Çözüm(Sel)
Sn.1000 kitabın duyarlı üyeleri sizden küçük bir ricada bulunacağım üyesi olduğum devlet kütüphanesi olan İst.Kadıköydeki Aziz Berker Halk Kütüphanesi oldukça eski ve bakımsız çalışanlar ellerinden geleni yapıyor fakat binanın yetersiz olduğundan sorunlar kaçınılmaz öncelikle ben bile okuma salonuna gitmekte zorlanırken Engelli vatandaşların ulaşması oldukca zor o nedenle binayı engelli vatandaşlara uygun hale gelmesi için Bimer'e öneri yada şikayet maili yollarsanız belki bir katkımız olabilir çünkü bina 5 kat okuma salonu 4.katta ve çok küçük geçenler de yer yoktu asansör de yok sizden ricam duyarlı olursanız sevinirim.

Siperler arası 8 metre. Yani ölüm muhakkak.
3 dakika önce gelen bölüğün tamamı şehit olmuş. Yeni gelenler bunu biliyor ve bir 3 dakika sonra kendisinin de şehit olacağının farkında ilerliyor. Amma ne ilerleme!
Bir an bile sarsılma, durma, geriye bakmak yok.Okuma bilenler ellerinde Kur'an okuyor bilmeyenler Kelime-i şahadet getiriyor.
Az sonra öleceğini bile bile gözünü kırpmadan şahadete gidiyor. İşte Çanakkale Savaşlarının zaferle sonuçlanmasını sağlayan şey milletimizin ve onun askerindeki bu yüce ruhtur.
Mustafa Kemal ATATÜRK.
Ruhun şad olsun igid Askerim..

En muhteşem kitap okuma saati şafağın henüz söktüğü ve kuşların şarkıya düştüğü saatler değil mi ?

Ömür Biter, 1K'da Etkinlik Bitmez :)
*** ‘FARKLI TÜRLERİ KEŞFET’ ETKİNLİĞİ***

Sevgili 1k ailesi, uzun zamandır aklımda olan bir etkinlik önerisini en olmayacak zamanda sizinle paylaşmaya karar vermiş bulunmaktayım:) Daha önce böyle bir etkinlik yapıldı mı bilmiyorum. Ancak yapılmışsa bile tekrarından kimseye zarar gelmez diye düşünüyorum:)

Adından da anlaşıldığı üzere bu etkinlik kapsamında hiç okumadığımız veya uzun yıllar önce okuyup da bir kenara ittiğimiz farklı türleri okuyacağız. Bu sayede, sadece farklı bir türle tanışmış olmakla kalmayacak, aynı zamanda belki de okuma alışkanlıklarımızı değiştireceğiz. Ne demişler; "Sevmek tanımakla başlar." Belki de bize çok hitap edecek türlerle sadece kulaktan dolma bilgiler veya önyargılarımız yüzünden aramıza uzun mesafeler koyuyoruz. İşte bu etkinlik, bizi hiç bilmediğimiz sulara atıp kendimizi test etmemize küçük de olsa bir katkı sunacak...

Etkinliğin detaylarına gelirsek;

* Etkinliğimiz 1 Nisan 2018'de başlayıp 15 Mayıs 2018'de sona erecek. Diğer etkinliklikler ve okur buluşmaları ile gelen yoğunluk altında ekstra bir baskı yaşamamak için süreyi uzun tuttum.

* Katılmak isteyen okurlar yorum kısmına adını yazdırırken bir de hangi tür ile katılmak istediklerini belirtirlerse çok iyi olur. Örneğin; Necip Gerboğa - Bilim Kurgu gibi...

* Etkinliğin başladığı tarihten itibaren okuma deneyimlerimizi ve incelemelerimizi yeni bir ileti altında paylaşacağız. Kitabını bitirenler o iletinin yorum bölümüne incelemelerini paylaşabilirler. İnceleme yazmak istemeyenler de yine yorum bölümüne birkaç satır da olsa düşüncelerini yazarlarsa çok sevinirim.

* Farklı türlerde okumalar yapacağımız için kitap seçimlerinde okumak istediğimiz türe hakim olan bir bilene danışmakta fayda var diye düşünüyorum. Mesela ben bilim kurgu seçeceğim için direkt Semih 'in kapısını çalıp onun yönlendirmesiyle hareket edeceğim:) Ancak isteyen tabii ki kendi seçimini de yapabilir. Teklif var ısrar yok:)

ETKİNLİK KAPSAMINDA OKUNACAK TÜRLER;

Ben ilk aklıma gelenleri yazıyorum. Sizden gelecek öneriler ile bu listeyi genişletebiliriz.

- Bilim Kurgu
- Felsefe
- Din
- Bilim
- Polisiye
- Aşk
- Öykü
- Şiir
- Tarih
- Siyaset / Gündem
- Otobiyografi / Biyografi / Anı
- Ütopya / Distopya
- Kişisel gelişim / Psikoloji
- Korku
- Mektup
- Çizgi Roman / Manga
- Fantastik

KATILIMCI LİSTESİ

1 - Necip Gerboğa - Bilim Kurgu
2 - sueda reyyan - ?
3 - Nesrin Ay - Manga
4 - Semih - Polisiye
5 - Bugs Bunny - Bilim Kurgu
6 - Ayça - Felsefe / Psikoloji
7 - inci - Distopya
8 - Pınar Yiğitcan - Polisiye
9 - fazi - Kişisel Gelişim
10 - Meltem Tekeli - Felsefe
11 - DUA - Din
12 - Mustafa Diyar - Sosyoloji
13 - Oğuz - Tarih
14 - Freyja - Ekonomi / Felsefe
15- Esra Duman - Öykü / Şiir
16 - Mehmet A. - ?
17 - Rahime - Felsefe
18 - sonradan_okur - Tarih
19 - Reina - Bilim Kurgu
20 - Gülnur Tezcan - Bilim / Tarih
21 - °Yağmur M° - Bilim / Bilim Kurgu
22 - Esther. Sema - Tarih / Siyaset / Gündem
23 - Esengül - Bilim Kurgu
24 - Yaren - Din
25 - Seyide - Polisiye
26 - gökçe c. - Otobiyografi
27 - Elaela - Felsefe
28 - Büşra A. - Bilim Kurgu
29 - Vildan Yılmaz - Mektup
30 - Esra - Bilim Kurgu
31- Kübra A. - Siyaset / DinUmarım herkes için faydalı bir etkinlik olur. Desteğiniz için çok teşekkür ederim.

Herkese şimdiden keyifli okumalar dilerim... :)

Sinem Taşçı, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okuyor

Bize o sebebi veren; 'kişi, şey, madde' her neysen şükranlarım seninle...
Bu erken dönemde yazı, olgular ve resimlerle sınırlıydı, Sümer romanı diye bir şey vardıysa da asla kil tabletlere yazılmadı. Yazmak zaman alan bir uğraştı ve okuma yazma bilenlerin sayısı da çok azdı, o yüzden yazıyı kayıt tutmak dışında kullanmak için bir sebep yoktu.

Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens, Yuval Noah Harari (Sayfa 130 - Kolektif Kitap)Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens, Yuval Noah Harari (Sayfa 130 - Kolektif Kitap)
Zafer K., Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu'yu inceledi.
 10 saat önce · Kitabı okudu · 18 günde · 10/10 puan

Kitap hakkında oldukça güzel ve doyurucu incelemeler okudum sitede.Özellikle okuma gurubumuzdaki bir kaç arkadaşımın incelemeleri tek kelimeyle muhteşemdi.
İfade edilmiş konuları yineleyip tekrara düşmemek bakımından kitabın içeriğine yönelik detaylara girmemeye çalışacağım.Daha çok anlatım biçimine yönelik fikirlerimi paylaşmayı amaçlıyorum.Diğer inceleme yapan bir çok arkadaşımın değindiği ikinci kişi üzerinden anlatım konusunu biraz daha irdelemek kitabın değerini daha doğru ifade edebilmek açısından çok değerli bana göre...


Anlatıma dayalı edebi türledeki iki ana unsur, bakış açısı ve anlatıcıdır.Bakış açısı yazarın okuyucuyu sürüklemek istediği noktayı işaret ederken,anlatıcı da bu yolda, yazarın sözü nihai noktaya teslim etmek için ihtiyaç duyduğu varlıktır.
Her anlatı mutlaka bir anlatıcıya sahip olmak zorundadır.Bu anlatıcı çoğunlukla yazarla karıştırılsa da tamamen kurgusal dünyaya ait bir varlıktır.Okuyucu,yazar ve eser arasındaki çimentodur demek çok yanlış olmaz kanaatimce.Bu yönüyle gerçek ve görünür bir yapıdadır...Bu görünürlük yazarın tercihine göre değişkenlik gösterebilmektedir.Bazı anlatıcılar sürekli göz önünde ,çoğu zaman merkezde olabiliyorken,bazı anlatıcılar da kendilerini görünmez kılıp sadece hissettirmeyi tercih ederler.Ancak bütün anlatıcılar için mutlak olan tek şey, yazarın bakış açısını taşımalarıdır.Neticede başta hikaye ve roman olmak üzere ,bütün anlatmaya dayalı kurgusal metinlerde olay,bakış açısı ve onu aktaran bir anlatıcı olmak zorundadır.
Roman ve hikaye üzerine yapılmış olan teorik çalışmalar sonucunda kabul görmüş anlatıcı biçimleri vardır.Türk ve Dünya edebiyatı örneklerine bakarsak genelde iki çeşit anlatıcıdan söz edilir.Bunlar;kahramanın bakış açısı ile aktarım yapılan birinci kisi(ben,biz) ve daha çok,hakim,dikte eden,tanrısal bir bakışaçısı ile aktarım yapılan üçüncü kişi(o) olduğunu görürüz.Yine gözlemci ve çoklu bakış açıları olan anlatıcı türleri de görülebilmektedir

.
Türk edebiyatında sık raslanmayan ,Dünya edebiyatında görece daha sık görülebilen ikinci kişi anlatıcısı metodu var birde.Bu metod ile anlatıcı sürekli sen/siz zamirleri ile okuyucunun kendi bakış açısıyla metni aktarmayı/algılamasını sağlamayı amaçlar.
Birinci ve üçüncü kişiler duygu ve düşünceleri bilebildiği için olayı çok rahatlıkla yorumlayıp aktarabilirler.Ancak ikinci kişi duygu ve düşünceleri bilemez.Sadece gözlem ve sezgilerden hareketle olayı aktarmaya çalışır.Bu durum anlatımı oldukça kısıtlar ve zorlaştırır.Türk ve Dünya edebiyatında ikinci kişi anlatıcısının nadir görülmesinin en önemli nedeni budur.
Dolayısıyla bu metodla metin kaleme alan yazar sayısı oldukça az.Araştırıp tam olarak net bir sayı bulamasam da Türk edebiyatında yirmi, Dünya edebiyatında ikiyüzü geçtiğini pek sanmıyorum.


Calvino Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu isimli eserini ikinci kişi üzerinden aktarmış olması nedeni ile ,şekil itibariyle tüm eserlerden ayrı bir yerde durduğunu söylersek, sanırım diğer türlerdeki bütün eserlere haksızlık etmiş olmayız.Neticede bu metod ile metin kaleme almak derin bir edebi birikim ve olağan üstü kurgusal bir yateneğe sahip olma gerekliliğini ortaya çıkarıyor.Bu bakımdan Calvino 20.yüzyıl edebiyatçıları arasında özel bir yerde durmakla birlikte ,tüm edebiyat tarihinde de ayrı bir başlığın altında listelenmesi gereken bir yazar.Bu eseri de okuma merakı ve bu yolda verilecek mücadelenin değerini vurgulamaya çalışması bakımından çok özel,önemli ve çok kıymetli...
Mutlaka okuyun,okutun.

Borges’in Babil Kitaplığının 19. Kitabı. Babil kitaplığını derleyen Borges olmasaydı bu yazarı tanırmıydım bu 7 öyküyü okuma şansına erişirmiydim bilmiyorum! Bu gün öğle saatlerinde elimde ki yarım kitapları okumak istemediğimi daha derinden duyumsayınca; Kırmızı kedi yayınlarından yeniden basılmış olan, Babil kitaplığı kolimin içinden seçip başladım okumaya... Arjantin asıllı yazarın Lugones’in ilginç kısa yaşam öyküsünü de okuma fırsatı buldum kitabın ilk sayfalarında.. Bana ilginç gelen yazarın radikal sosyalist kimliğinin zaman içerisinde koyu milliyetçiliğe git gide faşizme kayan değişimi.. Arjantin edebiyatının önde gelen yazarlarından birisi, özelikle Klasik Yunan edebiyatı ve kültür incelemeleri yapmış bir yazar. İlyada ve odysseia çevirileri ile tanınmaktadır.

Okuduğum yedi öykünün hepsi de birbirinden hoş öykülerdi. Bazı öyküleri birbirinin devamı ya da ilgili buldum. Borges özelikle bu öyküleri aynı kitaba koymuş olabilir. Yzur isimli ilk öykü bir bilim adamının maymunu konuşturma çabasıyla açıklanamaz bir olgu isimli öyküde maymuna dönüşen diğer kimliği gölgesi arasında birbirinden ayrılmış benlikler.. ilgili olduğunu düşündüğüm öyküler, yine yazarın Ateş yağmuru ve Tuzdan Heykel isimli öyküleri Lut tufanına dair dinsel öğeler barındıran öyküler, Öykülerin bir sonu yok. Belirsizlik ve kafamızda oluşan Sorularla bitiyor. Sanırım okuyucunun anlamlandırmasına ve yazarın kendi atıflarına yönelik bir bitiş ile sonlanıyor. Yazar anlatımlarıyla Yunan Mitolojisindeki ritüelleri, Dini olayları, Efsanelerin içinde ki karakterleri Shakespeare’ın Romeo ve Juliet gibi Dante’nin İlahi Komedya ünlü diyaloklarına gönderme yapıyor. Dip notları okuyunca anlıyorsunuz bunu.. Son iki romantik öykü oldukça etkili özelikle Büyükanne Juliet.

Gemiyle denize açılanların
Sevgili dostlarından ayrıldıkları günü anımsatıp, yüreklerinin ezildiği saatlerdi;
Yurdundan ilk kez ayrılanların,
Uzaklardan gelen, ölen güne ağlar gibi bir çan sesi duyunca yüreklerinin burkulduğu saatlerdi.Genel anlamda okumaktan keyif aldığım.. Birbirleri ile de düşünsel bağlantılarının olduğunu düşündüğüm öyküler akıcı ve etkiliydi. Tavsiye ederim.. Babil kitaplığından okumaya devam..

Kitap okumayan bir kimsenin, okuma bilmeyene karşı bir üstünlüğü yoktur.

Mark Twain

RONİ F. L., Bin Muhteşem Güneş'i inceledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bin Muhteşem Güneş, Khaled Hosseini'nin diğer kitaplarında olduğu gibi bir solukta okuyabileceğiniz bir roman. Gerçeklerden yola çıkarak yaratılan kurgu, Afgan halkının yaşadıkları başta olmak üzere, benzer durumda olan tüm coğrafyaların da sesi olma misyonunu üstleniyor. Bununla birlikte kitapta yitip giden veya tutunabildiği son dalda yaşam mücadelesi veren, aşk, umut, dostluk ve hasret gibi insani duygulara da çarpıcı bir şekilde, sahip olduğu müthiş kurgu içerisinde yer veriliyor. Hala okuma fırsatı bulamadıysanız, "Bin Muhteşem Güneş" en kısa zamanda okumanız gereken, muhteşem bir roman.

Serhat Şahiner, Markopaşa Yazıları ve Ötekiler'i inceledi.
15 saat önce · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Alıntılar: #28041080 #28041306 #28041473 #28056023 #28056276 #28099892 #28100116 #28100277 #28100556 #28155651 #28155729 #28156081 #28156183 #28156399 #28156540 #28156655 #28156903 #28157059 #28157299

İşte öykülerindeki kalemin mürekkebi,işte romanlarındaki kahramanların doğum yeri... Sabahattin Ali ve emeli.
Öykülerini ve romanlarını severek okuduğum yazarın, röportajlarının, açıklamalarının, köşeyazılarının... derlenip kitap olarak hazırlandığı bu eseri okumak, Sabahattin Ali ve hayat tarzını, düşünce tarzını daha iyi anlamama çok yardımcı oldu. Bir yazar olarak Sabahattin Ali, sanatın amacının insana, halka, millete bir faydasının olması, onu anlatması olduğunu söyler. Bu kitapta daha çok siyasi yazıları mevcut ve bu yazılardan da ve yazdıkları yüzünden yaşadıklarından da anladığım, gerçekten milletinin menfaatini düşünen, vatanın bekasını isteyen gerçek bir milliyetçi olduğudur. Zaten söyledikleri, yazdıkları, yaşadıkları da bu görüşünde samimi olduğunu gösteriyor.
Birçok alıntı yaptım kitaptan. Ve daha yapılacak çok yer var ancak kitabı gerçekten her düşünce tarzından vatandaşın okuması gerektiğini düşündüğüm için, bu kitabı okuma isteğinin oluşturduğu büyüyü çok bozmak istemedim. Her ne kadar sanatla ilgili birkaç söylemleri, eleştirileri yer alsa da,kitabın temel unsuru Sabahattin Ali'nin siyasi, politik eleştirileri ve yazılarıdır.1930-1948 yılları arasındaki ifadeleri yer alıyor. O zamanın devlet ve millet olarak karışıklığını, sıkıntılarını, bir düzen oluşturma çabalarını...eleştiriyor, ifade ediyor.Zaten 2 Nisan 1948 yılında da öldürülüyor.
Bu topraklar "lanetlenmiş" olarak ifade edilir bazı kitaplarda,yani mezapotamya.Hiçbir zaman savaşlar, oyunlar,hastalıklar,ağıtlar, gözyaşları... yani huzursuzluk ve mutsuzluk eksik olmaz bu buralardan. Önceden de böyleymiş şimdi de böyle, ve belli ki bundan sonra da böyle olacak. Farklı düşünenler,menfaat dışında hareket edenler,eleştirenler kötülenir ve Sabahattin Ali gibi çoğu kişi de ölüme mahkum edilir...
Sabahattin Ali bu kadere sahip olmasaydı, kim bilir daha ne kadar güzel eserler verecekti milletine...
Allah vatanımıza, milletimize birlik ve dirlik versin... Allah bizlere akıl, fikir versin!
İyi okumalar...