Demet Delikanlı, bir alıntı ekledi.
23 saat önce · Kitabı okudu

Gelin
Zehra Kıza ne oldu?
Suya gitti
Sudan geldi
Gelin oldu.
Servi boyluma ne oldu?
Öldü
Ak sadeler giyindi.

Vay benim köse sakalım.

Oktay Rıfat

Garip, Orhan Veli Kanık (Sayfa 47 - Yapı Kredi Yayınları)Garip, Orhan Veli Kanık (Sayfa 47 - Yapı Kredi Yayınları)
Demet Delikanlı, bir alıntı ekledi.
23 saat önce · Kitabı okudu

Ağaçlar da ölülerle beslenir.
Bir geyik veya ceylan kalbidir
Baş ucumda kımıldayan yaprak.

Oktay Rıfat

Garip, Orhan Veli Kanık (Sayfa 46 - Yapı Kredi Yayınları)Garip, Orhan Veli Kanık (Sayfa 46 - Yapı Kredi Yayınları)
Demet Delikanlı, bir alıntı ekledi.
23 saat önce · Kitabı okudu

Ekmek dizimde
Yıldızlar uzakta, ta uzakta.
Ekmek yiyorum yıldızlara bakarak.
Öyle dalmışım ki sormayın,
Bazan şaşırıp, ekmek yerine
Yıldız yiyorum.

Oktay Rıfat

Garip, Orhan Veli Kanık (Sayfa 40 - Yapı Kredi Yayınları)Garip, Orhan Veli Kanık (Sayfa 40 - Yapı Kredi Yayınları)
Demet Delikanlı, bir alıntı ekledi.
26 May 02:26 · Kitabı okudu

Hele kuşlar!
Avcılara bile kin beslemezler.

Oktay Rıfat

Garip, Orhan Veli Kanık (Sayfa 42 - Yapı Kredi Yayınları)Garip, Orhan Veli Kanık (Sayfa 42 - Yapı Kredi Yayınları)
Seyhan Altuntaş, bir alıntı ekledi.
24 May 23:26 · Kitabı okuyor

İnsanlar vardır çok uzun zamandan beri tanıdığımız. Çok şeyler biliriz onlarla ilgili. Uzun boylu söyleştiğimiz, birlikte yiyip içtiğimiz, birlikte gezdiğimiz olmuştur. Unutulup gitmiştir bunların hepsi ama unutulsalar da hiçbiri tam olarak silinmez bu anıların. Sinerler sanki bize, üstümüze başımıza. Eşyalar da böyledir biraz. Bir kullanma öyküsü vardır en azından masaların, koltukların, makinelerin. Anımsanmasa da bu öyküler siner o eşyalara ve o eşyalardan bize. Başka gözle bakarız onlara bu anılar açısından.

Bir Kadının Penceresinden, Oktay RifatBir Kadının Penceresinden, Oktay Rifat
Ruveyda, bir alıntı ekledi.
24 May 02:28

Her ağacın arkasından karşıma siz çıktınız
Öylesine çoktunuz ki bunaldım yalnızlıktan

Oktay Rıfat Bütün Şiirleri 1, Oktay RifatOktay Rıfat Bütün Şiirleri 1, Oktay Rifat

Orhan Veli Kanık
Orhan Veli Kanık, 13 Nisan 1914 yılında İstanbul’da dünyaya gelir. Edebiyata olan ilgisi ilkokul sıralarındayken başlar.İlk hikâyesi “Çocuk Dünyası” adlı bir dergide yayınlanır. Ortaokulun yedinci sınıfına geldiğinde Oktay Rıfat Horozcu, sonraki yıllarda ise Melih Cevdet Anday’la tanışıp arkadaş olur.Lisedeki edebiyat öğretmeni ise Ahmet Hamdi Tanpınar’dır.Ahmet Hamdi Tanpınar, Orhan Veli’nin edebiyata olan ilgisinden haberdardır. Ona öğütler verir ve yol gösterir. Lise öğrenimi devam ederken Melih Cevdet, Oktay Rıfat ve Orhan Veli arkadaşlığından bir de dergi doğar: “Sesimiz” O yıllarda yazdıkları şiirlerde aruza uygunluk ve ahenk dikkati çeker. Şair, aynı zamanda tiyatroyla da ilgilenir. Birçok tiyatro oyununda rol alan Orhan Veli, sonraki yıllarda pek çok tiyatro oyununu Türkçe’ye çeviren isim olacaktır.1936 yılında Nahid Sırrı Örik’in önerisiyle Varlık dergisinde şiirleri yayınlanır.
Ve Orhan Veli Kanık, edebiyat dünyasına şu cümlelerle tanınıtır: “Varlık’ın şiir kadrosu yeni ve kuvvetli genç imzalarla zenginleşmektedir. Aşağıda dört şiirini okuyacağınız Orhan Veli, şimdiye kadar yazılarını neşretmemiş olmasına rağmen olgun bir sanat sahibidir. Gelecek sayılarımızda onun ve arkadaşları Oktay Rifat, Melih Cevdet ve Mehmet Ali Sel’in şiirimize getirdikleri yeni havayı daha iyi belirtecektir.” Yayınlanan ilk şiirlerinin bir kısmını Mehmet Ali Sel takma adıyla yazar.Yazıları ve şiirleri 1936-1942 yılları arasında Vaklık dergisinin yanı sıra Gençlik, İnkılapçı Gençlik, Ses, İnsan gibi dergilerde de yayınlanır.1936 yılında Melih Cevdet Anday’la birlikte trafik kazası geçirirler.Melih Cevdet Anday’ın kullandığı araç Çubuklu Barajı yakınlarındaki bir tepeden aşağı yuvarlanmıştır. Orhan Veli, bu kazanın ardından 20 gün komada kalır.Ve 1941 yılının Mayıs ayında Garip seçkisi yayınlanır.Yayınlanan seçkide Melih Cevdet Anday’ın on altı, Oktay Rıfat’ın yirmi bir, Orhan Veli Kanık’ın ise yirmi dört şiiri yer alır.Bu kitap, daha sonradan Birinci Yeni olarak da anılacak olan Garip akımının öncüsü olur.Akımın öncüleri arasında yer alan Melih Cevdet Anday, Oktay Rıfat ve Orhan Veli, kendilerinden önceki hececi ve toplumcu-gerçekçi şairlerin şiirlerini tamamen reddettiler.1949 yılında Yaprak dergisini çıkarmaya başlar. Hatta yeni sayıya para yetiştirebilmek için paltosunu satmak zorunda kalır.Dergide Bedri Rahmi Eyüboğlu, Necati Cumalı, Oktay Rıfat, Melih Cevdet, Sabahattin Eyüboğlu, Abidin Dino gibi isimler de yer almaktadır. Derginin son sayısının masrafları için Abidin Dino’nun kendisine hediye ettiği resimleri elden çıkarmak zorunda kalır.Aynı günlerde Nâzım Hikmet’in serbest bırakılması için düzenlenen kapmanyaya destek veren Oktay Rıfat, Melih Cevdet ve Orhan Veli, üç gün boyunca açlık grevi yaparlar.Aynı zamanda Oktay Rıfat ve Melih Cevdet’in ilk toplusal şiirleri de Yaprak dergisinde yayınlanır.Ankara’da belediye işçileri tarafından açılan çukura düşerek yaralanır ve İstanbul’a geri döner.Damar çatlaması sebebiyle başlayan kanama doktor tarafından doğru tespit edilemeyerek “alkol zehirlenmesi” teşhisiyle yanlış tedavi uygulanır. Aynı akşam komaya giren şair, hastanede hayatın kaybeder.Orhan Veli’nin son şiiri “Aşk Resmi Geçidi”, ceketinin cebinde bir diş fırçasına sarılı olarak bulundu ve Son Yaprak dergisinin özel sayısında yayınlandı.

oktay rıfat
"Ama ben eski zaman aşığıyım.Sevmek kadar katlanmak da gelir elimden."

Gökyüzü, üç beş bulut, akşam garipliği...
Başka nemiz kaldı ki şu yalan dünyada?

-Oktay Rifat

şule uzundere, bir alıntı ekledi.
14 May 22:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sevginin derecesini sevilen kimse tayin eder. (Oktay Rifat)

Şevket Rado'ya Mektuplar, Oktay Rifat (Yapı Kredi Yayınları)Şevket Rado'ya Mektuplar, Oktay Rifat (Yapı Kredi Yayınları)