Tuco Herrera, Yaban'ı inceledi.
1 dk. · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

YAKUP KADRİ KARAOSMANOĞLU' NU " Y K K " FERMUARLARININ SAHİBİ SANMAK..

Uzun zaman önce yazıp kritikleyemediğim bir incelemeden daha hepinize selamlar ola .. Normalde bu incelemeyi yapmayı pek düşünmüyordum ama bazı incelemeleri ve altındaki yorumları okuyunca yazmazsam olmaz diye düşündüm .. Öyle akla mantığa sığmaz yorumlar okudum ki .. Yani bunlar, ya kasıtlı ya da bilgisizlikten böyle yazılıyor ..Düşünüp empati yapabilen insanların , hele hele inkilap tarihi okumuş kesimin bu yanlışları yapacağını düşünmüyorum .. Bu incelemeyi de Yakup Kadri ile yeni yeni tanışacak arkadaşlarımız için yapıyorum .. Kafalarında soru işareti kalmasın, bu güzide yazarımızı yanlış tanımasınlar diye yazıyorum ..

Bir kitabı okuyacağım zaman ,hele hele bir yazarı ilk kez okuyacağım zaman adetim olan bazı değişmez ön hazırlık koşulları ve kıstaslarım vardır .. Nedir bunlar ? Birincisi , yazarı tanımak .. İkincisi yazıldığı dönemi araştırmak .. Sadece tek taraflı değil her yönüyle araştırmak ..Gidip o dönemleri, tek taraflı olarak Mustafa Armağan' dan veya Yavuz Bahadıroğlu' ndan falan okursanız aşşağıda bahsedeceğim yanlışları yaparsınız .. Bu da kaçınılmazdır ..Hemen salça olacaklar için gerekli uyarıyı yapayım da sonradan papaz olmayalım ..Ben bu bahsettiğim şahıslar okunmasın diyenlerden değilim .. Aksine onları da okuyun hatta mutlaka okuyun ama bunları da okuyun diyorum .. Her daim söylüyorum , Aziz Nesin de aynı şeyi söylüyor : GERÇEKLER ZAMANA GÖRE DEĞİŞMEZ ! Sanırım ne demek istediğimi anladınız .. Kısaca o dönemin şartları ile minik bir girizgah yapalım ..

Bu bilgiler 1923 ' e ait .. Ona göre kafanızda o günün Türkiye' sini ve Kurtuluş Savaşı dönemini siz kurgulayın kukumanjerolar ...
Toplam nüfusumuz "13 milyon" .. Bu sayının 11 milyonu KÖYLERDE yaşıyor ..40 bine yakın köy var ve bu köylerin 37 bininde OKUL , POSTANE ve herhangi bir DÜKKAN YOK! 30 bin köyün ise, yani her 4 köyün 3 ünde CAMİ YOK... Traktör- biçerdöver ve modern tarımcılık bir hayal ..Atadan dededen görme kara düzen ve son derece verimsiz bir tarımcılık yapılıyor .. Karasabanın premium ligte birinci sırada olduğu dönemler .. Hal böyle olunca şekerden EKMEKLİK UNA , pirinçten en basit gıda maddelerine kadar herşey İTHAL..Sağlık sektörünü hiç saymayayım diyeceğim ama bilinsin ..Tüm vatan sathında 337 doktor , 60 ' a yakın eczacı var ..Bunlardan sadece 8'i Türk ..40 BİN KÖY İÇİN SADECE 4 EVET YANLIŞ OKUMADIN YAZIYLA DÖRT HEMŞİRE VE 136 EBE VAR.. Doğumdaki bebek ölüm oranı %40 .. Anne ölüm oranı %19 .. Haaa az daha unutuyordum .. Frengi ve sıtmalıların sayısı milyonları buluyor ..Bitlenmek son derece sıradan bir durum .. Ve trahom diye bir hastalık daha var ki onu ne sen sor ne ben söyliyeyim .. Bugün yok .. O yüzden pekçoğunuz ismini dahi yeni duyuyor .. Sonra açar google a sorarsın .. Tüm bu bilgiler ışığında okuma yazma oranının hesabını falan var gel sen yap,işin içinden sen çık canım kardeşim..Köylerde okuma yazma dahi bilmeyen şıh , hacı - hoca denen din bezirganları köylünün kanını emiyor.. KISACA MİLLETİMİZİN YOKLUKTAN , EĞİTİMSİZLİKTEN KIRILDIĞI DÖNEMLER...

YABAN çok değil, bu dönemden 2 - 3 sene öncesini anlatır ..O dönemin Türkiyesi' ne daha doğrusu , unutulmuş ve kaderine terk edilmiş Anadolu' ya , köylerimize , köylülerimize ayna tutar .. Okul yüzü görmemiş , okuma yazma bilmeyen insanlarımızı , onları kandıranları , işgal ordusu denen yunanı , onlarla işbirliği yapan kansızları anlatır ..Esas olayı budur ama Yakup Kadri olayın içine bir aşk hikayesi de empoze edip olayları önümüze bu şekilde servis etmiştir.. Çanakkale Savaşı' nda gazi olan bir Türk subayının Kurtuluş Savaşı sürerken Anadolu' ya gelişi ve çevresinde gelişen olaylardır özünde anlatılan.. Kurgu denebilir , hatta denmelidir ama romanda geçen olaylar birebir yaşandığı için yaşanmışlıkların romanı dersek de yanlış olmaz diye düşünüyorum .. Yaşanmışlıklar diyorum çünkü biz "Kurtuluş" için savaş verirken bu olaylardan çok daha fazlası yaşanmıştır .. Kitapta Yunanlılar geçtikleri köylerin üzerine uçaklardan Mustafa Kemal' in hilafet düşmanı olduğunu , padişah düşmanı olduğunu ,kendilerinin islamı kurtarmak için geldiklerini , mukavemet görmedikleri müddetçe halka zarar vermeyeceklerini , bu gelen ordunun Avrupa adlı bir kraliçenin emrinde olduğunu , islama hizmet ettiklerini anlatan bildiriler atmışlardır .. Bu anlattığım olayın aynını zaten yaşadık .. Dönemin şeyhülislamının verdiği fetvalar halen ortada duruyor.. Hatta yıllar sonra bile bu oyunu yaptılar ..Yunanlıları biliyorsunuz ki ingizliler giydirdi..Aynı ingilizler bir dönem prens charlesın sünnet olduğu haberini piyasaya servis ettiler.. Buna mütakipte prensin devasa boyutta bir Kuran önünde çekilmiş fotografları pompalandı tüm dünyaya .. Gülmeyin !! Bunlar gerçek ..Neyse devam edelim ..

1912 ve 1918 arası Türk edebiyatında millileşmenin zirveye oturduğu yıllar.Yakup Kadri ' de bundan nasibini sonuna kadar almış bir yazarımız ..Roman okunduğunda yazar kimi zaman köylüyü acımasızca eleştiriyor.. İlk kez okuduğum da ben de başlarında yahu neler oluyor diyip bir afallamadım dersem yalan olur .. Ki Yakup Kadri ' nin romanlarını okumazdan önce , tarih (özellikle inkilap tarihimiz ve siyasi yakın tarihimiz ) okuduğum dönemlerden dolayı kendisi hakkında yeterince bilgiye sahip biriyim.. Denmiş ki Türkiye aydınları genel olarak halkı aşşağılıyor ..Yakup Kadri ' de bunlardan biri ..Yaban' da bunun en bariz örneği.. Yahu arkadaşım siz şaka falan mısınız ?!?!? Nerenizle okuyorsunuz kitabı ? Hangi uzvunuzla ? Hangi organınızla ?!? Biri de çıkmış :

" - İşte efenim ben lisede okumuştum da ..
- Eeee?
- Sonrasında gördüm ki bu halk o halk değil ..

YAPMA YAA!!!!

Hayırdır bilader zaman makinasına atladın da ,1920 lerde Anadolu köylerine mi gittin geldin ? Ölümsüzlüğü mü keşfettin ? O günden bugüne dek yaşadın da ona istinaden mi yazdın bunları ?

BAKIN ROMANDA NE DİYOR YAKUP KADRİ KARAOSMANOĞLU :

"bunun sebebi türk münevveri (AYDINI!!), gene sensin! bu viran ülke ve yoksul insan kütlesi için ne yaptın? yıllarca, yüzyıllarca onun kanını emdikten ve onu bir posa halinde kara toprağın üstüne attıktan sonra, şimdi de gelip ondan tiksinmek hakkını kendinde buluyorsun.

anadolu halkının bir ruhu vardı, nüfuz edemedin. bir kafası vardı, aydınlatamadın. bir vücudu vardı, besleyemedin. üstünde yaşadığı bir toprak vardı, işletemedin. onu behimiyetin, cehlin ve yoksulluğun ve kıtlığın elinde bıraktın. o, kara toprakla kuru göğün arasında bir yabani ot gibi bitti. şimdi, elinde orak, buraya hasada gelmişsin. ne ektin ki ne biçeceksin? bu ısırganları, bu kuru dikenleri mi? tabii ayaklarına batacak. işte her yanın şerha şerha kanıyor ve sen acıdan yüzünü buruşturuyorsun. öfkeden yumruklarını sıkıyorsun. sana ıstırap veren bu şey, senin kendi eserindir, senin kendi eserindir."

Romanın YABAN ismi ile yayınlanması tüm şu yukarda bahsettiğimiz muhabbet göz önüne alındığında gayet manidardır.. Yaban , söz konusu insanların arasına sonradan gelip yerleşen Türk subayının köylülerce kendisine verilen adıdır .. Yakup Kadri ' de ilkin karakterin kendi bakış açısı ile kimin yaban olduğunu sorgular .. Sonrasında iç hesaplaşmasını yapar .. Haklıyı haksızı birbirinden ayırır .. Şu alıntıyı romanda okumasına rağmen gelip zırıl zırıl ağlamak - açıkça söylüyorum- AKILSIZLIKTIR! İZANSIZLIKTIR! TUTARSIZLIKTIR!

Şimdi ben soruyorum ;

İşbu romanı doğru düzgün okumadan aydınımız milleti aşşağılıyor diyenler mi , yoksa romanda cahil bırakılmış toplumun arasına sonradan giren , halk arasında ötekileşen karakterimiz mi YABAN ?

Birkez daha söylüyorum ..Ne okuduğunuzun bir önemi yok ..İSTEDİĞİNİZİ OKUYUN CANIM KARDEŞİM! Yeter ki romanı GÖ"Z"ÜNÜZLE okuyup , BEYNİNİZİ çalıştırarak yorumlayın .. YOKSA YAKUP KADRİ KARAOSMANOĞLU' nu , BAŞ HARFLERİ KISALTILINCA ORTAYA ÇIKAN "YKK" HAFRLERİNDEN MÜTEVELLİT BU FERMUAR MARKASININ KURUCUSU VEYA SAHİBİ SANMANIZ İÇTEN BİLE DEĞİL ..

"ROKET" aromalı bir incelememizin de böylece sonuna geldik .. Esen ve İŞSİZ kalınız sevgili kikirikler !!

Gandi'de faşist miş buyrun
"Mustafa Kemal, İngilizleri yeninceye kadar Tanrıyı da İngiliz zannederdim..."

Mahatma Gandhi

Artislik yapmayın
''Bu ülkede İngiliz ordusundan güçlü olmayan herkes anasının namusunu Mustafa Kemal'e borçludur! ''

Caner KARA
Ötüken Dergisi İmtiyaz Sahibi

Ben Mustafa Kemal ile ilgili bir tartışmaya girmemeye dikkat ederim. Zira biz Müslümanlar bu hususta ayeti kerime ile uyarılmışız..

Dilimizi Dilim Dilim ettiler… Güneş Dil Teorisi Saçmalığına giden süreç
Yani, M. Kemal açıkça yanlış yaptığını, hatalı olduğunu itiraf ediyor.

M. Kemal 1934 tarihinde başka bir emir veriyor… Ancak bu emrini vermeden önceki mesajına bir bakalım ve dilimizi nasıl tahrif ettiklerini görelim:

“Dil Bayramından ötürü Türk Dili Araştırma Kurumu Genel Özeğinden, ulusal kurumlarından, türlü orunlardan birçok kutunbitikler aldım. Gösterilen güzel duygulardan kıvanç duydum. Ben de kamuyu Kutlularım” (Imza): Gazi Mustafa Kemal.

Kitap Kurdu, Allah ile Aldatmak'ı inceledi.
 6 saat önce · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 10/10 puan

Uzun soluklu okunması gereken bir kitap olduğundan arada başka kitap ve dergi okumaları yaptım. Maksatım bu kitabın her satır ve her cümlesini sindirerek okumaktı. Bu kararımın doğru olduğunu kitabı bitirdikten sonra daha iyi anladım. Yaşar Nuri Öztürk'ün kitabında verdiği anektodlar ve diyaloglar beni öylesine etkiledi ki kitabın birçok yerinden alıntılar yaptım. Dolu dolu bir yazar ve kitap deneyimi oldu benim için.

Gelelim kitabın konusuna:
Kitapta Kurtuluş Savaşı Dönemi'nde yaşanan olaylar ile şu an içinde bulunduğumuz koşulların benzerliği , her yönden dini çıkarlarına alet edenlerin geçmişte ve şu anda yaptıkları gözler önüne seriliyor. Toplumumuz üzerinde oynanan oyunları anlatıyor ve bizi parçalamak ve bölmek isteyenlerin gerçek yüzlerini ortaya koyuyor. Batı'nın ülkemizi bölmek için ve Kurtuluş Savaşı'nda yarım kalan planlarını uygulamak için ne gibi çabalar içinde olduğu anlatılıyor.
Kitapta Mustafa Kemal hakkında yazılanları iyi okumak gerekiyor . Kurtuluş Savaşı sırasında sergilediği tavırlar ne kadar da yerinde . Bunlardan birisi: Suriye-Filistin cephesinde savaşırken Alman generalin yanlışlarından dolayı Enver Paşa'ya mektup yazıp kendi istifasını istemesi, ardından generalin bir sandık altın vermesine rağmen kendini satmayarak, vatanını seven ve ona yürekten bağlı bir insanın tavrını sergileyerek bu duruşundan vazgeçmemesi.
Ayrıca kitapta halkımızın kandırılmaya çalışıldığı bazı konularda uyarıda bulunulmuş. Özellikle Yaşar Nuri Öztürk'ün İslamiyet hakkındaki derin bilgileri sayesinde yanlış bildiğimiz şeyler çok güzel bir şekilde gözler önüne serilmiş.

Bu güzel kitabı okumanız ve okutmanız dileğiyle

Darri, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü inceledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · 13 günde · 10/10 puan

Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ele alan bu biyografik eser, İlber Ortaylı'nın kaleminde usta işi bir eser halini almış. Ülkemizin kurucusu, milletimizi en zor döneminde büyük bir yıkımın içinden çıkarmış , modern bir devletin temellerini atmış bir kahraman olarak Mustafa Kemal, bu ülkenin en büyük değerlerinden biri. Mustafa Kemal' i hayatıyla, düşüncesiyle, ortaya koyduğu başarılarıyla, cumhuriyet öncesi-sonrası yaşananlarıyla tarafsız bir şekilde anlatan bu eser özellikle yaşadığımız şu çalkantılı yıllarda Mustafa Kemal'in büyük vizyonunu hatırlatması bakımından önemli bir görevi ifa ediyor. Bu ülkenin fertleri olarak Kurtuluş Savaşını vermiş nesle, Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarına, şehitlerimize büyük minnet borçluyuz. İlber Ortaylı hangi dönemlerden geçerek bu günlere geldiğimizi Mustafa Kemal'in şahsında önümüze koyuyor. Daima hatırlamamızı, unutmamamızı istiyor.

İlgen Aktürk, bir alıntı ekledi.
11 saat önce · Kitabı okuyor

"Ne kadar zengin ve bolluk içinde olursa olsun, bağımsızlıktan yoksun bir ulus, uygar insanlık dünyası karşısında uşak olmak konumundan daha yüksek bir muameleye layık olamaz."

Nutuk - Gençler İçin Fotoğraflarla, Mustafa Kemal Atatürk (Sayfa 9 - İş Bankası Kültür Yayınları 2010)Nutuk - Gençler İçin Fotoğraflarla, Mustafa Kemal Atatürk (Sayfa 9 - İş Bankası Kültür Yayınları 2010)
İlgen Aktürk, bir alıntı ekledi.
12 saat önce · Kitabı okuyor

"Ulus ve ordu bir yandan kurtuluş yolu düşünürken bir yandan da yüzyıllardır süregelen bu alışkanlığın güdüsüyle kendinden önce, yüce hilafet ve saltanat makamının kurtarılmasını ve dokunulmazlığını düşünüyor. Halifesiz ve padişahsız kurtuluşun anlamını kavramak yeteneğinde değil... Bu inanca karşıt fikir ve görüş ortaya koyacakların vay haline! Derhal dinsiz, vatansız, hain ve dışlanmış kişi olur.."

Nutuk - Gençler İçin Fotoğraflarla, Mustafa Kemal Atatürk (Sayfa 8 - Iş Bankası Kültür Yayınları 2010)Nutuk - Gençler İçin Fotoğraflarla, Mustafa Kemal Atatürk (Sayfa 8 - Iş Bankası Kültür Yayınları 2010)
Cemil ÇALIŞKAN, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü inceledi.
13 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

İlber Hocanın bir Atatürk kitabı yazacağını duyduğumda çok sevinmiştim.Süreyya Aydemirden sonra klasik Atatürk kitaplarından farklı bir kitap olacağını düşündüm. Kitapta genelde tartışılan konulara kısmı bir açıklama ve Atatürkün kendini nasıl gelistirdıgıne inceden değinmiştir. Her zaman ki gibi yine hocamızın olaylar üzerinde avrupa tarihi ile uyumlu bir anlatım dili var. Bu biraz konudan çıktığınızı hissettirebilir ama sonunda olayı çok iyi şekilde bağlıyor. Hem Türkiye hemde aynı anda avrupa ve rusya tarihi ayni anda anlatiliyor. Ögretici ve akılda kalıcı. Mutlaka okumalısınız.