Olgunlaşmak; kalbin daha hassas, kanın daha sıcak, zekânın daha işlek, ruhun daha huzurlu olması demektir.

Cemil Meriç

Emre Akay, bir alıntı ekledi.
 18 Mar 17:16

Kışın uyuyan canlılar gibi inime çekilmek, kendi karanlığıma dalmak ve kendi içimde olgunlaşmak istiyordum. Karanlık odada resmin belirmesi gibi insanın içinde gizli olan şeyler de hayat koşuşturması ve kavgası içinde, o aydınlıkta boğulup ölüyor. Sadece karanlıkta ve sessizlikte görünüyor insana.Bu karanlık benim içimdeydi, onu yok etmek için boş yere uğraştım. Üzüntüme gelince, neden bir süre başkalarının peşine takıldım ? Şimdi anladım ki benim en değerli yanım bu karanlık ve sessizlikmiş.

Aylak Köpek, Sadık HidayetAylak Köpek, Sadık Hidayet
Yunus Ilhan, bir alıntı ekledi.
17 Mar 15:57 · Kitabı okuyor

Yogi Raman bunu şöyle anlatmıştı: 'Yaşamda hatalar yoktur, yanlızca derser vardır. Olumsuz deneyim diye bir şey de yoktur, yanlızca kendi bilgeliğini kazanma yolunda olgunlaşmak, öğrenmek ve ilerlemek için fırsatlar vardır. Sıkıntılardan güç doğar. Aci bile mükemmel bir öğretmen olabilir.

Ferrari'sini Satan Bilge, Robin SharmaFerrari'sini Satan Bilge, Robin Sharma

Olgunlɑşmɑk
kɑlbin dɑhɑ hɑssɑs,
kɑnın dɑhɑ sıcɑk,
zekânın dɑhɑ işlek,
ruhun dɑhɑ huzurlu olmɑsı demek..

Cemil Meriç..

Budur benim çabam, bu:
adanmak özlem çekerek
dolaşmaya günler boyu.
Güçlenip genişlemek derken,
binlerce kök salarak
kavramak hayatı derinden
ve ortasından geçerek acının
olgunlaşmak hayatın ta ötesinde,
ta ötesinde zamanın...

Rainer Maria Rilke

Yaren, bir alıntı ekledi.
09 Mar 15:52 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hayatı anlamadan gecip gidiyoruz. Olgunlasmak kalbin daha hassas, kanın daha sıcak, zekanın daha işlek, ruhun daha huzurlu olması demek. İçlerinde böyle bir canlılık, böyle bir hayat coskunlugu duyanlar dünyanın biricik hakimleridir. Bütün diğer hükümdarlıklar bu saltanatın maddilesmesi, fakirlesmesidir; Bir nevi tiyatro krallığı. Gercek hükümdarlar ebediyen hükümrandirlar. Hazineleri yağma edildikce zenginlesirler.

Bu Ülke, Cemil MeriçBu Ülke, Cemil Meriç

Acı çekmeden olmuyor insan, yüreği yanmadan anlamıyor sevmeyi.
Nasıl ki kor ateşler de olgunlaşırsa meyveler,
Zemheride yağlanirsa zeytin
Olmuyorsa zahmetsiz, emeksiz nimet.
Olmak için, olgunlaşmak için
Görmek, geçirmek gerek

TSena_gl, Hayat Kitabı'ı inceledi.
08 Mar 23:55 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ruhlar Üçlemesinin son kitabı: Hayat Kitabı, bitti! Bir serinin daha sonunu getirmiş olmaktan dolayı mutluyum.

Bu seriyi, karmaşık duygularla okudum. Sayfa sayıları 600 küsürlerdeydi; birinci kitap ayrıntılı olsada sıkmadan kendini okutturmuştu, ikinci kitapta resmen okumaktan soğumuştum, bir kitap nasıl boş yere uzatılırsa o kadar uzatılmıştı, bitirmek için savaş vermiştim. Şimdi gelelim son kitaba; ilk olarak ikinci kitapta yaşadığım buhran nedeniyle Hayat Kitabı'na başlamayı geciktirdim; çünkü insan, ister istemez aynı şekilde olabilir, korkusu yaşıyor ama okumaya başladıktan sonra gördüm ki yersiz bir korkuymuş; gayet akıcı, sürükleyici, mantıklı ve gerekli olaylarla, dolu dolu ilerleyen güzel bir kitaptı. Keşke ikinci kitapta bôyle olsaydı, sevgili yazar. Neyse.

Diana ile Matthew, geçmişten günümüze dönüş yaparlar, ikisini; hem iyi hem de kötü sürprizler karşılarken, eski ve yeni tehditler de onları beklemektedir. Ashmole 782'nin kayıp sayfalarını ve kendisini bulma arayışı kaldığı yerden devam ederken, üniversite laboratuvarında bilimin yardımıyla da bazı cevaplar aranmaktadır. Genişleyen Bishop-Clairmont ailesi ise, düşmanları alt etmek için birbirlerine daha sıkı sarılırken, akıllıca yaptıkları planlarla birlikte her şey bir bir yoluna girmeye başlar.

Öncelikle Benjamin karakterinden aşırı nefret ettim. Dediği her kelime, tüylerimi diken diken ederek sinirlerimi zorladı. Diana ile Matthew'in -ki özellikle Matthew'in- aşkları olgunlaşmak birer çiçek gibi, daha güzel, daha hissedilirdi. Kitapta söylenen "En çok kusurlarından sev." cümlesi kalbimi feth etti, diyebilirim. Bu seri de, o birlik beraberlik, saygı sevgi ve güven duygusu çok güzel işlenmişti; bunlar olduktan sonra her şeyin başarılabileceği biz okuyucuya aksedilmişti.

Olgunlaşmak; kalbin daha hassas, kanın daha sıcak, zekânın daha işlek, ruhun daha huzurlu olması demektir. ”

Cemil Meriç

Miniktosbaa, bir alıntı ekledi.
05 Mar 00:44

"Hayatı anlamadan geçip gidiyoruz.
Olgunlaşmak kalbin daha hassas, kanın daha sıcak,zekanın daha işlek, ruhun daha huzurlu olması demek."

Bu Ülke, Cemil MeriçBu Ülke, Cemil Meriç