Salih Zileli, Momo'yu inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · Puan vermedi

Iyi bir dinleyici olan Momo, arkadaşlarına yardımcı olması, arkadaşları ile beraber sokaklarda oyunlar oynayarak ve arkadaşlarının dertlerini dinleyerek çözümler bulan birisi. Güzel günler geçerken bir Zaman Tasarruf şirketinin ortaya çıkması, insanların zamanlarını çalarak büyümesi ve arkadaşlar ile oynamayı dostlar ile sohbet etmeyi boş zaman olarak değerlendirerek zamanlarına el koymayarak büyüyen bir şirket. Duman adamlar olarak tanımlanan yandaşları, insanların hayatını kapitalist sistemin sürekli çalışmak anlayışı ile samimiyet, sevgi duygularını yok etme anlayışı sürdürüyorlar. Modernite ile değişen zaman kavramını ele alan zamanı, çalışıp tüketmek anlayışı ile sürdüyor.

Eda Arda Ylmz, bir alıntı ekledi.
19 saat önce · Kitabı okuyor

,dünyadaki bütün anlaşmazlıklar kasıtlı ya da kasıtsız,aceleye getirilerek söylenmiş birtakım yalan yanlış sözlerden kaynaklanıyordu.

Momo, Michael Ende (Sayfa 42 - Pegasus Yayınları)Momo, Michael Ende (Sayfa 42 - Pegasus Yayınları)
sifa, Momo'yu inceledi.
Dün 11:10 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · Puan vermedi

Küçük Momo ve arkadaşlarının zaman hırsızlarıyla mücadelesini anlatan çok keyifli bir kitap.Hayatın koşturmacası içinde bizim de zamanımızı nasıl kullandığımızı sorgulatıyor.En güzel zamanlarımızın da sevdiklerimizle geçirdiğimiz zamanlar olduğunu bir kez daha hatırlatıyor.

Şehrazat, bir alıntı ekledi.
21 May 18:50

İnsanların zamanına hükmedenin gücü sınırsız olur.

Momo, Michael Ende (Sayfa 157)Momo, Michael Ende (Sayfa 157)
Seher Çakır, bir alıntı ekledi.
21 May 15:13 · Kitabı okuyor

-Ya öbür tarafta ne var?
-İşte orada, bazen taa içinde duyduğunu söylediğin müziği bulacaksın. Ama artık sen de o müziğin içindeki bir ses olacaksın.

Momo, Michael Ende (Sayfa 178 - Hora Usta, Pegasus Yayınları)Momo, Michael Ende (Sayfa 178 - Hora Usta, Pegasus Yayınları)
Kübra Yılmazsoy, bir alıntı ekledi.
21 May 12:38

 “Müzik sesi çok, çok uzaktan geldiği hâlde, sanki taa içimde duydum onu. Zaman da böyle bir şey olmalı.”

Momo, Michael Ende (Sayfa 177)Momo, Michael Ende (Sayfa 177)
Irmak, bir alıntı ekledi.
20 May 01:02 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ama bir kazazedenin okyanusa attığı şişeyi, uzak kıyılarda bir geminin bulması nasıl küçük bir ihtimalse, koskoca kentte iki insanın bir sokakta karşılaşması da pek sık görülen bir olay değildir. Belki de birbirimize çok yakınız, diye düşündüğü oluyordu Momo’nun. Kim bilir, birinin az önce geçtiği bir yerden belki öteki az sonra geçiyordu.

Momo, Michael Ende (Sayfa 235)Momo, Michael Ende (Sayfa 235)
Ayşe Akbulut, bir alıntı ekledi.
19 May 16:29 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Hayatta en tehlikeli şey, gerçekleşmiş hayallerdir."

Momo, Michael Ende (Sayfa 232)Momo, Michael Ende (Sayfa 232)
Arzu Beyaz, bir alıntı ekledi.
19 May 15:11

" Nasıl gözleriniz görmeye, kulaklarınız duymaya yarıyorsa, insanın yüreği de zamanı algılamaya yarar. Kör bir insan için gökkuşağının renkleri ve sağır bir insan için kuş sesleri nasıl boşunaysa, bütün bir yürekle algılanmayan zaman da öyle boşa gider, kaybolur. Ama ne yazık ki, düzgün çarpmasını bildiği halde kör ve sağır olan nice yürekler vardır. ''

Momo, Michael Ende (Pegasus)Momo, Michael Ende (Pegasus)
uzaklardanbiri, bir alıntı ekledi.
19 May 01:18

Saatlerin bulunduğu salonda dolaşmayı sürdürüyorlardı. Hora Usta başka başka ilginç şeyler gösteriyordu ama Momo'nun aklı hep bilmecedeydi.
"Söylesene," diye sormaktan kendini alamadı. “Zaman nedir?”
"Bunu kendin bulup çıkardın ya," diye cevap verdi Hora Usta.
"Hayır, yani zamanın kendisi nedir demek istiyorum," diye açıklamaya çalıştı Momo. "Var olduğuna göre, bir şey olması gerekir. Gerçekten nedir zaman?”
"Bu sorunun cevabını kendin verebilsen çok iyi olurdu.” dedi Hora Usta.
Momo uzun süre düşündü.
"Var olduğu kesin," diye mırıldandı sonra, düşüncelere dalmış bir şekilde. "Ama ona dokunamayız. Tutamayız onu. Koku gibi bir şey. Ama durmadan ilerleyen bir şey. O halde geldiği bir yer olmalı! Belki de rüzgâr gibi bir şeydir! Ama yo, hayır! Şimdi buldum! Belki de hep var olduğu için duyulmayan bir müzik gibidir. Sanırım, benim bunu çok derinden duyduğum oldu!"

Momo, Michael Ende (Sayfa 176 - Pegasus Yayınları)Momo, Michael Ende (Sayfa 176 - Pegasus Yayınları)