Halil İbrahim, bir alıntı ekledi.
7 saat önce

İnternet ortamıyla birlikte şehir efsanelerin önünü almak neredeyse imkansız hale geldi. Tıpkı geçenlerde Odatv'den Sinan Meydan'ın Che'nin yakalandığında sırt çantasından "Nutuk" çıktığını yazıvermesi gibi.

Tarihin Buğulu Aynası, Cemil KoçakTarihin Buğulu Aynası, Cemil Koçak
Nzk Tpc, Elveda Gülsarı'ı inceledi.
 7 saat önce · Kitabı okudu · 11 günde · Puan vermedi

Cengiz Aytmatov favori yazarlarım arasına girmiş bulunmakta. Toprak Ana ile başlayan Cengiz Aytmatov okumam Cemile ve Elveda Gülsarı ile devam ediyor. Elveda Gülsarı kitabının ben de yeri çok çok ayrı. Çünkü nişanlımla tanıştığım gün Elveda Gülsarı kitabını okuduğunu söyledi. :)
Kitap adını attan alıyor. Ben sadece attan söz edeceğini zannederken bakıcısı Tanabay ve onun çalkantılı dönemlerinden bahsediyor.
Kitap, yaşlanmış eski canlılığını, o yorga koşusunu yitirmiş Gülsarı ve yaşlanmış Tanabay`in birlikte yola çıkmaları ve yarı yolda Gülsarı`nın bitkin düşmesi ile Tanabey`in o anlarda geçmişine dönmesi ile başlar.
Devrime, komünizme gönül vermiş bir Tanabay çıkıyor karşımıza. Savaştan sonra karşılaşıyor Gülsarı ile. Yılkıya bakan Turgay`dan alıyor Gülsarı`yı. İlk başta küçümsese de değerli yorga bir at olduğunu öğrenince kabul ediyor. Ve yetiştirmeye başlıyor. Yorga bir at olduğunu gizliyor. Değerlidir yorga atı. Gülsarı büyüyor Gülsarı ile Tanabay`ın namı yürüyor. Girdiği yarışları kazanan Gülsarı artık çocukların oyunlarında isim olarak yer alıyor.
Tanabey`de yılkıya bakmaktadır artık. Atları Kolhoz için yetiştirirler ve tüm atlar ve Gülsarı da dahil olmak üzere tüm atlar kolhoza aittir. Kolhozun yeni başkanı Güsarı`yı talep eder. Tanabey`in içi gider atı vermekle vermemek arasında git gel yaşasa da kolhoza ait olan malı vermek zorundadır. Gülsarı yeni sahibine ulaşır işte bu dönemde başlar hem Tanabay`ın hem de Gülsarı`nın çalkantılı yaşamı. Gülsarı çilelidir, Tanabay`da. Devrime, komünizme gönül vermiş, idealleri olan Tanabay kolhozun halini gördükçe içi gider. Ağzını tutamayan, eleştiren Tanabay lanet eder artık tüm yaptıklarına, onca yapılan şeye rağmen hiçbir şey olmamasına. Bu uğurda mücadele eden koyun çobanlığı yapacağına ve koyunlar hakkında nutuk atan Tanabay çobanlık yaptığı sırada isyan etmiştir artık. Kovulmuştur partiden.
Gülsarı ve Tanabay`ın bir müddet ayrı süren hayatları bir zaman yine buluşur ne eski Tanabey`de hayat vardır ne de eski Gülsarı`da.
Elveda Gülsarı....

Salihcan, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okuyor

Halbuki Türk'ün haysiyeti ve gururu ve kabiliyeti, çok yüksek ve büyüktür. Böyle bir.millet esir yaşamaktansa, mahvolsun daha iyidir!...

Öyleyse ya istiklal ya ölüm!

Nutuk, Mustafa Kemal AtatürkNutuk, Mustafa Kemal Atatürk
Salihcan, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor

İngiliz himayesi altında müstakil bir Kürdistan kurulması hakkındaki propaganda ve taraftarları bertaraf edildi, Kürtler Türklerle birleşti.

Nutuk, Mustafa Kemal AtatürkNutuk, Mustafa Kemal Atatürk
Salihcan, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor

Milli Sır
Bu son sözlerimi özetlemek gerekirse, diyebilirim ki, ben milletin vicdanında ve istikbalinde hissettiğim büyük gelişme kabiliyetini, bir milli sır gibi vicdanımda taşıyarak, yavaş yavaş bütün cemiyetimize tatbik ettirmek mecburiyetindeydim.

Nutuk, Mustafa Kemal AtatürkNutuk, Mustafa Kemal Atatürk
Otuzunda bi adam, Nutuk - Gençler İçin Fotoğraflarla'yı inceledi.
 13 saat önce · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 10/10 puan

Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Ulusunun yüceliği net bir şekilde anlatan,bu ulusun yetiştirdiği ve yetiştireceği her bireyin asla ve asla baş ucundan ayırmaması gereken bir kitap..
"Ey Türk gençliği,anlıyorsun mevzuyu değil mi?"

vaveylali, Nutuk - Gençler İçin Fotoğraflarla'yı inceledi.
15 saat önce · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sanılanın aksine siyasetle(!) uzaktan yakından alakası olmayan bir kitap.Ben Türk'üm,ben insanım,ben bir şeyler öğrenmek,ben tarihimi bilmek istiyorum diyen herkes için adeta bir ilac.İcinde bulunan eski kelimelerden ötürü biraz zorlasa dahi asla elden düşmeyecek bir hazine.Ayrıca özellikle bu basımında bulunan birçok fotoğrafla içinizi ısıtacak türden.Beklemeden, tereddüte düşmeden alın.Okuyun,okutun. Kitaplığınızın baş köşesine çok yakışacak.

Salihcan, bir alıntı ekledi.
Dün 01:37 · Kitabı okuyor

"Memleketi gezmeli, milleti tanımalı. Eksiği nedir görüp göstermeli. Milleti sevmek böyle olur. Yoksa lafla sevmek fayda vermez."

Nutuk, Mustafa Kemal AtatürkNutuk, Mustafa Kemal Atatürk

Bayanların ve erkeklerin çeyizinde olması gerekenler;
1) Das kapital
2)nutuk
3) böyle buyurdu Zerdüşt
4) beyaz zambaklar ülkesi
5)mesnevi