Mohsen Namjoo
Olur da olmazsam buralarda yanağındaki küçük çukura saklanmak istiyorum uyumak
Yüzyıllarca uyumak...

Mohsen namjoo - shekveh
https://youtu.be/-bFjYSCjmOA

Türkçe:

yakınarak senin anılarını,
seni arzulamayı gönlümden çıkarayım dedim.
gülümseyerek;
“incinmem senin huyundan,
senin yüzünü hatırlamaktan,
ama benden gönlünü kopardığında
kime anlatacaksın hadis-i nefsini?
sen nereye gidersen benim bir parçamsın,
neden vefa ve sadakat kadehini kıracaksın?” dedi…

ondan vazgeçtim dik kafalılıkla,
başka bir ay yüzlünün yolunu tuttum
şimdi ne yapayım gönlümün hatasıyla,
gönlümün tanıdığı, sevgilisi gitmişken…
onun yolunda yürümekten başka bir yolum yok,
artık başka bir hata yapamam!

bir hayal uyutmuyor beni
gönlümü yakan bir hayalden dolayı uyuyamıyorum
yüz gecelik bir mahmurluk var bende
yüz gecelik bir mahmurlukvar, meyhane nerede!?

Mohsen Namjoo
”Dünyanın en uzun hüznü yağıyor, Yorgun ve yenilmiş insanlığımızın üstüne.”

Vildan Yılmaz, bir alıntı ekledi.
13 Nis 00:03 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Mohsen Namjoo ile Söyleşi - 2
En popüler şarkılarından olan Jabre Joghrafiaie'de Orta Doğu'da doğmuş olmanın zorluklarından bahsediyorsunuz. İbni Haldun'un "Coğrafya Kaderdir" sözünden hareketle; şu an Amerika'da yaşamınıza rağmen İran'da doğmanızın sizin hayatınızda nasıl etkileri oldu?
Bu şarkıyı söylemeyi bırakma kararı almıştım. Çünkü Amerika'da yaşayıp böyle bir şarkı söylemek bana sahici gelmiyordu. Artık o coğrafi sorunları yaşamıyordum. Ben şarkıyı söylemeyi bıraktıktan 3 yıl sonra Trump nereden geldiğimi bana ve benim gibi insanlara yeniden hatırlattı. Şarkı benim için tekrar anlam kazandı ve söylemeye başladım. Bizler hep, geçmişin içinde bir yerlere dair sıkışmışlık hissimizin içinden çıkmanın bir yolunu arayarak günlerimizi geçirdik. Elli yıl önce dünya daha güzel bir yer değildi, sadece kötü anılarımızı unuttuk. Fakat bir coğrafyanın içine sıkışmak gerçek bir olgudur. Orta Doğu'dan kötüsü de var, kutuplarda bir yerlerde dolmuşta olabilirdik. İsviçre'de doğsaydık her şeyin daha güzel olabileceğini düşünüyoruz fakat oranın da kendine göre başka sorunları var. Kolombiya için de bu geçerli, dünyanın diğer yerlere için de. Bu bir paradoks. Jabre Joghrafiaie de bir paradoks. Bu soru da bir paradoks.

Tuhaf Dergi Sayı: 13, Kolektif (Sayfa 24 - Muhsin Topyıldız, "Mevlana Yaşasaydı Davulcu Olurdu")Tuhaf Dergi Sayı: 13, Kolektif (Sayfa 24 - Muhsin Topyıldız, "Mevlana Yaşasaydı Davulcu Olurdu")
Vildan Yılmaz, bir alıntı ekledi.
12 Nis 23:51 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Mohsen Namjoo ile Söyleşi - 1
Bugün İran'a ve Orta Doğu'ya baktığınızda neler görüyorsunuz?
Bu uzun ve üzücü bir konu. Bir ekonomist, politikacı ya da politik aktivist olmadığım için tespitlerim ne kadar isabetli olur bilemiyorum. Bir sanatçı olarak gördüğüm şey bir kâbusun içinde yaşama çabası. Hem de gerçek olamayacak kadar kötü bir kâbusun Fakat diğer yandan bakınca Batı'nın durumu da Doğu'dan farklı değil. Coğrafya farketmeksizin birçok ülkede, demokrasi sonucu başa geçmiş insanlara bakınca, kısa bir öyküyü geçtim, bir dergiden birkaç satır bile okumamış olduklarını anlayabiliyoruz. Sıradan insanlar olarak çalışıp vergilerimizi ödemeye çalışıyoruz fakat bu insanlar nasıl oluyorsa ömürleri boyunca bu vergileri hiç ödememiş olabiliyorlar. İran'a geri dönecek olursak, sanatın her alanı Devrim Muhafızları tarafından yönetiliyor. Şansa bakın ki bu insanlar oldukça zenginler. Çünkü ortada sanat üretimleri için bir para var ve bu paranın nereye gittiği belli bile değil. Yalnızca bu tabloya bakarak bile; neyin yaşandığını rahatlıkla görebiliriz.

Tuhaf Dergi Sayı: 13, Kolektif (Sayfa 24 - Muhsin Topyıldız, "Mevlana Yaşasaydı Davulcu Olurdu")Tuhaf Dergi Sayı: 13, Kolektif (Sayfa 24 - Muhsin Topyıldız, "Mevlana Yaşasaydı Davulcu Olurdu")

Mohsen Namjoo
Olurda olmazsam buralarda yanağındaki küçük çukura saklanmak istiyorum;
Uyumak yüzyıllarca uyumak

Merve Uçaroğlu, bir alıntı ekledi.
02 Nis 17:11 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"O kaydı babam ölmeden bir ay kadar önce yapmıştık. Vücudunda iki farklı kanser vardı ve bunun bilincindeydi. O yaşlarda bir şeyler kaydetmeyi akıl edecek durumda değildim, ablam ortaya bu fikri atmıştı. Yıllar sonra bu kayıt aklıma geldi. Çok etkileyici bir an, öleceğini bilen bir adam dua ediyor. Mutsuzluğun, bitmişliğin ve ümitsizliğin tanımı gibi... Şarkının melodisini ben oluşturmadım. Babamın dua edişinin melodisi o. O gece kendi kendine söylediği dua bir şarkı haline geldi ve ben yıllar sonra babamla düet yapmış oldum. İran'da beni Kur'an'la dalga geçen problemli bir adam olarak tanıyorlar. Bu kez gördüler ki böyle bir şey yok. Kutsal olanla şaka yapılmaz. Müzik de bir şaka değildir. Yapmaya çalıştığım şey her şeyin içindeki güzellikleri müzikle biraraya getirip yeni bir güzellik ortaya çıkarmak."

MOHSEN NAMJOO

https://youtu.be/OuhIgGWzyQk

Tuhaf Dergi Sayı: 13, Kolektif (Sayfa 24)Tuhaf Dergi Sayı: 13, Kolektif (Sayfa 24)
Musa Koyuncuer, bir alıntı ekledi.
01 Nis 01:35 · Kitabı okumayı düşünüyor

Mohsen namjoo nameh. Dinlemenizi tavsiye ederim
Dostlar bu ürkek kalbin çaresi nedir
O nazlı yetişmiş salınışı güzel fidan
Sanki gül yaprağındaki çiğ tanesi
Bir o hoş yürüyüşü gör bir o mevzun adımları
Yüzlerce ay yüzlü hasedinden yakasını yırttı
İki gözümün nuru dünyada vefa yok

Hafız Divanı, Hafız-ı ŞiraziHafız Divanı, Hafız-ı Şirazi