Adı: Bir Delinin Anı Defteri PALTO BURUN ...
Yazar: Nikolay Vasilyeviç GOGOL
Sayfa: 223

Kitap 6 öyküden oluşuyor. Her biri farklı karakterlerin dünyasına konuk ediyor bizi. Bazı yerlerde güldürse de hüzünlü de bir yandan. Yoksulluğun dip noktalarını gördüm bu kitapla. İmkansızlıkların, aşkın,deliliğin ve dünyanın.. Bazı yerlerde büyülü bir atmosfer yaratılmış, sıradan insanların sıradışı yanlarına ışık tutarken bunu hiç yormadan yapıyor yazar büyük bir tatlılık ve ustalıkla.
Böylesi bir kalemle ilk tanışmamızın bu kadar güzel oluşu benim için bir kazanım üstelik..
Öykü okumayı sevmeyen benim için bile çok hoştu. Özellikle "Neva Bulvarı" ve "Palto" tekrar tekrar okuyacağım her zaman farklı yollardan farklı sonuçlara ulaşacağım öyküler.. Her öykünün sonuna alt metinlerini ekledim kendimce. Ve biliyorum ki bir başka sefer okuduğumda bambaşka yerlere götürecekler beni. Yada bir gün çocuklarım o çıkarımları okuduğunda bana katılacak belki katılmayacaklar. Bunu bilerek öyküyü incelemek çok daha güzel ve heyecanlı geldi. Ve emin olun her bir öykü bir hayat dersi barındırıyor içerisinde.

Teşekkürler Nikolay, iyi ki tanıdım seniii :)

Mehmet Aldemir, bir alıntı ekledi.
23 saat önce · Kitabı okuyor

Dedikoduların küçük kentlerin insanları için içmek ve yemek yemek kadar gerekli olduklarını herkes bilir.

Ölü Canlar, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 220 - Bora Yayıncılık)Ölü Canlar, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 220 - Bora Yayıncılık)
Yener ATÖ, bir alıntı ekledi.
Dün 09:38

Ve Sergey, öldürüyorsa yeryüzünde artık insanın insana el kaldırmaması için öldürüyor, o günü yakınlaştırmak için cana kıyıyordu.

Ve Çeliğe Su Verildi, Nikolay Ostrovski (Sayfa 203)Ve Çeliğe Su Verildi, Nikolay Ostrovski (Sayfa 203)
İklima Şevval, bir alıntı ekledi.
Dün 08:14 · Kitabı okuyor

Aslına bakılacak olursa, ahlaksal çökmüşlüğün kokuşmuşluğun soluğunun sindiği güzellik karşısında duyulan acıma duygusu bu türden duyguların karşısında en güçlüsüdür. Ahlaksızlık kendi başına da çirkindir, iticidir; ama olanca temizliğiyle düşlerimize süzülen güzelliğe bulaşınca büsbütün itici olur.

Bir Delinin Anı Defteri - Palto - Burun - Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 15)Bir Delinin Anı Defteri - Palto - Burun - Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 15)
Yener ATÖ, bir alıntı ekledi.
22 Mar 18:46

İnsan on altı yaşındayken, ölmek korkulu şeydir. Ölmek, artık hiçbir zaman yaşamamak demektir!

Ve Çeliğe Su Verildi, Nikolay Ostrovski (Sayfa 140)Ve Çeliğe Su Verildi, Nikolay Ostrovski (Sayfa 140)
CEYLAN, bir alıntı ekledi.
22 Mar 13:31

Gelgelelim, bu gibi "aslında mühim olmayan adamların" çevresinde, onların mühim adam olarak görülmesini sağlayan insanlar da her daim var olmuştur.

Palto, Nikolay Vasilyeviç GogolPalto, Nikolay Vasilyeviç Gogol
CEYLAN, bir alıntı ekledi.
 22 Mar 10:35

Haha
Sanki yaşamında eksik olan bir şeyin yarattığı boşluk doldurulmuştu, sanki evlenmişti..

Palto, Nikolay Vasilyeviç GogolPalto, Nikolay Vasilyeviç Gogol
CEYLAN, bir alıntı ekledi.
22 Mar 09:51

...devlet dairelerinde, askeri birimlerde, özel kalemlerde, kısacası kamu hizmeti gören kurumların herhangi birinde çalışanların hepsi tepki göstermek için fırsat kolluyorlar; alınganlıkta üstlerine yok.

Palto, Nikolay Vasilyeviç GogolPalto, Nikolay Vasilyeviç Gogol