• Kitaptan uyarlama olmadığı halde, izlediğinizde kitap okuyormuş hissi uyandıran, güçlü replikleriyle dikkat çeken ve bize gerçek manada kazanımlar yaptığını düşündüğüm kısa, katkılarınızla uzatılmaya elverişli “Kitapvari Filmler Listesi”:
  1. Kopma (Detachment):
  Piyanist filmiyle tanıdığımız Adrien Brody’nin, bana göre oynadığı en iyi filmi. Bir öğretmenin hikâyesini anlatan film, edebi replikleriyle, hayatın gerçeklerini yüzümüze vurmasıyla sizi etkileyebilecek bir yapım. “Hepimizin sorunları var. Hepimizin baş ettiği şeyler var. Ve hepimiz bu sorunları gece yanımızda eve taşıyoruz. Sabah da yanımızda işe taşıyoruz. Sanırım bu, denizde çırpınan birine can yeleğini atacağın sırada kendinin de can yeleği veya güvenlik ağı olmadan denizde sürüklendiğini sezip durumun farkına varmanın verdiği çaresizlik…”
  2. Kış Uykusu:
  Çoğu Nuri Bilge Ceylan (Özellikle son dönemde çektiği Ahlat Ağacı da dahil) filmlerini bu listeye alabiliriz belki; ama Kış Uykusu bence kaliteli bir “düşünce tartışması” kitabı okuyoruz gibi. Özellikle Haluk Bilginer ve Demet Akbağ’ın diyaloglarının yazılı halinin de zevkle okunabileceği düşüncesindeyim. Nejat İşler ve Nadir Sarıbacak’ın da kaliteli oyunculuklarıyla yükselen filmin bazı bölümlerini sadece dinlemek bile ayrı bir keyif verecektir.
  3. Pariste Gece Yarısı (Midnight in Paris):
  Edebiyat ile beyaz perdeyi buluşturan bir Woody Allen filmi. Kitap ve sinema sevdalılarının muhakkak da izlemesi gereken bir yapım. Paris’te kısa bir süreliğine konaklayan Gil’in fantastik bir şekilde F. Scott Fitzgerald, Ernest Hemingway, Salvador Dali, Pablo Picasso, Luis Bunuel, gibi yazarlarla buluşmasını anlatan filmin kitabı da olsa bir çırpıda keyifle okurdum…
  4. Dünyalı (The Man Of The Earth):
  Filmin tek mekânda geçtiğini ve sadece diyaloglardan oluştuğunu söylemem, kitap okuyor hissini de verdiğine rahatlıkla kanıt olur sanırım. Tarih ve felsefeyi buluşturan bu bilim kurgu yapımı, replikleriyle akıllara kazınan bir kitapvari film.
  5. V For Vendetta:
  Sadece “Bu maskenin altında bir fikir var ve fikirlere kurşun işlemez” repliğini söylememiz bile yeterli sanırım. Güçlü diyaloglarıyla çoğu sinemaseverin izlediği filmi, kitapseverlere de tavsiye ederim.
  6. Avukat:
  Uzakdoğu sinemasından pek bilinmeyen, adalet kavramını başarılı bir şekle anlatan filmdir. Türkçe dublajını sanırım bulamayacağınız için, altyazıları okurken başarılı bir kitap okuyormuş hissine kapılabilirsiniz…
  7. Tabanca:
  Jason Statham’ın farklı bir filmi. Yönetmen Guy Ritchie farkıyla Jake Green’in gözünden, yani 1. Tekil anlatımdan ortaya çıkan kaliteli bir yapım. Kitabı yazılsa güçlü replikleri için hemen okurdum…
  8. Yol Ayrımı:
  Diğer Yavuz Turgul – Şener Şen ortak yapımı filmlere göre az beğenilen; fakat verdiği mesaj ve güçlü diyaloglarıyla başarılı bir yapım, Yol Ayrımı’nı kitapvari film listeme ekliyorum.
  9.Leon - Sevginin Gücü
  (Ömer Yaşar)
  "Bana sevginin resmini yapabilir misin Leon?" cümlesi bile sadece ne kadar anlamlı diyolagların olduğunu ve ne kadar özel bir film olduğunun başlı başına bir göstergesi olmasına karşın filmde içinizi ısıtıacak ve sizi sarsacak o kadar çok güzel sözler var ki... 
  1994 yapımı Fransız bir film olan ve bizde Sevginin Gücü olarak izlenen, bir kiralık katile aşık olan çaresiz küçük bir kız arasında yaşanılan olayları konu edinen "Leon" filmi bence kitap gibi filmlerdendir. 

  Filmden bir kesiti aşağıya bırakıyorum. 

  Günün birinde Mathilda, Leon'a karşı hiç hissetmediği şeyleri hissettiğini söyler. Bunun aşk olduğunu iddia eder ama hisleri aşktan ziyade, kendisine ilk defa iyi davranan birisine duymuş olduğu sevgidir.

  Mathilda: ''Leon, galiba sana aşık oluyor gibiyim. Bu ilk defa başıma geliyor.''

  Leon: ''Daha önce aşık olmadıysan bunun aşk olduğunu nereden biliyorsun?''

  Mathilda: ''Çünkü hissediyorum.''

  Leon: ''Nerede?''

  Mathilda: ''Karnımda, sıcacık. Hep bir yumru olurdu, artık kayboldu.''

  Leon: ''Karın ağrının geçmesine çok sevindim ama bunun bir anlama geldiğini sanmıyorum."

  Katkılarınızı bekliyorum...📚🎭
 • Yalnızlık kalmakla ilgili bir sorunum yok. Sadece nefesini sevdiğim birinin yakınlarda olması beni rahatlatır. Bencilce bir şey, biliyorum ama birbirimize ihtiyacımız olduğunu hissediyorum ve bunu değerli buluyorum.

  Zamansız
  Nejat İşler
 • Unutmayacağım. Sana en çok ihtiyacım olduğu anda beni görmezden gelişini.
 • “Uyuyamayanlar örgütü kuralım uyuyabilenlere inat.”