Mimozasu, bir alıntı ekledi.
 22 Mar 19:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Biraz da gülelim :)))
Nasreddin Hoca'nın bir gün kızı eve gelmiş,kocasının onu dövdüğünden yakınmış.Hoca bunun üzerine kızı bir güzel pataklamış , evine yollamış , ama önce sıkı sıkı tembihlemiş : Kocana de ki , Hoca'yla başa çıkamazsın .Kızını her dövüşünde , Hoca da senin karını pataklayacak.

Uçurtma Avcısı, Khaled Hosseini (Sayfa 305)Uçurtma Avcısı, Khaled Hosseini (Sayfa 305)

Hırs Ile Azmi Yanlış Anlayan İnsanın Hazin Sonu
" Ve malı mülkü taparcasına seviyorsunuz" (Fecr Suresi 89/20)

İnsanoğlu aklını, yaşadığı hayatı güzelleştirmek ve inancını mutmain bir hale getirmek yerine, mal biriktirmek, kısa zamanda çok para sahibi olmak gibi cehaletten öte hem kendine hem de içinde yaşadığı topluma zarar verecek biçimde kullanmada çok başarılı maalesef. Göstermelik hayatların sahte mutlulukları peşinde koşmak pek çok insanın hayat gayesi artık.
Nasreddin Hoca da "ye kürküm ye" sözüyle insanın aslında her dönem mala-mülke ve maddeye nasıl tamah ettiğini çok veciz bir ifadeyle izah etmiştir tabi sadece anlamak isteyen için.
İnsanları bu denli eleştirirken şu sorular geliyor aklıma:
-Şans oyunları oynamayan kaç kişiyiz?
-Kaç kişi hayatında piyango bileti almadı?
-Araba çekilişi var diye AVM lerden alışveriş yapmayanımız kaldı mı?
-Kaç kişi hiç bir zaman bütün odalarını kullanamadığımız 4+1 evler için binlerce liralık kredi çekmedi?
-Daha iyi bir araba için ödediğimiz faiz ne kadar?
-Marka kıyafeti olmadan dışarı çıkabilen var mı?
-Akılsız telefon kullananımız kaldı mı?
-Sadece modası geçtiği için hiç kullanmadan ya da eskimeden değiştirdiğiniz elbiseniz de vardır muhakkak!
Kabul edelim her insanın içinde bu duygularla birlikte var gücüyle kendini tüketen bir "BEN" mevcut.
İnsan elbette kimseye muhtaç olmadan geleceği de düşünerek yaşamalı. Lakin yarın öleceğini, paylaşmayı bilmediği malının kendine hiç bir şey kazandırmayacağını, azim ile hırsın arasındaki farkın maddeye değil Yaratıcıya "inanç" olduğunu anlaması gerekiyor.
İnsan bu denli maddeye sahip olma hırsı içerisinde olduğu sürece aklını! kullandığını zannedip emek vermeden kazanacağı tek şey "acı tecrübeler" olacaktır.

Yok olma fikrinin kendi adıma revaçta olduğu şu günlerde; varoluş’a farklı bir bakış açısı..özellikle “şeytanın güncesi” kısımları favorim oldu..fazla uzatmayacağım, bir kitapta eğer Nasreddin Hoca misali gülerken düşünmek istiyorsanız okuyun, amacınıza ulaşırsınız..sevgiyle..

Başar Karaca, bir alıntı ekledi.
07 Mar 21:29

- Ömer Hayyam ’ın asıl çekindiği kalabalıklardı, kalabalıkların içindeki öz saygı duvarını yıkmasıydı.(Sf17)
- Kadı nın boş kitabı Hayyam’a vermesi ünlü rubailerinin günümüze ulaşmasına vesile olan ilk harekettir.
- Birçok şehir İslam topraklarında kendilerinden daha misavirperverinin bulunmadığını iddia eder, ama sadece Semerkant sakinleri böyle bir ünvana layıktır.
- Dört şehir; Semerkant, Mekke, Şam ve Palermo isyan yıldızı altında doğmuştur . Yöneticilerine asla kendiliklerinden boyun eğmezler ,olsa da zorla hizaya sokulurlar. Kılıç ile çizilmedikçe hak yoluna girmezler. Peygamber Mekkelilerin kibrini kılıç zoruyla alt etti,ben de Semerkantlıların kibrini kılıç zoruyla yeneceğim , (Nasır Han konuşması sf 33)
- Saray hayatı bana göre değil , benim tek düşüm günün birinde bir gülistanın içine kurulmuş bir rasathane ye sahip olmak ve elimde kadehim yanımda bir dilberle kendimden geçmiş bir halde gökyüzünü seyre dalmak.. (Hayyam sf 41)
- Eskilei ele alalım; hepsi de bu dallarda bol bol eser yazmış , …Benim ilim alemimde asıl büyüleyen en yüce şiiri orda bulmam, matematikte sayıların o başdöndürücü sarhoşluğunu ; astronomide kainatın muammayı andıran mırıltısını , ama allah aşkına bana hakikat lafı etmeyin (hayyam sf 42)
- Bana göre hayat erkeklerden daha önemli ; ve ben bir başkasının veya hiç kimsenin karısıolduğum sürece , hükümdar şiirlerim ve kahkahalarımda divanında boy göstermemi hoş karşılıyor. Benimle evlenmeyi aklından geçirirse ilk işi beni kapatmak olur(cihan, hayyam ile hükümdar lar hakkında konuşma sf 44)
- Canları sıkılan eşleri , itaat eden cariyeleri bedenlerini satan veya kiralayan sokak kızlarını, iç geçiren bakireleri çıkarırsak , geriye kaç kadın kalır, bu gece kaç kadın kendi seçtiği erkeğin koynuna girecek, ? aynı şekilde kaç erkek sevdiği bir kadının yanında uyuyacak… kim bilir ,belki de Semerkant’ta bu gece bir tek seven kadın ve bir tek aşık erkek vardır.Niye sen , niye ben mi diyeceksin ? Çünkü Allah nasıl ki bazı çiçekleri ağılı yaratmışsa , bizi de aşık yaratmış ta ondan (Ömer -cihan arasında konuşma sf 47)
- Allah bu kibrime ,bu böbürlenmeme karşı, insanların en sefilini , yenilmiş, esir düşmüş bir adamı ,bir idam mahkumunu karşıma çıkardı ,o benden daha güçlü çıktı, vurdu devirdi beni tahtımdan ,aldı canımı (Alparslan sf 61)
- Hiçbir şeye şaşırma , hakikatin de insanların da iki yüzü vardır(kadı nın hayyama tavsiyesi sf 63)
- Bir ilişkinin başlangıç dönemlerinde hassas sorunlardan kaçılır genellikle , bin bir itinayla henüz o kırılgan yapının yıkılacağından korkulur. Ama bana sorarsan seninle bu kadın arasındaderin, temelden bir fark var…hayata bakışınız aynı değil ( kadı ile hayyam arasındaki cihan ile ilgili sohbet sf 66)
- Hayyam ile cihan, hem birlikteydiler, hem farklıydılar.dokuz yıldır sevgili, dört yıldır evliydiler. Ama düşleri hala aynı çatı altında değildi. Cihan zamanı oburca yiyip tüketiyor, Ömer , ağır ağır yudumluyordu. Cihan dünyaya hükmetmek istiyordu, onun Terken hatunsa sözü geçiyordu, terkenin de Melikşah a…… Ömer için yaşam çok farklıydı,ilmin zevkine ve zevkin ilmine varmaktı gayesi . Yataktan geç kalkıyor ,aç karnına geleneksel sabah kadehini dikiyor, sonra çalışma masasaına oturup yazıyor, şekiller çiziyor ve gizli kitabına birkaç şiir kaydediyordu.
- Soyunu sürdürmeyi reddetmesinin nedeni , varoluşun ona taşınamayacak kadar ağır bir yük olarak gözükmesiydi . ne mutlu dünyaya gelmemiş olana deyip dururdu(hayyam sf103)
- Görüldüğü gibi ikisinin bir can yaratmayı istemem nedenleri farklıydı.Cihan aşırı hırslı , Hayyam ise aşırı ilgisiz olduğu için böyle davranıyordu.
- Hayat yangın gibidir,Yoldan geçenin unuttuğu alevler ,rüzgarın önüne katıpsavurduğu küller , işte bir insan ömrü gelip geçmiştir (hayyam sf122)
- Bizde erkekler savaşır, ama onlara kiminle savaşacaklarını kadınlar söyler(Melikşah ın karısı Terken sultan sf 127)
- Düşmanlarımız öldürmek yetmez. Biz cani değiliz., verilmiş bir hükmü infaz eden görevlileriz.Eylemlerimiz ibret olsun diye halka açık yerlerde ,herklesin içinde gerçekleştirmeliyiz. Böylece bir kişiyi öldürürken yüz bin kişiye de dehşet saçarız. Bununla birlikte dehşet saçıp infaz etmek te yetmez, ölmeyi de bilmek gerek, Çünkü öldürerek düşmanlarımıza korku salıp aleyhimizde işlere girişmekten caydırır iken , en cesur biçimde ölerek te kalabalığın hayranlığını kazanırız. Ve bu kjalabalıklarıdan çıkan insanlar gelip bize katılır. Ölmek öldürmekten daha önemlidir. Kendimizi savunmak için öldürüyor , ama insanları ikna etmek ,kazanmak için ölüyoruz. İnsan kazanmak bir amaç , kendini savunmak ise sadece bir araçtır(hasan sabbah sesleniş sf 131)
- Kargaşa devri gelip çatınca kimse onun seyrini durduramaz. Kimse ondan kaçamaz. Ama bazıları onun kullanmayı becerir. (Semerkant yazması ana fikir sf 148)
- Ben sevmeyi bilmiyorsam şayet, neye yarar güneşin doğması ve batması? Diye sorarım. Hasan Sabbah ise adamlarının aşktan,musikiden ,şiirden ,şaraptan,güneşten uzak durmasını şart koşar. (hayyam sf 157)
- İranlılar geçmişte yaşıyor; çünkü geçmiş onların vatanı, çünkü şimdiki zaman hiç bir şeyin onlara ait olmadığı yanancı bir ülke. Bizim gözümüzde modern yaşamın,insan özgürleşmesinin simgesi olan her şey onlara göre yabancı eğemenliğinin ve baskısının simgesi .
- Rivayete göre , bir Semerkant hanı her insanın düşlediği şeyi gerçekleştirmek istemiş.,ölümden kurtulmak.. Ölümün gökten geldiğine inandığı ve asla kendisine ulaşmaması için gereken her şeyi yapmaya niyetli olduğundan , kendine yer altında bir saray inşa ettirmiş. Demirden yapılan bu sarayında tüm giriş çıkışlarını kapattırmış. Dillere destan bir servete sahip olan Han, sabah doğup akşam batan ve hem onu ısıtani, hem de günlerin akışından haberdar eden bir de yapay güneş yaptırmış.Heyhat ölüm tanrısı hükümdarın tüm tedbirlerini aşıp görevini yerine getirmek üzeresaraydan içeri sızmayı başarmış. Gücü veya serveti ,ustalığı veya kibri ne olursa olsun ,hiçbir canlı nyaratığın ölümden kurtulamayacağını kanıtlaması gerekiyormuş. Böylece Semerkant , insanla kaçamayacağın yazgısının yollarınınkesişmesinin simgesi haline gelmiş.(sf 286)
- Yarı deli kıral Nasreddini eşek çaldığı için idama mahkum etmiş . Tam idam edilecekken Nasreddin haykırmış; Bu hayvan aslında benim kardeşimdir. Bir büyücü onu bu kılığa soktu, bir yıllığına bana teslim edilirse bizim gibi konuşmayı öğretirim ona !! aklı karışan hükümdar sanığa vaadini yinelettirmiş ,sonra da hükmü vermiş. -Öyle olsun, ama günü gününe bu eşek bir yıl içinde konuşmazsa idam edileceksin.. Oradan ayrılırken karısı Nasreddinin yakasına yapışmış, böyle bir şeyi nasıl vaad edebildin?. Bu eşek konuşmayacak, biliyorsun. Tabiki biliyorum diye cevap vermiş hoca ,ama bir yıl sonra kim öle kim kala…bir yıl içinde kral da ölebilir,eşekte , ben de ölebilirim .

Semerkant, Amin MaaloufSemerkant, Amin Maalouf
sitare, bir alıntı ekledi.
 05 Mar 23:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Nazım Hikmet (TÜRK KÖYLÜSÜ )
Topraktan öğrenip kitapsız bilendir,
Hoca Nasreddin gibi ağlayan
Bayburtlu Zihni gibi gülendir,
Ferhad'dır, Kerem'dir ve Keloğlan'dır.
Yol görünür onun garip serine,
Analar babalar ümidi keser,
Kahbe felek ona eder oyunu.
Çarşambayı sel alır, el alır, kanadı kırılır çöllerde kalır,
Ölmeden mezara koyarlar onu.
O,"Yunusu biçaredir,baştan ayağa yaredir",
Ağu içer su yerine .
Fakat bir kere bir dert anlayan düşmesin önlerine
ve bir kere vakterişip: Gayrık yeter demesinler.
Ve bir kere dediler mi :
" israfil surunu urur mahlukat yerinden durur"
toprağın nabzı başlar
onun nabızlarında atmaya.
Ne kendi nefsini korur ne düşmanı kayırır,
"dağları yırtıp ayırır,
kayalar kesip yol eyler abıhayat akıtmaya..."

Büyük Türk Şiiri Antolojisi 1. Cilt, Ataol BehramoğluBüyük Türk Şiiri Antolojisi 1. Cilt, Ataol Behramoğlu
Ebubekir PALA, bir alıntı ekledi.
02 Mar 17:17

Evlilik
Hocaya :
- Efendi, demişler, evlilik ne demektir?
Sakalını sıvazladıktan sonra cevap vermiş:
- Gündüzleri çifte hırlama, geceleri çifte horlama!

Nasreddin Hoca Fıkralarından Seçmeler, Nasreddin Hoca (Sayfa 256)Nasreddin Hoca Fıkralarından Seçmeler, Nasreddin Hoca (Sayfa 256)
Ebubekir PALA, Nasreddin Hoca Fıkraları'ı inceledi.
02 Mar 14:17 · Kitabı okudu · 11 günde · 8/10 puan

Aslında çok güzel hikayeleri var nasreddin hoca nin... eğlendirici Bir kitap mizah üst seviyede .. tavsiye ederim duymadığımız hikayeleri vardı icin de...

Tuncay YILDIRIM, bir alıntı ekledi.
01 Mar 22:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

TÜRK KÖYLÜSÜ
Topraktan öğrenip
kitapsız bilendir.
Hoca Nasreddin gibi ağlayan
Bayburtlu Zihni gibi gülendir.
Ferhad'dır
Kerem'dir
ve Keloğlan'dır.
Yol görünür onun garip serine,
analar, babalar umudu keser,
kahbe felek ona eder oyunu.
Çarşambayı sel alır,
bir yâr sever
el alır,
kanadı kırılır
çöllerde kalır,
ölmeden mezara koyarlar onu.
O, «Yûnusû biçâredir
baştan ayağa yâredir,»
ağu içer su yerine.
Fakat bir kerre bir derd anlayan düşmeyegörsün önlerine
ve bir kerre vakterişip :
«—Gayrık yeter!...»
demesinler.

Henüz Vakit Varken Gülüm, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 52)Henüz Vakit Varken Gülüm, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 52)

Ya kaybettiğimiz şeyin ne olduğunu bile bilmiyorsak..
Nasreddin Hoca bir gün anahtarını kaybetmiş. Bahçede döne döne anahtarını arıyormuş. Hanımı sormuş:
-Anahtarı nerede düşürdün Bey?
-Be kadın, nerede düşürdüğümü bilsem hiç arar mıyım?