Atatürk, Mutfak Projesi ve Türk Kadının Önemi. Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun
Herkesin malumu böyle bir kurucuya sahip olmak insani değerleri yükseltmek için çalışan bir Ulu Önder'e sahip olmak başka kimselere kısmet olmamıştır Türk'ten başka. Avrupa ülkeleri kadın hakları ve eşitlik kazanmak için senelerce uğraştı hatta kan döktüler lakin biz şanslı olanlardandık. Türk kadını'na ve gücüne olan güveni ile bunu başaran Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 93 harbiden beri Rusların elinde olan Bitlis'i geri aldığımız 1916'da başlatmak istediği ve işgal altındaki İstanbul'a kurtuluş'un sembolu olan bir proje. Özellikle kadınlar için dönüm noktasi olmuştur. İşte o proje ve Zekiye Hanım'in önemi;

yıl 1916. Bitlis cephesi komutanı Mustafa Kemal Bitlis cephesinde çökmekte olan bir cepheyi kurtarıyor ve çadırına geliyor, yaveri İzzettin çalışlar´ı çağırıyor ve eline bir not veriyor. Notta ne yazıyor biliyor musunuz? "Savaştan sonra ilk işimiz Türk kadınına serbestîsini vermek, onu erkeğinin yanında eşit haklara sahip kılmak". yıl 1916, Türk kadının değil adı, değil kimliği, hiçbir şeysi yok. Sokağa çıkma hakkı olmayan bir Türk kadını.
Çünkü Atatürk bu savaşta Ayşe Hatunu tanımıştır.
Ayşe Hatun kimdir?
Sekiz aylık kızı kucağında omuzun da mermi ve cepheye cephane götürüyor. Sekiz aylık kız dinler mi düşmanı, ağlamaya başlıyor. Ayşe Hatunun korkusu, ya düşman fark ederse ele geçirirse silahlar bu korkuyla, çocuğunu göğsüne yaslar, düşman biraz geç gider, indirdiği zaman kendi elleriyle çocuğunu şehit ettiğini görecektir. Ayşe hatun ya da diğer adıyla Tayyibe Hatun. Çocuğunu koyar üzerini bayrakla örter ve aynen şunları söylemiştir "sen yüzlerce binlerce yıl sonra doğacak Türk çocukları için şehit oldun. Bu benim için de senin için de bir şereftir. Yeter ki vatan sağ olsun" omzuna alıyor cephanesini ve yola koyuluyor.
Çünkü Atatürk bu savaşta,
Kurtuluş Savaşı'nda Kütahya sırtları, eksi 30, eksi 40. ve 75–80 yaşlarında bir nine. Bütün yorgan battaniye ne varsa cephanenin üstüne örtmüş kendisi pazen elbiseyle. Aynen şunları söyler Paşa: "nine kar sepeliyor hava çok soğuk bari şu yorganı alsan sırtına" dendiğinde verdiği cevap "dokunma ona, o millet malıdır, nem kapmasın. Ben bir ölürüm ama onunla binler doğacak binler. Hayır, oğlum hayır hiç üşümüyorum, soğuğu hiç duymuyorum ki. Düşman bu topraklara girdi gireli benim içim yanıyor içim a oğul" diyen bir nineyi tanıdı Mustafa Kemal.
Çünkü Atatürk bu savaşta,
albay Hulusi Atağ´ın kafilesinde olan genç bir kadınımız hastadır ve cephane taşırken yere düşmüştür, ölmek üzeredir. Hulusi Atak sorar "bacım bana adını söyle seni tarihe yazdıracağım" dediğinde aldığı cevap "adımı ne yapacaksın a oğul yaz benim adım Anadolu" diyen kadınımızı tanıdı
çünkü Atatürk bu savaşta ,
dünyaya adı tek geçen Zekiye Hanım'ı tanıdı. 10 aralık 1919 öğretmen okulu bahçesine 3000 kadını toplamış, 3000 kadın, yapımcısı, dinleyicisi, konuşmacısı. Kadın olan dünyada ilk mitingdir bu, onun için dünyaya ilk geçmiştir. Peki, Zekiye Hanım nasıl toplamıştır, cep telefonu yok faks yok, hiçbir araç yok. Hadi bunlar oldu farz edelim. Kadının sokağa çıkma hakkı yokken 3000 kadın nasıl organize oldu dersiniz. Zekiye Hanım'ın "Mutfak Projesi", inanılmaz bir proje mimarını tanıdı,
Atatürk, Zekiye hanım'ı, nakiye hanımı tanıdı bu savaşta.
Atatürk Melek Reşit´i tanıdı,
Atatürk Şukufe Nihal´i tanıdı ve
Atatürk ekmek pişirerek askere götüren ama bu düşmanlar tarafından tespit edilip askerimizin yerini öğrenmek için çok işkence gören ama söylemediği için ekmek pişirdiği fırına atılarak yakılan Nazife kadını tanıdı bu savaşta.
Bu savaşta Atatürk Taccülcalala Hanımı tanıdı Atatürk Üsteğmenlerimizi, Binbaşı hanımlarımızı tanıdı,
bu savaşta Tuğgeneral rütbesi verilmesi öngörülen 8 yaşındaki, evet yanlış duymadınız 8 yaşındaki Nezahat kızımızı tanıdı. İşte Nezahat kızımızın yanında şehit olan bir erimizin cebinden çıkan bir mektubunda annesine şöyle yazmış "anne Nezahetle babasının arasındaki konuşmayı duyaydın benim burada niye olduğumu anlardın" demiş ve bu arada şöyle yazmış" biz Mehmetçik Nezahet´e türklerin Jan Dark'ı diyoruz" demiş. Jan Dark'ı ortaokuldan beri tanıyoruz ama Nezahat´i yeni duyuyoruz.
Ve nihayet şöyle tanımladı Türk Kadınını Atatürk.
"Dünyada hiçbir milletin kadını, ben Anadolu Kadınından fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu Kadını kadar emek verdim, diyemez. Erkeklerden kurduğumuz ordumuzun hayat kaynaklarını kadınlarımız işletmiştir. Çift süren, tarlayı eken, kağnısı ve kucağındaki yavrusu ile yağmur demeyip, kış demeyip cephenin ihtiyaçlarını taşıyan hep onlar, hep o yüce, o fedakâr, o ilahi Anadolu Kadını olmuştur. Bundan ötürü hepimiz bu büyük ruhlu ve büyük duygulu kadınlarımızı, şükranla ve minnetle sonsuza kadar aziz ve kutsal bilelim."
Tarih, Türk Kadınının kahramanlığına çok kez şahit olmuştur.
—Erzurum da düşmana karşı kahramanca savaşan Nene Hatun´un bir örneği var mı acaba?
—1919 yılında İzmir´imiz işgal edildiği zaman Konyalı kadınlarımız düzenli bir mitingle bunu protesto etmişlerdir, bu dünya´da bir ilktir.
—Ya da mermi taşıyan Kara Fatma´ların, dağlarda düşman kovalayan Ayşe Çavuş´ların, Defterdarın Hanım´ının, maraşlı kadın´ın bir örneği dünyada var mı acaba?
—ya da eşini, oğlunu damadını şehit verip, "vatan sağ olsun" diye haykıran başka bir milletin kadını var mı acaba?
ve daha niceleri...
"Ey kahraman Türk kadını! sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın"
Nazım Hikmetten kadın:
kimi der ki kadın
uzun kış gecelerinde yatmak içindir.
kimi der ki kadın
yeşil harman yerinde
dokuz zilli köçek gibi oynatmak içindir.
kimi der ki ayalımdır
boynumda taşıdığım vebalimdir...
kimi der ki hamur yoğuran
kimi der ki çocuk doğuran,
ne o, ne bu, ne köçek, ne ayyal, ne vebal
o benim kollarım, bacaklarım, başımdır,
yavrum, annem, karım, kardeşiz
hayat arkadaşımdır.

kadınlarımız
Nene Hatun
Erzurum'un Pasinler ilçesi'nin Çeperli köyünde 1853-54 yılında doğdu. Ayaz Paşa Camii minaresinden Aziziye tabyasının düştüğü ilan edilince eli silah tutan Erzurumlularla birlikte en önde Rus askerlerine karşı kahramanca savaşmıştır.

NENE HATUN ' UN TORUNUYUZ
Üç aylık bebeğini emzirmiş, "Seni bana Allah verdi. Ben de O'na emânet ediyorum." Diyerek vedâlaştıktan sonra birkaç saat önce ölen ağabeyinin kasaturasını alarak sokağa fırlamıştı.

Erzurumlular, ölüme gittiklerini bildikleri halde, Aziziye Tabyası'na doğru koşuyordu. Tabyaya yerleşmiş olan Rus askerleri, gelenlere yaylım ateşi açtı. Ön sıradakiler o anda şehit oldular. Arkadakiler, geri çekilmek yerine daha bir kararlı ve hızlı olarak ileri atıldılar. Demir kapılar kırılıp içeri girildi. Boğaz boğaza bir savaş başladı. Mükemmel silâhlarla donanmış Moskof ordusu, baltalı - tırpanlı, taşlı - sopalı eğitimsiz halk karşısında ancak yarım saat tutunabildi. 2300 Moskof öldürülüp, Tabya geri alındı. Türkler, 1000 kadar şehit vermişlerdi.

Hemen yaralıların tedâvisine başlandı. Nene Hâtun da yaralılar arasındaydı. Fakat o yarasına aldırmıyor, evindeki bebeğini unutmuş, diğer yaralıların kanını durdurabilmek, yaralarını sarmak için çırpınıyordu. Nene Hâtun böyle bir ortamda tanındı ve saygı ile sevil di.

O'nun, vatan için gece başlayan mücâdelesi, tüm düşman Erzurum'dan kovuluncaya kadar devam etti. Erzurum'un her karış toprağında cephâne taşıyarak, yaralılara hemşirelik yaparak, yemek pişirerek, su dağıtarak, hizmetten hizmete koşarak destanlaştı. Gazi Ahmet Muhtar Paşa'nın zaferinde Nene Hâtun'un ve O'nun vatan aşkını paylaşan sivil insanların da payı vardı.

Savaştan sonra da Nene Hâtun, destan kahramanlarına yaraşır bir asâletle yaşadı. Kendisini ziyâret eden NATO'da görevli Amerika'lı subayın bir sorusuna: "O zaman vazifemi yapmıştım. Bu gün de ilerlemiş yaşıma rağmen aynı hizmeti, daha mükemmeliyle yapacak güç ve heyecana sahibim." cevabını vermişti. 
(Siteden alıntı)

Oktay Şen, bir alıntı ekledi.
22 Oca 15:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ben 1965 yılında, Ankara Radyosu'ndan görevli olarak Erzuruma gitmiştim. Orada Nene Hâtun'la ilgili olayları yaşlılardan dinlemiş, savaş yıllarına ait hatıralarını teybe almıştım. Abo Dadaş isimli yaşlı bir Erzurumlu, çömeldiği yerde sicim gibi gözyaşı dökerek başından geçenleri anlatmıştı.

- "...Ruslar Erzuruma girdiklerinde, içimizdeki Ermenileri de silahlandırdılar. Taşnaklar, köşe başlarını tuttular. Vuruyor yakıp yıkıyorlardı. Bir gün bizleri de evlerimizden toplayarak mahalle camisine doldurdular. Genç- ihtiyar çoluk çocuk yüzden fazlaydık. Ben gençtim. Birkaç arkadaşımla kaçmayı planladım! yaşlılar engel olmaya çalıştılar dinlemedik. Adamların kötü niyetleri zaten gözlerinden belliydi. Karanlık çökünce pencereden fırladık. Üzerime yaylım ateşi açıldı. Üç yiğit şehit düştü. Ben bacağımdan yaralandım. Sürüne sürüne kaçıp bir eve sığındım. Haftalarca dışarı çıkamadım. Harp içindeydik, ilaç yoktu, doktor yoktu, aş yoktu. Yarama kurt düştü. Elimi vuramıyordum. Evin gelinine: Bacı dedim yorgan iğnesi de bulamaz mısın? Gitti bir yorgan iğnesi getirdi. yarama düşen kurtları, iğnenin ucuyla temizledim. Yarama tütün basacaktım, tütün bulmak fermana mahsus! Üzerine biraz gazyağı dökerek bağladım. Çektiğim acıyı bir Allah bilir, bir ben bilirim! Şimdi bana camiye doldurulan müslümanlar ne oldu diye soracaksın. Taşnaklar hepsini camiyle beraber yaktılar. Kaçmak isteyenleri kurşunladılar. Mazlumların feryadı yeri- göğü tuttu. Görenlerin anlattığına göre cami kapısının altından sokağa insan yağı akmış. Mahalleyi öyle berbat bir yanık kokusu tuttu ki, deme gitsin! Şimdi bana dünyadaki en pis koku nedir diye sorsan, derim ki, yanan insanların et-yağ-kemik-tırnak-saç kokularıdır. Aradan elli yıl geçti. Ben o tiksindirici kokuyu hala unutabilmiş değilim! Allah o günleri düşmanıma göstermesin!"

Üsküp'ten Kosova'ya, Yavuz Bülent BakilerÜsküp'ten Kosova'ya, Yavuz Bülent Bakiler
Şeyma Öztürk, bir alıntı ekledi.
29 Kas 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Vatan elbette belirli anlaşmalar çerçevesinde çizilen sınırlar içinde kalan toprak parçasından ibaret değil. Bu sınırlar resmiyet ifade eder, tarih içinde çeşitli sebeplerle değişir. Ama meselâ Kızılırmak değişmez. (İklimler değişiyor evladım, o da değişir diyenler olacak. Olsun bekleriz biz. Sabırlıyız.) Vatan efsaneler, masallar, destanlardır. (İşte bir yerinden başladım.) Nene Hatun, Deli Dumrul, Köroğlu'dur. Vatan coğrafyadır. (Bunu kavramak zor.) Yani Ağrı Dağı, Toroslar, Ilgaz, Seyhan, Van Gölü, Tortum Şelalesi, Anzer Yaylası, Göcek, Tosya, Ermenek, Çukurova, İstanbul Boğazı, Uludağ, Palandöken say babam say; yayladır-ormandır-ovadır-çaydır-pınardır. Bir ucu Vardar Ovası'nda, bir ucu Halep çarşısındadır. Vatan Dadaş'tır, Gaggoş'tur, Efe'dir; yiğitlik vurmakla-ağalık vermekledir."

Tarla Kuşunun Sesi, Mustafa Kutlu (Sayfa 86 - Dergâh Yayınları)Tarla Kuşunun Sesi, Mustafa Kutlu (Sayfa 86 - Dergâh Yayınları)
sinem, Efsane Kadın Nene Hatun'u inceledi.
20 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Tarihimizin önemli kişilerinden ve kahramanlarından olan Nene Hatun'u ve onun geçirdiği zor dönemleri anlatan tarihsel ve betimleme dolu bir roman.

Recep Tayyip Erdoğan
Cumhurbaşkanı Erdoğan "Söyle Çocuk" şiirini
15 Temmuz darbe girişiminde şehit düşenler anısına okudu Yüreğine sağlık uzun adam

destanı şehitler yazdı, hem de sonsuz defa. Milletime karşı ittifak yapanlar, Kahrolsun
Hakk dururken zorbalara tapanlar,
Milyon çehre, milyon umut Güneş elbet doğar, Soyum ki Ali Efe, Nene Hatun,Kemal Paşa..
Çocuk söyle,çık, çocuk, neredesin?
Fatih ol, şaha kalk, Zulüm yıkılsın gitsin!
Sen dirilişi hatırlat çocuk!
Söyle çocuk söyle, İhanetin zırhını kıran Ömer’i..
Söyle, Erol’a ölümsüzlüğü gösteren feneri..

Müberra ENBİYAOĞLU, Farzet ki Dönemedim'i inceledi.
18 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir şehirler arası yolculuk esnasında bitirdiğim akıcı bir kitaptı.Yolculuk boyunca epey vaktim olduğu için de bir çok içsel sorgulama yaptım. Ha sonuca vardım mı ? Pek sayılmaz.
Ülkeni, toprağını bırakıp gittikten sonra geri dönemediğinden bahsetmek ya da orada çok sıkıntı yaşadığını dile getirmek ne kadar doğru ? Ya da insan giderken sonunu düşünerek ne zorluklarla karşılaşacağ8nı bilerek mi gidiyor? Acaba ben şuan yalnızca kendi sorumluluğumu üstlendiğimden mi anlayamıyorum ? Ve bu da şu soruyu doğuruyor : Önce vatan mı ? Önce aile mi? Ve daha bir çok beyin yakan soru ama şunu söylemeliyim ki bu soruların hiçbiri kitaptaki karakterleri eleştiri için değil tamamen özeleştiri niteliğindr vr yalnızca karakterlerin bulunduğu şartlar altında da değerlendirmedim kendimi o derece ki ülke gündemimizdeki Suriyelileri bile düşündüm gelirkem acaba neleri göze aldılar ?dönmeyi düşünüyorlar mı ? ...

Bir kaç cevapta buldum elbet bu kadar soruya brn olsam sanırım Çanakkale de Nene Hatun ve daha birçokları ruhuyla önce aile değil vatan derdim. Ve illaki gideceksem bunun sebebinin çok çok önemli olması gerekir ayrıca yalnızca şimdi değil bundan 10-20 yıl sonrada hala önrmli olmalı ki dönüp hayatıma baktığım da keşke değil iyiki cümleleri kurabileyim. Ve giderken herşeyi göze alabiliyorsam hayatım boyunca yaşadıklarımdan şikayetlenmeye hakkım yok çünkü ben özgürce bir seçim yaptım ve iyisiyle kötüsüyle yanında getireceği herşeyi kabullendim diye düşünüyorum. Düşüncelerim belki doğru belki yanlıs ama şuanki hayat tecrübem ve karakterimle bana göre böyle lütfen siz dd fikirlerinizi benimle paylaşın. Bedenlerden çok fikirlere önem veren biriyim ve fikirlerin de ancak paylaştıkça değerleneceğini düşünüyorum.

Bu milletin bir destanı var, Biliyor musun? Karış karış toprağa işlenmiş Görüyor musun? Ataların sesleniyor, Duyuyor musun? Karanlık çöktüğünde, Baktın mı ufka? Ay ve yıldız el açmışken Allah’a, Toprağı titretmedi mi binlerce sela? Millet ki durmadı, indi sokağa..

O destanı şehitler yazdı, hem de sonsuz defa. Dinlesin birliğime, Milletime karşı ittifak yapanlar, Kahrolsun Hakk dururken zorbalara tapanlar, Milyon çehre, milyon umut Güneş elbet doğar, söner o bulut Soyum ki Ali Efe, Nene Hatun, Mustafa Kemal Paşa..

Çocuk söyle, durduramazlar, haşa çık, çocuk, neredesin? Fatih ol, şaha kalk, Zulüm yıkılsın gitsin! Olur da, biri derse ki hiçbir birlik ebediyete uzanmaz; Sen ona dirilişi hatırlat çocuk! Söyle çocuk söyle, İhanetin zırhını kıran Ömer’i..

Söyle, Erol’a ölümsüzlüğü gösteren feneri.. Söyle, milletini, milliyetini kucaklayan Mustafa, Yasin, Ayşe'yi. O kahraman, Sensin çocuk! Sensin, Baban, annen, kardeşin! Söyle çocuk! Vatan için, Millet için, Söyle ki "değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli" Dirilişle açılan bu yeni sayfa, Kazındıysa tarihe, akla, vicdana. Kardeşinin elini tut, Bırakma çocuk! O günü hatırla, Ve unutma çocuk! Dik dur, tok dur, Uyuma çocuk!