23 Mart 2018 Cuma günü, saat.18.30'da;Ödemiş Belediyesi Kültür Merkezi Ödemiş-İzmir adresinde, Ayşegül Yargın-Aziz Serbest-Cafer Öz-Fahri Göre-Fahri Kamberov-Feyyaz Sağlam-Fikri Önay Bulanık-Firdevs Tuncay-Güzin Oralkan-Leyla Işık-Lidia Cheriliuc-Hüsnü Işık-Shefqet Balla-Şükrü Aydın-Makvara Kharevaba-Dr.Mevlüt Kaplan-Mohd Hakim-Murat Kılıç-Mustafa Serbest-Vüsela Gülmemedova-Yurdanur Bilgin okuyucuları için kitap imzalayacak. 20.30'da da, aynı salonda ''Dünya Şiir Günü'' münasebeti ile sahneye çıkarak sunuculuğunu Pınar Güdümlüoğlu'nun yapacağı sahnede ''Uluslararası Şiir Etkinliği'' kapsamında şiir okuyacaklardır. Etkinliği izlemek ücretsizdir, ilgilenenlere önemle duyurulur.

Düşün insanlarımız
Afşar Timuçin
Ahmet Cevizci
Ahmet İnam
Ahmet Şuayip
B
Bedia Akarsu
Seyla Benhabib
Bilge Karasu
C
Cemil Meriç
D
Arda Denkel
F
Fatma Barbarosoğlu
G
Gediz Akdeniz
Gürol Irzık
H
Hasan Aydın
Hüseyin Batuhan
İ
İhsan Fazlıoğlu
İlham Dilman
İoanna Kuçuradi
İsmail Fenni Ertuğrul
M
Macit Gökberk
Mehmet Emin Erişirgil
Mevlüt Uyanık
Murat Baç
N
Nami Başer
Neyzen Tevfik
Nusret Hızır
O
Oruç Aruoba
Ö
Ömer Naci Soykan
R
Rıza Tevfik Bölükbaşı
S
Selahattin Hilav
Suphi Ethem
T
Tahir Musa Ceylan
Takiyettin Mengüşoğlu
Teo Grünberg
U
Uluğ Nutku
V
Vedat Ali Özkan Kayacı
Vehbi Hacıkadiroğlu
Y
Yılmaz Öner

Tuğba Çakır, bir alıntı ekledi.
17 Mar 11:40

"Boo-zaa," dedi sokağa çıkınca. Haliç'e doğru, sonsuzluğa gider gibi inen bir sokaktan aşağı yürürken, gözünün önünde Süleyman'ın balkonundan gördüğü manzara canlandı. Şehre söylemek, duvarlara yazmak istediği şey şimdi aklına gelmişti işte. Bu hem resmi, hem şahsi görüşüydü; hem kalbinin hem de dilinin niyetiydi:
"Ben bu âlemde en çok Rayiha'yı sevdim," dedi Mevlut kendi kendine.

Kafamda Bir Tuhaflık, Orhan Pamuk (Sayfa 466 - Yapı Kredi Yayınları)Kafamda Bir Tuhaflık, Orhan Pamuk (Sayfa 466 - Yapı Kredi Yayınları)
bayan limon kekiği, Peri Gazozu'yu inceledi.
 16 Mar 21:52 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Şimdi bir türlü sığamayıp, delice bir kavgaya tutuştuğumuz, adına Anadolu denen şu kadim topraklarda, binlerce yıl önce hüküm sürmüş, bir Hitit kralının oğullarına bıraktığı vasiyete bakın isterseniz: ‘Öldüğümde beni, usulünce yıkayın, göğsünüze yaslayın ve toprağa bırakın.’ Bu kadar.” 

 

Hayatın en yalın ve en efsunlu meseleleri, ölüm ve yaşam, annebaba-çocuk arasındaki zor muhabbet, büyümek ve yaşlanmak üzerine… Vefalı bir oğulun gözüyle. Bilhassa ölümün, ölümle başetmenin olağanüstülüğü ve olağanlığı üzerine… “Alışmaya” direnen bir hekimin gözüyle.

 

Taşranın sıcak kucağı ve serin kasveti üzerine… Orayı hem içinden hem dışından bilen bir evladının gözüyle.

 

 

Ercan Kesal’dan, aynanın kenarındaki fotoğraflar misali hayat parçaları, sohbet makamında insan hikâyeleri. Samimi ve sıcak bir kitap. Farklı zamanlarda yazılmış hikayeleri ustalıkla dizgilemiş ve bir roman gibi olmuş neredeyse. Kitap adını babası Mevlüt Kesal'ın mesleğinden almış. Mevlüt Kesal gazozcu ve sattığı gazosun adı peri. 

Kitap yazarın babasına ithaf edilmiş.

Nesli, bir alıntı ekledi.
16 Mar 12:52 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Okulun ve Türkiye’nin geleceği konusunda müdürün kalbini en çok kıran şey, bin iki yüz öğrencinin İstiklal Marşı’nı aynı anda söyleyememesiydi. Herkesin kendi köşesinde yarısına gelmemiş olur, marşın hep birlikte, “tek bir yumruk” gibi söylenmesini isteyen müdür yağmur kar aldırmaz, marşı bin iki yüz öğrenciye yeniden yeniden söyletir, bazı öğrenciler de bozgunculuktan ve inattan ahengi bozar, bu da gülüşmelere ve üşüyen vatansever öğrencilerle alaycı ve umutsuz bozguncular arasında kavgalara yol açardı. Mevlut bu kavgaları uzaktan izler, arsızların şakalarına gülerken İskelet’e yakalanmamak için de yanaklarının içini ısırırdı. Ama az sonra ay yıldızlı bayrak göndere ağır ağır yükselirken suçluluk duygusuyla gözleri sulanır ve marşı içtenlikle söylerdi. Hayatının sonuna kadar nerede –hatta filmlerde bile– yükselen bir Türk bayrağı görse Mevlut’un gözleri sulanmaya devam etti.

Kafamda Bir Tuhaflık, Orhan PamukKafamda Bir Tuhaflık, Orhan Pamuk
Gonyalı, bir alıntı ekledi.
16 Mar 00:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

sizi hiç karşı kaldırımdan insanı ağlatan birini Duydunuz mu bazı durumlar vardır Elbette bizim evde perşembe günleri temizlik yapan Fatma Hanım radyoda Mevlüt okunduğunu duyunca bir yandan çamaşırları kaynatır bir yandan da büyük bir gürültüyle ağlardı sonra annem de katılırdı bu ağlamaya ben de onlara bağırarak günaha girerdim

Göz İzi, Dücane Cündioğlu (Sayfa 39)Göz İzi, Dücane Cündioğlu (Sayfa 39)
Ravza Nur Koyuncu, Kafamda Bir Tuhaflık'ı inceledi.
 15 Mar 06:45 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sabaha karşı bitti.
Ve son sözcükle gözlerim doldu. Kendimi bırakıverdim. Orhan Pamuk okumaya "Kırmızı Saçlı Kadın" ile başlamıştım.
Tam manasıyla bir okuma olmamıştı.
Sonrasında tekrar okuyacağım deyip pazartesi günü "Sessiz Ev" ile "Kafamda bir Tuhaflık" kitaplarını aldım.
Kafamda bir tuhaflık.
İstanbul' da 40 küsür seneyi adım adım izledim.
Yoğurtçuluk, pilavcılık,boza ve daha bir sürü şey..
Binalar gözümün önünde yükseldi,gecekondular yıkıldı gözümün önünde.
Kimileri öldü, kimileri kaldı.
Zaman geçti.
Mevlüt boza satmaya devam etti, hiç vazgeçmedi bozasından.
Bozaa Bozaa
Bu bir klişe olmamalı, kulaklarımda bu sesleri duyuyorum.
Ve Mevlüt sen ne güzel biriydin.
Ve Rayiha.
Aşk bir süreç mi?
Bir yaşanmışlık? Bir birikim?
Her köşesi ayrı güzeldi.
Harikasın Orhan Pamuk.
Daha yazacak çok şey var sabah vakti anca bu kadar, eklemeler gelecektir.

Sena ÖZ, Kafamda Bir Tuhaflık'ı inceledi.
11 Mar 11:23 · Kitabı okudu · 19 günde · 9/10 puan

İnsanların kurduğu hayaller mi yoksa kaderin bize sunduğu mu bizi biz yapan, bu ikilemi Mevlüt, Rayiha, Semiha karakteri ile öyle güzel anlatmaya çalışmış ki Orhan Pamuk bir kez daha kalemine sağlık diyemeden geçemeyeceğim. Bir taraftan İstanbul'un çok da kimsenin umrumda olmayan gecekondu semtinden bakarken hayata bir taraftan değişen Türkiye'ye tanık oluyoruz bir taraftan da kendi duygularımızı, hayata bakışımızı sorguluyoruz. Derin gözlem gücüyle yazılan bu roman Orhan Pamuk'un belki de en güzel romanlarından biri. Kesinlikle okunmaya değer.

Yunus CCK, bir alıntı ekledi.
05 Mar 03:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

aslında kızın ne gözü ne de herhangi bir yeri güzel de değilmiş. Ama sırf her gün onu görüp arkadaşlık ettiği için çok kötü âşık oldu.Bu mümkün mü ? "
"Sonra ne oldu ?" diye sordu Mevlut.
"Kızı başkasına verdiler. Arkadaş Mardine dönünce intihar etti."

Kafamda Bir Tuhaflık, Orhan Pamuk (Sayfa 150 - YKY)Kafamda Bir Tuhaflık, Orhan Pamuk (Sayfa 150 - YKY)
Alyoşa, bir alıntı ekledi.
04 Mar 16:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Bizim Mevlüt efendiden on kat daha akıllılar açlıktan sürünürken, onun başbakan olması bir rastlantıdır yalnızca. Anamal bu toplumda herkesi dilediği biçimde kullanabileceğinden kuşku duymadığından, seçimlerinde ince eleyip sık dokuma çabasına girmez pek. Öyle bir döneme geldik ki isterse seçimi gereksiz kılacak yolu da bulur. Kim olursa olsun, gelmesine izin verir. Nasıl olsa, bu düzen erki ele geçirenleri istediği biçimde yönlendirecek, sapmaya kalkanları da eleyecektir, kendiliğinden."

Gökdelen, Tahsin Yücel (Sayfa 310 - Can Yayınları - 9. baskı)Gökdelen, Tahsin Yücel (Sayfa 310 - Can Yayınları - 9. baskı)