KörKalem | Ellen Roth, Harry Potter ve Felsefe Taşı'ı inceledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 10/10 puan

Uyuduğum uzuuun uykumdan uyanıp incelemelerimin başına dönüyorum bugün. Neden mi? Çünkü Harry Potter serisi, çok farklı bir yer edindi gönlümde. "Felsefe Taşı'na inceleme yapmayacaksın da hangi kitaba inceleme yapacaksın?" diye konuştum kendi kendimle. Damla Köseoğlu | Winston ile uzun muhabbetlerimiz sonucunda yazılarıma geri dönmeye karar verdim.
Sitedeki samimiyetsizlikler, yazılanların değil, insanların beğenildiği bir ortam bana artık çok itici gelmeye başlamıştı ki, Harry Potter'ın büyülü dünyası imdadıma yetişti ve beni satırlarımın başına döndürdü...

Önceden fantastik edebiyatla alakalı tek bir kitap okumamış olan ben, Yüzüklerin Efendisi-Yüzük Kardeşliği ve Harry Potter ve Felsefe Taşı ile bu büyülü dünyaya ilk adımlarımı atmış oldum. Tolkien çok büyük bir kesim için "fantastik edebiyatın kralı" sayılsa da, bana göre (en azından şimdilik) bayrağı elinde tutan kişi kesinlikle Rowling''tir. Anlatımındaki yalınlık, içerisinde mesaj olarak verdiği, dostluk, dayanışma, akli melekelerini kullanabilme becerisi, cesaret, dürüstlük gibi unsurlar kitabın herkes tarafından anlaşılmasına ve keyifli bir okuma sağlamaya yardımcı oluyor.

Harry Potter serisine, "çocuk kitabı, anlatımı çok basit, bunda ne buluyorsunuz" gibi absürt sözler eden her bir kişiyi bu incelemem ile tek tek tek kınıyorum. Marquez'in Kırmızı Pazartesi'sinin vermediği hazzı bana, bu türde bir kitap veriyorsa, okuduğum kitap türünü değiştirmenin zamanı çoktan gelmiş demektir zaten. Zira Harry Potter'ın bana kattığı şeylerin %3'ünü bile bulamamıştım o kitapta ben.

Zamanında çok ağır kitaplar okuyup da kendimin kitap okumaktan zevk aldığını sanan biriymişim meğerse ben. Ama aslında durum öyle değilmiş. Çok farklı türlerde çok farklı zevkler yatıyormuş ve ben bunu tabularım yüzünden fark edemiyormuşum. Bu itiraflarım da, yaptığım ilk fantastik kitap incelememde imzam olsun...

Harry, Ron, ve Hermoine'in dillere destan dostluklarının ilk basamağını görmüş oldum Felsefe Taşı'nda. Dostluk ne demektir, yardımın kelime manası nedir, kendinin yerine başkasını düşünmek ne demektir, bu soruların cevaplarını en belirgin şekilde avuçlarımın içinde buldum. Okuması çok kolay, anlatımı çok sade, aşırı güzel bir kitaptı benim için. İş yoğunlukları olanlar, kitap okumaya vakit bulmamaktan şikayet edenler için, belki de defalarca aynı hazla okunacak bir seri bu.

Devamı için acayip sabırsızlandığım, bitirmek için meraktan yerimde duramadığım, filmini gözlerimden kalpler çıkarak izlediğim muazzam bir serinin ilk kitabıydı bu kitap. Ben kitap okumak ne demekmiş şimdi bildim. Kitaptan haz almak, tat almak ne demekmiş şimdi öğrendim.
Bundan sonra "GERÇEK TATLAR KORUMAMIZ ALTINDA."
Şiddetle tavsiye ediyorum! Okuyunuz, okutunuz!

Semrâ Sultân, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Akıl okuma ve kendi kendine konuşmayı birleştirdiğinizde, ortaya çıkabileceklerin sınırı yoktur.

Kendini İmha Etmenin Kolay Yolları, Bill Little (Sayfa 110)Kendini İmha Etmenin Kolay Yolları, Bill Little (Sayfa 110)
Tuğba Dk, 50 Soruda Evren'i inceledi.
 2 saat önce · Kitabı okudu · 21 günde · 7/10 puan

Bilen bilir evde 1 buçuk aylık bir bebeğim var. Arda Yağız'ım =) Onu uyutma seansları sırasında epub formatında kitap okumaya alıştım.
Normalde asla tercih etmezdim; çünkü basılı kitabın verdiği hissi veremiyor. Fakat gelin görün ki Arda'mızın 3 saatte bir yemek, temizlik ve uyku düzeni arasında keyif yaparak kitap okuma lüksünü bulma şansım yok bu aralar =)

Epub olarak sürükleyici romanlardan ziyade, bilgi alabileceğim, kısa bölümlerden oluşan kitapları tercih ediyorum. Bu kitap da öyle bir kitaptı. İlginç bilgiler edindim. Sadece bu kitaba bağlı kalarak okusaydım muhtemelen bilgi yüklemesinden bunalırdım fakat yanında bir romanla destekleyince ilgi çekici hale geldi.
Okuyacaksanız bu şekilde yanında bir destekleyici ile okumanızı tavsiye ederim.

Bir kitaptan alınacak verim ve haz okuyanın kapasitesine bağlıdır. Okuma metni ve bir çift göz yetmez...

Meral Sekmen, Güneşi Uyandıralım'ı inceledi.
3 saat önce · Kitabı okumadı · Beğendi · 8/10 puan

Şeker portakalından tanıdığımız küçük zeze’nin öyküsü devam ediyor zeze büyümüş ailesinden uzaktadır. Müthiş hayal dünyası ile büyümenin getirdiği zorlukları aşmasını okuyoruz. Nedendir bilmem bende bir şeker portakalı etkisi bırakamayın bir eser oldu. Sonlara doğru hikayeyi bağlamakta acele edilmiş hissi bırakıyor maalesef. Yine de zeze’ nin hayatını merak etmeden duramayıp okuma isteği uyandırıyor

İlknur Demir, bir alıntı ekledi.
 4 saat önce · Kitabı okuyor

Gerçekte Keynes’ i okumadılar; pek sevdikleri işbölümünü zararlı uca kadar çekerek aralarında bir veya iki kişiye ‘’okutarak’’, bu okuma ile yetindiler.
Bu yöntem akademik tarikatların önemli ve organik hastalığıdır. Tarikat sistemi böyle bir hastalığı büyüterek saklı tutuyor; önemli yazıları havarilerin okuduğu türden okumak, tarikata bağlılığın ve sürdürmenin, en geçerli yolu oluyor. Önemli yazılarda yalnızca tarikatın ulularının gördükleri bölümleri görmek, yalnızca ulular türünden okumak, tarikat içinde yükselmenin de en güvenilir ve kestirme yolu oluyor.

Quo Vadimus - Nereye Gidiyoruz?, Yalçın Küçük (Sayfa 21)Quo Vadimus - Nereye Gidiyoruz?, Yalçın Küçük (Sayfa 21)
Recep, Türk Tarihi Üzerinde Toplamalar'ı inceledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eski Türk Tarihi için ilham verici bir kaynak. Nihal Atsız’ın yaptığı bu çalışmaya henüz olgunlaşmamış demesi şaşırtıcı çünkü oldukça derinlemesine araştırmalar yapıp Çin kaynaklarından faydalandığını kendisi de söylüyor. Kun, Siyenpi ve Apar Sülalerinden bahseden kitabın içerisindeki isimleri akılda tutmak zor olsa da eski Türk Tarihi hakkında duymadığınız yeni bilgiler edinmek için güzel bir kaynak. Kitabın arkasında bulunan büyük haritayı kullanarak daha anlaşılır ve akılda kalıcı bi okuma yapılabilir.

Okuma alışkanlığını ilk hangi kitapla edindiniz? Ben Murat Menteş, Korkma Ben Varım.

Babamın neden hep "Her kitabı okuma!" dediğini anlıyorum..
Her kitabı okuyabilmek için yerine oturmuş bir bilgi birikimi gerekiyor.. Bu bilgi birikimi olmayınca insan karşısına çıkan her kitabı doğru olarak algılıyor.. Yorumsal kitaplar gerçek olarak zihne işliyor falan..