Hakan S., bir alıntı ekledi.
13 Nis 18:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Newton
1665 senesinde, 22 yasında olan Newton Londra’da çıkan veba salgınından kaçmak için Cambridge Üniversitesini bıraktı ve köyüne döndü. Orada kaldığı o sakin 2 yıl içinde yerin çekimini matematiksel bir şekilde formüle etmeyi başardı.

İnsan Mühendisliği, Nüvit Osmay (Sayfa 34 - Alfa)İnsan Mühendisliği, Nüvit Osmay (Sayfa 34 - Alfa)
Cengiz TOPAÇ, bir alıntı ekledi.
12 Nis 22:35 · Kitabı okuyor

Kitap
Bir adama bir kitap sattigin zaman, ona yalnızca yarım kilo kağıt, mürekkep ve tutkal satmış değilsin, sen ona tamamıyla yeni bir yaşam satmış oluyorsun. Sevgi,dostluk,mizah ve geceleyin denizde dolaşan gemiler. Eğer o kitap gerçekten benim anladığım anlamda bir kitapsa, onun içinde bütün gökler ve yer vardır.
Christoper Morley

İnsan Mühendisliği, Nüvit Osmay (Sayfa 160)İnsan Mühendisliği, Nüvit Osmay (Sayfa 160)
Cengiz TOPAÇ, bir alıntı ekledi.
07 Nis 22:57 · Kitabı okuyor

Şu halde bir insanın büyük işler basarabilmesi, başka bir deyimle, verimli bir şekilde çalışabilmesi ancak "içindeki heyacan " denilen o "ilahi kuvvetten" faydalanabilmesi sayesinde mümkündür.

İnsan Mühendisliği, Nüvit Osmay (Sayfa 45)İnsan Mühendisliği, Nüvit Osmay (Sayfa 45)

Hayata dair formüller / Nuvit OSMAY
Etrafında herkes şaşkına dönmüş, yollarını şaşırmış ve bundan seni mesul tutarken, sen kendi tuttuğun yoldan ayrılmaz ve başını dik tutabilirsen,

Eğer beklemeyi bilir ve beklemekten yorulmazsan, Başkaları seni aldatırken, sen yalanla iş göremezsen veya onlar senden nefret ederken, sen nefret etmeğe yanaşmazsan ve bütün bunlara rağmen fazlasıyla iyi görünmez ve fazlasıyla hakimane konuşmazsan, Rüya görebilir, fakat rüyalarının kölesi olamazsan, Düşünebilir, fakat düşüncelerini hayatının esas gayesi yapmazsan, Eğer zafer ve yenilgiyle karşılaşabilir ve bu iki boş şeye karşı aynı şekilde kayıtsızca hareket edebilirsen,

Söylediğin hakikatlerin reziller tarafından akılsızları aldatmak için değiştirilerek kullanıldığını işitmeye tahammül edebilirsen,

Veya yapmak için bütün hayatını verdiğin şeylerin bir an içinde yıkıldığını göriı'r de tekrar eğilir; yorgun vücudun ve yıpranmış aletlerinle onları yeniden yapabilirsen,

Hayatta elde ettiğin bütün kazanç ve başarıları bir yığın yapar ve hepsini bir yazı-tura bahsi ile feda edebilirsen ve kaybeden sonra da baştan başlayabilirsen ve bütün talihsizliklerini unutup kimseye ondan bahsetmezsen,

Eğer kalbin, sinirlerin ve kasların bitmiş, içinde yalnız dayan, diyen iradenden başka bir şey kalmamışsa ve sen onları tekrar çalıştırabilirsen,

Krallarla gezer, sağduyunu elden bırakmazsan,

Herkesle konuşabilir, fakat faziletini muhafaza edebilirsen Ne düşmanların ne de dostların seni incitebilirse,

Herkes sana güvenebilirse, fakat bu güven de sınırsız olmazsa Eğer sen ömrünün her saatine tam 60 dakikalık değer verebilmişsen , İşte o zaman içindekilerle, beraber bütün dünya senin olur hatta bundan da daha üstün, sen bir insan olursun oğlum.

ÖMER CAN KOÇ, bir alıntı ekledi.
15 Mar 00:05

Atalarımız için sorun kitaba ulaşmaktı; çünkü kitap çok zor bulunan bir ganimetti. Çağımızda ise sorun kitabı seçmek ; çünkü bu kadar çoklukta bize lazım olanı seçmek gerçekten marifet istiyor

İnsan Mühendisliği, Nüvit Osmay (alfa)İnsan Mühendisliği, Nüvit Osmay (alfa)
Aycan İRİBAŞ, bir alıntı ekledi.
05 Mar 12:30 · Kitabı yarım bıraktı

Carnegie diyor ki: "Ulu tanrı bile insanlar hakkındaki hükmünü onların ömürleri bittikten sonra veriyorken, biz aciz insanlar, kim oluyoruz da onları bir kere görmekle,3-5 yazı okumakla, dedikodu dinlemekle insanlar hakkında hüküm verebiliyoruz".

İnsan Mühendisliği, Nüvit Osmay (Sayfa 81)İnsan Mühendisliği, Nüvit Osmay (Sayfa 81)
SamedÇ, Düşünce Atlası'ı inceledi.
 02 Mar 03:58 · Kitabı yarım bıraktı · 1/10 puan

Nüvit Osmayı ''İnsan Mühendisliği'' kitabıyla tanıdım.Kişisel gelişimi Türkiye'ye taşıyan ve Mümin Sekman gibi duayenleri yetiştiren de Nüvit Osmay.Bahsettiğim kitap insan ilişkileri üzerine harikulade bilgi deposuydu.Ancak düşünce atlası tam bir fiyasko oldu benim için.İlk elime aldığımda gelişi güzel sayfalardan sözler okumaya başladım.Aradığım motivasyon cümleleri ve beni bilgeliğe taşıyacak doping malzemeleriydi.Ama karışık kuruyemiş içindeki fındık ve badem taneleri gibi aralardan bir iki tane çıkıyordu çıkarsa.İçimdeki ses kitabı aldım bir kere, hakkını vermeliyim dedi.Bende baş ucuma koydum.Her sabah güne, bir yada iki sayfa söz okuyarak başladım.Gördüm ki diğer sabahlar kitabı okumamak için bilincim uyku daha evladır diye diretmeye başladı.Bu seferde kızmaya başladım ve kitabı elime alıp adam gibi didik didik tüm sözleri atlaya atlaya okumaya başladım.Sonunda bugün karar kılıp bu kitabı terk ediyorum.İyi bir tecrübe oldu bu saatten sonra sıkıca incelemeden kitap almak yok!

erdem solmaz, İnsan Mühendisliği'yi inceledi.
 28 Şub 18:09 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Eser günümüzden oldukça uzun bir süre önce yazılmış. Bunu düşünerek kitabı okumaktan vazgecerseniz kaybedersiniz. Kitap özellikle öğretmen,yönetici gibi insanlarla iç ice olan meslek gruplarına yönelik. Okurken yönetici olarak sizinde hatalı olabileceğinizi sorgulatiyor yer yer. Konusursaniz sürekli aynı şeyleri söyler durursunuz fakat dinlersiniz yeni şeyler öğrenirsiniz. Kitabın akılda kalan cümlelerinden. Ayrıca kitapta yaptığınız işi severek yapmanıza işinizi severek yapmıyorsanız yaptığınız işi değiştirmeniz yönünde atıflar mevcut.

Sevgi, İnsan Mühendisliği'yi inceledi.
 26 Şub 02:58 · Kitabı okudu · 15 günde · 9/10 puan

Kitabın adı " Insan Mühendisliği" içeriğinin ne olduğu çağırıştırmaya yetiyor. Insan toplumun ve sanatın temel kaynağıdır. Ve kitap sürekli iletişim halinde olan bireylere "yaşama sanatı'nı" öğreten bir kaynak niteliğindedir.

Kitapta dünya liderlerinden, esnaftan, yöneticilerden, öğrencilerden, öğretmenlerden, subaylardan,ev hanımınlarından... kısaca toplumun her kesiminden örnekler verilmiş ve bu örnekler özdeyişlerle güçlendirilmiştir. Hemen hemen her bölümün sonunda özdeyişlerden yararlanılmıştır.

Iki uzun bölümden oluşan kitabın ilk bölümü; insan ilişkileri, insan duyguları, daha iyi yaşamanın yolları, iletişimin önemi, konuşma, dinleme, hitabet... üzerine örnekler verilmiş insan hayatını kaliteli yapmanın yolları anlatılmıştır.

Birinci bölümde sık sık karşılaşılan örnekler genellikle dinleme ve düşünme sanatı ile ilgilidir.
Dinlemenin incelikleri, kazanımları ve insan bağları üzerindeki etkisinden uzunca söz edilmiştir. Konuşursan sadece bildiklerini tekrar edersin, ama dinlersen yeni seyler öğrenebilirsin.
Düşünce üzerine ise "insanlardan çoğunun mutluluğu, kendi düşünce ve görüşlerine bağlıdır." (Lincoln) denilmiştir. Mutluluk ve huzur karşısındaki insanların görüşlerine saygı duymalarından kaynaklandığını belirtmiştir. Birbirimizin hayatını güclestirmeyelim.

Diğer değindiği konular; dürüstlük, huzur, mutluluk, okumak, kitaplar, görmek, duymak, konusmak, kişisel özgürlüklerimize giden yollar, gelecek planları ve temkinli olmanın yolları, sevgi, saygı.... ve daha bir cok konuya değinilmiştir.

Mutluluk ve huzurun başlangıcı olarak, insanın yaptığı işi severek yapmasının altı çizilmiştir.

Insan hayati domino taşları gibidir. Yerinden oynayacağımız taş tüm taşları yıkabilir. Bu yüzden insan iletişimine dikkat etmeli insan kalabilmeyi hayattaki gayemiz saymalıyız. Bir babanın öğütleri;
"Oğlum, onlar sana kaba hareket etseler bile sen herkese karşı nazik ol. Şunu unutma ki sen başkalarına onların bir centilmen olduğundan değil, kendin bir centilmen olduğundan dolayı nazik davranıyorsun."

Kitabın ikinci bölümü yöneticilere yönelik bir içerikte. Insanlarla ilgilenen, insanlara karşı görevi olan tüm meslek guruplarına öğütler, başarı metotları ve insana iş yaptırma sanatının anlatıldığı bölümdür. Işletme mühendisleri, yöneticiler, iş adamları... gibi insanlardan sorumlu bireyleri yönetim konusunda zenginleştirmeye yönelik konu ve örnekler vardır.

Insana dair her şeyin olduğu bu kitap başucu kitabı olacak niteliktedir. Rastgele açılacak bir sayfadan mutlak bir kazanç sağlayacağımız bir kitaptır. Ben bunu günlere yayarak okudum, çünkü içinde düşünüp hayatımıza katacağımız cok konu var. Ve kesinlikle kendi adıma çok kazanç sağladığım bir kitap oldu. Kitabı herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum.

Keyifli okumalar!