kankileyta, Atatürk ve Demokratik Türkiye'yi inceledi.
 28 dk. · Kitabı okudu · 40 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sakarya ve Lozan, Asya'da Batı emperyalizmine karşı uyanış ve mücadelenin hareket noktasıdır. Mustafa Kemal'in önderliği altında Anadolu'da milli ve seküler bir cumhuriyetin ortaya çıkması, bütün İslam dünyasını temellerinden sarsan gelişmelerin başlangıcıdır. İtilaf Devletleri yenik düşen milletler arasında, galiplerin dikte ettiği ağır barış koşullarını reddeden ve eşit koşullarla onları yeni bir barış imzalamaya zorlayan ilk millet Türklerdir.
(sayfa:55)

Dünyaca ünlü tarihçimiz Halil İnalcık hocamızı rahmetle anıyorum. Ruhu şad olsun..

Emin K., bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yahya Kemal "Türk İstanbul" yazısına şu cümle ile başlıyor:
"Bir iklimin manzarası, mimarisi ve halkın arasında tam bir ahenk varsa, orada gözlere bir vatan tablosu görünür."

Huzursuz Bacak, Mustafa KutluHuzursuz Bacak, Mustafa Kutlu
BUŞRA UYSAL GÜDER, Tek Kadın Latife'yi inceledi.
9 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Beni kıskanın bitti ️
🇹🇷 Geçen hafta pazartesi başladığım kitap bugün bitti. Aslında bugüne kadar 20 sayfa okuyup bırakıyordum. Bugün elektriklerin kesilmesi sonucu kendime vakit ayırdım ve son 400 sayfayı bitirdim. Bazı yerlerini atladım diyebilirim.
🇹🇷 Konusuna gelince çoğunlukla Türkiye’nin tek adamının, tek karısı Latife anlatılmıştı. Latife’nin ailesi, eğitimi, kültürlü bir insan olması, Atatürk’ün ona nasıl aşık olduğu, ileride de Atatürk’ün yanında kadın hakları savunucusu olarak kalacağı anlatılıyordu. Aralarda tabi ki de Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatına da yer verilmişti.
🇹🇷 661 sayfaydı ve çok amaçsız bir biçimde bitmişti. Yazarımız bu kadar uzatmasaydı kitabı, bu kadar uzun bir kitap olduğu halde yarım bırakılmıştı. Ne beklerdim ne isterdim söyleyemiyorum okuyan arkadaşlarım var. O yüzden burada kesiyorum.
🇹🇷 Benim gibi sabırlı bir insansanız tavsiye ederim okuyun ben çok fazla yeni bilgi öğrendim. Ama sabırsızsanız bence okuyamazsınız. Özellikle ilk 250 sayfa inanılmaz durgundu. İyi geceler ️ 5/10

Sezer Karabulut, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · 8/10 puan

Efendiler, bilirsiniz ki, hayat demek mücadele ve müsademe demektir. Hayatta başarı kazanmak, mutlaka mücadelede başarı kazanmaya bağlıdır. Bu da maddi ve manevi güç ve kudrete dayanır bir husustur.

Nutuk, Mustafa Kemal Atatürk (Sayfa 297 - Yapı Kredi Yayınları)Nutuk, Mustafa Kemal Atatürk (Sayfa 297 - Yapı Kredi Yayınları)

Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte
okumamış olanları kastetmiyoruz.
Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerdende hakikati gören gerçek alimler çıkabilir.
Mustafa Kemal ATATÜRK

Duygu Büyükbaş, bir alıntı ekledi.
11 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

“Çankaya sofrasında konuşan Atatürk de, daha Meşrutiyetten önce Selanik birahanelerinden birindeki masasında konuşan Mustafa Kemal’in tıpkısıdır. Kafası bin bir fikirle, içi bin bir ihtirasla kaynar fakat hiçbir zaman aklının yolundan şaşmaz. Onda idealist ve realist iç içe girmiştir. Daima ateşli ve o kadar hesaplıdır. Deha uzun bir sabırdır, demişler. Mustafa Kemal hiç acele etmemiş, eline geçen hiçbir fırsatı da kaçırmamıştır.”

Çankaya, Falih Rıfkı AtayÇankaya, Falih Rıfkı Atay
Duygu Büyükbaş, bir alıntı ekledi.
11 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Mustafa Kemal, son çağ Türk tarihinde parlayıp sönen pek çok şöhretler gibi tesadüflerin adamı değildi. Onun askerlik ve reformculuk hayatı, ta ilk gençliğinden beri ahenkli ve hiçbir zaman çelişmeyen bir gelişme gösterir. 1918’de Suriye kuzeyinde Birinci Dünya Harbi’nin son savaşını veren Mustafa Kemal Paşa, henüz genç bir kurmay subayıyken Arnavutluk isyanında, sadece sanat üstünlüğüyle, kendini belirten ve arkadaşları arasında imtiyazlandıran Mustafa Kemal Bey’dir.”

Çankaya, Falih Rıfkı AtayÇankaya, Falih Rıfkı Atay

Herkes bir kurtarıcı bekliyor ancak hiçkimse bir kurtarıcı olmaya çalışmıyor.

“Şayet bir gün çaresiz kalırsanız, bir kurtarıcı beklemeyin. Kurtarıcı kendiniz olun.” Mustafa Kemal ATATÜRK