Giriş Yap
En az bir mükemmeliyetçi ebeveynin yaşadığı bir evde büyüyen çocuk­ ların özsaygısı çok düşüktür; fazlasıyla içsel gerilim ve kaygı taşırlar. Ge­ rilim, asla mükemmel olamama korkusundan kaynaklanır, bu yüzden hep sevilmediklerini hissederler. Mükemmeliyetçi ebeveyn sürekli kuralları ve standartları değiştirdiği için çocuk bir hedefe ulaşabilse bile standartlar oto­matik olarak bir seviye yükselir. Çocuk başka çocuklarla da kıyaslanabilir: "Neden onların çocuğu gibi değilsin? Onun ne kadar iyi bir öğrenci olduğu­ nu biliyorsun!" Tam olarak bu sebeple intihara teşebbüs etmiş bir sürü genç öğrenciyle tanıştım. Jason çok başarılı bir öğrenciydi; üniversite futbol takımının gözde oyuncusu olmasının yanı sıra öğrenci konseyinde yer alıyordu. Babası onu sürekli eleştiriyordu; biraz daha gayret etse çok daha iyi yerlere gelebilecek potansiyele sahip olduğunu ona söylüyordu. Önemli bir futbol maçından sonra bir gece Jason'un morali çok bozulmuştu. Üç pası gole çevirmişti, ama bir topu kaçırmıştı. O gece eve geldiğinde, Jason'ın paslarını görmezden ge­lip kaçırdığı top hakkında babası ona nutuk çekmişti. Ertesi gün Jason'ı bod­rumda kendini asmış bir halde buldular.
Reklam
Neler yapmadık şu vatan için! Kimimiz öldük Kimimiz nutuk söyledik.
YA İSTİKLÂL YA ÖLÜM!
“Halbuki Türkün haysiyeti, gururu ve kabiliyeti çok yüksel ve büyüktür. Böyle bir millet esir yaşamaktansa yok olsun iyidir!... O hâlde, ya İSTİKLAL YA ÖLÜM!.”
"Boş tartışmalara ayıracak hiçbir dakikamız yoktur...Zamanımız değerlidir..."
Reklam
İnsaf ve merhamet dilenmek gibi bir ilke yoktur. Türk ulusu, Türkiye'nin gelecekteki çocukları bunu bir an akıllarından çıkarmamalıdırlar.
Reklam
2
1000
10bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42