Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
Dün 07:38 · Kitabı okuyor · Beğendi

Yeniçeri olmak için başvurup sıra bekleyen ve civelek diye adlandırılan genç oğlanların nelerle karşılaştıklarını tarihçiler şöyle anlatıyor :
"Genellikle güzel ve yakışıklı delikanlılardan seçilen civelekler sokağa nadiren çıkar ve dışarıda bir 'kazaya' uğramamak için yüzlerini hasır püskülünden yapılmış bir peçeyle örterlerdi. Arada bir sakındıkları kazaya uğradıkları da olurdu. Bugün metroseksüel diye anılanlara o günlerde, genç iseler civelek, yaşlı iseler 'teneşir horozu ' denirdi... (Murat Bardakçı,Hürriyet, 18 Ocak 2004)

Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 147 - Yeni Boyut Yayıncılık)Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 147 - Yeni Boyut Yayıncılık)
Ahmet Yalçınkaya, Enver'i inceledi.
08 Mar 00:11 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitap enver paşayı öven bir kitaptır.Özellikle murat bardakcinin enver paşayı ivmesi gerçek manada tarafsız bakışları da yaniltiyor.Murat bardakçı bir gazeteci gözüyle bakmıştır.Tarihçi değildir kendisi

Bünyamin Rıza GÜZELAYDIN, Son Osmanlılar'ı inceledi.
07 Mar 01:01 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Murat Bardakçı'nın Osmanlı ailesiyle bire bir konuşarak yıllara dayanan emeğiyle hazırladığı bir inceleme. 1923'ten sonrasını yerme, övgü gibi duyguları katmadan tüm objektifliğiyle çok güzel anlatmış

Organik Dinimi Geri İstiyorum-3 (Ekrem Senai) :
Bir diğeri çıkmış ısrarla ibadet dilinin Türkçe olması gerektiğini savunuyor. Bu konuda Fatiha’ya mahsus fetvasının hatırına yıllardır yerin dibine batırdıkları Ebu Hanife’ye (ra) kıymet vermeye başladılar. Murat Bardakçı’nın “böyle adına kitaplar yazdığın kişiyle ilgili Neyzen’in bir şiirini istemiştin benden, bana yaz ver demiştin hani, açıklayım mı?” diye bahsettiği şiir nasıl bir şeydi bilmiyorum tabi ama Nuri’nin alnındaki soğuk terlerden içeriği anlaşılıyordu. Yine Bardakçı “sen Türkçe mi kılıyorsun namazını?” diye sorduğunda “karıştırma benim namazımı” demişti. Nedir hocam bu Türkçe ibadet aşkı? Millet namaz kılmak için yanıp tutuşuyor da bir Arapçasını öğrenemediği için mi kılmıyor? Veya namazda Türkçe okuyunca ayetleri daha fazla bir huşu mu duyuyorsun, vallahi ben denedim huzurun, huşunun bunlarla bir ilgisi yok. Ağzından çıkan kelimelerin hangi dilde olduğunun hiç bir önemi yok. İmam Malik (ra), namazın kabul olması için namaz süresince Allah’ın huzurunda olduğu bilincinde olunmasının namazın bir şartı olduğunu söylüyor. Ebu Hanife (Allah ondan razı olsun) ise namazda bir an olsun huzurda bulunduğunu hissetmen gerekir diyor. Yani namazın hangi dilde kılındığından çok hangi hislerle kılındığıymış önemli olan, öyle mi hocam? Peki bu yaraya merheminiz var mıdır? Neden ibadetleri severek yapmıyoruz da, sıkıntıyla yapıyoruz. Eksik olan nedir? Zamanında dizinin dibinde oturduğunuz Hacı Ahmed Kayhan dede gibi mi ibadet edelim, Yaşar Nuri gibi mi? Hayır bir Yaşar Nuri takıntım yok Allah’a şükür ama Yaşar Nuri stili din konusunda hassasım. Modernleşme ile birlikte herhalde bir aşağılık kompleksiyle dinde reform çabaları baş gösterdi. Fikri hayata canlılık getirmek, ayetleri, hadisleri günümüz şartlarında anlamaya çalışmak çabası takdire değer. Ama işin çivisi çıkmış durumda. Ortalık mucizeleri bilimle açıklamaya çalışanlardan tut, Kur’an’da matematiksel işlemlerle (o da dört işlem, Allah haşa dört işlemden başka bilmiyor gibi) mucize arayanlara, evrenin sırrını çözdüğünü iddia edenlerle, bize yakin geldi artık ibadet etmemize gerek yok diyenlere modernist Kur’an yorumcularıyla doldu taştı. Bunlar pozitivist eğitimle büyümüş insanlar için bir süre cazip gelebilir, ama din ne matematiktir, ne fizik, kimya, biyolojidir, ne de Allah, kendisinin ispat edilmesine ihtiyaç duymaktadır.

..., bir alıntı ekledi.
 02 Mar 00:06

Osmanlı'ya ve millete gizlice ihanet edenler kimlerdi?
SULTAN VAHİDÜDDİN hain değildi. Tarihin bilinmeyen, gizlenen gerçekleri
Anadolu Zaferinin ne gibi tehlikeli şartlar altında tarafımızdan hazırlandığını gösteren belgeler ile Anayasa gereği saltanat makamının korunacağını tasvir eden diğer mühim evrak tesbit edilerek derlenmiş olduğundan, bunların dahi zamanı gelince umumi efkâra (kamu oyuna) açıklanarak, İslam'ın hizmetkarı veyahut yıkıcısı olanların teşhir ve tayin edileceğini temin eylerim".

Şahbaba, Murat Bardakçı (Sayfa 413 - undefined)Şahbaba, Murat Bardakçı (Sayfa 413 - undefined)
Omer Demir, Talat Paşa'nın Evrak-ı Metrükesi'ni inceledi.
01 Mar 15:07 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Murat Bardakçı diğer kitaplarında olduğu gibi fevkalade belge çokluğu ile karşımıza bir kitaptan çok direk kanıtları sunuyor. Şöyle ki kitabın ilk 100 ila 120 sayfası Talat Paşanın kayıtlarından ve tabiki Ermeni Techirini planlayan adamın ne kadar özenli bir kayıt tutup ne kadar Ermeni vatandaşını nereye gönderdiklerini, o dönemde hangi vilayette ne kadar Ermeninin hangi ilçe de bulunduğuna kadar yazmış olduğu sayfaların aynısını ve Latin harfleriyle yazılmış hallerini buluyorsunuz. Daha sonra ki sayfalarda Ittihat ve Terakki heyetlerinin ve temsilcilerinin 1. Dunya savaşı başlamadan önce hangi devletlere gidip yanlarında savaşa girmek istediklerini belirttiklerini, savaş sonunda ülkeden çıkışlarını, nelet yaptıklarını direk olarak kendi mektuplarından okuyabiliyorsunuz. Kitabın son bölümünde ise Murat Bardakçı'nın 1982 yılında Talat Paşanın eşi Hayriye Talat Bafralı ile özel sohbetini okuyabiliyorsunuz. Murat Bardakçı Talat Paşanın şehit edildiği günden, evlendikleri güne kadar sizin okurken aklınıza gelebilecek her soruyu yöneltiyor ve 3 devir görmüş Hayriye hanımdan cevaplarını alıyor.

Ali Arslan, bir alıntı ekledi.
23 Şub 09:03 · Kitabı yarım bıraktı

Okuyucuyu ciddî şekilde bilgilendirmek pek düşünülmedi, öncelik fotoğrafa verildi ve haber elde bulunan fotoğrafa göre yazıldı. Maksat sadece sayfa doldurmaktan ibaret olduğu için konu edilen kişi ya beylik ifadelerle medhedilerek göklere çıkartıldı yahut haber "Filanca sanatçı seyehatten döndü", "Evlenmeyi simdilik düşünmüyor", " Falanca hayatın tadını çıkartıyor" gibisinden sadece bahsi geçen kişinin hoşuna gidecek ama hiçbir kalıcılığı bulunmayan ve ilerde yapılacak araştırmalara kaynaklık etmekten mahrum ifadelerin birkaç defa tekrarı olan sözlerden ibaret kaldı.

Safiye, Murat Bardakçı (Sayfa 103 - Türkiye iş bankası kültür yayınları)Safiye, Murat Bardakçı (Sayfa 103 - Türkiye iş bankası kültür yayınları)