Özgür Beden, bir alıntı ekledi.
19 Eyl 10:51 · Puan vermedi

Çekememezlik,
yalnız kötülük yapma eğilimine yol açmaz,
kişiyi mutsuz da eder.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 36 - epub)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 36 - epub)
Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
17 Eyl 08:34 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Mutluluk açısından, daha fazla paraya sahip olma, paranın az olmasından iyidir; insanın birçok iyi dosta sahip olması, az sayıda dostu olması veya hiç olmamasından iyidir; veya sağlıklı olmak hasta olmaktan iyidir. Ancak, şayet varsa, yalnızca çok küçük bir okur kitlesi, kendilerini tek bir gün mutlu kılan şeylerin kendilerini büyülemeye ve daima sevinç aşılamaya devam edeceğini umacaktır. Çok az insan mutluluk halinin tek seferde elde edilebileceğine ve elde edildiğinde de bu halin daha fazla çaba gerektirmeden yaşamın geri kalanı boyunca sürebileceğine inanacaktır.

Yaşam Sanatı, Zygmunt BaumanYaşam Sanatı, Zygmunt Bauman
Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
16 Eyl 23:18 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

...mutlu olma umudunu kaybetmediğimiz müddetçe mutluyuzdur.

Yaşam Sanatı, Zygmunt BaumanYaşam Sanatı, Zygmunt Bauman
AltıÇiziliCümlelerim, bir alıntı ekledi.
13 Eyl 21:22 · Kitabı okuyor · Beğendi

Alkolün insanlar uzerindeki bütün etkisi, ayıkken baski altinda tuttuklari günahkarlik duygusunu serbest birakmaksidir.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 18)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 18)
Evie, bir alıntı ekledi.
13 Eyl 14:22 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Tedbirin bütün türleri arasından, gerçek mutluluğa en çok zarar veren belki de aşkta tedbirdir."
- - Bertrand Russel, Mutlu Olma Sanatı

İntikam, Catherine Doyle (Yabancı Yayınları)İntikam, Catherine Doyle (Yabancı Yayınları)
Ezgi Tülü, Mutlu Olma Sanatı'ı inceledi.
08 Eyl 21:07 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Son 50 sayfası boyunca süründükten sonra, en sonunda Mutlu Olma Sanatı'nı bitirdiğimi gururla söyleyebiliyorum. Başlarken kitabın eğlenceliden ziyade öğretici olacağının bilincindeydim, zaten kitaba başlama sebebim de aslında biraz buydu. İlgimi çekmeyen kısımlarında okumakta zorlansam da, genel olarak bana güzel şeyler kattığını ve farklı bakış açıları sunduğunu düşünüyorum. Hayatımda uygulamaya geçirmeyi özellikle istediğim 1-2 düşünce var.

Hatice Gümüş, Mutlu Olma Sanatı'ı inceledi.
06 Eyl 19:32 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 9/10 puan

Russell'ın bu kitabı yazmaktaki amacı kişisel gelişim bir kere. Şehirli insanın neden mutsuz olduğunu kendi gözlemlerine dayanarak açıklıyor. Ardından hayatındaki mutlu ve mutsuz insanlardan yola çıkarak, mantık çerçevesinde okura öneriler sunuyor. Meslek gruplarına göre, hobilere göre ve tabii ki eğitim seviyesine göre farklı örnekler vererek kendinizi mutlu hissedebilmeniz için tavsiyelerde bulunuyor diyebilirim. Kitapta biraz kadercilik var diyebilirim, siz sahip olduğunuz tek hayatla iyi bir iş çıkarmaya çalışın, olmuyorsa denemeye devam edin, baktınız ki iyice battı işte o zaman akışına bırakın diyor. Üstelik mutluluk göreceli de bir kavram. Bu sebepten tarifinin verilmesi de oldukça zor diyor yazar. Eğitimsiz bir bahçıvan da işini severek yapar ve bundan mutluluk duyar, aynı şekilde bir bilim adamı da başarısız olduğu zaman bile hayatından mutluluk duyabilir diyor. En mutlu insanlar bilimle uğraşan insanlardır diyor ayrıca. Sinir yorgunluğu, duygusal yorgunluk, çekememezlik, bulunduğumuz durumla başka durumları karşılaştırmak ve mükemmelliyetçilik gibi durumların mutsuzluk nedeni olarak detaylı bir şekilde anlatılmış.
Gereksiz şeyleri düşünmemenin mutluluğa neden olduğu konusu kitapta anlatılmış. İnsanlarla dostça ilişkiler içinde olmanın mutluluğa açılan bir kapı olduğu görüşünü savunuyor Russell. Dedikodunun mantıksızlık olduğu fikrinden bahsetmiş ki bence dedikodu konusuna oldukça farklı bir bakış tarzı getirmiş. Konuları işlerken çocuk eğitiminden de bahsetmesi özellikle dikkatimi çekti. 
Çok gerçekçi, mantıklı çıkarımlar vardı kitapta. O sebepten severek okudum. Tüm yazılanları kendimiz de düşünerek bulabiliriz aslında. Ancak çevreme bakıyorum tüm kendini bilmez, ukala, kibirli, narsist kişilikleri görüyorum ve böyle bir kitabın yazılması gerektiğini düşünüyorum. Russell'in bize bu kitapla kazandırmak istediklerinin farkında olabilirsek, yaşamda daha mutlu olabiliriz diye düşünüyorum. Bu yüzden kitabı tavsiye ediyorum.

Hatice Gümüş, bir alıntı ekledi.
06 Eyl 16:55 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sevilmek mutluluğa neden olabilir, ama sevilmek isteyen mutlaka sevilecek değildir. Geniş anlamıyla söylenecek olursa, sevilen, sevendir. Ama faizle ödünç para verircesine hesaplı bir biçimde sevmeye kalkmak da bir sonuç vermez, çünkü hesaplı sevgi gerçek sevgi değildir ve böyle olmadığını sevgimizi yönelttiğimiz kişi hemen anlar.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Epub)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Epub)
Hatice Gümüş, bir alıntı ekledi.
06 Eyl 16:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Mutlu insan dış dünyada yaşar; özgür sevgileri ve geniş ilgileri vardır; mutluluğunu bu ilgilerden, bu sevgilerden ve bunların onu başkaları için sevimli ve ilgi çekici yapması gerçeğinden sağlar.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Epub)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Epub)
Hatice Gümüş, bir alıntı ekledi.
06 Eyl 16:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsanların gerçekleri kabul etmek istemeyişlerinin ve uydurdukları yalanlardan medet ummalarının nedeni korkudur. Ama gerçeklerden sonsuza kadar kaçılamaz; gerçeklerin saldırıları yalanları dağıtır ve bu yüzden çekilen acılar, gerçeğe alışkın olanın katlandığından daha büyük olur.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Epub)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Epub)