'Bir nar ağacı var bir de dar ağacı, namerde nar düştü yiğide dar ağacı'
|N.F.K.|

Mine Arapoğlu, Nar Ağacı'ı inceledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Sen öyle çağırmasan ben böyle gelmezdim"

Nasıl başlamalı ki bu kitabı anlatmaya, elimde olsa tüm insanlığa okutmak isterdim belki birilerinin kafalarına 'tek bir masumun öldüğü yerde hiçbir haklı gerekçeden bahsedilemeyeceği' gerçeğini sokabilirdim, bir parça da olsa insaniyet kazandırabilirdim. Tüm insanlığa okutamam belki ama herkese tavsiye ederim, sizlere, akrabalarıma, arkadaşlarıma, öğrencilerime herkese.

Dalı bir ülkede kökü komşu ülkede olan ağacın yıllar yıllar yaşayıp gidişini, iki ayrı ırmağın birbirine doğru olan yolculukları ülkemizin geçirdiği savaşlar, yok olan hayatlar, en güvendikleri tarafından aldatılmış bir yağız delikanlı Setterhan , yazılmamış şiirleri ardında bırakan bir kırık kafiye Ismail, yüreğinin soylu duygularını en naif bir şekilde hisseden yarım kalmış bir resim Celil Hikmet, en sevdiği iki insanı kaybeden muhacir Zehra... Tüm olanlar, tüm yaşananlar Zehra ve Setterhan'ın karşılaşması için... Kaderin üstünde bir kader var Amenna.

Sinematografik bir şekilde ele alınan eserde fotoğraftan zaman yolculuğu yapan anlatıcı kimi zaman Zehra'nin yoluna çıkıyor kimi zamansa Setterhan'ın. Gelecekten gelen biri olarak tüm olacakları bilen ama sesini duyuramayan bir Kassandra laneti ile çevresinde olan biteni sessizce izlemekte olan anlatıcı kâh anneannesinin omzuna başını yaslıyor kâh dedesinin yanında onunla yürüyor.

Kitabın yazılış aşamasında bir doktora tezi yazacak kadar araştırma yaptığını söyleyen Nazan Bekiroğlu dönemin zihniyetini, geleneklerini, insan davranışlarını, mekan özelliklerini başarılı bir şekilde kaleme almış. Okurken sanki ben de tacirin geçtiği cografyadaydım, ben de onunla semaver çayı içtim ben de Zehra ile yollara düştüm. Acıyı da sevinci de taa derinlerde hissettiren bir anlatım sahip.

Tebriz halısının canlı renklerinde kaybolmak, ilmek ilmek dokunan halıların dokunma aşamasına şahit olmak, Tiflis' e, Batum'a, Tebriz'e, Bakü'ye yolculuklar yapmak, Tebriz'de çay ile birlikte siz de demlenmek isterseniz bu kitabı okumalısınız.

Nazan Bekiroğlu'nun dil ve anlatımı önceki eserlerine ziyade Nar Ağacı'nda daha sade, duru ve açık. Eser bir Doğu masalı kadar zengin, hayat gibi gerçek ama güzel bir hayal gibi de etkileyici. Kim istemez ki zamanda ve mekânda yolculuk yapmayı. Bu kitabı ilk okuduğum vakit eski fotoğraflara bakış açım değişmişti. :) Onca yoldan, onca zorluktan sonra karşılaşan tacir ve muhacir yani Setterhan ve Zehra birbirlerini ilk aşkları gibi sevdiler mi sonrasında neler yaşandı kitabın sonunda bunlara yer verilmemiş aslında Nazan Bekiroğlu bir söyleşide aynen şu cümleleri söylemişti: "Ailemizin en yaşlısı benim sevgili teyzem. Büyük heyecanla bekliyor. Biraz hayal kırıklığı yaşayacak sanırım çünkü kurgunun onun bildiği gerçeklerle örtüşmedigi yerler çok fazla. Yine de "Ben romanda doğdum mu? " diye soran teyzeciğime bu metni bir an evvel sunmak istiyorum, onun doğumu bu romana girmemiş olsa da. Ikinci ciltte doğmayı bekliyor." Bu cümlelerden sonra hep bir umudum oldu romanın devamının geleceğine dair.
Umut etmesi bile güzel Nar Ağacı için.

can esen, bir alıntı ekledi.
 11 saat önce · Kitabı okuyor

Böyle bir yorgunluğu ancak benzer yolları yürüyen anlar

Nar Ağacı, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 508)Nar Ağacı, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 508)
AHMET BEKDEMİR, bir alıntı ekledi.
12 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bulduysam da tanıyamadım.Yanından geçip gitmiş olmalıyım.

Nar Ağacı, Nazan BekiroğluNar Ağacı, Nazan Bekiroğlu
AHMET BEKDEMİR, bir alıntı ekledi.
12 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Dur ve her şeyi unut.Sana yapılanı da senin yaptığını da unut.

Nar Ağacı, Nazan BekiroğluNar Ağacı, Nazan Bekiroğlu
AHMET BEKDEMİR, bir alıntı ekledi.
15 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Biliyor musun Settarhan? diyordu Azam. ''Şu atkı iplerine benziyorsun sen.Halının bütün yükünü çeken ama hiç görünmemesi gereken, bir yerden uç vermesi halının bütün değerini düşüren atkı iplerine.''

Nar Ağacı, Nazan BekiroğluNar Ağacı, Nazan Bekiroğlu
AHMET BEKDEMİR, bir alıntı ekledi.
15 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Her şeyin gölge olduğunu fark edince,artık can acısa da bir acımasa da bir.O zaman bitmez zannettiğin her türlü çile biter.Hem öyle bir biter ki artık bitse de fark etmez bitmese de fark etmez.

Nar Ağacı, Nazan BekiroğluNar Ağacı, Nazan Bekiroğlu
AHMET BEKDEMİR, bir alıntı ekledi.
15 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Günah da ah'la kafiyelidir.O da siyah'la,simsiyah'la,vah'la,eyvah'la.Lakin hepsi de Allah'la.Ah'tır kafiyelerin en güzeli.

Nar Ağacı, Nazan BekiroğluNar Ağacı, Nazan Bekiroğlu
Hülya, bir alıntı ekledi.
17 saat önce · Kitabı okuyor

savaş ve şairler
Ali Şeriati, Moğol Istilasi esnasında şairlerin gülden bülbülden bahsetmiş olmasına ateş püskürse de bu şehirde gulden bülbülden bahsetmemek mümkün değil ve ne Moğol kalmış geriye ne savaş, sadece Hafız var.

Nar Ağacı, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 265)Nar Ağacı, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 265)
Beyza Nur, bir alıntı ekledi.
18 saat önce

'Her şey o kadar güzel ki daha fazlasını istemek niye' diye düşünüyordu..

Nar Ağacı, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 230)Nar Ağacı, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 230)