Gamzeli, bir alıntı ekledi.
47 dk.

Eğer ben var olmak istediğim değilsem, istediğim, sözle değil, arzu ve tasavvurlarla da değil, fakat bütün kalbimle, bütün kuvvetimle, hareketlerimle istediğim değilsem, ben var değilim... Var olmak istemek ve sevmektir.

Varolmak, Nurettin TopçuVarolmak, Nurettin Topçu
Devrim, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okuyor

Yeryüzünde ruhları selamete ulaştıranların ilk hareketi putları devirmek olmuştur.

Kültür ve Medeniyet, Nurettin TopçuKültür ve Medeniyet, Nurettin Topçu
Hasibe Nur Memici, bir alıntı ekledi.
14 saat önce · Kitabı okuyor

Ne ibret! Yok mu bir bilsen kızarmak bilmeyen çehren?
Bırak tahsili, evladım sen ilkin bi hayâ öğren!...

Mehmet Akif, Nurettin Topçu (Sayfa 22 - Dergah)Mehmet Akif, Nurettin Topçu (Sayfa 22 - Dergah)
Hatice Şenoğlu, bir alıntı ekledi.
Dün 18:54 · Kitabı okuyor

Kur'an yeryüzüne adalet aşkını ebedi ve bütün bir teminat ile yüklü olarak getirdiği halde, din adamları, her nispetsizliği kader gibi karşılayarak beş parmağın bir olmadığından bahsedeceklerdir. İmam-ı Âzam gibi büyük bir idealist, gerçek müslüman, zulme hizmetkar olmamak için Allah'a söz veren vicdanıyla mahkum olup da zindanda sopa altında can verdiği halde, sözde din adamları mütemadiyen her çeşit iktidarla uysallık senetleri imzalamasını veya hiç değilse susmasını bilen Şanso-Pansa'lardır, Makyavel'lerdir.

Kültür ve Medeniyet, Nurettin Topçu (Sayfa 40 - Dergah Yayınları)Kültür ve Medeniyet, Nurettin Topçu (Sayfa 40 - Dergah Yayınları)
Hatice Şenoğlu, bir alıntı ekledi.
Dün 18:46 · Kitabı okuyor

İlim, "hiçbir menfaat gözetmeyen ve hiçbir tatmin ile nihayetlenmeyen zekayı sonsuzluğa doğru götüren tanıma aşkıdır."

Kültür ve Medeniyet, Nurettin Topçu (Sayfa 35 - Dergah Yayınları)Kültür ve Medeniyet, Nurettin Topçu (Sayfa 35 - Dergah Yayınları)
Hatice Şenoğlu, bir alıntı ekledi.
Dün 18:44 · Kitabı okuyor

Yeryüzünde ruhları selamete ulaştıranların ilk hareketi putları devirmek olmuştu.

Kültür ve Medeniyet, Nurettin Topçu (Sayfa 33 - Dergah Yayınları)Kültür ve Medeniyet, Nurettin Topçu (Sayfa 33 - Dergah Yayınları)
Hatice Şenoğlu, bir alıntı ekledi.
Dün 18:42 · Kitabı okuyor

Fikrin hayatımıza hakim olması için, biz ona aşk ve iman ile teslim olmalıyız. Beşikteki çocuklarımızı paşa olmak için değil de, fikirlere hizmetkar, hakikatlere aşık olmaları için beslenen emellerle ninniler söyleyerek hayata hazırlamalıyız.

Kültür ve Medeniyet, Nurettin Topçu (Sayfa 32 - Dergah Yayınları)Kültür ve Medeniyet, Nurettin Topçu (Sayfa 32 - Dergah Yayınları)
Hatice Şenoğlu, bir alıntı ekledi.
Dün 18:39 · Kitabı okuyor

Bugün, kendilerine "Müslümanız diyen insan yığını" nın ibadetleri, ruhsuz bir iskeletten koparılmış parçaları andırmaktadır.

Kültür ve Medeniyet, Nurettin Topçu (Sayfa 31 - Dergah Yayınları)Kültür ve Medeniyet, Nurettin Topçu (Sayfa 31 - Dergah Yayınları)
Hatice Şenoğlu, bir alıntı ekledi.
Dün 18:33 · Kitabı okuyor

Din adamları için dini hayat, kaç asırdır ilahî bir kaynağa bağlanmaktan çıkmış, menfaat ve hukuk sistemi haline gelmiştir.

Kültür ve Medeniyet, Nurettin Topçu (Sayfa 27 - Dergah Yayınları)Kültür ve Medeniyet, Nurettin Topçu (Sayfa 27 - Dergah Yayınları)
Hatice Şenoğlu, bir alıntı ekledi.
Dün 18:31 · Kitabı okuyor

Ben seni uzaklarda ararken, sen kendi evimde idin.

Kültür ve Medeniyet, Nurettin Topçu (Sayfa 26 - Dergah Yayınları)Kültür ve Medeniyet, Nurettin Topçu (Sayfa 26 - Dergah Yayınları)