Elifcan, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Görüşümüzün rahmet, konuşmamızın rahmet, düşünmenin de rahmet olduğunu anlamak için tekrar tekrar kabirden çıkıp gelmemiz mi lazım?

Varolmak, Nurettin Topçu (Sayfa 126)Varolmak, Nurettin Topçu (Sayfa 126)
Elifcan, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Benim kendi hayatım bile bana yabancı bir manasız varlık, bir kabus, bir heyula, hafızamın masallarıyla oyalanan hasta bir gölge.

Varolmak, Nurettin Topçu (Sayfa 124)Varolmak, Nurettin Topçu (Sayfa 124)

Nurettin Topçu
Zaferin yolu gönüllerdir,sonsuzluğa götürücü gönüller.Bir gönül ,binlerce kılıcın fethedemeyeceği bir millet kalbini fetheder.Asıl zafer onundur.Sokrat zindanda,Hallac darağacında muzaffer oldular.

[Kitap İçeriği Hakkında Bilgi İçerir]

Cumhuriyet'in ilanından günümüze kadar olan zaman diliminde ülkeyi yönetenler farklı alanlarda ülkenin kalkınmasını ve ileriye gitmesini sağladılar. Ancak konu eğitim olunca aynı şeyleri söylemek güçleşiyor.

Maalesef eğitim kanayan yaramız. Her yıl devlet bütçesinin büyük bir kısmı eğitime ayrılmasına rağmen hala eğitimde istediğimiz noktaya ulaşamadık, beklenen verimi alamadık.

Nurettin Topçu'nun okuduğum ilk kitabıydı ve bugüne kadar okumamanın verdiği acıyı yaşadım her sayfasında. Eğitimle ilgili söylenmesi gereken neredeyse her şeyi söylemiş Topçu. Ayrıca bizim yaptığımız gibi kuru kuru eleştirmekle kalmamış, en ince detayına kadar bu buhrandan nasıl kurtulabileceğimizi de belirtmiş kitabında.

Topçu kitabında ısrarla eğitimde milli kültür ve bilincin, ruh ve düşünce gücünün, öğrencileri Hakk'a götürecek olan ruh biliminin, ahlakın ve din eğitiminin çıkarıldığını, bunun sonucunda da öğrencilerin artık mektepleri ilim yuvası olarak değil de diploma almak için katlanılması gereken mekan olarak gördüklerini vurguluyor. Ayrıca felsefe, tarih ve edebiyat derslerine verilmesi gereken önemin, teknolojinin gelişmesiyle birlikte fen ilimlerine verildiğini ve bunun da "tekniğin putlaştırılması" sonucunu doğurduğunu belirtiliyor.

Topçu, ders içeriklerinin boşaltıldığını ve öğrencilerin kuru ezbere zorlandığını anlatıyor. Felsefe dersinden, Allah'a götürüyor iddiasıyla metafizik ve ruh biliminin çıkarıldığını, bunun yerine filozofların görüşlerinin ezberletildiğini, Tarih'in kronolojiden ibaret olup, mana ve medeniyeti dışladığını, Edebiyat'ın ise yazar ve kitap isimleri ezberlemekten ibaret olduğunu anlatmaya çalışıyor. Tüm bu sıkıntılı uygulamaların sonucunda ise öğrencilerde mana ve maneviyatın tükendiğini, öğrencilerin maddeci bireyler olarak okuldan hayata atıldıklarını belirtiyor.

Öğretmeninden idarecisine, bakanından müsteşarına kadar eğitimin içinde bulunan herkesin mutlaka okuması ve üzerinde uzun uzun düşünmesi gereken bir kitap.

Son olarak şunu belirtmek istiyorum. MEB'in öğretmenlere tavsiye ettiği kitaplar listesinde Türkiye'nin Maarif Davası da yer alıyor. Görünen o ki MEB yetkilileri bu kitabı okumadan öğretmene tavsiye etmişler. Çünkü kitap sadece öğretmenlere hitap etmiyor, daha doğrusu kitabın çok az bir kısmı "Muallimlere" hitap ediyor. Büyük bir kısmı ise Milli Eğitim'in genel ve büyük problemleri için çözüm önerileri getiriyor, kurtuluş için yol haritası çiziyor.

Zifiri, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · İnceledi

Yunancadan alınan lise kelimesiyle, Latinceden alınan fakülte ve üniversite kelimelerini öğretim yuvalarımızın alnına yazmak, Türk çocuğuna ıstırap vericidir. Bu derdin çaresini Çin'de de olsa er geç arayacağız.

Türkiye'nin Maarif Davası, Nurettin Topçu (Sayfa 98)Türkiye'nin Maarif Davası, Nurettin Topçu (Sayfa 98)
Zifiri, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · İnceledi

Okutulan tarih, kuvvetlerin, akıtılan kanların, saltanatların tarihidir. Medeniyet tarihi, daha mekteplerimizde gün yüzü görmemiştir.

Türkiye'nin Maarif Davası, Nurettin Topçu (Sayfa 132)Türkiye'nin Maarif Davası, Nurettin Topçu (Sayfa 132)
Zifiri, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · İnceledi

Anadolu çocuğu Avusturya'nın nüfusunu, Norveç'in meşhur şehirlerini, İtalya'nın sanayi merkezlerini biliyor da Selçuk mimarisindeki, tabiatın ruhundan fışkırmış gibi, ruha sükun getiren mütevazi güzelliğin ne olduğunu bilmiyor, Türk mimarisini ve güzel sanatlarını, İslam sanatlarını anlamıyor.

Türkiye'nin Maarif Davası, Nurettin Topçu (Sayfa 143)Türkiye'nin Maarif Davası, Nurettin Topçu (Sayfa 143)
Zifiri, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · İnceledi

Bize Yunus'tan, Fuzuli'den, Şeyh Galip'ten, Hamit'ten, Akif'ten ruh ve iman dalgaları getirecek büyük edebiyat dersini hasretle bekliyoruz.

Türkiye'nin Maarif Davası, Nurettin Topçu (Sayfa 157)Türkiye'nin Maarif Davası, Nurettin Topçu (Sayfa 157)