Mutlu Olma Sanatı
"Ve akıllılık nedir, delilik ve çılgınlık nedir bilmek için yanıp tutuştum; anladım ki bu bile ruh tedirginliği." "Çünkü çok bilenin çok derdi olur ve bilgisini artıranın üzüntüsü de artar."

Özgür Beden, bir alıntı ekledi.
13 Ağu 18:40

Kendisine tutkun olan, kendisini günahkâr gören tipin tam karşıtıdır;
eğilimi kendine hayran olmak, başkalarının da hayranlığını kazanmaktır.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 12 - epub)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 12 - epub)
Özgür Beden, bir alıntı ekledi.
 12 Ağu 23:17

Savaş çıkmaması için bir sistem bulmak,
uygarlığımız için hayati bir gereksinimdir,
ama insanlar yaşam yükü altında ezilip durmaktansa,
birbirlerini yok etmeyi tercih edecek derecede mutsuz oldukları sürece,
böyle bir sistem oluşturma olasılığı yoktur.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 10 - epub)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 10 - epub)
H. Havva Ergün, Mutlu Olma Sanatı'ı inceledi.
11 Ağu 11:53 · Kitabı okudu · 15 günde · Puan vermedi

Bir İngiliz düşünürü olan Bertrand Russel, mutsuzluğun nedenleri üzerine kafa yormuş, insanı aşırı uçlara sürükleyen hastalıklar, travmalar gibi etkenleri göz ardı ederek, sıradan bir insanın mutsuzluğunun nedenlerini tespit etmiş ve denemeler halinde bu kitapta yayımlamış. Yazar sadece mutsuzluğun nedenlerine kafa yormamış, mutluluğun bileşenlerini de incelemiştir. Bu kitapta mutsuzluğa bir övgü bulamazsınız, aksine mutsuzluğu; rekabet, yorgunluk, çekememezlik, kamuoyu korkusu gibi insanoğlunu aşağıya çeken, erdemsizleştiren bir takım hasletlere bağlamıştır.

Kitap bize genel olarak bildiğimiz şeyleri anlatır. Bildiğimiz halde yapmadığımız ödevleri hatırlatır, ama bunu sert bir ebeveyn edasıyla değil; kâh öğretmen, kâh dertleştiğiniz bir arkadaş edasıyla yapar. Doğrularını söylemekten çekinmez, hastalığın teşhisi konusunda acımasızdır, “sen”, der, “sen ey insanoğlu, eğer bir hayvan olsaydın, ne dünyanın en mutsuzu olmayı, ne de en saygı değeri olmayı dert edinirdin.”

Bu kitabı okumak için ayıracağınız zaman bir ‘zaman kaybı’ olmayacak, çünkü tespitleri çarpıcı. Bildiğimiz şeylerin farklı bir pencereden bakılarak söylenmesinin yanında, kendinize dair hiç düşünmediğiniz özellikleri de keşfetmenize yardımcı olabilir. Roman okumaya, dizi izlemeye ara verip bu kitapla ufkunuzu genişletebilirsiniz, vesselam.

Hasibe Beyza Üzümcüoğlu, bir alıntı ekledi.
30 Tem 15:55 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şu halde, mutlu bir hayat için, belirli derecede can sıkıntısına dayanabilmek şarttır ve bu, gençlere öğretilmesi gereken konulardan biridir.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 53 - Say)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 53 - Say)