beyza beyaz, Aşkın Gözyaşları 4 - Hamuş'u inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · 23 günde · 10/10 puan

Aşkın Gözyaşları serisinin dördüncü kitabı. Mevlana ve Şems'in karşılıklı konuşmalarıyla birlikte Hallac-ı Mansur'un sonunu gözyaşları içinde okudum. Etkileyici ve akıcı bir kitap. Kitap kapağı tasarımı oldukça başarılı.

Hz. Mevlana
Bildiklerini anlat, ama akıl vermeye kalkma;
Anlatılanları iyi dinle, ama hepsini… doğru sanma;
Sessiz kalmak bir şey bilmediğin anlamına gelmez;
Çok konuşmakta çok şey bildiğini göstermez;
Herkesi kendine eşit gör, her kim olursa olsun
bir insanı küçümsemek akılsızlık,
Çok büyük görmekte korkaklıktır.
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir..!!

Sıkıntılar gecedir, dinlen kederlenme. Sabah elbet olacaktır.
Mevlana

Gökhan Aktaş, bir alıntı ekledi.
 14 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

2344-2345
Niceye bir kavga edip duracaksın; niceye bir şu kalabalığın içinde kalacaksın? Yavaş yavaş yalnızlığı huy edin.

Yalnızlığa dalanın, bir hoş sevdası vardır; yürü de, ne sevdadasın diye bir sor ona.

Divan-ı Kebir, Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 204 - Cilt 5, Kültür Bakanlığı)Divan-ı Kebir, Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 204 - Cilt 5, Kültür Bakanlığı)
Gökhan Aktaş, bir alıntı ekledi.
 14 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

1287
Aşkın canına and olsun, iki can karışıp birleşmedikçe sevenle sevilenin arasında ayrılık vardır, buluşmanın bir düzeni yoktur.

Divan-ı Kebir, Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 143 - Cilt 3, Kültür Bakanlığı)Divan-ı Kebir, Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 143 - Cilt 3, Kültür Bakanlığı)

Mevlana Celaleddin-i Rumi
"Aşk, davaya benzer, cefa çekmek de şahide. Şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki! "

Mevlana İdris
"Biriniz bir kaç yıldız taksın gökyüzüne.
..
Biriniz, yağmuru dansa kaldırsın.."

Bir gün Hızır (a.s.) hamamda yıkanan bir ihtiyarın yanına yaklaşmış. İhtiyar kendi kendine yıkanmaktaymış. Hızır demiş ki: - Ey ihtiyar! Gençliğinde yaşlılara yardım etseydin şimdi şu gençler de sana yardım ederlerdi. İhtiyar adam şöyle cevap vermiş: - Ben gençliğimde yaşlılara yardım ederdim ama zamane gençliği şimdilerde yardım etmez olmuş. Hızır (a.s.) bir taraftan ihtiyar adamın sırtını keselerken bir taraftan da konuşmaya devam etmiş: - Demek ki yaptığın yardımları içinden gelerek yapmamışsın, Allah’ın sevgisini kazanamamışsın, yoksa ettiğin o hayrı neden görmeyeceksin ki? İhtiyar adam şöyle demiş: Eğer yaptığımı Allah için yapmasaydım, O’nun sevgisini kazanmasaydım, Allah bugün benim sırtımı Hızır’a keseletir miydi? Hızır (a.s.) duydukları karşısında çok şaşırmış. Allah’ım demiş, bana verdiğin Seni sevenlerin listesinde bu ihtiyarın adı yok, bu nasıl olur? Yüce Allah şöyle demiş: “Ey Hızır! Biz, bizi sevenlerin listesini sana verdik ancak bizim sevdiklerimizin listesi bizim yanımızdadır..." Hz Mevlânâ Celâleddin-i Rûmî der ki; İnsanın kalbinde saklı öyle şeyler vardır ki verdikçe çoğalır, Bu hazinelerin başında SEVGİ gelir. İşte bir dostun bir dosta verebileceği hediyelerden bazıları şunlardır ki; Gönlü rahatlatacak bir TEBESSÜM! ... Kalbe kuvvet verebilecek bir TATLI SÖZ! ... Morali düzeltecek bir TAKDİR! ... Neşesini yerine getirecek bir ŞAKA! ... Kızgınlığını söndürecek bir HOŞGÖRÜ! ... Hoşa gidecek bir güzel DAVRANIŞ! ... ALLÂH’ın Râhmetini çekecek bir HAYR DUÂ
Dualarınızda yer alabilmek ümidiyle
1437 HICRI yılınız mübarek olsun..

Sırat-ı Aşk
Unutma,demiş Hz.mevlana.Sır gibi seversen eğer muradın gerçekleşir.Çünkü tohum toprağa gizlenirse yeşerir.