tefsiri (10 Cilt), İbn Kesir ((Daha geniş bilgi için bakınız, Zerkânî Menâhil`ül lrfân, II, 3-4; Zehebî, et-Tefsîr ve`l Müfessirûn, 1,23; Muhammed Hasaneyn Mahlûf, el-Medhal, 41; Zerkeşî, el-Burhân, II, 149 ve devamı; Subhî Sâlih, Mebâdî`ün fî Ulûm il Kur`ân; T.Cerrahoğlu, Tefsîr Usûl)
Yusuf, Narziss ve Goldmund'u inceledi.
05 Mar 17:19 · Kitabı okumadı · 9/10 puan

<Spoiler İçerir >

Narziss daha bir öğrenciyken üstün Yunanca ve Latince bilgisi ve derslerdeki başarısı ile manastırda dikkat çeken ve kıskanılan bir kişiydi. Ders verecek kadar bilgili bu rahip adayı, hayranları ve kendisini çekemeyenler çok olmasına rağmen bir dosta sahip değildi. Bunun sebebi üstün bir zekaya sahip bir düşünce ve mantık insanı olmasının ortaya çıkardığı bir kibirlilikle insanlarla ilişkilerinde soğuk olmasıydı. Bir gün manastıra Goldmund adında son derece naif, dost canlısı ve duygusal köylü bir genç geldi. Daha ilk karşılaşmalarında birbirlerine zıt karakterdeki bu iki kişi birbirlerinden oldukça etkilendiler. Bunun sebebi her ikisinin de bir diğerindeki ruh soyluluğunu sezmesiydi. Bu etkilenme zaman içinde büyük bir dostluğa dönüştü. Narziss bu dostluğu birbirini tamamlayan ama asla birbirine dönüşmeyen iki unusurun akıl ve tutkunun birlikteliği olarak yorumluyordu.

Goldmund annesinden daha küçük yaşta ayrılmış ve babası tarafından büyütülmüştü. Annesi ile ilgili tüm hatıralarını bastırmış, onları unutmuştu. Narziss bunu sezinleyerek o hatıraların tekrar canlanması konusunda Goldmund'a yardımcı oldu. Sonunda annesine duyduğu özlem ve dış dünyaya duyduğu merak Goldmund'un manastırdan ayrılmaya karar vermesine sebep oldu. Dış dünyayı bilmek, bir gezgin gibi özgürce yeni yerler gezip görmek, yeni insanlarla tanışmak arzusu gönlünde uyandı. Rahip olmadan önce son bir inzivaya çekilmiş dostu Narziss ile hüzünle vedalaştı ve manastırdan gizlice ayrıldı. Yıllarca bir hedefi olmadan bir konaktan diğer konağa seyahat etti. Bircok kadını sevdi, birçok insanla tanıştı. Çocukluktan çıkarak olgun bir insana dönüştü.

Bir gün bir klisede gördüğü Meryem Ana heykelindeki yüz ifadesi onu derinden etkiledi. Bu heykeli yapan kişi olan Niklaus Usta ile tanışmak istedi ve onu bulmak için yola koyuldu. Niklaus Usta'yı kısa zaman içinde buldu. Kendisini çırak olarak almasa da yine de himayesine aldı Niklaus Usta. Ondan bir heykeltıraş yarattı. Yine de bu sanatın da diğer her sanat gibi büyük bir özveri ve disiplin istemesi Goldmund'un özgürlüğe duyduğu tutkuyla tutuşmuş ruhunu sıkıyordu. Bir gün ustasını hayal kırıklığına uğratarak ve her seyi elinin tersiyle itip tekrar yollara düştü. Veba ile mezarlıklara dönmüş köylerden geçti, ölümle yüzleşmenin verdiği dehşetle çarpılmış yüzlerle karşılaştı. Her şeye rağmen yeni dostlar, yeni sevgililer edindi. Ama kış yaklaşmaktaydı ve Goldmund'un ustasının yanına gerisin geri dönmekten başka çaresi kalmamıştı. Halbuki ustası da bu dünyadan göçüp gitmişti. Veba ile sarsılmış kentte bir başınaydı artık. Ama ruhu yeni maceralar peşinde koşmadan duramıyordu. Başını bu sefer büyük bir belaya soktu. Valinin sevgilisine gönlünü kaptırınca idama mahkum edildi. Ama bir tesadüf eseri vali ile görüşmeye gelmiş Narziss arkadaşını ölümden kurtardı, onu yanına alarak yıllar önce ayrıldığı ve artık yöneticiliğini yaptığı manastıra götürdü. Ona bir atölye açtı. Narziss'in içindeki sanatçı ruh tekrar alevlendi. Ustalık eserlerini ortaya koydu. Ama eserlerini tamamladıktan sonra içinde oluşan boşluk, amaçsızlık ruhuna sıkıntı verdi, yine maceraya atılma isteğine karşı koyamadı. Ama bu seferki macera uzun sürmedi. Artık yaşlanmıştı, gençliğinde sahip olduğu sevimliliği, sempatikliği kaybetmişti. Hayatın ona sunabileceği çok bir şey kalmamıştı. Büyük bir hayalkırıklığı içinde kendini kaybetmiş bir şekilde atını sürerken attan düşerek kaburgalarını kırdı. Günlerce ağrılar ve hastalık içinde kıvranarak zorlukla manastıra geri döndü. Ölüm döşeğindeydi artık. Narziss arkadaşının durumuna çok üzülüyordu ama Goldmund ölümü annesi ile tekrar buluşma imkanı olarak değerlendiriyor ve onu büyük bir neşeyle karşılıyordu.

Siddhartha, Demian ve Boncuk oyunu isimli romanları okuduktan sonra Herman Hesse'nin tüm kitaplarını okuma kararı aldım ve bu karar doğrultusunda Narziss ve Goldmund'u da bitirmiş bulunuyorum. Bu romanda da diğer romanlarındaki gibi Hesse'nin insanın ve evrenin varoluşu ile ilgili önemli soruları ortaya koyma ve bunları aydınlatma çabasını gözlemliyoruz. Hesse'nin eserlerindeki temeli olusturan bu düşünsel çaba onun düşünür yönünü ortaya koyarak beni sanatçı yönünden daha çok kendine çekiyor. Hesse bu romanında konu olarak iki karşıt öğe olan akıl ve tutku arasındaki ilişkiyi bir düşünce insanı olarak kurguladığı Narziss ile bir sanatçı olarak kurguladığı Goldmund üzerinden somutlaştırarak işliyor. Bu zıt unsurların birlikteliğini ve birbirlerini nasıl tamamladıklarını bu iki kişinin yıllara yayılan dostlukları üzerinden örneklendiriyor. İlginç bir şekilde bu roman bana Fuzuli'nin Rind ve Zahid isimli mesnevisini hatırlattı. Eserdeki karakterlerin birbirlerine yaklaşımları farklı olsa da o eserde de bu konu işlenmiş ve aynı sonuca ulaşılmıştı. Fuzuli her ikisinin de takip ettiği yolun her ne kadar birbirinden farklı olsa da onları aynı hedefe ulaştırdığını söyleyerek eserini bitirmişti. Hesse'nin ulaştığı sonuç da bundan farklı değil bence.

OKUNMUŞ KÜTÜPHANE, Fedailerin Kalesi Alamut'u inceledi.
02 Mar 13:36 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 9/10 puan

Okuduğum bir kitapla ilgili okurken bir sürü şey geliyor aklıma. Şunu da yazsam bunu da yazsam diyorum hep. Fakat düşündüklerimin birçoğunu not almadığım için aklımdan uçup gidiyor. Bu kitabın bana hissettirdiği birçok duygu oldu. Aklımda kalanları yazıyorum. ( https://okunmuskutuphane.blogspot.com.tr )
Kitabımız Vladimir Bartol'un Fedailerin Kalesi Alamut isimli kitabı. Yazarı Sloven bir şahsiyet. Kitap Halime isimli bir kölenin veya cariyenin tarihin tozlu sayfalarının meşhur bir ferdi olan Hasan Sabbah'ın eline düşmesini konu edinmekte. Ancak tam da aynı zamanlarda İsmaili olan İbni Tahir'de Hasan Sabbah'ın emrine girmiştir. Kitabın genel işleyişinde olaylara bir Halime'nin gözünden bir de İbni Tahir'in gözünden bakıyorsunuz. Aslında Hasan Sabbah'ı bilmeden bu kitabı okumuş olmak biraz eksik kalır.
Hasan Sabbah 1034-1124 yıllarında Büyük Selçuklu Devleti döneminde yaşamış bir tarikat lideri. Tarikatı önceleri İsmaili olarak bilinirken sonrasında Hasan Sabbah ile haşhaşi olarak bilinmeye başlamış. Kendisinin en önemli özelliği müritlerine verdiği haşhaş ile onları uyutarak kurduğu sahte cennetlere götürmesi ve sahte cennetlerin her türlü nimetlerinden müritlerini faydalandırarak onların kendisine sıkı sıkıya bağlanması sağlamış olmasıdır. Bu sahte cennetlere giren müritler oradaki güzel kızlar, bahçelerin güzelliği ve yediklerinden içtiklerinden etkilenerek gerçekten de cennete geldiklerini sanıyorlar ve sonrasında liderleri olan Sabbah'ın yanına döndüklerinde ona inanılmaz bir bağlılık ile bağlanıyorlardı. İşte bu kitap o sahte cennetin yani Alamut'un hikayesini anlatır.
Kitap genel olarak bu cennetten bir dönemi ve Hasan Sabbah'ın felsefesini anlamakta. Alamut'un bir köşesinde sahte cennetlere gönderilmek ve sıkı bir fedai olması hedeflenen İbni Tahir ve kendisini gibi fedai arkadaşları vardır. Diğer köşesinde gizli bir bahçede ise Hasan Sabbah'ın sahte cennetinin belki de en önemli unsuru olan güzel köle kızları vardır. Fedailer, Alamut'ta her yönden sıkı bir eğitimden geçirilirler. Alamut'un gizli köşesindeki bahçelerde ise Halime ve arkadaşları fedailere sunulmak üzere bir kadının erkeklerin nasıl hoşuna gidebileceği konusunda sıkı bir eğitim almaktadırlar. Hasan Sabbah, nam-ı diğer Seyduna yetiştirdiği fedailerden üçünü bu bahçelere, cennetine(!) adam gönderme yetkisini kullanarak gönderir ve fedailer bu sahte cennetin ve huri zannetikleri kızlara aşık olarak kalenin fedailer bölümüne tekrardan Seydunaya tam bir itaatle dönerler ve arkadaşlarına da cennetten geldiklerini anlatırlar. Sonuç... Hasan Sabbah'ın sahte cennet numarası tutmuş ve kendisine körü körüne bağlı fedailer yetişmiştir artık. Hasan Sabbah bu fedaileri belki de devri değiştirecek olaylar için kullanacaktır. Burada bir ipucu vermek istiyorum. Avrupa dillerindeki "assasinate" kelimesi suikast anlamına gelmekte ve bu yabancı kelime ise haşhaşi kelimesinden türemiş yazılanlara göre. Gerisi kitapta...
Kitabın ana hatları böyle. Ancak ben bir de yazarın tarzına ve yukarıda anlattığım olayları nasıl somutlaştırdığına gelmeyi özellikler istiyorum.
Bu kitabı okurken ben Hasan Sabbah'ın sahte cennetindeydim. Ara sırada fedailer köşesindeydim. Ama en çok cennet bölümünde olduğumu söyleyebilirim. Kitabın dili çok sade. Kelime oyunları ve sizi düşündürecek cümleler yok. Fakat olay bir cennet hayali olunca kitabı elimden bırakmak istemedim. Yazarın cümleleri ile kimi zaman Halime kimi zaman Meryem kimi zaman Sara'nın yanındaydım. Orada bir köşede, minderlerin üstünden o sahte cenneti gözlüyordum. Hatta olayların bizzat içindeydim. Ya da keşke içinde olabilseydim demek daha doğru olur. Kitap, sizi sahte cennetin hurilerinin narin elleriyle sarıyor ve bırakmak istemiyorsunuz. Kitap, belki de birçok kişi için felsefi bir kitap olabilir. Ama ben kitaba o kadar kaptırdım ki işin felsefi yönünü geçtim ve yaşamaya başladım. Bu yazarın anlatım başarısından mıdır yoksa her insanın cennet hayalinin somut olarak önüne sunulmasından mıdır bilemedim. Ama çok çok güzel, bir çırpıda bitebilecek bir kitap. Kesinlikle okunması gerekir ancak özellikle erkek okuyucuların kitaba fazla dalmasını tavsiye etmem :)
Şiddetle tavsiye ettiğim bir kitap. İyi okumalar.

https://okunmuskutuphane.blogspot.com.tr

RefusenikAdam, bir alıntı ekledi.
02 Mar 00:34 · Kitabı okuyor

İsimler, isimler
"Özgürlüğü en çok seven köle taciri en iyi gemilerine Voltaire ve Rousseau adlarını vermişti.
Diğer bazı kölecilerse gemilerine dini isim vermişlerdi: Ruhlar, Merhamet, Davut Peygamber, İsa, Aziz Antuan, Aziz Michel, Aziz Tiago, Aziz Filip, Azize Ana ve Meryem Anamız.
Gemilerine insan, doğa ve kadın sevgisini betimleyen isimler verenler de vardı: Umut, Eşitlik, Dostluk, Kahraman, Gökkuşağı, Güvercin, Bülbül, Sinekkuşu, Arzu, Muhteşem Betty, Küçük Polly, Sevecen Cecilia, Tedbirli Hannah.
En samimi gemilerin isimleri Boyun Eğdiren ve Gözleyen idi.

Aynalar, Eduardo Galeano (Sel yayıncılık)Aynalar, Eduardo Galeano (Sel yayıncılık)

Notre Dame, Meryem Ana'ya ithafen isimlendirilmiş, gotik yapısı ile muazzam bir katedral.
Notre Dame'ın Kamburu, ilk kez 1831 de yayınlanan kitap opera, bale, sahne oyunları, müzikal, animasyon ve sinema filmlerine uyarlanmış,  klasik ruhlarla anlaşılacak estetik bir roman. XI. Louis döneminin Paristeki sıkıntılı anların, mahkemelerin hükümlerini, kilisenin şekillendirdiği belli başlı sistemine yönelik açıklamalar. Çok karakter etrafında dönen olaylar zinciri.

Her biri birbirinden farklı dört farklı aşk hikayesi.
Esmeralda; güzeller güzeli çingene
Quasimodo; zangoç, sağır, tek gözlü, iyi yürekli, güzel kalpli çirkinler çirkini.
Pierre Gringoire; şair, filozof
Claude Frollo; cinsellikle saplantılı, gizemli başrahip
Phoebus; yakışıklı, orduda rütbeli.

Tarihle başlayan yolculuk, mizah, aşk ve hüzünle devam etmekte. Ne iyi ne de kötü; insancıl ve inandırıcı kişiler. Şehvet, takıntı, ihanet ve ölüm. Hikaye acı çekici ve trajik. Toplumdaki şehvetin aşk olmadığının, görünüşlerin ve sosyal konumların aldatıcı olabileceğinin ve ne kadar zalim olduğunun en güzel örneği. Kitapta tek sıkıntı olarak gördüğüm şey; Gringoire ve keçi Cali'ye ne olduğunun bilinmemesi.

Yazar zaman zaman XI. Louis döneminin adaletini ve kendisini de eleştirmektedir. Örnek olarak;  Sağır bir yargıcın, sağır bir sanığı yargılaması, keçi Cali hakkında idam kararının verilmesi, idam edilen bir domuzun olması.
"Zaten bir yargıç kör ve sağır olmadıkça mükemmel bir yargıç sayılmaz." Sayfa:124
"Gerçekten de kanun, bir sağırın başka bir sağırı sorguya çekmesi halini derpiş etmemişti.'' Sayfa:125
"Çünkü krallar da Girit Adası'ndaki Tanrı Jüpiter gibidirler, kulakları ayaklarındadir." Sayfa:384

Kitap, 1923, 1939, 1956, 1982, 1986 ( animasyon), 1996 (animasyon), 1997 ve 2002'de (animasyon) sinema filmlerine uyarlanmış bu da kitabın güzelliğini, kalitesini ortaya koyar. 1939 ve 1997 uyarlamalarını izledim genellikle kitaba bağlı kalınmış sadece son sahnedeki olaylar farklılaştırılmış.

Son sayfalarda yanınıza mendil almayı unutmayınız, gözleriniz sulanabilir.

Betusch in Booksland, Meryem'in Tanıklığı'ı inceledi.
23 Şub 00:06 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Mary, Oğlu İsa'nın çarmıha gerilişine tanık olmuş bir annedir. Yazar, hem dini hem de tarihi açıdan büyük bir öneme sahip olan Meryem Ana ve İsa'yı kutsallıktan arındırarak insani yönleriyle anlatıyor. Bu açıdan İncil'de yer alan İsa Peygamber anlatısından farklılık gösteriyor. Okurken kanınızın donduğunu hissedeceksiniz. Kısa ama çok çarpıcı bir eser.