{Ç News} Kocaeli Kitap Fuarı Özel Yayını;
Merhabalar Efendim....!!

Kahveleri Hazırlayın...!
{Ç News} Kitap Fuarı Özel Yayını Başlıyor...!

Kocaeli kitap Fuarı ve Ben adlı Yazıma Hoş Geldiniz :)
Uzun ama çoook uzun bir yazı oldu baştan belirteyim. Normalde bu kadar uzun olmayacaktı. Ne ara uzadı bende bilmiyorum.. :)

Fuar'a iki defa gittim. İlkin de 2 saat, ikincisin de 4 saat gezdim. 4 saat biraz biraz yetti. Bence en az 6 saat lazım :) sadece kitap almıyoruz ki, muhabbetimiz bol bizim.. :)

Bugün Asıl maksadım bu alanda toplanan sahaflardı. Yalnız o kadar sahafın içinde gerçekten işini yapan sahaf sayısı beş'i geçmez. Her kitap okunmaya değer mi? (Bence) Değmez tabi ki. Zaman önemli. Zaman geçiyor ve bunu iyi kullanmak lazım. O yüzden seçebildiğimiz kadar iyi kitaplar seçmeliyiz.

Fuar kitapların dışında bana keyifli sohbetler kazandırdı. Öncelikle Nostalji Sahaf, Türkiye İş Bankasın da ki görevli arkadaşlar, şans eseri denk geldiğim ileri yayınlarında ki arkadaş. (ileri Yayınlarını takip etmişliğim yoktur ya da okumuşluğum. Koskoca 5 metrelik bir Mustafa Kemal'in askerleriyiz standı haliyle dikkatimi çekti ve uğradım.) YKY'ye uğradım fakat sohbet ettik onun dışında bir şey alamadım. Daha devamı var.. Bu fragmandı :)

Sohbet tadında yaptığım alışverişlerden bakalım neler almışım. İlk önce sahaflardan başlayalım;

Atatürk'ün Hatıra Defteri (Türk Tarih Kurumu)
Cem Karaca Kitabı (Ada Müzik)

Bu iki kitabı adını hatırlamadığım bir sahaftan aldım ve çok temizler. Özellikle hatıra defteri el değmemiş resmen. İçinden de Anıtkabir den alınmış güzel bir kartpostal çıktı. Bu iki kitabı 30 TL'ye aldım. Çok uyguna geldi. Basımları yok çünkü. Sahaf'ın ne sahibi ne de çalışanı nazik değildi. Gözüme ilişti kitaplar aldım ve çıktım.

https://ibb.co/jxPzMJ

Yine adını hatırlamadığım bir sahaftan;

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'na Ait olan,

Gelibolu ve Arıburnu kitaplarını aldım. Bu iki kitap bana çok uyguna geldi. Hem satışları yok hem de ciltli ve üzerlerin de özel bir şömiz kaplama mevcut. İkisini 35 TL'ye aldım. Normal de Tek bir kitap 36 lira zaten :) sıfır el değmemiş tertemiz kitaplardı. Sahaf ilgili ama kapanış saati geldi diye aceleci idi. Yenisinin Internette 21 TL olduğu Murat Bardakçı kitabına 25 TL istedi. Çok dedim. Sen bilirsin. Evet ben çok bilirim dedim çıktım :)

 https://ibb.co/bsYFvd

Gel gelelim Nostalji Sahaf'a. Bu abi'yi çok sevdim ve uzun uzun sohbet ettik. O kadar çok durdum ki artık insanlar çalışan olduğumu sandı ve kitap sormaya başladılar. :) İkinci kez gittiğim de daha çok sohbet ettik onu da anlatacağım...

Şimdi ilk seferden üç kitap aldım.

Yaşar Kemal - Ağrı Dağı Efsanesi (YKY)
Aziz Nesin - Yaşar Ne yaşar Ne Yaşamaz (Adam)
Aziz Nesin - Surname (Adam)

 https://ibb.co/dtthad

Çok cüzi bir miktar verdim bu kitaplara. 20 TL :)

Sahaf gibi sahaf. Çok sevdim kendisini. İkinci kez gittiğimde daha çok kitap aldım ve daha çok sohbet ettik. Bir de kaset aldım.. :)) neyse onun hikayesi sonra..

Bunlar ilk gittiğim de yaptığım kitap alışverişleri idi. Kısa bir fuar değerlendirmesi yapayım ;

Fuar'un bulunduğu lokasyon ücra bir yer değil. Her türlü otobüslerin geçip gittiği, zaten etrafı avm olan bir yer. Fuar alanı çok büyük. Sahaflar ayrı yerde, normal yayın evleri  ayrı yerlerde kümelenmiş. Anladığım kadarıyla bundan önceki senelerde kim nerede ise bu yılda aynı yerinde. Park yeri yeterli. İki sefer gittim ve sorun yaşamadım. Güvenlik iyi. Özel güvenlikler yerine polisler güvenliği sağlıyor. Havalandırma ve Yürüme alanı iyi kimse ile çarpışmadım :) Sadece gerçek Sahaflar daha fazla alanda hizmet verebilirdi. Bazı sahaf adı altında kitap satanlar vardı ki evlere uzak. Şaka gibi. 100 kitap yok. İki sefer de de aynı manzara ile karşılaştım.. Neyse biz ikinci seferimize geçelim ve daha sonra son bir değerlendirme yaparız.

Bugün çok fazla kitap aldım. Merak edip aldıklarımın yanında, listeye eklediğim kitaplarda vardı.

İlk iş olarak Nostalji Sahafa tekrar gittim. Selam verdikten 2 saat sonra falan ayrılabildim. İlk yarım saat'te kitapları seçtim. Ondan sonrası muhabbet oldu.. Hatta o kadar uzun durdum ki artık insanlar benden bir şeyler istemeye başladı. Dert yananlar kitap arayanlar. Onun dışında plak, kaset, cd de satıyordu.. Bolca kaset dinledim. Ac/Dc, Metallica, Nirvana, Sepultura, Overkill, Gun' s Roses.... Ve daha niceleri..
Çok keyifliydi.

Aldığım kitaplar;

Büyük Atatürk'ten Küçük Öyküler 1-2 (Can)
A'dan Z'ye Yaşar Kemal (YKY)
Nazım Hikmet;
Kuvayı Milliye,
Memeleketimden İnsan Manzaraları (YKY)
Aziz Nesin;
Nah Kalkınırız,
Bay Düdük,
Rıfat Bey Neden Kaşınıyor,
Tatlı Betüş,
Sosyalizm Geliyor Savulun, (Adam Yayınları)
Şimdiki Çocuklar Harika (Nesin Vakfı)
Sosyalist Gözle Sanat Ve Toplum (May) (Denk gelen bir kitap ince bir şey ama açtığım her sayfası bağladı beni. Verdiği mesajlar güzeldi. Merak edip aldıklarından.)

 https://ibb.co/kMYuoy

Ve bunlara ek olarak, hellboy ÇizgiRoman'ını aldım. Tamm bir koleksiyonluk. Matbaa'dan kesilmeden ve kapak takılmadan çıkmış. Tam sayfa. Sayfaların üstü bile tırtıklarından ayrılmamış. Koleksiyon olsun diye aldım. :)

https://ibb.co/mqDr1J

Bunlara ek olarak bir de kaset aldım. John Lennon'ın Imagine Albümü.

1988 Yılına ait ve tertemizdi. Çift kaset. Evde walkman im var dinlerim nostalji olur dedim aldım.. Eve geldim ama walkman çalışmıyor. İçindeki kaset çalar lastiği gevşemiş. Neyse ki basit bir şey ama ben walkman almaya karar verdim. Dün ilanlara baktım ve Sony walkman 10.yıl edisyon olan walkman satışa girmişti. Nadide bir parça idi ama alamadım satıldı maalesef. Sağlık olsun. Ne walkman i diyenler olabilir lakin yeri ayrıdır. :) üzgünüm... Çok değerli bir bir kasetçalar dı :(

 https://ibb.co/fay5vd

Kitap, Çizgiroman ve kaset'e bana göre çok cüzi bir miktar ödedim. Bütün her şeyi 100TL'ye aldım.. :)

Daha sonra bir kaç sahaf daha dolaştım. Ama pek ısınamadım ve son kez Şibumi'nin ilk basımını aramaya koyuldum. Bir yerde rastlamıştım
Alamamıştım. Tekrar gittim ama satılmıştı. Yoksa burada ne kıskançlıklar olacaktı.. Ah ahh.. :) Sahaf Abimiz de neyse, yazmayayım. Para kokluyor resmen. Kitaplara verdiği rakamlar efsane. Satışı yok, 100 lira.. Yahu 10 gün sonra satışı olacak.. Hint kumaşı değil ki? Milleti sömürmek için uğraşanlarda var tabii...!!

Oradan çıktım dedim normal yayınevleri'ni dolaşayım. Fuar'a gidenler bilir Internet fiyatlarından daha pahalıdır yayınevleri burada. Klasik %20-25 indirim uygularlar. Yanı fuar diye ucuza almaya gitmeyin :)

İlk durağın Ötüken oldu. Yüzleri gülen güzel insanlar vardı. Kitapları almam 44 saniye sürdü. Aklımda olanları aldım çünkü. Dedim şunu şunu ve şunu istiyorum. Arkadaşın yüzünde gülümseme. Tabi. Dedim 1 dakika da bu kadar kitap hiç satmadın değil mi :)

Aldığım kitaplar;

Cengiz Aytmatov'un Kutulu Kitap serisi vardı. İçinde 10 kitap var. Onu aldım. Hepsini yazamayacağım, liste bu;

https://ibb.co/c40kvd

Nihal Atsız - Deli Kurt
Ziya Gökalp - Türkçülüğün Esasları
Ve Bismark... (Merak ederdim kendisini iyi denk geldi)

Toplu olarak bakarsak görünüm şu şekilde;

https://ibb.co/nzSb1J

Aldığım bu kitaplar da Ötüken %40 yaptı sağolsun. Geçen hafta yaptığı indirimi devam ettirmiş. Ben ötükenle Mehmet sayesinde tanıştım. Bir kaç kitap vardı ama öyle takıldığım baktığım bir yayınevi  değil. Görüş olarak çok şey taraftalar o yüzden. Ben iki türlü de yanlı yayın yapan yayınları çok tercih etmem. Karışık yayın yapanlar benim için daha iyidir. Neysem..

Ötüken'den sonra Türkiye İş Bankası Yayınlarını ziyaret ettim.. Burada ki arkadaşla yarım saatten fazla muhabbet ettik. Sonra bir hacı amca geldi. Efsane bir amca :) Kazım Karabekir in kitaplarını arıyordu. Bir kaç kitap önerdim. Oho dedi onlar var tamam başka? Dedim nasıl başka :) e sen kulağına küpe takmışsın, sonra kaşına takmışsın, kulağının arkasına da takmışsın dedi. Bak çeşitlendirmişsin dedi. Bir tane yetmemiş dedi. Bende farklı kitaplarını arıyorum dedi eheheh. Biz başladık gülmeye. Bu kadar iyi bir örnek veremezdi herhalde. Amca Rizeli. Telefonundan kütüphanesini gösterdi. Net söyleyeyim İş Bankası Yayınları'nın standın dan daha fazla kitap vardı. Muhtemelen kitap sayısı 3 ile 4 bin arasında. Kütüphane gibi ev :) çok güzel sohbet ettik amca ile sonra o gitti.. Alacağım bir şey yoktu ama yine aldım üç kitap..

Resim Harp Tarihi - I. Dünya Savaşı (Bunun II. Dünya Savaşı olanı bende zaten vardı. Bir ara I.sini aradım bulamamıştım. Ya da 3 4 gün sonra gönderim seçenekli idi almamıştım. Görmüşken alayım dedim. Efsane bir kitaptır tavsiye ederim. Fotoğraflarla desteklenmiş harika bilgiler vardır. Şimdi takımı tamamladım.)

Talat ve Enver Paşaların hatıralarını aldım. (Çok kalın olmaması ve Ekstra bilgi edinebilmek için aldım..)

https://ibb.co/c3DVvd

Daha sonra YKY'ye Geçtim ama bir şey almadım. Sadece biraz muhabbet ettik orada ki arkadaşla. Sonra ayrıldım. Biraz dolandım neler var neler yok diye. İlgimi çeken çok fazla yer yoktu. Sonra Mustafa Kemal'in Askerleriyiz yazılı 5 metrelik koskoca bir stand gördüm. Yukarı doğru 5 metre ama fuar'ın sonlarında yer bulmuş. Dedim siz kimsiniz :) İleri Yayınları imiş. Hiç bilmediğim bir yayın. Bu da Ötüken gibi sanırım, kendi yayın politikasına göre uç görüşlerde yayın yapıyor. Takip ettiğim ya bir kitabını almışlığım yoktu. Ama güler yüzlü iyi insanlardı. Hepsi ile bir şeyler konuştuk. Çok ilginç kitaplar çıkardı. Ülkemiz de hiç çevrilmemiş ama önemli kitaplar. Neyse önerdiği kitaplardan bir tane seçtim... Meraktan aldım bu kitabı da :)

Transkafkasya İçin Mücadele

 https://ibb.co/bSvMJy

Dedim kitap iyi çıkmazsa yakana yapışırım :) okuyunca göreceğiz...

Oradan bir bakış attım. Kaynak yayınlarını buldum.. Dedim bir bakayım.. Gözüme ilişen bir kaç kitap denk geldi aldım. Bunlar hep çeşitlemek amaçlı yaptığım işler :)

İlker Başbuğ - Nasıl Bir Türkiye
Osmanlı'da Sosyalizm Türkçülük ve İttihatçılık (Kitabın adı bile albenili. Merak ettim)
Feroz Ahmad;
Ittihat Ve Terakki,
Ittihatçılıktan Kemalizme,
Modern Türkiye'nin Oluşumu

https://ibb.co/bCfcrJ

Son alışverişim bunlar oldu. Burada da biraz sohbet ettim ve artık kapanıyordu fuar. Dört saatlik bir kitap gezisinin sonuna gelmiştim.

Bir kaç özel baskı poster ve ayraç aldım.
Poster 1 https://ibb.co/kaTK5d
Poster 2 https://ibb.co/f0FtWJ
Poster 3https://ibb.co/kSU95d

Kitap Ayraçları ;
https://ibb.co/ieH1Jy

Daha fazla gezip daha az ya da çok kitap alınabilir ya da hiç alınmayabilir. Sadece o ortamda bulunmak binlerce kitap arasında dolaşmak bile ayrı keyfili. Fuar alanı'nın ekstra olarak sunduğu ne var-yok bilmiyorum. Onlara bakamadım. Araçları ile gelmeyenler için otobüsler, ring ler vs var sanırım tam bakamadım ama bu konuda ulaşımı kolaylaştırmışlar.

Yayınevi Fiyatları: Internet fiyatlarından %5 az ya da çok. Farkı yok. İndirim için gitmeyin. Hüsrana uğrarsınız. Bu bütün fuarlar için geçerli.

Sahaflar : çok fazla varlar evet. O kadar sahafı aynı anda görmekte güzeldi. Ama benim seçebildiğim kadarı ile işini layıkıyla yapabilen sayısı 6 yı geçmez. Diğerleri ya sizi soyma peşinde ya da çok fazla (en azından bana göre) kitap satmaya çalışmaktalar.. Tarih kitaplarına çok yöneldim ama çok az rastgeldim ve alamadım. Bunların içinden en keyiflisi tabi ki Nostalji sahaftı. Bir sonraki yıla daha değişik şeyler yapacağını söyledi. Balat'ta ki dükkanına da gideceğim. Sohbetimizi yarım bırakacak değiliz... :)

Çok ama uzun yazdık. Umarım biraz fikir oluşturmuşumdur. Çok fazla kitap aldım. Daha fazlasını da alabilirdim. Ne kadar gezerseniz ve ne kadar bütçe ayırırsanız o kadar çok şeyle evinize dönüyorsunuz.

Bizi dinlediğiniz için teşekkür ederiz..!!

Sağlıcakla kalın..

{Ç News}

Türkçü Katun , Enver'i inceledi.
09 May 13:26 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Benim Türk’lük idealine daha büyük bir borcum vardı: Kanım… Burada ya şerefli, hür bir devletin gazileri olarak yaşayacağız ve ya bu uğurda öleceğiz… Ben;dağ başlarında, çöl enginliklerinde, yol kavşaklarında dövüşen yiğitlerin safına katılmak ve onları teşkilatlandırmak için yola çıkıyorum… Bana dua ediniz.” – Enver Paşa, Lenin’e karşı.

Burak Karaman, bir alıntı ekledi.
07 May 01:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Murat Bardakçı'nın deyimiyle Akdeniz bölgesinden 1930'lu senelerde dört güçlü kadın sesi çıktı: Mısır'da Ümmü Gülsüm, Fransa'da Edith Piaf, Portekiz'de Amalia Rodrigues ve bizde Safiye Ayla.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 329 - Kronik Kitap,  1. Baskı)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 329 - Kronik Kitap, 1. Baskı)
Hasan Ozdin, Naciyem Ruhum Efendim'i inceledi.
06 May 04:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir devrin gerçek kahramanı . Vatan ve islam sevdalısı damadı sehriyari Enver Paşa. Vatan için can nasıl verilir kendi kaleminden anlatisi. Almanya rusya ortaasya arasında geçen inançlı bir yaşam .

KarlukYeğen, bir alıntı ekledi.
30 Nis 14:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Son Alıntılar ''Şahbaba''
DAMAT FERİD PAŞA'NIN SAHNEYE ÇIKIŞI
Onlara iki ay direnebildim ve nihayet en sadık yaverimi saraydan uzaklaştırmak zorunda kaldım. Yine aldanmıştım, daha doğrusu savaştan muzaffer çıkması durumunda bile Mustafa Kemal Paşa'nın sadakatı konusunda garanti veren İzzet Paşaların yaptıkları açıklamalara ve verdikleri garantilere göre Mustafa Kemal Paşa sadece Damad Ferid Paşa'nın başını istiyordu. Her zaman sadık ve adil bir hizmetkarı olduğunu söylediği hükümdarıyla kat'iyyen bir alıp veremediği yoktu. Tam bir buçuk sene bekledim, ama boşa beklemişim...

-Yeri gelmişken, tarihi kaynaklar mes'elesine yeniden temas etmek istiyorum.Hilafet Ordusu ve Ankara Hükümeti'ne karşı teşebbüs edilen isyanlar konusundaki mes'uliyetlerin dağılımı bügüne kadar hala açıklığa kavuşmuş değil.Damat Ferid Paşa bu iş için İngilizler'in baskısıyla Şeyhüslam Dürrizade Abdullah Efendi'den fetva alındığını ileri sürüyor; Ahmed Reşid Bey ise fetvanın sadece Damad Ferid Paşa'nın aptallığının bir eseri olduğunu yazıyor.Ama Sultan'ın bizzat kendisi de Ferid Paşa'dan birkaç defa aptal ve rezil diye bahsetmiş olmasına rağmen ona hükümeti kurması için beş defa görev vermekten geri kalmamıştı.

-Mısır'da yaşayan ve Sultan'ı ziyaret eden bir paşa daha sonra Mustafa Kemal'in sekreteri Hasan Rıza'ya bir mektup yazarak Vahideddin'in Mustafa Kemal için takdirkar sözler ettiğini ve yardıma muhtaç olduğunu haber vermişti. Hasan Rıza mektubu gösterdiği zaman Mustafa Kemal derinden bir iç çekmiş ve gözleri nemlenmişti.Birkaç dakikalık süküttan sonra Hasan Rıza'ya ''Şu dünyanın halini görüyor musun ?'' demişti.''O Saltanattan ve zat-ı şahanelerinden geriye ne kaldı ? Hepsi kaybolup gidiyor. Saltanatla magrur olmamak lazım. İnsan ayağını yere sağlam basmalı ve ölçüyü kaçırmamalı. Ona nasıl yardım edebilirim ki ? benim de beş kuruşum yok. Bir zamanlar zengin olan devlet bügün yoksul. Herşeyden önce binlerce savaş kurbanının yardımına koşmamız gerekir!...

-Sözü edilen manda andlaşması, Damad Ferid'in yakın dostu olan İngiliz elçiliği'nde vazifeli rahip Frew2un telkinleriyle ve sadece Damad Ferid tarafından hazırlanmış, Sultan bu anlaşmadan daha sonra haberdar olmuştu. Muhtar veya bağımsız bir Ermenistan kurulması fikrine her zaman karşıydı. Amiral Webb'in anlaşmanın reddedildiğini bildirmesinden sonra hüsrana uğrayan Sultan değil, Damad Ferid'di.
-
Sultan daha sonra Sevr Anlaşmasını imzalamayı reddederek barış şartlarını kabul etmediğini açık bir şekilde göstermişti. Sultan'ın kendiside Saltanat Şurası gibi Damad Ferid tarafından aldatılmıştı.

-Sultan, Mustafa Kemal'in idam hükmünü hicbir zaman tasdik etmedi. Bu hüküm, Damad Ferid'in kuklası olan zavallı Şeyhüslam tarafından verilmiş bir fetvaya dayanmaktaydı.

Şahbaba, Murat BardakçıŞahbaba, Murat Bardakçı
KarlukYeğen, Şahbaba'yı inceledi.
 28 Nis 11:48 · Kitabı okudu · 56 günde · Beğendi · 10/10 puan

İlk inceleme Vatana ve Millete Hayırlı Olsun :)

Öncelikle Murat Bardakçı'yı hep televizyondan tanırdım hiç bir zaman kitabını okumamıştım. İlk olarak Şahbaba'da denemek istedim ve gerçekten dedikleri kadar belgelerle konuşan ve hayatını gerçekleri gün yüzüne çıkarmaya adamış bir insan olarak gördüm. Anlatmakla bitmeyecek bir kitap olduğu için okumanızı tavsiye ederim.

1-Murat BARDAKÇI Osmanlı hanedanı mensuplarından bu güne kadar kimselerle paylaşılmayan belgeleri yayınlamaya gayret göstermiş ve aile ile diyalog halinde olmuş.
2-Murat BARDAKÇI kitabında tarafısz kalmaya gereğinden fazla özen göstermeye dikkat etmiş, genelde belgelerle durumları ispatlamaya ve gerçekleri bir nebze olsun yansıtmaya çalışmış
3-Murat BARDAKÇI 200 sayfayı belgelere ayırmayı ihmal etmemiş.
4-Kanaatimce kitabın en beğendiğim noktası Padişahı ne göklere çıkartıyor ne de vatan haini olarak ilan ediyordu.
5-Kitap aileye ait resim ve belgeler içeriyor, Şahbaba'nın kızlarıyla sürgünde yazıştığı mektuplar Sanremo'da çekilen fotoğraflar mevcut.
6-Son olark Atatürk Şahbaba'nın ölümünü duyunca söylediği meşhur bir laf vardır. ''Çok namuslu bir adam öldü.İsteseydi Topkapı'nın bütün cevahirini götürür ve öyle bir ordu kurup geri dönerdi ki..."

KarlukYeğen, bir alıntı ekledi.
27 Nis 11:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Reşad Paşa'nın ölümünden sonraki mektupları
Olayın tek şahidi Mediha Sultan'ın torunu Fethi Sami Baltalimanlı,

Mektupların birini padişaha ötekini ailesine yazmıştı.Sultan Vahideddin'den af diliyordu, ''Seni kandırdım, buraya getirdim. Onları namuslu adam zannettim, iki ayılığına dediler, inandım. Yoksa memleketten çıkartır mıydım ?'' falan filan diye şeyler. Ailesine yazdığının içinden 120 İngiliz lirası çıktı. Açtıkları vakit gördüler.

Şahbaba, Murat BardakçıŞahbaba, Murat Bardakçı
KarlukYeğen, bir alıntı ekledi.
 26 Nis 18:34 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''Vapurum kalkıyor efendimiz !...''
Halife o sırada bir misafiriyle, kızkardeşlerinden birinin kocası olan bir damad paşayla sohbet etmekteydi. kararı ögrenince ilk tepkisi ''Ben vatan haini değilim. Buradan ölsem de gitmem. Ceddim Fatih'in zaptettiği bu topraklardan beni zorla nasıl çıkartabilirler ?'' oldu ve salondaki enişte paşaya dönerek ''Paşa, birşeyler yapalım !'' dedi... '' Sen de birşeyler yap !'' Ve, damad paşadan hiç beklemediği, hayatı boyunca unutamayacağı bir cevap aldı:
''Vapurum kalkıyor efendimiz !...''
Sonra olup bitenleri hiç görmemiş, Abdülmecid Efendi'nin söylediklerini duymamış gibi bir temenna etti ve salondan ayrıldı damad paşa....

Şahbaba, Murat BardakçıŞahbaba, Murat Bardakçı
KarlukYeğen, bir alıntı ekledi.
26 Nis 18:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hilafetin ilga edilmesi
Ve Hilafet, bütün bunlardan sonra, 3 Mart günü ilga edildi. Çıkartılan 431 sayılı kanunla padişah mallarına el konuluyor, hanedan mensupları Türkiye'de yaşamaktan edebiyen mahrum bırakılıyorlardı.
Memleketi terketmeleri için şehzadelere 24 saat, sultanlara 10 gün verildi.

Şahbaba, Murat BardakçıŞahbaba, Murat Bardakçı