Deniz Kaymal, bir alıntı ekledi.
05 Ara 01:20 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Fazla güçlü bir benlik, kişiyi bağlayan bir zinciridir; eğer dünyadan zevk alınmak isteniyorsa, kişi bu zincirden kurtulmak zorundadır.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand RussellMutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell
Rüveyda Atmaca, bir alıntı ekledi.
28 Kas 09:12 · Kitabı okuyor

Mutluluğun anahtarı ve mutsuzluğun ilacı, mutlu olma umudunu canlı tutmaktır.

Yaşam Sanatı, Zygmunt Bauman (Sayfa 28)Yaşam Sanatı, Zygmunt Bauman (Sayfa 28)
Ertan YAVUZ, Mutlu Olma Sanatı'ı inceledi.
22 Kas 13:38 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Artık mutlu olduğumuza göre şimdi napıyoruz?
-Samuel Beckett/ Godot'yu Beklerken

B.RUSSELL mutluluğun ilgilerin artırılması sonuçu anlam kazanacağını, ve mutsuzluk kavramının bu ilgi fazlalağıyla daha çabuk söneceğini esprili ve doğal örneklerle anlatmış kitabında..
Okuduğuma pişman değilim. Bi daha olsa yine okurum.

Ertan YAVUZ, bir alıntı ekledi.
22 Kas 01:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Dünya bir kayıpla yok olacak kadar küçük değildir.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand RussellMutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell
KatrünNedâ, Mutlu Olma Sanatı'ı inceledi.
19 Kas 16:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okudukça yenilendiğim bir saat gibi kendimi kurduğum başucu kitabım diyebileceğim bir kitap.İnsanın hayattan zevk alması için ufak noktalara deginmis.

Muaddib, Mutlu Olma Sanatı'ı inceledi.
27 Eki 15:53 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bertrand Russell'ın yasam deneyimleri ve gözlemlerine dayanarak yazdığı mutluluk rehberi. Kitabı burada dahi çok az kişinin okumuş olduğunu görüyorum. Gündelik yaşamın yoğunluğu ve stresten kurtularak insanların nasıl mutlu olacağına yönelik ipuçları yer alıyor içerisinde. Kişisel gelişim kitabı niteliğinde değil.

Okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Kitabın kapağı çok şık olduğundan en kötü ihtimalle sosyal medyada paylaşmak için bile satın alabilirsiniz :)

Halk kendi düşüncesine aykırı davrananlardan çok, kendisinden korkanlara zorbalık yapar. Köpekler nasıl ki kendilerinden korkanlara daha çok havlar ve saldırırlarsa, insan sürüsü de onlar gibi davranır. Onlardan korkar ve korktuğunuzu belli ederseniz, onlara iyi bir av olursunuz; oysa umursamazsanız, güçlerinden kuşku duymaya başlar ve size sataşmaktan vazgeçerler.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand RussellMutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell

Aşk öyle bir deneydir ki, onunla bütün benliğimiz, kuraklıktan sonra yağmur görmüş, bir bitki gibi canlanır, tazelenir.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand RussellMutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell

Her ne hal ise, tıpkı tarih öncesinde yaşamış prototipleri gibi, gücün zekâya üstün olduğuna inanan bu modern dinozorların büyük başarılar kazanması, bütün dünya tarafından taklit edilmelerine yol açmaktadır. Bunlar her yerde Beyaz Adam'a örnek olarak kabul edilmekte, önümüzdeki yüz yıl boyunca da böyle kabul edileceğe benzemektedir. Bu modaya uymayanlar ise, dinozorların eninde sonunda yenilmiş olmaları ile avunabilirler, çünkü onlar birbirlerini öldürmüş, yerlerini akıllı seyirciler almıştır. Evet, modern dinozorlarımız da kendilerini yiyip bitirmektedirler.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand RussellMutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell

Zihnin rekabet alışkanlığı, hiç ilgisi olmayan alanlara kolayca yayılabilir. Örneğin okuma işini ele alalım. Kitap okumanın iki nedeni vardır: Ya hoşlandığınız için ya da öğrenmek için okursunuz. Amerika'da bayanların her ay belirli kitapları okuması (ya da okur görünmesi) moda olmuştur; kimi tamamını okur, kimi ilk bölümünü okur, bazıları eleştirilere bakar sadece, ama hepsi bu kitapları masalarının üzerinde bulundurur. Yalnız, nedense büyük eserleri okumazlar. Kitap kulüplerince, Hamlet ya da Kral Lear'in ayın kitabı seçildiği görülmemiştir; hiçbir ay, Dante hakkında bilgi edinme gereği duyulmamıştır.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand RussellMutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell