• 320 syf.
  ·Beğendi·Puan vermedi
  Tarihten kopan, mazisi olmayan, mukaddesleri olmayan bir kalabalık, insan vasfına layık değildir. Düşünen insanın ilk vasfı ahlaki değerleri olan insan olmaktır.
  Biz, bir insan cemiyeti değil bir toz yığını haline geldik. Dilimizi kaybettik, hürmet edilecek tek makam tek kişi tek mukaddes bırakmadık. Sanayileşmeden önce insanlaşmak zorundayız. insanlaşmak, yani birbirimizi sevmek.
  ...
  Millet dilsiz, imansız, tarihsiz olmaz bu itibarla bizi bekleyen büyük cihat önce dilimizi, edebiyatımızı mukaddeslerimizi öğrenmektir. Sanayileşmiş toplumların kamçısı altında çalışan bir ecinniler sürüsü mü olacağız? Yoksa tarihin en büyük medeniyetini yaratmış bir kavmin şuurlu, kaynaşmış fertleri mi? İşte bütün mesele bu.
 • Hiç eksilmez âh u zârın
  Seninledir intizarın
  Serüven biter mezarın
  Kazılır düşte kalırsın ...

  Mustafa Cihat / Aldanırsın

  https://youtu.be/k3vbtvgtM9c
 • Kuvayı milliye’ye karşı cihat ilan edilmişti!
  Bu fetva onbinlerce kopya çoğaltılarak, Yunan ve İngiliz uçakları tarafından Anadolu şehirlerine atıldı.
 • Mustafa Kemal hakkında “katil vacip” diye idam fetvası çıkarıldığında, Şeyhülislam tarafından Kuvayı Milliye’ye karşı “cihat” ilan edildiğinde, işgal altındaki topraklarımızda neler oluyordu ?

  Yunan işgalinde neler olduğu, bizzat bir Yunan tarafından, araştırmacı gazateci Tasos Kostopoulos tarafından belgelendi.
  2007 yılında kitap haline getirildi.

  1919-1922 Savaş ve Etnik Temizlik adını taşıyan bu belgesel kitapta, bizzat işgale katılan Yunan askerleri anlatılıyordu...

  “Uşak yakınlarındaki köyde Türk kadınları, çocuklar ve yaşlılar camiye kapanmıştı. Bizim askerler arasındaki reziller etraftan ot topladılar, sonra da otları yakıp caminin penceresinden içeri attılar. İnsanlar dumandan dışarı koşuştular. O zaman bizim reziller kadın ve çocuklara atış talim tahtasıymış gibi ateş etmeye başladılar.”

  “Eve girdim. Ölü bir Türk ihtiyarın cesedi üzerinden geçtim. İçeriden sesler geliyordu. 10 kadar askerimiz bir Türk kızının eteklerini kaldırmışlar, zorla dans ettiyorlardı. Beni görünce ‘ gel sen de mezeden tat’ dediler. ‘ Ayıp ‘ dedim. Türk kızı yanıma koştu, ayaklarıma kapanarak ‘kurtar’ dedi. Askerlere yalvardim, kadindir yapmayin dedim. Biri süngüsünü çikarip bana yöneldi. Kaçmak zorunda kaldim. Kizin çigliklarini unutamadim.”

  “Köprühlsar’daki bin kadar ev alevler içindeydi.
  Her Seyi yakmamiz emrini Prens Andreas vermisti.”

  “ Ayrildigimiz her yeri yakiyoruz.
  Dehset verici bir manzara.”

  “ Bazilarimiz Roma’yı yakan imparator Neron gibi mutluydu. Emir açıktı. Neyi taşıyamıyorsanız yakın...
  Onca köyde yaşlılar, hastalar, çocuklar ne yaptı, meçhul”

  “ Köye girdik.
  Kızlara ailelerinin gözünün önünde Tecavüz edildi. Askerlerimiz yağmaladıkları ipek yorganlarda yattılar.”

  “ Türkler korkudan ailelerini geceleri mezarlıklarda saklıyorlardı. İki askerin tecavüz etmeye çalıştığı kızı kurtardım. Annesi koşarak ellerimi öpmeye başladı. Az ileride diğer iki kızı cansız yatıyordu”

  “ Birden kendimi yaşlı adamın karşısında buldum. Yapabileceğim bütün iyilik, onu bir an önce ve birden öldürmekti. Bazıları çok acı çekiyordu, boğazlanan danalar gibi debeleniyorken... Köy ateşe verildi”
 • Şeyhülislam Dürrizade Abdullah efendinin fetvasına göre..

  Mustafa Kemal ”padişahın sadık tebaasını
  yalanlarla aldatıyor"du.

  “Dinimizin emirlerine aykırı olarak maddi çıkar sağlıyor"du.

  ”Masum kulların mallarını gasp ediyor”du.

  ”Hilafet makamının gücünü zayıflatmaya çalışıyor'du"

  ”Yüce İslam hilafetine isyan ediyor”du.

  ”İslam’ın yüce kuralları gereğince öldürülmesi meşru ve farz" dı.

  "Müslümanların adaletli imamı halifem'iz Vahdettin ' han hazretlerinin etrafında toplanıp, Mustafa Kemal’le savaşmak vacip”ti.

  Yani... Kuvayı Milliye’ye karşı cihat ilan edilmişti!

  Bu fetva onbinlerce kopya çoğaltılan: ak, Yunan ve İngiliz uçakları tarafından Anadolu şehirlerine atıldı.
 • Çağrı filmi yapıldığında Hz. Hamzayı nasıl bir hristiyan oynar diyenlerden çağrı gibi bir film yapılması beklenmiştir kırk yıl geçmesine rağmen böyle bir film yapılmamıştır ..........
  çağrı filmi .............dünya sinemasının kült filmlerinden biri ...en çok izlenen filmlerden biri aynı zamanda ...........
  gösterime girdikten sonra amerikada fenomen olan amerikalı "zenci"leri derinden etkileyen "köle bilalin " (bilali habeş )hikayesi sayesinde çok sayıda kişi müslüman olmuştur.........
  bir yönetmen çağın sanatıyla uyuşturucu kullanan sokaklarda kaybolan insanları böyle etkilemesini insanlara mesaj ulaştırmasını unutmadan bizlerinde neler yapacağını ödev olarak hatırlatması açısından çarpıcı bir film aynı zamanda çağrı ....the message .......
  ÇAĞRI Filmi’nin finansmanının Kaddafi olduğunu biliyor muydunuz ?
  annesi istanbullu babası şamlı müslüman yönetmen mustafa akkad holywooda bir çok korku film çektikten sonra bu filmi çekmiş , başta sudi arabistan maddi destek vereceğini açıklamış sonra vazgeçmiş , kaddafinin yardımıyla libya ve fasta çekilmiş..........batının islama bakış açısını değiştirdiğinden Anthony Quinn bile islama bakış açısının değiştini belirtmekten kendini alamamış .........
  "vahşinin Hz. Hamzayı öldürme sahnesi beş kez tekrardan sonra çekilmiştir , nedeni de figuranların hz hamzayı korumaya çalışmaları vahşinin hz hamzaya ulaşmalarını engellemeleridir......Hz. Hamzayı gerçekten korumaya çalışmışlardır :)
  MAALESEF MUSTAFA AKKAD SELAHADDİN EYYUBİ , TARIK BİN ZİYAD, VE İSTANBULUN FETHİNİ KONU ALAN FİLM TASARILARINI GERÇEKLEŞTİRMEDEN ÜRDÜNÜN AMMAN KENTİNDE EL KAİDENİN KALDIĞI OTELE SALDIRMASI SONUCU KIZIYLA BİRLİKTE ÖLMÜŞTÜR....
  İSLAM ADINA CİHAT YAPTIĞINI SÖYLEYENLERİN , İSLAMI ÇAĞIN EN ETKİLİ SANATIYLA ANLATAN BİR YÖNETMENİ ÖLDÜRMESİ ÜZERİNE ÇOK DÜŞÜNMEMİZ GEREKİR........
  'Çağrı' Hakkında 9 İlginç Bilgi :
  1. Aynı zamanda ve aynı sette farklı oyuncularla filmin İngilizce ve Arapça olmak üzere iki versiyonu çekildi.
  2. Finansörler filmden desteğini çekince film ekibi ve oyuncular Fas'ta kötü koşullarda bir otelde mahsur kaldı. Filmi bitirebilmek için kaynak sağlayan da Libya'nın diktatörü Kaddafi'den başkası değildi. Hatta Bedr Savaşı sahnelerinde Libya ordusundan askerler de rol aldı.
  3. Efsanevi boksör Muhammed Ali, Bilal Habeşi rolünde oynamak istedi. Ancak, yönetmen Mustafa Akkad böyle bir hamle filmin vereceği mesajın önüne geçer diye bu isteği reddetti.
  4. Filmin yapım aşamasında 28 ayrı ülkeden oyuncu ve elemanla çalışıldı.

  5. Dönemin Mekke'sine benzetilen setin yapımı 4.5 ay sürdü. Setin inşasında 300'den fazla kişi çalıştı.
  .
  6. Başarılı aktör ve dublaj sanatçısı Michael Forest'ın canlandırdığı Halid bin Velid karakteri Amerikan aksanından ötürü İngiliz bir aktör tarafından seslendirildi.

  7. Filmin yayınlanması birçok Ortadoğu ülkesinde, dini liderlerin "Peygamber'in hayatı beyaz perdeye aktarılamaz." gerekçesiyle yasaklandı.

  8. Hz. Hamza rolündeki filmin başrol oyuncusu Anthony Quinn 3 saatlik filmin sadece yarısında görünüyor.

  9. Maurice Jarre'nin film için bestelediği müzikler Akademi Ödüllerinde 'en iyi film müziği" dalında aday gösterildi. Fakat, ödülü Star Wars kazandı.

  Alıntı